Polskie Radio
Section05
Wigilia

Dwór w Radoniach. Miejsce i pamięć odzyskane

W 2000 roku nad ruiną dworu w Radoniach pochylały się już tylko stare drzewa. Jedynie one ocalały z zawieruchy historii i cichym szeptem powtarzały opowieści związane z miejscem. W tym samym czasie rodzina Matraszków podjęła decyzję o sprzedaży domu w Oksfordzie i zamieszkaniu na stałe w Polsce. Zaczęli rozglądać się za czymś większym niż tymczasowy dom w Komorowie. W listopadzie przyjechali do Radoń. Widok zapadniętego budynku zniechęcał ale w parku starodrzew z uznaniem popatrzył na spóźnionych gości i zaczął szumieć zapraszająco. Dwadzieścia dwa lata później na starych fundamentach dumnie prezentuje się odbudowany budynek a Beata Korzeniowska – Matraszek zaprasza do środka.
Zobacz więcej na temat:  Polonia emigracja Wielka Brytania Oxford tradycja Wigilia Boże Narodzenie Małgorzata Frydrych

Choinka, ułani i stajenka betlejemska. Historia bożonarodzeniowych pocztówek

Zwyczaj wysyłania świątecznych kartek z życzeniami upowszechnił się na ziemiach polskich wraz z początkiem XX wieku. Ówczesne pocztówki trochę różniły się jednak od tych współczesnych - rzadko można było na nich spotkać Świętego Mikołaja, królowały natomiast sceny biblijne, ilustracje przedstawiające zimowe zabawy i obrazki nawiązujące do historii Polski. 
Zobacz więcej na temat:  historia Polski HISTORIA poczta Henryk Sienkiewicz Boże Narodzenie choinka Wigilia msn21-historia

Niemcy: pijany mężczyzna prowadził auto w stroju św. Mikołaja. Wjechał w budynek

W Turyngii pijany kierowca w stroju św. Mikołaja wjechał w wieczór wigilijny w budynek. Jak poinformowała policja, w pobliżu miejscowości Muehlhausen 54-latek stracił panowanie nad autem, które następnie wypadło z drogi i uderzyło w fasadę domu oraz inny samochód.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Niemcy policja pijani kierowcy Wigilia Boże Narodzenie święta Święta Bożego Narodzenia

Alfabet Bożego Narodzenia: od aniołów, przez kolędy, aż po życzenia świąteczne

Polskie świętowanie Bożego Narodzenia łączy wiele elementów tradycji ogólnoeuropejskich ze zwyczajami i symbolami typowo rodzimymi, znanymi przede wszystkim w naszym kraju. Opłatek, dodatkowe nakrycie przy stole, kolędnicy, szopka czy kutia. Jakie są źródła i znaczenia tych i innych spraw, które składają się na tę wyjątkową, bożonarodzeniową rzeczywistość? Przedstawiamy bożonarodzeniowy alfabet! 
Zobacz więcej na temat:  Boże Narodzenie tradycja zwyczaje Wigilia kutia Trzech Króli Betlejem choinka Trójka

Od aniołów, przez kolędy, po życzenia świąteczne. Alfabet Bożego Narodzenia

Polskie świętowanie Bożego Narodzenia łączy wiele elementów tradycji ogólnoeuropejskich ze zwyczajami i symbolami typowo rodzimymi, znanymi przede wszystkim w naszym kraju. Opłatek, dodatkowe nakrycie przy stole, kolędnicy, szopka czy kutia. Jakie są źródła i znaczenia tych i innych spraw, które składają się na tę wyjątkową, bożonarodzeniową rzeczywistość?  
Zobacz więcej na temat:  Boże Narodzenie tradycja zwyczaje Wigilia kutia Trzech Króli Betlejem choinka msn21-historia HISTORIA

Wigilia Bożego Narodzenia. Kard. Nycz: Bóg stał się jednym z nas, aby człowiek był bratem dla innych ludzi

- Poprzez wcielenie, Bóg stał się jednym z nas, stał się człowiekiem, aby człowiek bardziej stał się bratem dla wszystkich ludzi i aby w to braterstwo mógł także wejść z samym Bogiem będąc Jego dzieckiem - powiedział w Wigilię Bożego Narodzenia kard. Kazimierz Nycz składając wiernym życzenia.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Święta Bożego Narodzenia Boże Narodzenie Wigilia Kazimierz Nycz Kościół katolicki katolicyzm wiara chrześcijaństwo życzenia aktualności katolickie społeczeństwo