X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Polskie Radio

Zakon Krzyżacki szerzył chrześcijaństwo? Czy był to tylko mit?

Ostatnia aktualizacja: 18.07.2019 20:20
"Czarna" i "biała" legenda Krzyżaków, czyli w "Eurece" o tym, jak w historiografii polskiej i pruskiej (a potem niemieckiej) kształtował się stereotyp Zakonu Krzyżackiego.
Zamek krzyżacki w Malborku
Zamek krzyżacki w MalborkuFoto: shutterstock

To zagadnienie bada prof. Igor Kąkolewski - prof. Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie, pracownik Centrum Badań Historycznych PAN w Berlinie.

Z gościem "Eureki" zastanowimy się, dlaczego na przestrzeni wieków utrwalał się w naszej świadomości obraz Krzyżaków jako demonicznych rycerzy, którzy pod pretekstem szerzenia chrześcijaństwa na ziemiach Prusów, uciskali Polaków i Litwinów?

Kiedy natomiast narodziło się zainteresowanie historią zakonu krzyżackiego w państwie pruskim? W jakim celu XIX- i XX-wieczna propaganda niemiecka wykorzystywała mit Krzyżaków jako obrońców i krzewicieli cywilizacji zachodnioeuropejskiej?

I wreszcie - czy możliwe jest zbliżenie stanowisk: polskiego i niemieckiego w kwestii oceny średniowiecznego (jakby nie było) państwa zakonnego, które przestało zagrażać Polsce w początkach XVI stulecia? Nad kompromisem pracują historycy obu stron.

***

Na "Eurekę" w piątek (19.07) o godz. 19.05 zaprasza Katarzyna Kobylecka.

DS

Zobacz więcej na temat: Krzyżacy chrześcijaństwo
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak