Polskie Radio
Section05
Artur Wolski

25. Piknik Naukowy. Jak organizmy żywe funkcjonują w środowisku wodnym?

Woda – to hasło 25. Pikniku Naukowego Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik. Dlaczego dla mikroskopijnych organizmów woda zachowuje się, jakby była bardzo lepka, tak jak na przykład miód? W "Eurece" sprawdziliśmy, jaki jest przepływy cieczy w wąskich szczelinach i co się dzieje, gdy dwie różne ciecze muszą przepłynąć przez wąski otwór.
Zobacz więcej na temat:  Artur Wolski woda Piknik Naukowy Piknik Naukowy 2022 NAUKA fizyka

Trwają prace badawcze nad nowymi metodami monitorowania stwardnienia rozsianego

Stwardnienie rozsiane (SM) to schorzenie ośrodkowego układu nerwowego z rozsianiem zaburzeń po całym ciele. To choroba zapalna, polegająca na nieprawidłowym przekazywaniu impulsów nerwowych. Uważa się, że jest to choroba autoimmunologiczna, w której układ immunologiczny (odpornościowy) chorego zaczyna atakować i niszczyć własne komórki i tkanki. Trwają prace badawcze nad nowymi metodami monitorowania SM.
Zobacz więcej na temat:  stwardnienie rozsiane choroba Artur Wolski zdrowie badania chemia medycyna społeczeństwo infografika

Berus-Tomaszewska: poszukujemy 50 płyt z września 1939

Polskie Radio inicjuje narodowe poszukiwania zaginionego zbioru płyt z września 1939 roku. - Kiedy było wiadomo, że w akcie kapitulacyjnym będzie zapisane, iż rozgłośnia Polskiego Radia przechodzi w ręce niemieckie, zapadła decyzja o wyniesieniu płyt i ich ukryciu - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Elżbieta Berus-Tomaszewska, dyrektor Archiwum Polskiego Radia. Akcja Polskiego Radia nosi nazwę "Gdzie jest czarny neseser?".
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio Płyty historia Polski Artur Wolski

Zwiększenie bezpieczeństwa w terapii schorzeń kardiologicznych. Nowy projekt badawczy

U prawie 5 mln pacjentów po zabiegach niekardiologicznych dochodzi do poważnych powikłań sercowo-naczyniowych powodujących m.in. zawały czy uszkodzenia mięśnia sercowego. Konsekwencje tego są tragiczne. Szansę na poprawę sytuacji daje projekt badawczy prowadzony przez prof. dr. hab. med. Wojciecha Szczeklika, mający zwiększyć bezpieczeństwo terapii w schorzeniach kardiologicznych. Jest to naukowa odpowiedź na problem rosnącego zagrożenia w chorobach serca.
Zobacz więcej na temat:  kardiologia zdrowie badania medycyna NAUKA serce lekarz cukrzyca leki Artur Wolski infografika

Prof. Paweł Łęgosz. Ortopeda z… fantazją

Jego pacjenci twierdzą, że dokonuje cudów, gdy trzeba wymienić zniszczony chorobą lub urazem staw na sztuczny. Jako pierwszy w Europie wykonał operację wszczepienia protezy kości biodrowej z użyciem okularów do rozszerzonej rzeczywistości Microsoft Holo Lens. Gdy wychodzi z kliniki, wsiada na motocykl i mknie, gdzie oczy poniosą. Uwielbia też uprawiać sporty walki oraz zapasy. Odpoczywa, grając na gitarze. Co jeszcze skrywa w swojej duszy?
Zobacz więcej na temat:  Artur Wolski NAUKA medycyna zdrowie

"Dzieci Syberii". Mijają 82 lata od pierwszej deportacji na wschód

Pierwsza deportacja na wschód miała miejsce 10 lutego 1940 roku. Wówczas zaczęło się wywożenie Polaków z Kresów Wschodnich. Gehenna rozpoczęła się także dla najmłodszych obywateli Rzeczypospolitej. O ich dramatycznych losach opowiada cykl sześciu filmów "Dzieci Syberii". Autorami serii są dziennikarze Polskiego Radia: Edyta Poźniak i Wojciech Olaf Ważyński. 
Zobacz więcej na temat:  alergeny mleko Syberia Władysław Anders deportacje Artur Wolski Edyta Poźniak

Depresja jest dziedziczna. Czy można ją przewidzieć?

Mogłoby się wydawać, że naukowcy przebadali depresję z każdej strony. Ustalono przyczyny zewnętrzne depresji sezonowej, która wynika z reakcji organizmu na pory roku, utratę kogoś bliskiego, przeżycia traumatyczne, czy jest depresją poporodową. Ustalono też przy pomocy badań przyczyny depresji endogennej, tkwiącej wewnątrz ciała, zwanej inaczej właściwą lub kliniczną.
Zobacz więcej na temat:  Artur Wolski depresja choroba zdrowie cukrzyca

Unikalna operacja usunięcia chorej nerki z jednoczesnym przeszczepieniem narządu

Zabieg, który wykonano w Klinice Chirurgii Ogólnej, Naczyniowej i Transplantacyjnej Centralnego Szpitala Klinicznego Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, polegał na usunięciu nerki torbielowatej z wyprzedzającym przeszczepieniem tego narządu od żywego dawcy. Dzięki innowacyjnej procedurze chory uniknął dializ. 
Zobacz więcej na temat:  Artur Wolski medycyna zdrowie NAUKA

Oko na malucha. Wsparcie dla rodziców i noworodków podczas COVID-19

Chore noworodki, zwłaszcza te urodzone przedwcześnie, przebywają na oddziałach przez wiele tygodni, a nawet miesięcy. W związku z pandemią COVID-19 matka i ojciec pozbawieni są, ze względów bezpieczeństwa, bezpośredniego kontaktu z niemowlęciem. Dzięki aplikacji "Oko na malucha" rodzice wcześniaków mogą przynajmniej swoje dziecko zobaczyć. 
Zobacz więcej na temat:  Artur Wolski rodzice dziecko szpital zdrowie dziecka zdrowie technologia infografika COVID-19