Polskie Radio
Section05

Holokaust

"Majdanek to było piekło". 81 lat temu wyzwolony został niemiecki obóz śmierci

- Chciałam chociaż na chwilę czuć, że nadal jestem człowiekiem. Wszystkie zaczęłyśmy chorować, biegunka z krwią. Nie było toalet, nie było jak się umyć ani w co przebrać. To było piekło – wspomina jedna z więźniarek Majdanka w audycji Polskiego Radia.
Zobacz więcej na temat:  Majdanek okupacja niemiecka zbrodnie wojenne niemieckie nazistowskie obozy koncentracyjne Niemcy II wojna światowa

"Radość soboty". Dowody na istnienie żydowskiego świata

W cyklu "To się czyta" przedstawiliśmy "Radość soboty. Archiwum życia i śmierci". To poruszający reportaż Marty Grzywacz, w którym dziennikarka przywraca pamięć o członkach grupy Oneg Szabat - żydowskich archiwistach getta warszawskiego i ich heroicznej pracy na rzecz ocalenia historii i tożsamości narodu skazanego na zagładę. Wybrane fragmenty czytał Łukasz Lewandowski.
Zobacz więcej na temat:  Łukasz Lewandowski Archiwum Ringelbluma Małgorzata Szymankiewicz

"Spadnie bańka z gazem". Pilecki o komorach w Auschwitz

Zdaniem Grzegorza Brauna w raportach Witolda Pileckiego spisanych w czasie II wojny światowej nie ma mowy o komorach gazowych w Auschwitz, a temat ten pojawia się dopiero w raporcie powojennym. W rzeczywistości rotmistrz, który przebywał w obozie prawie trzy lata, już w swoich pierwszych przekazach wiele miejsca poświęcił opisom mordowania ludzi za pomocą gazu. 
Zobacz więcej na temat:  niemieckie nazistowskie obozy koncentracyjne Auschwitz Grzegorz Braun II wojna światowa

Henryk Sławik. Bohater trzech narodów, Sprawiedliwy wśród Narodów Świata

Po przybyciu na Węgry jesienią 1939 roku zaczął organizować pomoc dla uciekinierów z Polski. Dzięki jego staraniom udało się uratować wielu Żydów, w tym znaczną liczbę dzieci. Za niesienie pomocy Żydom został zamordowany w niemieckim obozie koncentracyjnym w Mauthausen. 16 lipca mija 131. rocznica urodzin Henryka Sławika. 
Zobacz więcej na temat:  historia Polski sprawiedliwi wśród narodów świata Dzień Węgierski w Polskim Radiu Węgry Niemcy nazizm Żydzi II wojna światowa zbrodnie wojenne