Polskie Radio

90. rocznica urodzin Stanisława Barei w Polskim Radiu

Ostatnia aktualizacja: 04.12.2019 13:48
Radiowe Dwójka i Trójka przygotowały cykl audycji poświęconych życiu i twórczości kultowego reżysera. Zapraszają także do udziału w plebiscytach na ulubiony film i cytat z Barei.
Stanisław Bareja
Stanisław BarejaFoto: PAP/Witold Rozmysłowicz

Jego komedie, kiedyś lekceważone, stały się klasyką i zyskały status kultowych. Chyba każdy Polak wie, jaki jest "miś na miarę naszych możliwości", kto "z twarzy podobny jest zupełnie do nikogo" i "ile powinno być procent cukru w cukrze".

Gdyby żył, 5 grudnia obchodziłby 90. urodziny. Twórca znany jest przede wszystkim z komedii wyśmiewających realia życia w PRL – takich, jak sztandarowy „Miś” czy serial „Alternatywy 4”. Ale Stanisław Bareja to także reżyser „Męża swojej żony” według sztuki Jerzego Jurandota, „Żony dla Australijczyka”, „Poszukiwanego, poszukiwanej”, „Nie ma róży bez ognia”, „Bruneta wieczorową porą”, a także serialu „Kapitan sowa na tropie”.  Nie wszyscy również pamiętają, że jako drugi reżyser, pracował przy filmach: „Warszawska Syrena” w reż. Tadeusza Makarczyńskiego czy „Nikodem Dyzma” i „Inspekcja pana Anatola” w reż. Jana Rybkowskiego.

– Jak dziś po latach patrzymy na twórczość „naczelnego komika kina PRL-u” i co jego filmy mówią o tamtej rzeczywistości? – zastanawia się Marcin Pesta, który w środę 4 grudnia w audycji „O wszystkim z kulturą” w Dwójce o godz. 17.30 porozmawia ze znawcami twórczości reżysera: Rafałem Dajborem (autorem wydanej właśnie książki „Jak u Barei, czyli kto to powiedział”) i krytykiem filmowym Michałem Oleszczykiem.

Paweł Siwek o konkursie w Dwójce

W czwartek 5 grudnia, na stronie barejadwojka.polskieradio.pl wystartuje rocznicowy konkurs pt. „Poszukiwana, poszukiwany – najlepszy cytat z filmu Barei”. Do wyboru jest 15 tekstów z takich filmów i seriali, jak: „Alternatywy 4”, „Brunet wieczorową porą”, „Miś”, „Niespotykanie spokojny człowiek”, „Poszukiwana, poszukiwany” i „Zmiennicy”. Dodatkowo każdy z uczestników może wziąć udział w konkursie z nagrodami – należy zagłosować oraz dołączyć uzasadnienie swojego wyboru. Na zwycięzców czekają zimowe zestawy ratunkowe od Dwójki, w skład których wchodzą: porcelanowy zestaw filiżanek, czapka, rękawiczki, ogrzewacz do rąk, skrobaczka do szyb oraz… kultowy Miś!

Grafika

Głosować można od 5 grudnia od godz. 10.00 do 12 grudnia do godz. 12.00. Rozstrzygnięcie w czwartek 12 grudnia w audycji „Wybieram Dwójkę”.

Dzisiaj "bareizm" brzmi dumnie. Na rocznicowy dzień Trójka przygotowała dla słuchaczy mnóstwo niespodzianek.

W porannej audycji "Zapraszamy do Trójki" w godz. 06.00-09.00 ogłoszony zostanie plebiscyt na ulubiony film lub serial autorstwa Stanisława Barei. Głosowanie potrwa do godz. 18.30 na stronie barejatrojka.polskieradio.pl, a wyniki zostaną ogłoszone w popołudniowym wydaniu "Zapraszamy do Trójki" przed godz. 19.00. Ponadto w porannym wydaniu "Zapraszamy do Trójki" opowiemy o nieznanych filmach, znanego reżysera.

Plakat

Po godz. 13.00 gościem specjalnego wydania "Powtórki z rozrywki" będzie Emilian Kamiński – założyciel i właściciel warszawskiego Teatru Kamienica. To właśnie w tym miejscu w czwartkowy wieczór o godz. 19.00 odbędzie się wyjątkowe spotkanie poświęcone życiu i twórczości reżysera – z udziałem rodziny oraz współpracowników i znawców filmów Barei.

Będą mogli w nim uczestniczyć również słuchacze, którzy zdobędą zaproszenia rozdawane przez cały tydzień w audycji "Do południa" (godz. 9.00-12.00).

W audycji "Trzy po trzy" o godz. 18.12 quiz barejologiczny Mariusza Cieślika i Olafa Lubaszenki.

Z kolei o godz. 21.05 specjalne wydanie "Klubu Trójki" z udziałem Hanny Kotkowskiej-Barei – żony reżysera oraz dzieci – Jana i Katarzyny Barejów. - Pojawi się też absolutny rarytas – jedyny zachowany wywiad z twórcą "Misia", który przeprowadził Jacek Fedorowicz w roku 1981 – zapowiada Mariusz Cieślik, zastępca dyrektora radiowej Trójki.

Zapraszamy wszystkich do słuchania audycji specjalnych poświęconych Stanisławowi Barei i udziału w zabawach przygotowanych przez radiowych dziennikarzy.