Polskie Radio
Section05
Wigilia

Piotr "Lolek" Sołoducha z zespołu Enej: Chcemy zachęcać do kolędowania

"Kolędy pod wspólnym niebem" to album wydany przez grupę Enej. Płyta zawiera tradycyjne utwory wykonane w językach polskim i ukraińskim. Jak święta w obrządku greckokatolickim spędza Piotr "Lolek" Sołoducha? Które z rodzinnych tradycji widoczne są w twórczości zespołu? Dlaczego tak ważną rolę w jego życiu odgrywa kolędowanie? 
Zobacz więcej na temat:  Trójka MUZYKA muzyka hp Enej Katarzyna Cygler święta Boże Narodzenie Wigilia kolędy tradycja

Jak nie marnować jedzenia w święta? Świąteczne zero waste

"Nie jedz, to na święta!" przed kolacją wigilijną i "Jedz, bo się zmarnuje" w drugim dniu świąt – te dwa zdania są znane wielu z nas. Z badań Federacji Narodowego Banku Żywności wynika, że rocznie Polacy wyrzucają 5 mln ton żywności, a statystycznie do 2 kilogramów ląduje w koszu w czasie świąt. Jak nie marnować jedzenia w święta i spędzić Boże Narodzenie w duchu zero waste?
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo święta Boże Narodzenie Wigilia Trójka jedzenie ekologia żywność STYL ŻYCIA

Boże Narodzenie w Domu Samotnej Matki „Bezpieczna Przystań” w Zielonce

Dom Samotnej Matki Caritas Diecezji Warszawsko-Praskiej w Zielonce powstał w roku 1994, na mocy dekretu Biskupa Diecezji Warszawsko-Praskiej Ks. Kazimierza Romaniuka. Obecnie placówka dysponuje 6 miejscami dla samotnych matek z dziećmi oraz kobiet w ciąży. Priorytetowym zadaniem Domu jest wspieranie samotnych matek poprzez przeciwdziałanie bezdomności i wykluczeniu społecznemu.
Zobacz więcej na temat:  Boże Narodzenie Wigilia święta rodzina Redakcja katolicka wiara Kościół

Boże Narodzenie w Ziemi Świętej

Oczy całego świata są w Boże Narodzenia  zwrócone na Betlejem. To właśnie tam na świat przyszedł Zbawiciel Jezus Chrystus. Tradycja uroczystości Bożego Narodzenia narodziła się w Jerozolimie już w IV wieku. Dla chrześcijan przebywanie w Ziemi Świętej w czasie świąt Bożego Narodzenia jest wyjątkowym przeżyciem. W tym roku ponownie  ze względu na pandemię uroczystości są skromniejsze. Nie ma też – jak co roku – pielgrzymów z całego świata.
Zobacz więcej na temat:  Boże Narodzenie Wigilia święta rodzina Redakcja katolicka wiara Kościół

Kolęda jak kołysanka Mamy.

Wigilijne zapachy i smaki. Ciepłe światełka i gorące nastroje. Marzenie o magicznych świętach. Wszystko skumulowane w kolędach, które tulą i otulają  Wspomnieniami dzieciństwa. Obecnością mamy w bezpiecznym domu. W naszej polskiej tradycji to także znak żywotności języka i kultury naszych przodków. Jak z nich korzystać nie tylko w ten jeden wieczór roku – opowiada – Agnieszka Cudzich - mama i wokalistka o góralskich korzeniach.
Zobacz więcej na temat:  Boże Narodzenie Wigilia święta rodzina Redakcja katolicka wiara Kościół

Boże narodzenie – marzenie o domu.

Dla rodzącego się poza miastem Jezusa, dla którego nie było miejsca w Betlejem, miejsce znalazło się w sercach Maryi i Józefa, dobrych rodziców, którzy dali dom Zbawicielowi.  Zadziwiający cud Bożego Narodzenia odbija się czasem także w naszym życiu. Tak jak odkrywają to Państwo Katarzyna i Marek  Karczewscy  z Gdyni.  Narodziny Marty, ich córki z Zespołem Dawna – pozornie burzące marzenia o szczęśliwym życiu – stały się jego początkiem, dla nich samych i wielu innych podobnych im rodziców. Wyrazem tego jest DOM MARZEŃ, do którego zapraszają.
Zobacz więcej na temat:  Boże Narodzenie Wigilia święta rodzina Redakcja katolicka wiara Kościół

Narodzony na krótko i na zawsze

Drugi dzień BN kiedy obok narodzin Pana Jezusa przywołujemy męczeństwo pierwszego jego świadka – św. Szczepana - otwiera nowe spojrzenie na te święta. Rodzące się życie przynosi radość. Ale także ból. Jeśli wiadomo że nasze spotkanie będzie bardzo krótkie. Czasem są to tylko jedne wspólne święta. Ważne że są. Spotkanie z Ewą Liengman – kierującą hospicjum Pomorze Dzieciom.
Zobacz więcej na temat:  Boże Narodzenie Wigilia święta rodzina Redakcja katolicka wiara Kościół