Polskie Radio

"Zostań w domu". Wielki Czwartek w Polskim Radiu

Ostatnia aktualizacja: 08.04.2020 17:16
W Wielki Czwartek Polskie Radio proponuje audycje, które będą wprowadzeniem w Triduum Paschalne. Wśród nich jest dobra literatura, rozmowy, ale i transmisja Mszy Wieczerzy Pańskiej z Bazyliki Św. Krzyża.#Zostańwdomu z Polskim Radiem.
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: Shutterstock

JEDYNKA

Po 18.00 – Msza Wieczerzy Pańskiej – transmisja z Bazyliki Św. Krzyża.

Po 21:00 w ramach "Kulturalnej Jedynki" Magazyn Bardzo Filmowy Joanny Sławińskiej. Kontynuujemy tworzenie z udziałem słuchaczy listy filmów wartych obejrzenia. W czasie zbliżających się świąt warto pochylić się nad lekturami i ich adaptacjami filmowymi.

Które adaptacje filmowe lektur polecają nasi słuchacze?  Prosimy Państwa o nagrywanie propozycji z uzasadnieniem  - numer sekretarki automatycznej 22 645-22-05  - i zamieszczenie odpowiedzi pod postem audycji na facebooku radiowej Jedynki.

W audycji między innymi opowiemy o najbardziej kasowym polskim filmie „Krzyżacy”, zrealizowanym w 1960 roku na podstawie powieści Henryka Sienkiewicza przez reżysera Aleksandra Forda.Tę superprodukcję obejrzało w Polsce i zagranicą ponad 30 milionów widzów. O fenomenie filmu Forda opowie historyk kina, Katarzyna Wajda.
     4 kwietnia minęła 40 rocznica śmierci Aleksandra Forda. Z tej okazji przypomnimy wywiad Joanny Sławińskiej z Konstancją Ford, córką twórcy „Krzyżaków”  i takich m.in. filmów jak „Piątka z ulicy Barskiej”, czy „Ulica Graniczna”.

O 21:35 "Już taki jestem" rozmowa Jolanty FajkowskiejFranciszkiem Maśluszczakiem. Artysta jest absolwentem warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. Maluje ludzi o zdeformowanych proporcjach, na tle odrealnionego pejzażu.

Postacie z obrazów  artysty to liryczne, zagubione, nieśmiałe osoby pełne smutku i swoistego komizmu. Jego obrazy są eksponowane m.in. w Muzeum  Narodowym w Krakowie, Szczecinie, w Zamościu oraz za granicą w Muzeum Pokoju w Tokio i Muzeum Miejskim w Gandawie. 

W audycji między innymi o Kotlicach koło Zamościa, skąd pochodzi, i pierwszych rysunkach, Hannie Krall, która napisała o nim opowiadanie, o Erneście Bryllu, który pisał  o nim wiersze, żonie Barbarze, poznanej w autobusie, drodze krzyżowej w kościele Wniebowstąpienia  na warszawskim Ursynowie i pięknie świata, którym on zachwyca się codziennie.

Po 23:00 Małgorzata Raducha zaprasza na audycję specjalną poświęconą  10. rocznicy katastrofy smoleńskiej, w której wyemitowane zostaną nagrania archiwalne opisujące reakcje Polaków po komunikacie o katastrofie, sytuację w  Polsce i reakcje świata. Do ówczesnych emocji Polaków odwoła się gość audycji, prof. dr hab. Magdalena Żemojtel-Piotrowska z Instytutu Psychologii UKSW.

W ramach "Lektur przed północą" 23:50 - od 9 kwietnia do 18 kwietnia – czyli od Wielkiego Czwartku i przez część oktawy Wielkiej Nocy powtórzymy z Archiwum Polskiego Radia książkę Jana Pawła II „Dar i tajemnica” w interpretacji Gustawa Holoubka. Nagranie z 1996 roku.​

DWÓJKA

16.00 – 18.00 – "Wybieram Dwójkę" – prowadzi Jakub Kukla.

Gościem jest Szymon Holcman, który opowiada o wydanym właśnie komiksie “Loteria” na podstawie opowiadania Shirley Jackson.  Spotykamy się także z Edwardem Nrtonem, zapowiadamy premierę online spektaklu “Nowy Dekameron” w reżyserii Jacka Głomba, badamy, co robią mieszkający w Berlinie polscy artyści w czasie kwarantanny i polecamy nasze propozycje w ramach akcji #zostańwdomu.

17.30 – 18.00 – "O wszystkim z kulturą" – Nadzieja w czasach epidemii.

Gość: o. Tomasz Grabowski; aud. Michała Szułdrzyńskiego.


19.00 – 22.00 – "Filharmonia Dwójki" Autor: Magdalena Łoś.

Retransmisja z Festiwalu Actus Humanus Resurrectio ( Gdańsk, Dwór Artusa, 20.04.2019) Tenebrae – Ciemne Jutrznie

François Couperin Leçons de Ténèbres du Mercredi Saint

Marc-Antoine Charpentier Seconde Leçon du Jeudi Saint H 103, Septième Répons après la première leçon du troisième nocturne H 117, Cinquième Répons après la seconde leçon du second nocturne H 115, Second Répons après la seconde leçon du premier nocturne H 112,

wyk. Deborah Cachet – sopran, Judith Van Wanroij – sopran, Les Talens Lyriques, Christophe Rousset – kier.art. klawesyn, pozytyw

TRÓJKA

W ramach obchodów 80. rocznicy zbrodni katyńskiej przypomnimy archiwalny cykl "Katyńskie biografie", a w nim sylwetki zamordowanych w ZSRR obywateli Polski.

Autorzy Edyta Poźniak i Witold Banach spotkali się 10 lat temu z rodzinami ofiar zbrodni z 1940 roku. Odcinki cyklu Trójka będzie prezentować w g. 9-18

CZWÓRKA

W "Strefie Prywatnej" po godz. 20.00 porozmawiamy o dobru: bycie dobrym człowiekiem znalazło się na trzecim miejscu w rankingu wartości warunkujących udane, szczęśliwe życie. Wyżej znalazło się tylko zdrowie i udane małżeństwo.

Dobre uczynki ze strony innych, które najczęściej dajemy i najczęściej otrzymujemy to: uśmiech, miłe słowo i miły gest. Czym zatem dla Polaków jest dobro, jak je postrzegają? Czy w naszym życiu jest miejsce na dobre uczynki?  Czy warto być dobrym człowiekiem? O to zapytamy socjologa dr Tomasza Sobierajskiego.

O godz. 22.00. zapraszamy na "Pogłos" – autorską muzyczną audycję Jakuba Chuptysia, znanego Youtubera występującego jako Gargamel

W  audycji usłyszymy współczesnych artystów RnB w ich spokojniejszej odsłonie. W związku z premierą nowego albumu Thundercat’a nie zabraknie utworów z tego wydawnictwa, w tym tytułowego It Is What It Is.

W programie pojawią się także właśnie wydane, oparte na samplach kompozycje producenta KNXWLEDGE.​

POLSKIE RADIO DZIECIOM

15:00 - 17:00 "Popołudnik" - W pierwszej godzinie audycji połączymy się z 14-letnim utalentowanym wokalistą, uczestnikiem programów The Voice Kids, Szansa Na Sukces Junior 2019 oraz laureatem I Konkursu Dziecięcych Talentów Polskiego Radia Dzieciom- Erykiem Waszczukiem.

W piątek, 10 kwietnia, będzie miała premiera jego debiutanckiej płyty "Start.Rec". Na materiał zawarty na krążku złożyły się autorskie kompozycje jak również zaaranżowane na nowo covery. Do współpracy zaproszonych zostało wielu cenionych muzyków. Polskie Radio Dzieciom jest patronem medialnym płyty. 

W drugiej godzinie audycji, jak co tydzień, Lista Przebojów Polskiego Radia Dzieciom. Pojawią się utwory wokalistów z płyty "Głosem dziecka".

16:30 Język Francuski  - Uczymy się francuskiej piosenki i słownictwa związanego z muzyką. Audycja przygotowana we współpracy z Instytutem Francuskim.

21:00-23:00 "Strefa rodzica" - 1.Temat: Samowystarczalni, czyli o tym, jak samemu poradzić sobie z przygotowaniem Wielkanocy w czasach kwarantanny. Gość: Joanna Włodarska- pisarka, blogerka, dziennikarka, prowadząca Akademię Siedliska Pod Lipami, gdzie uczy jak samodzielnie wyrabiać sery, chleb itd.

2. Temat: "Święta bez babci" - jak przeżyć święta, kiedy przez epidemię nie możemy spotkać się z bliskimi? Gość: Beata Borucka, psycholog biznesu, babcia 3 wnucząt, twórczyni facebookowego fanpage’a "Mądra Babcia".

POLSKIE RADIO CHOPIN 

O godzinie 17.00 Małgorzata Pęcińska otworzy swoją audycję "Ten piękny wiek XIX" dostojnym Marche religieuse Luigiego Cherubiniego w wykonaniu Orkiestra Philharmonia pod batutą Riccarda Muti’ego.

Młody Chopin miał do Cherubiniego stosunek bardzo ironiczny, zaliczając go mało dyplomatycznie do kompozytorskich „zasuszonych pupek”. W późniejszych latach jednak polski geniusz nabrał do nadwornego kompozytora Napoleona Bonapartego wielkiego szacunku i z zainteresowaniem studiował jego traktat o kontrapunkcie.

O godzinie 19.00 Klaudia Baranowska w "Romantycznych brzmieniach" zaprezentuje – oprócz kompozycji Chopina – kilka utworów tematycznie związanych z Wielkim Tygodniem. Usłyszymy m.in. powszechnie lubiane Stabat Mater Giovanniego Battisty Pergolesiego, fragmenty oratorium Siedem słów Chrystsa na Krzyży Józefa Haydna i IX Sonatę różańcową „Droga Krzyżowa” Heinricha Bibera.

Wśród wykonawców: Rachel Podger, Marcin Świątkiewicz, Christophe Rousset, Orkiestra XVIII wieku pod dyrekcją Fransa Brüggena (zm. 2014), legendarnego holenderskiego dyrygenta, który za życia należał do najczęściej występujących artystów na Festiwalu „Chopin i Jego Europa”.

#Zostańwdomu z Polskim Radiem. Zapraszamy!

Zobacz więcej na temat: W POLSKIM RADIU #zostańwdomu
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak