Polskie Radio

"Zostań w domu". Wielki Piątek w Polskim Radiu

Ostatnia aktualizacja: 09.04.2020 17:08
Wielki Piątek przypada w tym roku 10.04. Tego właśnie dnia, dziesięć lat temu, wydarzyła się katastrofa smoleńska, w której zginęło 96 osób, w tym Lech i Maria Kaczyńscy. Polskie Radio uczci pamięć ofiar. Sprawdź, co jeszcze na antenach w piątek.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/cinema99

WSZYSTKIE PROGRAMY POLSKIEGO RADIA

O godzinie 8.41, na wszystkich antenach Polskiego Radia, zostały odczytane nazwiska ofiar katastrofy smoleńskiej. 

O godz. 16.00 przypomniany zostanie "Nadzwyczajny koncert symfoniczny w hołdzie Ofiarom", który odbył się w dniach narodowej żałoby, 18 kwietnia 2010 roku, w dniu pogrzebu śp. Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego.

W koncercie zabrzmią dwa wybitne dzieła polskiej muzyki Epitafium katyńskie – Andrzeja Panufnika i III Symfonia „pieśni żałosnych” Henryka Mikołaja Góreckiego w wykonaniu Wioletty Chodowicz i dwóch orkiestr – Sinfonii Varsovii i Polskiej Orkiestry Radiowej pod dyrekcją Łukasza Borowicza

 Jedynka

O 18.00 Nabożeństwo Wielkopostne - transmisja z bazyliki św. Krzyża w Warszawie.

O 20:00 wielkopiątkowa „Wielkanoc w Jedynce” - „Lamentacje z głową opartą o ścianę”, czyli wspólne wyruszenie śladami Pasji Chrystusa. Rozważania tradycyjnych czternastu stacji Drogi Krzyżowej w poetyckiej formie inspirowanych pielgrzymowaniem do Jerozolimy. Dzieło o. Michała Legana w wykonaniu Dominiki Figurskiej i Marcina Kwaśnego z muzyką Eweliny Zamojskiej i Grzegorza Różyckiego. 

Po 23:00 reportaż „Czas zjednoczenia” Olgi Mickiewicz. 10 kwietnia 2010 roku wiadomość o katastrofie rządowego samolotu i śmierci wszystkich osób znajdujących się na jego pokładzie była szokiem. Zakończyły się wtedy spory polityczne, a życie codzienne uległo zawieszeniu. W reportażu będzie można posłuchać rozmów autorki z ludźmi, którzy na wieść o tym, co wydarzyło się w Smoleńsku, gromadzili się na ulicach, w kościołach i pod Sejmem RP.

 Dwójka

13.00 – 15.00 – Pora koncertowa – prowadzi Przemysław Psikuta
Kraków w hołdzie ofiarom katastrofy pod Smoleńskiem (17.04.2010, Rynek Główny, Kraków) Wolfgang Amadeus Mozart Requiem d-moll KV 626 Wyk. Julia Lezhneva – sopran, Anna Lubańska – mezzosopran, Rafał Bartmiński – tenor, Wojciech Gierlach – bas, Chór Polskiego Radia w Krakowie,  Madrygaliści Capella Cracoviensis, Sinfonietta Cracovia, dyr. Marc Minkowski Karol Szymanowski Stabat Mater op.53 - na sopran, alt, baryton, chór mieszany i orkiestrę (Warszawa, Filharmonia Narodowa, 01.10.1999) Wyk. Zofia Kilanowicz -sopran; Urszula Kryger - mezzosopran; Wojciech Drabowicz –baryton, Chór Filharmonii Narodowej, Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Narodowej, dyr. Kazimierz Kord

15.00 – 15.15 – Kwadrans bez muzyki: Sylwetki osób, które zginęły w katastrofie smoleńskiej – Anna Walentynowicz, wyd. Anna Lisiecka

17.15 – 17.45 – Wspomnienie o ofiarach katastrofy smoleńskiej – aud. Wacława Holewińskiego

10 kwietnia obchodzimy dwie tragiczne rocznice w historii Polski – osiemdziesiątą mordu katyńskiego oraz dziesiątą katastrofy smoleńskiej. Z tej okazji Wacław Holewiński zaprosi trzech gości: prof. Andrzeja Nowaka, z którym porozmawia o tym, jak Polacy przyjęli oba te zdarzenia, jaki wywarły one wpływ na nasze postrzeganie zarówno przeszłości, jak i dnia dzisiejszego naszego kraju, Łukasza Kudlickiego, przyjaciela i biografa Stefana Melaka, autora książki „Stefan Melak. Strażnik pamięci Katynia” oraz Marka Kunickiego-Goldfingera, przyjaciela i biografa Janusza Krupskiego (książka ukaże się jesienią br.).  Panowie Kudlicki oraz Kunicki-Goldfinger podzielą się z nami osobistymi wspomnieniami dotyczącymi bohaterów ich książek – ofiar tragedii smoleńskiej. 

18.00 – 19.00 – Nabożeństwo Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego  

19.00 – 22.00 – Filharmonia Dwójki

Koncert z festiwalu Actus Humanus Resurrectio (Gdańsk, Centrum św. Jana, 17.04. 2019)

Johann Sebastian Bach Pasja wg św. Jana BWV 245 2019

wyk. soliści, Les Arts Florissants, dyr. William Christie

Autor: Magdalena Łoś 

Trójka

Od g. 9.00 do godz. 20.00 po serwisach będziemy nadawać cykl „10. rocznica katastrofy smoleńskiej” z wypowiedziami prezydenta Lecha Kaczyńskiego, a także Marii Kaczyńskiej, Ryszarda Kaczorowskiego, gen. Franciszka Gągora, Macieja Płażyńskiego, Janusza Kurtyki, Andrzeja Przewoźnika, Andrzeja Sariusz-Skąpskiego, Stefana Melaka, Izabeli Jarugi-Nowackiej i Tomasza Merty. 

