Polskie Radio

Klasyka literatury w mistrzowskich wykonaniach. Propozycje na piątek

Ostatnia aktualizacja: 09.04.2020 18:02
Polskie Radio prezentuje wybrane tytuły klasyki literatury w mistrzowskich wykonaniach legend polskiego teatru. Przez cały piątek posłuchać można fragmentów prozy czytanych m.in. przez Gustawa Holoubka, Marka Kondrata, Krzysztofa Kolbergera. Zapraszamy!
.
.Foto: Łukasz Haponiuk/Polskie Radio

Jedynka

10.35  „Kapitan Nemo - władca mórz” - adaptacja „20 000 mil podmorskiej żeglugi” Juliusza Verne’a z 1974 roku, w reżyserii Jerzego Markuszewskiego.

21:00 "Wieczór ze słuchowiskiem" poprowadzi Anna Stempniak. Karol Wojtyła "Crux Christi".

"Crux Christi", czyli "Krzyż Chrystusa" to jedno z czterech misteriów paraliturgicznych, jakie Karol Wojtyła, wówczas wikary w krakowskim kościele św. Floriana, skomponował i wystawił ze studentami w roku 1950. Teksty zostały odnalezione niedawno przez księdza Szymona Fedorowicza, syna Jacka,  który należał do środowiska wikarego Wojtyły. Jacek Fedorowicz pełnił odpowiedzialną rolę w przygotowaniu misteriów, dlatego stał się posiadaczem mocno sfatygowanych maszynopisów.

Nabożeństwa ks. Wojtyły zostały rozpisane na głosy. W przypadku "Crux Christi" mamy do czynienia z fragmentami pasji wg św. Mateusza przeplatanymi pieśniami wielkopostnymi pochodzącymi z Liturgii Godzin bądź śpiewnika Karola Siedleckiego. 

Wykonanie, które nadamy w Polskim Radiu, ma walor absolutnie unikatowy i pionierski zarazem; nikt dotychczas nie zaadaptował tego tekstu Karola Wojtyły, zawierającego jego wyjątkowe przemyślenia na temat Tajemnicy Odkupienia, na użytek radia. Zrealizowano je pod kierownictwem muzycznym Marcina Bornusa-Szczycińskiego, wykładowcy śpiewu liturgicznego, organisty i założyciela Zespołu Muzyki Dawnej Bornus Consort, który to zespół wykonuje wszystkie śpiewy (ze specjalnym udziałem Antoniny Krzysztoń).  

W roli kapłana usłyszymy Krzysztofa Wakulińskiego, narratorem jest Krzysztof Gosztyła, w rolę Jezusa wcieli się Andrzej Ferenc. Występują także: Stanisław Brudny, Adam Bauman i Henryk Talar. Opieka literacka Marcina Witana, realizacja akustyczna Mariana Szałkowskiego i Andrzeja Brzoski, reżyseria całości Janusza Kukuły.​

23.50, Lektury przed północą: Jan Paweł II „Dar i tajemnica” w interpretacji Gustawa Holoubka 

Dwójka 

11.00 – 11.10 – To się czyta: Józef Czapski "Na nieludzkiej ziemi", czyta Adam Ferency

19.10 – 19.30 – Książka do słuchania: Michał Bułhakow "Mistrz i Małgorzata", czyta Marek Kondrat, opr. Kinga Michalska, odc. 5

22.55 – 23.00 – Przypadki słowa: Poeci Katynia, aut. Katarzyna Hagmajer-Kwiatek

Czwórka 

15.45  zapraszamy nie tylko maturzystów do posłuchania kolejnego odcinka radiopowieści „Lalka” Bolesława Prusa w adaptacji Anny Borkowskiej, w doborowej obsadzie (m.in. Krzysztof Kolberger, Krzysztof Gosztyła, Ignacy Gogolewski). 

Polskie Radio Dzieciom 

12:15 "Bajkowy kącik" - W porze radiowej Drzemki serwujemy dzieciom historie pełne niezwykłych bajek. W piątek bajka o mądrej córce chłopa, która została królową​. 

14:00 "Bajanie Kulfona i Moniki" - Opowieść o tym "Jak Ondraszek uciekł portaszom". 

19:10 cykl "Książka do poduszki" - Ostatni fragment książki "Brygada Enfosia kontra plastikowa Zgryzolda" Donaty Bienieckiej-Popardowskiej, czyta Anna Wójcikiewicz. Książka wydana przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Opowieść zachęca dzieci do ekologicznych postaw w codziennym życiu. 

19:00 - 21:00 "Wieczorne pogaduchy" - Ciąg dalszy przygód przyjaciół z Różanego Zakątka. Bohaterowie dotarli już do Hermu - stolicy Skrzatów Górskich wysoko w górach i tam szykują się na uroczystości zaślubin Skrzacinki Inuli i jej ukochanego księcia Aktarusa. W piątek będą przygotowania do ślubu i zwiedzanie cudownego zamku w Hermie. Audycję tworzy Anna Wójcikiewicz.

Zapraszamy.

 

 

 

 

 

Zobacz więcej na temat: W POLSKIM RADIU #zostańwdomu
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak