Polskie Radio

"Zostań w domu". Polskie Radio proponuje w niedzielę

Ostatnia aktualizacja: 03.04.2020 17:21
W tym trudnym czasie, kiedy wszyscy zostajemy w domach, zapraszamy do słuchania Polskiego Radia. Przedstawiamy, co przygotowaliśmy dla Państwa na weekend. Zapraszamy!
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: pixabay.com

JEDYNKA

Niedziela 5.04

"Uprzejmie donoszę" - Hanna i Adam Bogoryja-Zakrzewscy Pani Aldona cały ubiegły rok walczyła z mężem Włochem o przyznanie jej prawa do opieki nad córką w Polsce. Była oskarżana o porwanie dziewczynki. W końcu sprawę wygrała i myślała, że już nic gorszego jej nie spotka. Tydzień temu zamieściła na FB stare zdjęcie byłego męża z córką. Zostało zrobione w Polsce w listopadzie ubiegłego roku.

To spowodowało falę donosów pewnej osoby do Sanepidu oraz innych urzędów, że Włoch przebywa w Polsce, na pewno ma wirusa. Wyjaśnienia nie pomagają. Po małej miejscowości, w której mieszka pani Aldona rozprzestrzenia się plotka, że jest ona zagrożeniem. Pomawia się też jej ojca, listonosza o roznoszenie zarazy. Nie pomagają wyjaśnienia, że tata od 10 lat jest na emeryturze. Takich fałszywych donosów obywatelskich, niestety w kraju nie brakuje. Jak im zaradzić?

"Dla Ciebie, Mamo" - Hanna Bogoryja-Zakrzewska. Osobista historia córki, której mama, osoba po 80-tce, mieszka na drugim krańcu Polski. Jak ją przekonać do pozostania w domu i przyjęcia pomocy od innych? W dodatku mama czasem po prostu zapomina o zaleceniach Sanepidu i z tego powodu ich nie przestrzega. Córka szuka odpowiedzi wśród znajomych w podobnej sytuacji, u psychologa. Jednocześnie codzienne rozmowy z mamą pokazują, jak ona przeżywa to, co się dzieje wokół i jak zmienia się jej nastawienie do pandemii.

O 21:00 "Słuchowisko w w radiowej Jedynce". „Hiob” to młodzieńczy dramat poetycki Karola Wojtyły, napisany w 1940 r. To historia biblijnego Hioba z całą swoją dramaturgią, ale z drugiej strony opowieść o człowieku, który pozostaje wierny Bogu, mimo spadających nań nieszczęść. Poznaje wyzwalający sens Jego krzyża, Jego ofiary. To symbol cierpiącej Polski, ale i cierpiącej ludzkości. Nagrodą jest zmartwychwstanie ukazane przez wizję krzyża i Chrystusa Zmartwychwstałego.

Adaptacja: Anna Skuratowicz, Reżyseria:  Anna Skuratowicz, Realizacja akustyczna: Agnieszka Szczepańczyk, Opracowanie muzyczne: Piotr Skotnicki
Obsada: Wiesław Komasa, Przemysław Bluszcz, Paweł Krucz, Leszek Teleszyński, Andrzej Mastalerz, Mateusz Kwiecień, Krystian Modzelewski, Dariusz Wnuk, Łukasz Chmielowski, Mateusz Weber, Krzysztof Szczepaniak, Szymon Roszak.

DWÓJKA

Niedziela 05.04

19.00 – 22.00 – Filharmonia Dwójki  audycja Magdaleny Łoś

Ludwig van Beethoven Chrystus na Górze Oliwnej op. 85, wyk.  Simona Houda-Šaturová  – sopran, Tanja Baumgartner  –  mezzosopran, Andrew Richards  – tenor, Wojciech Drabowicz  –  baryton, Piotr Nowacki  –  bas Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach, Chór Polskiego Radia w Krakowie, dyr. Lawrence Foster (11 Wielkanocny Festiwal Ludwiga van Beethovena, Teatr Wielki - Opera Narodowa, 6.04.2007)

Giovanni Battista Pergolesi Stabat Mater, wyk. Sandrine Piau – sopran, Christopher Lowrey – kontratenor, Les Talens Lyriques, dyr. Christophe Rousset; François Couperin Leçons de ténèbres (fragmenty), wyk. Caroline Mutel,  Karine Deshayes – soprany, Les Nouveaux Caractères, dyr.  Sébastien d'Hérin; Nikolaus Bruhns De Profundis, wyk. Stephan MacLeod – bas, Ricercar Consort, dyr. Philippe Pierlot; Jan Sebastian Bach Tilge, Höchster, meine Sünden BWV 1083, wyk. Céline Scheen – sopran, Damien Guillon – kontratenor i kier. art., Le Banquet Céleste 

22.00 – 00.00 – Wieczór płytowy – Pasja wg L’Arpeggiaty i Arvo Pärta - prowadzi Krzysztof Dziuba
Pasja wg L’Arpeggiaty i Arvo Pärta

Początek Wielkiego Tygodnia w „Wieczorze płytowym” upłynie nam pod znakiem dwóch muzycznych wizji Pasji. W części pierwszej wysłuchamy jednego z najsłynniejszych albumów zespołu L’Arpeggiata pt. „Via Crucis” (z gościnnym udziałem korsykańskiej grupy Barbara Furtuna). W 2010 roku artyści pod wodzą Christiny Pluhar odtworzyli XVII-wieczną sztukę pasyjną ubraną w dźwięki muzyki barokowej i tradycyjnej.

Drugą część „Wieczoru…” wypełni ukończona w 1982 roku Pasja wg. św. Jana Arvo Pärta w nagraniu zespołu The Hilliard Ensemble.

L’Arpeggiata, dyr. Christina Pluhar – Via Crucis (2010 Virgin Classics)

Arvo Pärt, The Hilliard Ensemble – Passio (1988 ECM)

TRÓJKA

Niedziela, 5.04

19.05-20.00  "Koncert w Trójce"  retransmisja występu Tęskno na scenie im. Agnieszki Osieckiej  9 grudnia 2018 roku. 


20.05-21.00 – "Scena teatralna Trójki"  Tomasz Man – "Mojżesz – Remix" (powtórka). W rolach głównych Andrzej Chyra i Mirosław Zdrojewicz. Oprawa muzyczna – Marek Otwinowski. Spektakl poprzedzi rozmowa z Tomaszem Manem. Przygotowanie – Barbara Marcinik i Wojciech Dorosz.

W paśmie "Wieczór z Trójką w domu" (od godz. 21.05 do północy, prowadzenie: Leszek Adamczyk), m.in. 

Wywiad z Maciejem Werkiem na temat Festiwalu Producentów Muzycznych SOUNDEDIT i nowej płyty Hedone.

CZWÓRKA

Niedziela 5.04

"Muzyka Dobrego Słowa" (godz. 20.05-21.00) - w Niedzielę Palmową, podczas której tradycyjnie przeżywany jest w wymiarze lokalnym Światowy Dzień Młodzieży, Przemysław Goławski zaprasza do posłuchania Hymnów Światowych Dni Młodzieży, które zwykle towarzyszą tym globalnym spotkaniom.  

O godz.  15.45  jak co dzień,  zapraszamy do posłuchania kolejnego odcinka radiopowieści "Lalka" Bolesława Prusa w znakomitej obsadzie. Występują m.in. Krzysztof Gosztyła, Krzysztof Kolberger i Ignacy Gogolewski. POSŁUCHAJ POPRZEDNICH ODCINKÓW >>

POLSKIE RADIO DZIECIOM

Niedziela, 5.04

18:00-19:00 - II część retransmisji koncertu laureatów I Konkursu Dziecięcych Talentów Polskiego Radia Dzieciom, który odbył się 23 listopada 2019 r. Ponownie posłuchamy 28 laureatów konkursu, którzy zaśpiewają słynne polskie piosenki i wyrecytują wiersze.

POLSKIE RADIO CHOPIN

Niedziela, 5.04

O godzinie 21:00 zapraszamy do wysłuchania kolejnego odcinka z cyklu Kompozytor miesiąca. Klaudia Baranowska, sięgając po bardzo stylowe interpretacje, przedstawi najcelniejsze dzieła jednego z największych mistrzów polskiego baroku –  Marcina Mielczewskiego.

Zapraszamy do słuchania!

Zobacz więcej na temat: W POLSKIM RADIU
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak