Polskie Radio

Ryby na Wigilię

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2019 11:20
Jakie ryby królują na wigilijnych stołach? To przede wszystkim staropolskie, tradycyjne karpie i śledzie. Ale też dorsze, łososie, sumy, szczupaki, sandacze i wiele, wiele innych ...  
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixabay.com

Karpie żyją w stawach i wodach wolno płynących. Ale większość karpi na rynku pochodzi z hodowli. Najbardziej ceniony jest karp królewski. Ma mięso w lekko różowym odcieniu i niewiele łusek.

Przygotowanie klasycznego karpia na wigilijną kolację jest dość proste. Potrzebne jest, prócz ryby oczywiście, jajko, mąka do panierowania i masło lub olej do smażenia.

Karp może być jednak serwowany na wiele sposobów: duszony z warzywami, w galarecie, po żydowsku, ale też gotowany, serwowany z pieczarkami, szpinakiem i żółtym serem.     

Drugim królem wigilijnej wieczerzy jest śledź.  

To tłuste ryby, bogate w kwasy omega-3. Zawierają witaminy E,  D, i B, a także fosfor, wapń, selen i żelazo. W sklepach dominują śledzie z Atlantyku, gdzie żyją w zdrowym, pozbawionym toksycznych dioksyn, środowisku.

Na wigilijnym stole zwykle są klasyczne śledzie w oleju z cebulką, śledzie w śmietanie, ale też śledź po żydowsku, w cytrusowej marynacie, z żurawiną, koperkiem, w pikantnej salsie, po sułtańsku i wiele, wiele innych…  

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak