Polskie Radio

Programy Polskiego Radia w środę. Zapraszamy do słuchania

Ostatnia aktualizacja: 28.04.2020 18:00
Poradnik koronawirusowy, przygotowania do matury i Międzynarodowy Dzień Tańca. Jakie jeszcze tematy pojawią się w programach Polskiego Radia w środę? Sprawdź szczegóły.
(zdj. ilustracyjne)
(zdj. ilustracyjne)Foto: PointImages /Shutterstock.com

Jedynka

9.00-12.00 na "Cztery Pory Roku" zaprasza Agnieszka Kunikowska. Niby oddychanie jest rzeczą naturalną, a jednak nie zawsze oddychamy prawidłowo. Oddech a zdrowie. Prawidłowy  oddech, czyli jaki? Oddech w walce z koronawirusem:  jak oddychać w maseczce?Gościem audycji będzie lek. med. Elżbieta Dudzińska - lekarz medycyny integralnej specjalizująca się w terapii oddechowej.

Będziemy mówić o akcji Muzeum Historii Polski #MojaPamiatka oraz o nowej wystawie "Nie tylko Dama" przygotowanej przez  Muzeum Narodowe w Krakowie i przedstawiającej kolekcję Muzeum Książąt Czartoryskich. Będziemy też podróżować kulturalnie z fotela - cuda Włoch, Francji, Hiszpanii i Wielkiej Brytanii. Gościem  będzie Elżbieta Różalska z platformy Google Arts & Culture.
Z Kamilem Wnukiem z Biura Programu Niepodległa porozmawiamy o  konkursie na opowiadanie „Stulecie polskiego kryminału” które Biuro przygotowało wspólnie z Komendą Główną Policji. Do oceny  nadesłano blisko 400 prac. Powstał  zbiór „Stulecie Kryminału”, wydany przez Czwartą Stronę. Zyski ze sprzedaży zostaną przeznaczone na Fundację Pomocy Wdowom i Sierotom po Poległych Policjantach. 
Niepodległa” ponownie zaprasza też do akcji #mojaflaga, czyli wywieszenia Biało-Czerwonej z okazji Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Wystarczy wywiesić flagę przed domem, na balkonie  czy w miejscu pracy, a zdjęcie z flagą udostępnić w mediach społecznościowych z opisem #mojaflaga.​

13.00 Marcin Kusy zaprasza na rozmowę z Andrzejem Korzyńskim, jednym z najważniejszych polskich kompozytorów  muzyki filmowej, "ojcem" Franka Kimono i twórcą wielu niezapomnianych przebojów. Artysta 2 marca 2020 roku skończył 80 lat. Z tej okazji prezentujemy nowy, przekrojowy album "Andrzej Korzyński  80”, który jest Płytą Tygodnia Jedynki. 

21.00 w "Moich książkach" przypomnimy rozmowę z Wiesławem Myśliwskim - autorem "Ucha igielnego" prezentowanego aktualnie  w wieczornych "Lekturach Jedynki". Rozmowa będzie dotyczyła właśnie tej, dotychczas ostatniej jego powieści, będącej traktatem na temat miłości i spotkania własnej młodości z własną starością.  Zaprasza Magdalena Mikołajczuk. 

 Dwójka

07.00 – 10.00 – Poranek Dwójki – prowadzi Paweł Siwek

9.30Gość Iwona Pasińska - choreografka, tancerka i dyrektorka Polskiego Teatru Tańca - Baletu Poznańskiego opowie o inicjatywie "Narodowe Tańczenie" - idei roztańczenia całej Polski w przestrzeni internetu.

Przeżywamy niewyobrażalne tragedie w obecnym czasie, który najtrafniej określiłbym jako erę post-ludzką. Bardziej niż kiedykolwiek celem naszego tańca powinno być więc przypominanie, że ludzkość wciąż istnieje.... to fragment orędzia, jakie na tegoroczne obchody Międzynarodowego Dnia Tańca napisał Gregory Vuyani Maqoma – tancerz, aktor, choreograf i nauczyciel tańca z Republiki Południowej Afryki. W Poranku Dwójki opowiemy o przygotowanych na ten dzień wydarzeniach - m.in. o "Burzy" w choreografii Krzysztofa Pastora w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej. Porozmawiamy też o obecnej sytuacji, w jakiej znaleźli się tancerze i twórcy związani z tańcem. W audycji powiemy również o pomocy, jaką - w związku z sytuacją wywołaną kwarantanną - uruchomił Instytut Muzyki i Tańca.

