Polskie Radio
Section05
Stanisław Bareja

"Gdy nam Duduś grał" - reportaż o Jerzym Matuszkiewiczu [POSŁUCHAJ]

Jerzy "Duduś" Matuszkiewicz był pionierem, ojcem polskiego jazzu, współzałożycielem legendarnego zespołu Melomani. Zaczynał po wojnie, grał w tzw. okresie katakumbowym. Stał się jednym z muzyków, którzy podnieśli jazz do rangi sztuki (przez lata jazz był rodzajem muzyki rozrywkowej, tanecznej).
Zobacz więcej na temat:  reportaż Jerzy Matuszkiewicz Jakub Tarka MUZYKA reportaż w Jedynce Stanisław Bareja Krzysztof Komeda Jazz Jazz Jamboree Andrzej Trzaskowski

Stanisław Bareja widziany oczami swojej córki

15 czerwca minęło 35 lat od śmierci Stanisława Barei, jednego z najpopularniejszych polskich reżyserów. Jego komedie bawią i uczą kolejne generacje Polaków, a on sam doczekał się licznych publikacji na swój temat, kilku prac magisterskich i dwóch biografii: Macieja Łuczaka "Miś, czyli świat według Barei" oraz Macieja Replewicza "Król krzywego zwierciadła". Z kolei o jego ulubionych aktorach w dwóch tomach "Jak u Barei" opowiedział Rafał Dajbór, a kilka tygodni temu ukazała się książka "Żaby w śmietanie, czyli Bareja i bliscy", w której córka twórcy "Misia" ukazuje go od najmniej znanej strony - życia rodzinnego. I właśnie z Katarzyną Bareją rozmawiał w "Klubie Trójki" Tomasz Zapert.
Zobacz więcej na temat:  Tomasz Zapert Stanisław Bareja KULTURA wspomnienie KSIĄŻKA Klub Trójki Trójka

"Żaby w śmietanie", czyli kuchnia i hołd dla filmu, który nie powstał

Katarzyna Bareja jest filmoznawczynią, psychoterapeutką, ale też córką "tego" Stanisława Barei. Właśnie ukazała się jej książka "Żaby w śmietanie, czyli Stanisław Bareja i bliscy" w której – sięgając po niepublikowane fragmenty rodzinnych pamiętników i prywatne listy – ukazuje rodzinne życie "od kuchni". I to także w dosłownym tego słowa znaczeniu, gdyż było to miejsce, gdzie jej ojca można było spotkać najczęściej.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA FILM komedia KSIĄŻKA Stanisław Bareja wspomnienie Anna Popek Trójka

Piosenki na Święto Pracy. Henri Salvador, Alain Bashung i John Lennon w Trójce

Międzynarodowy Dzień Solidarności Ludzi Pracy, zwany w skrócie Świętem Pracy, obchodzony jest od 1890 roku. Wprowadzono go w USA dla upamiętnienia wydarzeń w Chicago, kiedy robotnicy wystąpili przeciwko fatalnym warunkom pracy, przedłużanej nieraz do 12 godzin na dobę oraz niskim płacom. Pierwszy pochód przeciwko wyzyskowi odbył się 1 maja 1886 w Chicago. Wówczas w wydarzeniu udział wzięło kilkadziesiąt tysięcy osób – co świadczy o skali protestu. Święto Pracy. Co to znaczy?
Zobacz więcej na temat:  MUZYKA muzyka hp Monika Małkowska Trójka John Lennon Alan Price Henri Salvador Stanisław Bareja Elektryczne Gitary Alain Bashung praca święto pracy

Stanisław Bareja w oczach córki - mistrz (każdej) teraźniejszości

- Często pytano mnie, czy tata był poważny, surowy, elegancki. Absolutnie nie! Był bardzo wesoły, niezwykle ciekawy - opowiadała w Dwójce Katarzyna Bareja, córka Stanisława, która w książce "Żaby w śmietanie, czyli Stanisław Bareja i bliscy" z wielką czułością, za pomocą fragmentów nigdy niepublikowanych pamiętników rodzinnych i prywatnych listów, maluje portret słynnego twórcy jako ojca, syna, brata, męża, przyjaciela, a nade wszystko człowieka.
Zobacz więcej na temat:  Stanisław Bareja książki Dwójka Jakub Kukla