W popołudniowej audycji Zapraszamy do Trójki (g. 15-19, prowadzi Kuba Strzyczkowski) gośćmi będą – o g. 15.20 - Barbara Nowacka, córka Izabeli Jarugi Nowackiej, a o g. 15.45 Jacek Świat, mąż Aleksandry Natalli-Świat.  

Ok. 18.40 wyemitujemy powtórkę kazania niedawno zmarłego ks. Piotra Pawlukiewicza (zostało wygłoszone 11.04.2010 w kościele św. Krzyża w Warszawie). 

W tym roku 10.04 przypada Wielki Piątek, poprzedzający ważne w naszej tradycji święta wielkanocne. W porannej audycji Zapraszamy do Trójki wyjaśnimy, co oznacza ten dzień (materiał Izy Woźniak o g. 6.40), a następnie połączymy się z korespondentem Polskiego Radia Piotrem Kowalczukiem, który opowie o Wielkim Piątku w Rzymie (g. 7.35).

​Wyjątkowość dnia podkreśli także oferta muzyczna Trójki, w tym audycja Marka Niedźwieckiego z cyklu Muzyka Ciszy (g. 19-23, na Listę Przebojów Trójki zapraszamy o g. 19 w Poniedziałek Wielkanocny) oraz retransmisja koncertu Witolda Janiaka i Adama Rymarza pt. „Pasja” (tradycyjne pieśni wielkopostne oraz impresje na temat Stabat Mater) o godz. 23.00.

Czwórka

Po godz. 17.00 zapraszamy na wędrówkę do miejsc wydarzeń pasyjnych w Jerozolimie oraz... w Ekwadorze.  Na audycję Śladami Męki Chrystusa zapraszają Marta Kawalec i Sylwia Sułkowska z Redakcji Programów Katolickich Polskiego Radia. 

Wieczór w Czwórce będzie wypełniony nastrojową muzyką: Damian Sikorski o godz. 19.00 zaprasza na audycję Czwórka Unplugged, w której zaprezentuje m.in. piosenki z myślą przewodnią nadzieją i miłością. Po godz. 20.00 Mateusz Tomaszuk zaprosi na 120 Minut Wyciszenia przy dźwiękach takich wykonawców jak: Pink Floyd, Marillion, Dead Can Dance, Camel, Peter Gabriel, Peter Hammill, Fields Of The Nephilim. Będzie można też oddać się refleksjom przy fragmentach ścieżki dźwiękowej skomponowanej przez Johna Debneya do filmu "Pasja" w reżyserii Mela Gibsona. Wielki Piątek w Czwórce zakończy Bartek Koziczyński audycją Dla każdej samotnej godziny -  będzie to podróż do krainy dźwięków, których nastrój wyznacza tytułowy utwór Armii.

Polskie Radio Dzieciom 

16:00 - 17:05 "Popołudnik" - Emisja koncertu symfonicznego „W hołdzie Ofiarom”, który odbył się w dniach narodowej żałoby, 18 kwietnia 2010 roku. W koncercie zabrzmią dwa wybitne dzieła polskiej muzyki poważnej III Symfonia („Symfonia pieśni żałosnych” op. 36) Henryka Mikołaja Góreckiego oraz Epitafium katyńskie Andrzeja Panufnika. 

17:15 -17:45 "Rodzina pod żaglami" - Jak można zachować kontakt z przyjaciółmi i rodziną na odległość. Rodzinie żeglarzy udaje się to od 10 lat i twierdzą, że to wcale nie jest trudne. Opowiedzą o swoich sposobach. 

21:00-23:00 "Strefa rodzica" - Szukanie Boga w sztuce. Wirtualna wycieczka po Muzeum Archidiecezji Warszawskiej. Jaka jest różnica między oglądaniem dzieł sztuki w muzeach a w kościołach. Co nas zachwyca, co w nas rezonuje, jak przeżywamy sztukę w różnych okolicznościach. Gość: Iwona Gąsiorek z Muzeum Archidiecezji Warszawskiej. 

Polskie Radio Chopin

19.00 skłaniająca do zadumy i refleksji dwugodzinna audycja specjalna, w której muzyka Fryderyka Chopina zostanie połączona z szeregiem medytacyjnych kompozycji polskich i zagranicznych. Całość otworzy Adagietto z Raju utraconego Krzysztofa Pendereckiego, a zamknie medytacyjne, inspirowane Chopinem Requiem Gabriela Fauré, kończące się niosącą nadzieję częścią In Paradisum.

W programie również Mazurek a-moll op. 17 nr 4 Chopina, który zainspirował finałową część III Symfonii Pieśni Żałosnych Henryka Mikołaja Góreckiego oraz lamentacyjne Metamorfozy Richarda Straussa poprzedzone mało znanym, a pięknym młodzieńczym Marszem c-moll Chopina. Zabrzmi także dramatyczna Fantazja f-moll Chopina pisana w 10. rocznicę zdławienia powstania listopadowego i kończąca się podniosłym zakończeniem – symbolem odrodzonej Polski.

Wśród wykonawców m.in.: Artur Rubinstein, Wioletta Chodowicz, Berliner Philharmoniker pod dyr. Herberta von Karajana, Orchestre Révolutionnaire et Romantique pod dyr. Johna Eliota Gardinera, Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia pod dyr. Krzysztofa Pendereckiego.

Zapraszamy do słuchania.

 

 

 

Zobacz więcej na temat: W POLSKIM RADIU #zostańwdomu
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak