Polskie Radio

"Zostań w domu" Co Polskie Radio proponuje w środę?

Ostatnia aktualizacja: 31.03.2020 18:14
1 kwietnia w Polskim Radiu to dzień jubileuszy! 5. urodziny obchodzi Polskie Radio Dzieciom, a 58. radiowa Trójka. Z tej okazji dla Słuchaczy przygotowaliśmy wiele niespodzianek. Zapraszamy do wspólnego świętowania! #Zostańwdomu z Polskim Radiem
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/Irina Meliukh

POLSKIE RADIO DZIECIOM

Cały dzień świętujemy urodziny Polskiego Radia Dzieciom. Dokładnie 5 lat temu nadaliśmy pierwszą audycję. Przygotowaliśmy z tej okazji wiele atrakcji, konkursów i zabaw dla naszych słuchaczy. 

"Popołudniku" (godz. 15.00-17.00) urodzinowe upominki od stacji otrzymają Ci, którzy się do nas dodzwonią i złożą urodzinowe życzenia. W programie wspominać będziemy jak świętowaliśmy 4 urodziny i poszukamy skojarzeń z liczbą 5. 

Dla dorosłych niespodzianki przygotowane będą w audycji "Strefa rodzica" (godz. 21.00-23.00). 

Słuchacze będą mogli wziąć aktywny udział w przygotowanych atrakcjach telefonicznie lub za pośrednictwem mediów społecznościowych. 

Na 5. urodziny przygotowaliśmy dla słuchaczy 5 dni pełnych atrakcji, każdego dnia będziemy odkrywać kolejne z nich.

PROGRAM 3 POLSKIEGO RADIA

Radiowa Trójka 1 kwietnia obchodzi 58.urodziny!

Przez cały dzień - od godz.6.00 do godz. 23.00 - będziemy prezentować piosenki z koncertów w studiu im. Agnieszki Osieckiej. Wykonawcy znakomici: Krzysztof Zalewski, Mazolewski Porter, Waterboys, Gregory Porter, LP, Simply Red, Borysewicz i goście, Jaromir Nohavica, Katie Melua, Smolik i Kev Fox,  Skunk Anansie, Amy McDonald, Sam Fender, Laboratorium, EABS, Fink, Stanisława Celińska, Hania Rani. 

Nie zabraknie także ciekawych opowieści o muzyce - w paśmie w godz. 10-15 pojawi się 5 odcinków cyklu  "Piosenki mojej mamy", w którym Agata Passent opowiada o piosenkach Agnieszki Osieckiej. Kolejne odcinki pojawiać się będą codziennie do końca urodzinowego tygodnia (w czwartek i piątek w g. 10-15, w sobotę w g. 6-10 i g. 10-15 oraz w niedzielę w g. 8-12 i g. 12-15). 

Sentymentalna, ale i - mamy nadzieję - dowcipna opowieść czeka nas  reportażu Agnieszki Szwajgier „Urodziny Trójki”. 

Urodziny Programu 3 Polskiego Radia to okazja do wspomnień o tym, jak Trójka powstawała, co się działo przez ten czas i czyje głosy można było usłyszeć na antenie. Materiały archiwalne komentowane są przez obecnych dziennikarzy Trójki - Ernesta Zozunia, Ewę Lipowicz, Kubę Strzyczkowskiego, Baszkę Marcinik i innych, którzy siedzą przy kominku i wspólnie wspominają "dawne czasy".

Żeby było ciekawiej, autorka materiału zaproponowała redaktorom Trójki pewną zabawę - każdy ma napisać na kartce słowa związane z Trójką, z których później powstanie zdanie. Jaka będzie puenta reportażu? Tego nie wie nikt, łącznie z autorką.

Ponadto różne urodzinowo-radiowe tematy wybrzmią w materiałach reporterskich w porannej i popołudniowej audycji Zapraszamy do Trójki (godz. 6.00-10.00 i godz. 10.00-15.00).

13.15  Słuchowisko Jacka Janczarskiego „Panie Sułku, kocham Pana”Marta Lipińska i Krzysztof Kowalewski

Ok. 13:45  Powieść dla młodzieży - Ewa Karwan-Jastrzębska "Banda Michałka"  - czytają Maria Seweryn i Maria Peszek

20.50   Proza w Trójce  -  „Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego. W obsadzie młodzi aktorzy – Jaśmina Polak i Bartosz Bielenia.

W epizodach – w roli Seweryna Baryki – wystąpił gościnnie Wiesław Komasa. Muzykę przygotował Łukasz Borowiecki, a za  reżyserię dźwięku odpowiadał Andrzej Brzoska. (Powieść była emitowana na antenie Trójki od 3 września 2018 roku, 20 odcinków).

PROGRAM 1 POLSKIEGO RADIA

W "Muzycznej Jedynce" (13:00-15:00) Marcin Kusy będzie gościł kompozytora, autora tekstów i producenta muzycznego - Macieja Werka, mowa będzie o powrocie zespołu Hedone, w drugiej godzinie audycji pojawi się telefonicznie Ania Rusowicz i zapowie swoją najnowszą piosenkę.

O 20:00 w pasmie "Tu jest Muzyka" ulubiona muzyka filmowa słuchaczy Jedynki. Paweł Sztompke będzie spełniał muzyczne życzenia słuchaczy przesyłane za pośrednictwem SMS (71 151). Główną rolę w audycji zagra muzyka wybitnego polskiego kompozytora Michała Lorenca.

O 23:00 w audycji "Mój świat dźwięków" Agata Steczkowska przedstawi osobiste wspomnienia o Krzysztofie Pendereckim, opowie o swoich spotkaniach z Mistrzem i zaproponuje słuchaczom wybór utworów jednego z największych polskich kompozytorów. W audycji znajdzie się również specjalny utwór autorki zadedykowany Mistrzowi Pendereckiemu

PROGRAM DRUGI POLSKIEGO RADIA

13.00 – 15.00 – "Pora na życzenie" – prowadzi Andrzej Sułek w kontakcie ze Słuchaczami

Koncert symfoniczno-kameralny z Alte Oper we Frankfurcie (4 kwietnia 2019 roku); Franz Schubert Symfonia nr 5 B-dur D. 485, wyk. Frankfurt Radio Symphony Orchestra, dyr. Andrés Orozco-Estrada; pieśni Franciszka Schuberta, wyk. Anna Lucia Richter – sopran

Koncert zespołu The Erlkings (Studio WDR, Kolonia, 3 kwietnia 2019 roku)

Opracowania Pieśni Schuberta w wykonaniu zespołu The Erlkings

15.00 – 15.15 – "Zostań w domu – słuchaj Dwójki": Kwadrans bez muzyki: Marek Nowakowski „Książę Nocy", czyta Adam Ferency, opr. Elżbieta Łukomska, odc. 8 (powtórzenie)

16.00 – 18.00 – "Wybieram Dwójkę" – prowadzi Bartosz Panek

Zmarł Wiktor Aleksander Bregy . Dziennikarza Dwójki, znawcę i miłośnika opery wspominać będą Marcin Bornus Szczyciński, Wojciech Włodarczyk i Ryszard Karczykowski.

Gośćmi są też Dorota Karaś i Marek Sterlingow - autorzy biografii "Walentynowicz. Anna szuka raju” (skype). Łączymy się również z Krzysztofem Tchórzewskim i Ernestem Bryllem, których "Wieczernik" zostanie w poniedziałek pokazany w teatrze Telewizji.

Poza tym spotykamy się z twórcami trójmiejskiej Galerii Koło, przypominamy rozmowę z Charlotte Rampling, przedstawiamy Dwójkowe propozycje w ramach akcji #zostańwdomu, a Robert Małecki opowiada o literackiej trylogii chełmżyńskiej.

19.00 – 21.30 – Filharmonia Dwójki – Autor: Joanna Grotkowska
Koncerty {oh!} Orkiestry Historycznej (NOSPR, Katowice, 5.02.2016, 11.03.2016). Wolfgang Amadeus Mozart Divertimento D-dur KV 136, Josef Myslivecek Sinfonia concertante A-dur op. 2 nr 4, wyk. {oh!} Orkiestra Historyczna, Julien Chauvin – prowadzenie

Carl Philipp Emanuel Bach Koncert h-moll na klawesyn, smyczki i b.c. Wq 30, H.440, Carl Philipp Emanuel Bach Symfonia h-moll na smyczki i b.c. Wq 182, H.661, wyk. Marek Toporowski – klawesyn, {oh!} Orkiestra Historyczna, Martyna Pastuszka – prowadzenie

19.30 – rozmowa z Martyną Pastuszką

19.15 – 19.30 – Książka do słuchania: Stanisław Grzesiuk „Boso, ale w ostrogach”, czyta Wiktor Zborowski, odc. 18

CZWÓRKA 

Czwórka 1 kwietnia rozpoczyna emisję radiopowieści „Lalka” w adaptacji Anny Borkowskiej. Kolejnych odcinków można słuchać codziennie do 25 kwietnia o godz. 15.45.

Jest to oferta przygotowana przede wszystkim z myślą o maturzystach, którzy podczas egzaminów bardzo chętnie sięgają do wątków, motywów i tematów zawartych w tym jednym z  ważniejszych dzieł literatury polskiej, ale mamy nadzieję, że inni słuchacze z przyjemnością przeniosą się do czasów i przeżyć niezapomnianych postaci Stanisława Wokulskiego czy Ignacego Rzeckiego.

W obsadzie słuchowiska znaleźli się m.in Krzysztof Kolberger, Krzysztof Gosztyła, Ignacy Gogolewski.

POLSKIE RADIO CHOPIN

Fryderyk Chopin skomponował dwa koncerty fortepianowe. Wykonania pierwszego z nich oceniać dziś będzie jury Trybunału Płytowego Dwójki na czele z Jackiem Hawrylukiem. Swoje interpretacje zaprezentują m.in. Szymon Nehring, Seong-Jin Cho, i szczególnie uwielbiana przez polską publiczność – Amerykanka Kate Liu. Zapraszamy do zabawy i typowania własnych faworytów!

Róża Światczyńska prezentuje konkursowe nagrania Marty Argerich wydane przez koneserską wytwórnię DOREMI. Usłyszymy również nagranie Ballady f-moll op. 52, zarejestrowane przez argentyńską królową klawiatury w 1960 roku oraz Etiudy C-dur wykonanej przez 14-letnią artystkę podczas recitalu w Buenos Aires.

Na deser proponujemy fragment płyty wydanej przez Narodowy Instytut Fryderyka Chopina z zapisem występów artystki na Festiwalu „Chopin i jego Europa” w 2010 roku.

#Zostańwdomu z Polskim Radiem!Zobacz więcej na temat: W POLSKIM RADIU
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak