Polskie Radio
Section05
Stanisław Bareja

Jakim ojcem był Stanisław Bareja?

W domu Stanisława Barei nigdy nie było nudno. – Nie można się było nudzić w towarzystwie taty. On się charakteryzował taką dobroduszną ciekawością i pomysłowością. Deszcz mi się kojarzy z tym, że można wyjąć kartkę, kredki i zacząć rysować. Uczył mnie tylu rzeczy i znajdował w tym przyjemność, że jesteśmy razem ja i mój brat – mówiła w "zagadkowym studiu", córka reżysera Katarzyna Bareja. 
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA dzieci Kasia Stoparczyk Trójka rodzina Stanisław Bareja

Marek Bargiełowski - znany aktor także z Teatru Polskiego Radia

7 lat temu, 23 marca 2016 roku, odszedł od nas znany aktor, reżyser i prezes Związku Zawodowego Aktorów Polskich, Marek Bargiełowski. Nie tylko twarz tego aktora była znana z licznych filmów fabularnych i seriali telewizyjnych, wystąpił w ponad 85 produkcjach, lecz też w 433 przedstawieniach i słuchowiskach Teatru Polskiego Radia. 
Zobacz więcej na temat:  Marek Bargiełowski Teatr Polskiego Radia film polski kino Stanisław Bareja komedia

Bareja wiecznie żywy. 10 najlepszych cytatów z filmów mistrza

5 grudnia mija 93. rocznica urodzin Stanisława Barei. Jeśli chodzi o liczbę zwrotów, które z twórczości przeszły do języka potocznego, to cytaty z filmów Stanisław Bareja spokojnie mogą iść w szranki z klasykami pokroju Mickiewicza i Wyspiańskiego. Nikt, tak jak on i jego współscenarzyści, nie potrafił w zgrabną formę kilku słów ubrać absurdów otaczającej rzeczywistości. 
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA FILM Stanisław Bareja HISTORIA

Serial "Alternatywy 4" Stanisława Barei: PRL-owska Polska i jej absurdy

Już 36 lat minęło od pierwszej emisji w Telewizji Polskiej serialu Stanisława Barei "Alternatywy 4". Losy niewielkiej społeczności mieszkańców nowo oddanego bloku, którym rządzi twardą ręką gospodarz domu, stały się metaforą ówczesnej Polski. Dzisiaj serial zyskał, podobnie jak inne dzieła Barei, status kultowego, a na budynku, który "zagrał" w tej produkcji, wisi pamiątkowa tabliczka.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA TVP serial Stanisław Bareja PRL satyra Michał Żołądkowski Trójka

Alternatywy 4. Polska zamknięta w jednym bloku

Obecnie na warszawskim Ursynowie znajduje się ulica Alternatywy. – Z punktu widzenia autorów to już nie jest sukces, tylko coś większego, bo mieć ulicę swojego dzieła, to duża sprawa – mówił Maciej Rybiński, scenarzysta serialu, w reportażu Polskiego Radia. – Chociaż wolałbym, żeby to była ulica Barei. Myślę, że Staszkowi to się należy.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA PRL Stanisław Bareja telewizja serial Warszawa

"Zmiennicy". 35 lat temu wsiedliśmy do taksówki WPT 1313

- Mam sentyment do fiata 125p, mam sentyment do tego filmu i sentyment do Stanisława Barei. To wszystko są takie ciepłe wspomnienia - mówiła w audycji Polskiego Radia z 2021 roku Ewa Błaszczyk, która w "Zmiennikach" wcieliła się w główną rolę. 18 października 1987 roku ukazał się pierwszy odcinek kultowego serialu.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA historia Polski PRL Stanisław Bareja Ewa Błaszczyk Jacek Janczarski

"Brunet wieczorową porą" Barei. Morderstwo w gęstym sosie absurdu

46 lat temu na ekranach polskich kin pojawiła się komedia kryminalna "Brunet wieczorową porą", dla Stanisława Barei dzieło przełomowe. Nie tylko zapowiadało nowy styl, z którym reżyser do dziś jest kojarzony, lecz także przełamało wcześniejszą niechęć krytyki do "bareizmów".
Zobacz więcej na temat:  Stanisław Bareja Stanisław Tym Krzysztof Kowalewski Wiesław Gołas Jan Kobuszewski Jan Himilsbach Jonasz Kofta Anna Jantar Jacek Fedorowicz historia Polski historia PRL HISTORIA PRL Edward Gierek komunizm lata 70 1976 komedia kryminał film polski kino premiera