Polskie Radio
Section05
Holokaust

Narodowy Dzień Pamięci Polaków Ratujących Żydów. Zobacz internetową ofertę muzeów

Dziś obchodzony jest Narodowy Dzień Pamięci Polaków Ratujących Żydów pod okupacją niemiecką. Został ustanowiony z inicjatywy Prezydenta RP w 2017 roku, w rocznicę śmierci rodziny Ulmów z Markowej. Z tej okazji muzea przedstawiły ofertę, która ze względu na pandemię koronawirusa została przeniesiona do internetu.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo KULTURA Ulmowie Holokaust II wojna światowa okupacja niemiecka sprawiedliwi wśród narodów świata

Apogeum zagłady, czyli akcja "Reinhardt"

78 lat temu rozpoczęła się akcja "Reinhardt", czyli zaplanowana przez niemieckich nazistów zagłada Żydów na terenie Generalnego Gubernatorstwa. W nocy z 16 na 17 marca 1942 roku Niemcy rozpoczęli likwidację lubelskiego getta, wysyłając pierwsze transporty Żydów do obozu zagłady w Bełżcu.
Zobacz więcej na temat:  Holokaust II wojna światowa Warszawa getto warszawskie Niemcy deportacja niemieckie nazistowskie obozy koncentracyjne Bełżec Auschwitz Żydzi

"Marsz Żywych 2020" ku pamięci ofiar Holokaustu. MEN zachęca do udziału

Szkoły mogą już zgłaszać się do wzięcia udziału w "Marszu Żywych 2020". Marsz co roku odbywa się na terenie byłego niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz-Birkenau, w celu upamiętnienia ofiar Holokaustu i Sprawiedliwych wśród Narodów Świata. Marsz odbędzie się 21 kwietnia.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Auschwitz Ministerstwo Edukacji Narodowej Holokaust Żydzi edukacja

W Nowym Jorku zaprezentowano anglojęzyczną "Listę Ładosia"

Nowojorski Hebrew Union College-Jewish Institute of Religion gościł współautorów książki "Lista Ładosia". Opowiadali oni o dyplomatach z ambasady polskiej w Szwajcarii, którzy angażując się w dostarczanie w czasie wojny Żydom sfałszowanych paszportów chronili ich przed obozami zagłady. Szacuje się, że dzięki aktywności polskich dyplomatów 2-3 tys. osób z fabrykowanymi w latach 1939-45 paszportami itp. dokumentami Paragwaju, Hondurasu, Haiti i Peru mogło przeżyć.
Zobacz więcej na temat:  USA Nowy Jork Holokaust