Polskie Radio
Section05
Holokaust

Toruń: konferencja "Pamięć i Nadzieja"

W Kaplicy Pamięci Męczenników Polskich w Toruniu, z udziałem przedstawicieli polskich i izraelskich władz państwowych, odbyła się Międzynarodowa Konferencja "Pamięć i Nadzieja". Poświęcona była postawom Polaków, którzy z narażeniem własnego życia i swoich rodzin ratowali Żydów w czasie drugiej wojny światowej. O tych, którzy stawali w obronie bliźnich mówił w magazynie Północ-Południe historyk dr Piotr Dmitrowicz.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Żydzi Holokaust II wojna światowa

Dlaczego przegrywamy walkę z próbami fałszowania historii?

Od lat Polska zmaga się ze zjawiskiem zamazywania i zniekształcania pamięci o II wojnie światowej. Wraz z upływem czasu problemów z trzymaniem się faktów historycznych jest coraz więcej. Wydano swoistą wojnę pojęciu "polskie obozy koncentracyjne", ale to z pewnością nie wystarcza, by sprawić, że wiedza o tamtym czasie będzie zgodna z prawdą.
Zobacz więcej na temat:  II wojna światowa IPN historia Polski Niemcy Holokaust

Trybunał w Norymberdze - rozliczenie z nazizmem

8 sierpnia 1945 cztery mocarstwa okupujące Niemcy powołały Międzynarodowy Trybunał Wojskowy w Norymberdze w celu ukarania zbrodniarzy wojennych. Oskarżonym postawiono cztery główne zarzuty: udział w spisku w celu popełnienia zbrodni międzynarodowej, zbrodnie przeciwko pokojowi, zbrodnie wojenne, zbrodnie przeciwko ludzkości. Wyroki zapadły 1 października 1946.
Zobacz więcej na temat:  faszyzm HISTORIA Holokaust II wojna światowa III Rzesza Niemcy Norymberga