Polskie Radio

Borysewicz i piosenki Jonasza Kofty. Polskie Radio w piątek

Ostatnia aktualizacja: 16.04.2020 18:18
Polskie Radio w piątek zaprasza na spotkania m.in. z Janem Borysewiczem, który waśnie obchodzi 65. urodziny i z autorką biografii legendarnej już Ginczanki, prof. Izoldą Kiec. Powtórzymy również niezwykły koncert z trasy "Męskie Granie" z 2019 roku. 
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/onzon

JEDYNKA

O 13:00  "Muzyczna Jedynka". W pierwszej godzinie młoda polska wokalistka, tworząca prosto z serca, Kasia Lins zaprezentuje (telefonicznie) swoją nową piosenkę "Koniec świata", a główną atrakcją programu będzie rozmowa z Janem Borysewiczem o planach na najbliższą i trochę dalszą przyszłość, przy okazji 65. urodzin, które artysta obchodzi dokładnie w piątek, 17 kwietnia. Prowadzi Zbigniew Zegler.
 
Po 17:00 "Bezpieczna Jedynka". Wielu kierowców zastanawia się, w jaki sposób zdezynfekować samochód, jakich środków użyć, ile to kosztuje i czy jest to skuteczne?

A co w sytuacji, kiedy mamy do czynienia z pojazdami, które często zmieniają i kierowców, i pasażerów, jak np. ambulans, taksówka lub autobusy – czy je też się odkaża? – Odpowiedzi na te pytania poszukamy wraz z profesjonalistami, którzy opowiedzą o sprzęcie i środkach do odkażania pojazdów. 

Wspólnie zastanowimy się też, jak często należy powtarzać ten proces w trosce o nasze zdrowie – zapewnia Patryk Kuniszewicz, prowadzący audycję.

Głos w „Bezpiecznej Jedynce” zabiorą eksperci: przedstawiciele policji, ratownik medyczny, wirusolog oraz Marcin Żabicki – dyrektor ds. rozwoju w Izbie Gospodarczej Komunikacji Miejskiej.

Pomiędzy 23:10 a 23:30 reportaż "Portret rodzinny z wirusem w tle"  Ewy Michałowskiej.
Z pozoru zwykła, polska rodzina. Klasyczny model "dwa plus dwa". Jednak czy naprawdę taka zwyczajna?

Edyta jest policjantką w pionie kryminalnym, mąż Tomasz – ratownikiem medycznym. Mają 12–letnią córkę i 19–letniego syna. Jak radzą sobie w tych trudnych czasach ?

DWÓJKA

13.00 – 15.00 – "Pora na życzenie: Dźwięki na 95 obrotów" – prowadzi Andrzej Sułek.

Prezentacja nagrań wszystkich orkiestr i zespołów Polskiego Radia, zarówno symfonicznych i kameralnych, jak i rozrywkowych, jazzowych i eksperymentalnych.

Cykl emitowany w tym roku z okazji 95-lecia Polskiego Radia w każdy piątek o tej porze.

16.00 – 18.00 – "Wybieram Dwójkę" – prowadzi Jakub Kukla.

Naszym gościem jest Izolda Kiec - autorka biografii „Ginczanka". Nie upilnuje mnie nikt”.  Spotykamy się także z Edwardem Nortonem, zapowiadamy pierwszy z koncertów w ramach naszego nowego cyklu pod hasłem "Domówka z Dwójką", zastanawiamy się, jak radzić sobie w przymusowej izolacji, opowiadamy o filmowych nowościach i przedstawiamy nasze propozycje w ramach akcji #zostańwdomu.

21.30 – 22.00 – "Rozmowy po zmroku": Strefa literatury: O „Mistrzu i Małgorzacie” Bułhakowa – powtórzenie – aud. Anny Lisieckiej.

22.55 – 23.00 – "Przypadki słowa": Karol Wojtyła, aud. Iwony Smolki.

TRÓJKA

"Wieczór w domu z Trójką" (g.19-24) powinien zaspokoić fanów dobrej muzyki.

Najpierw Marek Niedźwiecki przedstawi 1994. notowanie Listy Przebojów Trójki (g. 19-22). Na razie numerem 1 jest "Bez końca" Artura Rojka. No właśnie, czy będzie na szczycie bez końca... 

A po Liście ożyją wspomnienia koncertowe:

"Koncert w Trójce" - g. 23 MĘSKIE GRANIE (powtórka z  2019 r.)

"Noc z Trójka w domu" - "Trójka pod księżycem", g. 0-2 - „NOWY DEKAMERON” – o premierowym spektaklu opowie Barbara Marcinik.

To pierwsza od momentu zamknięcia teatrów premiera, ale oczywiście - na razie  – w sieci! Teatr im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy postanowił nie tylko udostępniać  to, co może tą drogą przypominać swoim widzom, uznał, że trzeba przedstawić coś absolutnie nowego.

