Polskie Radio
Section05
Wigilia

"Toast za życie świąteczną filiżanką". Polka na Wyspach Owczych o cudach i zaczynaniu od nowa

Patrząc na zdjęcie widzicie zwykłą świąteczną filiżankę. Dla mnie to coś więcej. Porcelana z historią mojego życia na Wyspach Owczych. Przywiozłam ją z Polski i towarzyszy mi od początku na maleńkim archipelagu. Prezent od mojej siostry na nową drogę życia. Jak widzicie kolor czerwony jest nieco wyblakły ale dla mnie to cud, że tę filiżankę mogę trzymać w dłoni przed każdym Bożym Narodzeniem – opowiada Sabina Poulsen, Polka na Wyspach Owczych.
Zobacz więcej na temat:  emigracja Wyspy Owcze Boże Narodzenie Wigilia Nowy Rok postanowienia noworoczne Małgorzata Frydrych

Boże Narodzenie chrześcijan wschodnich

W folkowym Poranku Dwójki, 7 stycznia (w pierwszy dzień Bożego Narodzenia u chrześcijan obrządku wschodniego), porozmawiamy z ks. mitratem Stefanem Batruchem – prezesem Fundacji Kultury Duchowej „Pogranicza” i proboszczem parafii greckokatolickiej w Lublinie o wschodnich tradycjach bożonarodzeniowych. Nasz Gość Poranka od wielu lat zaangażowany jest w rozwijanie międzykulturowego dialogu Wschodu i Zachodu. W audycji ks. Batruch opowiedział między innymi o tym dialogu przez pryzmat migracji, przybliżył różnice między kalendarzami liturgicznymi.
Zobacz więcej na temat:  folk folklor Piotr Kędziorek muzyka ludowa kultura ludowa sztuka ludowa Boże Narodzenie Wigilia

"Aby zwyciężyło dobro nad złem". Para prezydencka złożyła życzenia wiernym Kościołów wschodnich

"Wszystkim pragniemy życzyć, aby w tym szczególnym czasie zagościła w państwa sercach prawdziwa radość i nadzieja (...) aby wspólne, tradycyjne przeżywanie świąt wzmacniało wiarę w zwycięstwo dobra nad złem" - napisała para prezydencka do wiernych Kościoła prawosławnego, greckokatolickiego i innych Kościołów wschodnich w Polsce obchodzących wigilię Bożego Narodzenia. 
Zobacz więcej na temat:  Boże Narodzenie prawosławie Andrzej Duda Wigilia kancelaria prezydenta

"W Wiśle stworzyliśmy nasz dom". Boże Narodzenie po powrocie z emigracji

Wspomnienia świąt, które spędziliśmy na emigracji, wypełnia obraz przepełnionych lotnisk i ludzi śpieszących się do bliskich w Polsce. Nam było trudno odnaleźć się w tym tłumie z trojgiem dzieci. Zostawaliśmy. Dziś nadrabiamy ten czas, świętując wspólnie z rodziną bliższą i dalszą, w domu, który stworzyliśmy w Polsce po powrocie z emigracji – przyznają Justyna i Paweł Wisełkowie, twórcy pensjonatu Jodła w Wiśle.
Zobacz więcej na temat:  emigracja emigracja zarobkowa rodzina na swoim rodzina Boże Narodzenie Wigilia Kościół katolicki tradycja Wisła Małgorzata Frydrych

Boże Narodzenie w Programie 1 Polskiego Radia

Święta Bożego Narodzenia to wyjątkowy moment w roku. To czas rodzinnych spotkań, miłości, radości i nadziei. Na naszych antenach przez trzy dni emitowaliśmy wiele audycji okolicznościowych, poświęconych polskim tradycjom. O tym, jak Boże Narodzenie wygląda w ich domach, opowiadały gwiazdy. Kolędowaliśmy, zaprosiliśmy również na transmisje pasterki i mszy świętej.
Zobacz więcej na temat:  Boże Narodzenie Polskie Radio Wigilia rodzina dom

Choinka i ułani. Historia bożonarodzeniowych pocztówek

Zwyczaj wysyłania świątecznych kartek z życzeniami upowszechnił się na ziemiach polskich wraz z początkiem XX wieku. Ówczesne pocztówki trochę różniły się jednak od tych współczesnych - rzadko można było na nich spotkać Świętego Mikołaja, królowały natomiast sceny biblijne, ilustracje przedstawiające zimowe zabawy i obrazki nawiązujące do historii Polski. 
Zobacz więcej na temat:  historia Polski HISTORIA poczta Henryk Sienkiewicz Boże Narodzenie choinka Wigilia msn21-historia

„Święta tylko z rodziną”. Zbigniew Starowicz o pięknej i trudnej Afryce

Ciekawość świata zaprowadziła mnie do Afryki. I choć Kongo urzekło mnie swoją kulturą i pięknem, po dwóch latach wiem, że dla rodzinnej osoby tak długi czas rozłąki z bliskimi, to udręka. Wspólnie spędzony czas, zwłaszcza czas świąteczny, jest nie do zastąpienia – przyznaje Zbigniew Starowicz po powrocie z Konga.
Zobacz więcej na temat:  emigracja emigracja zarobkowa Afryka Kongo rynek pracy Boże Narodzenie Wigilia Małgorzata Frydrych

Od aniołów, przez kolędy, po życzenia świąteczne. Alfabet Bożego Narodzenia

Polskie świętowanie Bożego Narodzenia łączy wiele elementów tradycji ogólnoeuropejskich ze zwyczajami i symbolami typowo rodzimymi, znanymi przede wszystkim w naszym kraju. Opłatek, dodatkowe nakrycie przy stole, kolędnicy, szopka czy kutia. Jakie są źródła i znaczenia tych i innych spraw, które składają się na tę wyjątkową, bożonarodzeniową rzeczywistość?  
Zobacz więcej na temat:  Boże Narodzenie tradycja zwyczaje Wigilia kutia Trzech Króli Betlejem choinka msn21-historia HISTORIA

Prymas: w noc Narodzenia Pańskiego musi brzmieć głos za ludzkim życiem

Prymas Polski, arcybiskup gnieźnieński Wojciech Polak, powiedział, że Królestwo Boże domaga się cierpliwości, wytrwałości i wiary. W homilii wygłoszonej podczas pasterki w gnieźnieńskiej katedrze prymas podkreślił, że Bóg dał nam swojego syna, aby pokazać, jak ważny, cenny i piękny jest w jego oczach każdy człowiek. - Stąd w noc Narodzenia Pańskiego musi wciąż brzmieć głos za życiem, za każdym ludzkim życiem od poczęcia do naturalnej śmierci, za życiem, które domaga się bezwarunkowego przyjęcia i szacunku, domaga się troski i ocalenia, ochrony i wysiłku - podkreślił.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo Wigilia Boże Narodzenie Kościół infografika prymas Polski

TYLKO U NAS Pierwsza Wigilia w Niepodległej. Posłuchaj niezwykłego wspomnienia

Jak obchodzono Wigilię 104 lata temu w Warszawie? W archiwum Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa zachowało się nagranie wspomnień żołnierza 36. Pułku Piechoty Legii Akademickiej, który w grudniu 1918 roku pełnił służbę na Zamku Królewskim w Warszawie. Niestety nie znamy nazwiska tego świadka historii. 
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA Wigilia Zamek Królewski Boże Narodzenie niepodległość odzyskanie niepodległości msn21-historia

"Prawda o Bożym Narodzeniu pozwala bez lęku i z nadzieją spoglądać w przyszłość". Bp Czaja w świątecznym orędziu

W orędziu na Boże Narodzenie ordynariusz opolski bp Andrzej Czaja podkreślił, że "prawda o Bożym Narodzeniu pozwala bez lęku i obaw, z nadzieją spoglądać w nieznaną przyszłość". Jak zaznaczył, przyjmując Jezusa człowiek może doświadczyć ciepła i mocy Jego miłości.
Zobacz więcej na temat:  Boże Narodzenie Wigilia POLSKA święta kolędy tradycja zwyczaje