Polskie Radio

Symboliczny i międzynarodowy charakter uroczystości w Auschwitz-Birkenau

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2020 12:37
Byli więźniowie niemieckich obozów koncentracyjnych oraz światowi przywódcy uczcili w Oświęcimiu pamięć ofiar Holokaustu
Audio
  • Symboliczny i międzynarodowy charakter uroczystości w Auschwitz-Birkenau. Relacja Ewy Plisieckiej
Prezydent Niemiec Frank-Walter Steinmeier z małżonką podczas uroczystości 75. rocznicy wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz-Birkenau
Prezydent Niemiec Frank-Walter Steinmeier z małżonką podczas uroczystości 75. rocznicy wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz-BirkenauFoto: Foto: PAP/Łukasz Gągulski

Około dwustu ocalałych oraz delegacje z ponad 60 krajów wzięły udział we wczorajszych uroczystościach 75-lecia wyzwolenia byłego obozu Auschwitz-Birkenau. Uroczystości miały symboliczny i ogólnoświatowy charakter, a w świat popłynęły apele o walkę z odradzającym się antysemityzmem.

Uczestniczący w obchodach ostatni ocaleni z Auschwitz przekazali w świat ważne przesłanie – mówi polski prezydent Andrzej Duda. W uroczystości wzięli udział członkowie ponad 50 delegacji państwowych. Prezydent podkreślił, że zagraniczni goście byli głęboko poruszeni uroczystością.

Prezydent w przemówieniu podczas uroczystości mówił, że Auschwitz było fabryką śmierci, a Holokaust zbrodnią wyjątkową w dziejach ludzkości. "Oczy całego świata były zwrócone na Auschwitz, dzięki temu wypowiedź prezydenta przebije się do milionów ludzi" - tak słowa Andrzeja Dudy ocenił Jan Dziedziczak, sekretarz stanu w Kancelarii Premiera, były wiceszef polskiej dyplomacji. Jego zdaniem przemówienie Andrzeja Dudy było przesłaniem, którego Polska bardzo potrzebowała.

Wczoraj w głównych obchodach przed Bramą Śmierci byłego obozu Auschwitz II-Birkenau wzięli udział - gospodarz - prezydent Andrzej Duda z małżonką, a także delegacje 61 państw i organizacji międzynarodowych. Wśród gości byli prezydenci, premierzy oraz szefowie parlamentów, koronowane głowy i następcy tronów.

W Auschwitz - Birkenau Niemcy stworzyli system komór gazowych i krematoriów, w którym byli w stanie dziennie mordować kilkanaście tysięcy osób. W sumie w obozie hitlerowcy zgładzili ponad milion 100 tysięcy osób, 90 procent ofiar to Żydzi. W czasie II wojny światowej Niemcy wspierani w różnym stopniu przez państwa sojusznicze wymordowali około 6 milionów europejskich Żydów. Połowa z nich była obywatelami Polski.

IAR/ep