Polskie Radio
Section05
święta

Prawosławne tradycje bożonarodzeniowe na świecie

Nocne nabożeństwa i czuwania wigilijne poprzedziły przypadająca w sobotę święta Bożego Narodzenia w obrządku prawosławnym - zakończył się długi, 40-dniowy post. W prawosławiu niektóre bożonarodzeniowe zwyczaje są takie same jak w chrześcijaństwie zachodnim, ale są też specyficzne tradycje, jak dzielenie się prosforą czy łódeczka, będąca w Grecji symbolem Świąt i odpowiednikiem zachodniej choinki.
Zobacz więcej na temat:  prawosławie Boże Narodzenie święta wiara

Orszak Trzech Króli przejdzie ulicami Warszawy. W całej Polsce kilkaset podobnych wydarzeń

W piątek, w uroczystość Objawienia Pańskiego, wyruszy w Warszawie oraz w około 800 miejscowościach w Polsce i na świecie Orszak Trzech Króli. Hasłem tegorocznych orszaków będą słowa "Niechaj prowadzi nas gwiazda!". Królowie Azji, Europy i Afryki będą wędrować do stajenki, gdzie pokłonią się nowo narodzonemu Dzieciątku Jezus.
Zobacz więcej na temat:  Trzech Króli Warszawa POLSKA społeczeństwo święta

Święta w tekstach poetów oraz aranżacjach Agaty i Pawła Steczkowskich

Pozostając w klimacie bożonarodzeniowym, w "Moim świecie dźwięków" wysłuchaliśmy utworów z płyty "Steczkowscy - Królu Anielski", którą Agata Steczkowska stworzyła wraz ze swoim bratem Pawłem oraz Piotrem Nowotnikiem i Krzysztofem Miką. W audycji artystka przypomniała też wybrane utwory liryczne o tematyce świątecznej.
Zobacz więcej na temat:  kolędy święta Boże Narodzenie Agata Steczkowska

Polscy nauczyciele za granicą wskrzeszają świąteczne tradycje

- Kierujemy nauczycieli, aktualnie jest ich stu trzech, do jedenastu krajów. Głównie na Wschód, ale również do Ameryki Południowej, mamy sześciu nauczycieli w Brazylii i jednego w Argentynie. Rekrutacja odbywa się na bazie zgłoszeń od stowarzyszeń, fundacji i szkół z danego kraju - mówiła w Dwójce Justyna Kralisz, dyrektor Ośrodka Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą.
Zobacz więcej na temat:  tradycja święta Boże Narodzenie Polonia Polacy za granicą zwyczaje Katarzyna Hagmajer-Kwiatek Dwójka

Spacer, bieganie, nordic walking czyli jak zadbać o kondycję fizyczną po świętach

Aktywność fizyczna i ruchowa jest nam potrzebna o każdej porze roku. A jak zadbać o kondycję po świętach, a przed zbliżającym się Sylwestrem? - Jeżeli osoby, które mają postanowienie noworoczne, że chcą poprawić kondycję fizyczną, warto już dzisiaj zacząć od spaceru - mówi Natalia Filipp, jedna z prowadzących "Gimnastykę poranną" w radiowej Jedynce. 
Zobacz więcej na temat:  Boże Narodzenie święta aktywność fizyczna społeczeństwo bieganie zdrowie nordic walking

Policyjne podsumowanie świąt na drogach: doszło do 96 wypadków, nie żyje 8 osób

Nadkom. Robert Opas z Biura Ruchu Drogowego KGP powiedział, że "w okresie świątecznym na drogach w całej Polsce doszło do 96 wypadków drogowych, w których zginęło osiem osób, a 114 zostało rannych". Policjanci zatrzymali 580 nietrzeźwych kierujących.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Radio kierowców PKP bezpieczeństwo na drodze kierowca kolejnictwo społeczeństwo święta Boże Narodzenie policja