I tak – powstaje właśnie "Nowy Dekameron” wg Boccaccia. Każdy z twórców pracuje w  swoim domu. Nad całością opiekę sprawuje Jacek Głomb, także nie wychodząc ze swojego podlegnickiego domu.  Jedyną osobą, z którą kontaktuje się reżyser bezpośrednio, jest Małgorzata Bulanda – scenograf, która również projektuje, nie wychodząc z… tego samego podlegnickiego domu.

 Jest rok 1348, we Florencji szaleje dżuma…Resztę łatwo dopowiedzieć sobie, pamiętając, że kilkuosobowa grupa (oryginalnie, licząca 10 osób) opuszcza miasto (oryginalnie, na 10 dni) i próbuje sobie stworzyć świat diametralnie różny od tego, który ją otacza.

Sposobem na odizolowanie się od zarazy (także psychiczne) jest opowiadanie nowel (oryginalnie jest ich 100).  Legnicki „Dekameron” jest przeniesiony w czasy współczesne, stąd – w tytule – „Nowy”.

Tej nocy połączymy się za pomocą komunikatora internetowego z dyrektorem Teatru im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy – Jackiem Głombem oraz przez telefon z Małgorzatą Bulandą. I posłuchamy, jak powstaje tego typu niezwykła premiera. Porozmawiamy o owych sposobach na życie w izolacji.

Muzycznie będzie nam towarzyszył przede wszystkim Jonasz Kofta, którego rocznicę śmierci przypomnimy (18 kwietnia 1988). Dzięki jego poezji możemy uciec w marzenia np. o … ogrodach.

W części drugiej wydania przypomnimy "Magazyn Bardzo Kulturalny" z końca 2019 roku, którego gościem był Andrzej Dudi-Dudziński. Pamiętamy? Ptak Dudi przeczesał się na Święta. Nasz przedświąteczny gość wspominał m.in. Jonasza Koftę i piękne (?) czasy obu artystów młodości.

CZWÓRKA

"Czat Czwórki" 15.00-16.00 – w Powtórkach do matury: język angielski – Piotr Firan podpowiada jakimi zwrotami można zaskoczyć i oczarować egzaminatorów, tym razem weźmie na tapetę zwrot "to go back to square one".

"Będzie głośno" 18.00-20.00 – po godz. 18.00 rozmowa z Giną Damalfi - wokalistką, kompozytorką i autorką tekstów. Piosenka Palermo Giny Damalfi w ostatnim zestawieniu listy przebojów Będzie Głośno zdobyła pierwsze miejsce.

POLSKIE RADIO DZIECIOM

15:00 "Popołudnik" - W piątek obchodzimy "Dzień Kostki Rubika", z tej okazji będziemy wraz ze słuchaczami grać w gry logiczne. Ponadto dowiemy się kim był Ernő Rubik i jak długo układał swoją pierwszą kostkę. Porozmawiamy również z mistrzem w układaniu kostki Rubika.

17:15 -17:45 "Rodzina pod żaglami" - Jak odkryć wyjątkowe umiejętności naszego dziecka. Rodzina żeglarzy opowie o tym, jak to się stało, że ich córka została reporterką Polskiego Radia Dzieciom. I jak napisała własną książkę.

21:00 "Strefa rodzica" - W programie skupimy się na nadwrażliwości słuchowej i innych nadwrażliwościach, na które uskarżają się dzieci. Nadwrażliwość może dotyczyć wszelkich zmysłów oraz obszaru społeczno-emocjonalnego.

U dzieci wyróżnia się jej cztery zasadnicze rodzaje: niski próg wrażliwości na bodźce, wrażliwość na zmiany, wrażliwość społeczna oraz wrażliwość emocjonalna. Każdy z nich utrudnia dziecku codzienne funkcjonowanie. Jak powstają, dlaczego są tak dokuczliwe i jak często występują nadwrażliwości? 

Gościem programu będzie Iwona Palicka, psycholog kliniczny, specjalista psychologii klinicznej w zakresie neuropsychologii, doktor nauk o zdrowiu, terapeutka Integracji Sensorycznej i neurorozwoju.

POLSKIE RADIO CHOPIN

Róża Światczyńska przypomni chopinowskie interpretacje Barbary Hesse-Bukowskiej. Hesse-Bukowska, była błyskotliwą pianistką, sensacyjną (bo w 1949 roku zaledwie dziewiętnastoletnią) laureatką drugiej nagrody IV Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie, którą bezpośrednio przed tymi zmaganiami krytyka skazywała na sromotną porażkę. "Chopin osobisty", g, 18.00.

#Zostańwdomu z Polskim Radiem!

Zobacz więcej na temat: W POLSKIM RADIU #zostańwdomu