Polskie Radio
Section05
Artur Wolski

Dlaczego szczepimy się coraz rzadziej? Wpływ na to ma dezinformacja

- Problem odchodzenia od szczepień, szczególnie tych obowiązkowych, istniał już od bardzo dawna. Według statystyk z roku na rok przybywało osób uchylających się od szczepień. COVID-19 spowodował, że to zjawisko znacząco przyspieszyło - mówi w Programie 1 Polskiego Radia prof. Filip Raciborski z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Czym to jest spowodowane?
Zobacz więcej na temat:  Artur Wolski szczepienia szczepionka Warszawski Uniwersytet Medyczny Filip Raciborski Michał Marcinkowski

Szczepienia piętą Achillesa w medycynie?

Polska należy do krajów o najniższym poziomie szczepień przeciw COVID-19 w Europie (dane z raportu: GOSPOSTRATEG II -/0007/2020-00). Z innymi szczepieniami jest podobnie. Eksperci z Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy ubolewają nad tym, że w tym sezonie poziom wyszczepialności zamknie się na poziomie 5,7 proc. i będzie o blisko jedną piątą niższy niż w sezonie 2021/2022. 
Zobacz więcej na temat:  kobieta Artur Wolski szczepienia szczepionka medycyna COVID-19

Jaką rolę odgrywa żelazo w organizmie? Ważne odkrycie polskich naukowców

Polskie badania dotyczące żelaza zostały zauważone na całym świecie. - Skupiliśmy się na białkach, które mogą uczestniczyć w wyczuwaniu poziomu żelaza - mówi w Programie 1 Polskiego Radia dr Katarzyna Mleczko-Sanecka, koordynatorka projektu badawczego. Z czym wiąże się niedobór lub nadmiar żelaza w organizmie?
Zobacz więcej na temat:  Artur Wolski medycyna Adrian Nowakowski Katarzyna Mleczko-Sanecka ochrona zdrowia społeczeństwo NAUKA badania polskich naukowców żelazo Międzynarodowy Instytut Biologii Molekularnej i Komórkowej

Weterynarz - zawód silnie narażony na obciążenia psychiczne

Badania wykazują, że lekarz weterynarii jest narażony na wiele obciążeń psychicznych związanych ze stresem, lękiem czy odpowiedzialnością - czytamy w raporcie opublikowanym na łamach "Veterinary Record", czasopisma poświęconemu medycynie weterynaryjnej. Eksperci podkreślają, że pasja, z którą weterynarze szli na studia, nie zawsze wystarcza w starciu z rzeczywistością.
Zobacz więcej na temat:  Artur Wolski medycyna zdrowie lekarz depresja weterynarz

43. rocznica podpisania porozumień sierpniowych. Droga do powstania "Solidarności"

Mijają 43 lata od podpisania porozumień sierpniowych, zawartych przez komunistyczne władze i protestujących robotników. 31 sierpnia 1980 roku o 16.40, po 18 dniach strajku okupacyjnego w Stoczni Gdańskiej, po przystąpieniu do protestów solidarnościowych 700 zakładów pracy z całej Polski, a także po wielu dniach żmudnych negocjacji strajkujących ze stroną rządową, zostało podpisane historyczne porozumienie, otwierające drogę do powstania "Solidarności", i rozpoczynające przemiany ustrojowe w Polsce.
Zobacz więcej na temat:  porozumienia sierpniowe 1980 IPN historia Polski Stocznia Gdańska Anna Walentynowicz Gdańsk NSZZ Solidarność Artur Wolski infografika

Alzheimer - choroba utraconych wspomnień

Choroba Alzheimera stanowi 60-65 proc. przypadków otępienia. W jej przebiegu dochodzi do zniszczenia komórek mózgu. Początkowo charakteryzuje się ona utratą pamięci krótkotrwałej, trudnością ze znalezieniem właściwych słów i zmianami osobowości oraz nastroju. Dziś na świecie prawie 44 miliony ludzi żyje z Alzheimerem, a co 4 sekundy diagnozowany jest nowy przypadek tej choroby.
Zobacz więcej na temat:  choroba choroba Alzheimera medycyna badania Artur Wolski