Polskie Radio

Służby medyczne w Powstaniu Warszawskim

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2019 15:03
"Medykami" określano wszystkich, którzy w czasie walk w Powstaniu Warszawskim wykonywali zadania: lekarzy, pielęgniarek, sanitariuszek, farmaceutów i weterynarzy. Szacuje się, że w Powstaniu Warszawskim brało udział 1210 lekarzy i około 6800 pielęgniarek oraz sanitariuszek.
Powstanie Warszawskie
Powstanie WarszawskieFoto: Narodowe Archiwum Cyfrowe

Służby medyczne pracowały w 225 szpitalach, w około 120 jednostkach polowych i ponad 200 punktach opatrunkowych. Sanitariuszki działały także w patrolach sanitarnych przydzielonych do poszczególnych oddziałów.

Mimo ekstremalnie trudnych warunków, powstańczy medycy robili co mogli, żeby pomóc ofiarom walk. Dokonywali prawdziwie bohaterskich czynów, a niektórzy z nich świadomie poświęcili swoje życie dla ratowania innych. Dzisiaj możemy podziękować tym, którzy bez broni walczyli o życie i zdrowie rannych powstańców i ludności cywilnej Warszawy.

W "Eurece" spotkamy się z dr Haliną Jędrzejewską , ps. Sławka (ur. 19 października 1926 roku w Warszawie) - sanitariuszką w Powstaniu Warszawskim, dziś lekarką i działaczką kombatancką. Po wybuchu wojny wraz rodzicami ewakuowana była pociągiem do południowo-wschodniej Polski. Znaleźli się na terenach zajętych przez Związek Radziecki, skąd do Warszawy powróciła 1 maja 1940 roku. Podjęła naukę w gimnazjum im. Słowackiego w Warszawie, gdzie wraz z innymi harcerzami rozpoczęła działalność konspiracyjną. Od marca 1940 roku należała do Konfederacji Narodu. Wraz z tą organizacją wkrótce przeszła do AK, gdzie przeszła podstawowe szkolenie i została sanitariuszką. W czasie Powstania Warszawskiego należała do patrolu sanitarnego przy dowódcy batalionu Miotła, kpt. Niebory. Brała udział w walkach na Woli, Starym Mieście, Czerniakowie i Książęcej. W czasie powstania dwukrotnie odznaczona Krzyżem Walecznych.

Maria Buko z Domu Spotkań z Historią opowie też o projekcie realizowanym przez Dom Spotkań z Historią (DSH): Archiwum Historii Mówionej. To około 4000 rozmów z uczestnikami wydarzeń 1944 roku. Osobiste historie są poruszającymi opowieściami, których kluczowym elementem są wspomnienia dotyczące jednego z ważniejszych wydarzeń najnowszych dziejów Polski, jakim było Powstanie Warszawskie. Przytoczymy wspomnienia sanitariuszek: Anny Bando i Janiny Różeckiej.

***

Na "Eurekę" w czwartek (01.08) od 19.05 zaprasza Artur Wolski.

DS

Powstanie Warszawskie - zobacz serwis specjalny
Zobacz więcej na temat: Powstanie Warszawskie
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak