Polskie Radio
Section05
Artur Wolski

43. rocznica podpisania porozumień sierpniowych. Droga do powstania "Solidarności"

Mijają 43 lata od podpisania porozumień sierpniowych, zawartych przez komunistyczne władze i protestujących robotników. 31 sierpnia 1980 roku o 16.40, po 18 dniach strajku okupacyjnego w Stoczni Gdańskiej, po przystąpieniu do protestów solidarnościowych 700 zakładów pracy z całej Polski, a także po wielu dniach żmudnych negocjacji strajkujących ze stroną rządową, zostało podpisane historyczne porozumienie, otwierające drogę do powstania "Solidarności", i rozpoczynające przemiany ustrojowe w Polsce.
Zobacz więcej na temat:  porozumienia sierpniowe 1980 IPN historia Polski Stocznia Gdańska Anna Walentynowicz Gdańsk NSZZ Solidarność Artur Wolski infografika

Alzheimer - choroba utraconych wspomnień

Choroba Alzheimera stanowi 60-65 proc. przypadków otępienia. W jej przebiegu dochodzi do zniszczenia komórek mózgu. Początkowo charakteryzuje się ona utratą pamięci krótkotrwałej, trudnością ze znalezieniem właściwych słów i zmianami osobowości oraz nastroju. Dziś na świecie prawie 44 miliony ludzi żyje z Alzheimerem, a co 4 sekundy diagnozowany jest nowy przypadek tej choroby.
Zobacz więcej na temat:  choroba choroba Alzheimera medycyna badania Artur Wolski

Kult Matki Boskiej Zielnej. Jak wyglądał kiedyś, a jak dziś?

15 sierpnia to według polskiej tradycji dzień Matki Boskiej Zielnej. W tym dniu we wszystkich kościołach święci się płody ziemi, a przede wszystkim dojrzałe zboża i zioła, warzywa i owoce, związane w bukiet. Powszechnie wierzono, że bukiet poświęcony w kościele nabierał niezwykłych właściwości zabezpieczających i leczniczych.
Zobacz więcej na temat:  Artur Wolski wiara Kościół katolicki tradycja zioła religia filozofia zwyczaje

Skarb średzki. Tajemnice odnalezionej korony ślubnej

Skarb średzki to jedno z najcenniejszych odkryć archeologicznych XX wieku w Europie, znaleziony w Środzie Śląskiej podczas prac budowlanych oraz na wysypisku gruzu. W muzeach we Wrocławiu i Środzie Śląskiej znajduje się część odzyskanych przedmiotów: prawie osiem tysięcy monet, złote pierścienie, różne średniowieczne artefakty i przede wszystkim gotycka korona ślubna.
Zobacz więcej na temat:  Artur Wolski Skarb średzki historia Polski

Dom Powstańców Warszawskich. Wsparcie dla powstańców, lekcja historii dla wszystkich

- Naszym zadaniem jest koordynacja pomocy i wsparcia dla wszystkich powstańców warszawskich, którzy sobie tego życzą. Organizujemy też otwarte spotkania, na które warszawiacy mogą przyjść, porozmawiać z powstańcami, posłuchać - tak o Domu Powstańców Warszawskich - mówi Joanna Dolińska-Dobek, dyrektor Centrum Aktywności Międzypokoleniowej "Nowolipie".
Zobacz więcej na temat:  Artur Wolski Powstanie Warszawskie Warszawa

"Spragnieni wolności". Historia Powstania Warszawskiego opowiedziana głosami jej uczestników

W siedzibie Związku Powstańców Warszawskich przy ulicy Długiej w Warszawie od ponad 30 lat spotykają się powstańcy warszawscy. Teraz można tam bezpłatnie obejrzeć nową odsłonę wystawy stałej "Powstanie Warszawskie 1944. Spragnieni wolności". Pokazuje ona uczestników powstania, ich walkę kilkadziesiąt lat temu, tragiczny los w PRL i czasy współczesne, gdzie młode pokolenie może czerpać wzorce z niezłomności, odpowiedzialności i patriotyzmu tych narodowych bohaterów.
Zobacz więcej na temat:  Powstanie Warszawskie Warszawa historia Polski Artur Wolski

Goście z kosmosu, czyli meteoryty, które dotarły do Ziemi

W 1868 roku w okolicach Pułtuska, około godziny 19, niespodziewanie na warszawskim niebie pojawiła się przemieszczająca się z dużą prędkością ognista kula. Był to największy zaobserwowany deszcz meteorytów kamiennych w historii. - To są fragmenty na ogół pochodzące ze strefy planetoid, która znajduje się między Marsem a Jowiszem - wyjaśnia w Programie 1 Polskiego Radia Adam Pieliński z Muzeum Ziemi w Warszawie, gdzie można oglądać kamiennych przybyszów z kosmosu.
Zobacz więcej na temat:  Artur Wolski kosmos meteoryt muzeum Warszawa wystawa