8.30 – Gość Marcin Januszkiewicz - najsłynniejszy obecnie kierowca jednej z firm kurierskich, na co dzień, przed wybuchem pandemii - aktor, wokalista i kompozytor. Po pracy znajduje jednak czas na tworzenie  - po entuzjastycznie przyjętym debiutanckim albumie "Osiecka po męsku” kontynuuje obrany kierunek wysoko postawionej artystycznej poprzeczki i własnymi, zupełnie nieoczywistymi aranżacjami mniej lub bardziej znanych piosenek legendarnych polskich zespołów. Porozmawiamy o najnowszej produkcji - dwóch singlach z albumu "Perfect Lady Pank". Poruszymy też temat sytuacji, w jakiej znaleźli się obecnie artyści. 

10.00 – 13.00 – Kanon Dwójki – prowadzi Marcin Majchrowski

 10.00 – 11.00 – Znacie, to posłuchajcie: Jurek Dybał – wyd. Grzegorz Dąbrowski

 12.45 – 13.00 – Zapiski ze współczesności: Michał Urbaniak (powtórzenie), opr. Tomasz Gregorczyk i Janusz Jabłoński

13.00 – 15.00 – Pora na życzenie – prowadzi Milena Gąsienica

Zaproszenie słuchaczy do rozmowy i prezentacja wybranych przez nich utworów.

 16.00 – 18.00 – Wybieram Dwójkę – prowadzi Jakub

29 kwietnia - to Międzynarodowy Dzień Tańca - ustanowiony w 1982 roku przez Komitet tańca Międzynarodowego Instytutu Teatralnego działającego pod auspicjami UNESCO. Taniec i tancerze w Polsce  są tematem rozmowy z Aleksandrą Dziurosz - zastępcą dyrektora Instytutu Muzyki i Tańca. Gościem w audycji jest także Paweł Szamburski - bohater najbliższego koncertu z cyklu Domówka w Dwójce.  Paweł Szamburski - tworzący muzykę na polu interdyscyplinarnym - dla filmu, teatru, kina niemego, tańca współczesnego czy słuchowisk. - Jako klarnecista wykorzystuje oczywiście swój instrument, ale także głos czy elektronikę. Jak czas pandemii i zawieszenia działalności artystycznej znoszą muzycy Capelli Cracoviensis - o tym opowiada dyrektor instytucji - Jan Tomasz Adamus.  W audycji zastanawiamy się także nad sytuacja czytelnictwa dzisiaj i przedstawiamy najnowszy program Zachęty Narodowej Galerii Sztuki, która ruszyła z unikatowym programem dla artystów, prezentując prace 10 z nich na billboardach w różnych przestrzeniach Warszawy. 

18.00 – 19.00 – Teraz Jazz – prowadzi Przemysław Psikuta

21.10 – 21.40 – Rozmowy po zmroku: Niemodne przyjemności – audycja Romana  Dziewońskiego

21.40 – 22.40 – Muzyczny wieczór: Teatrzyk Pana Piotra – audycja Piotra Kamińskiego

22.55 – 23.00 – Przypadki słowa: Janusz Szuber, audycja Doroty Gacek

Trójka

 W porannej audycji Zapraszamy do Trójki (g. 6-10) polecamy:

7.20 - W czasie domowej kwarantanny wiele osób skarży się na zmęczenie, które choć daje objawy fizyczne, podłoże ma zgoła inne. Psychologowie wyjaśniają ten mechanizm. Uczucie zmęczenia, które odczuwamy w czasie kwarantanny, jest związane z przeciążeniem psychicznym.

 9.10 Dezynfekcja miasta przynosi pozytywne efekty w walce z wirusem SARS-CoV-2 - potwierdzają to naukowcy z Małopolskiego Centrum Biotechnologii UJ, którzy analizowali obecność wirusa w 20 wybranych punktach Krakowa. Dezynfekcję ulic i placów przeprowadzają także inne miasta, nawet te dużo mniejsze np. Leszno.

 Czwórka

11.30 - Stacja Kultura - muzyka do nauki – tym razem to Norbert Borzym, czyli dj Bert - dziennikarz muzyczny Czwórki - ułożył playlistę dla maturzystów powtarzających materiał z historii. Nie bez przyczyny Dj Bert  wybrał ten przedmiot, bo sam zdawał z niego maturę, a potem … studiował! Na playliście Berta pojawią się piosenki nawiązujące m.in do współczesnej historii, będą kompozycje polskie i zagraniczne, to będzie playlista do nauki historii, ale również z historią w tekście: który utwór nawiązuje do historii muzyki tanecznej? Kto nagrał piosenki o tematyce patriotycznej? Kim jest Pan Waldek? Wszystkie playlisty ułożone przez naszych dziennikarzy dostępne są na stronie Czwórki.

12.00Stacja nauka - w cyklu Powtórki do matury – język angielski: strona bierna - kojarzymy ją z języka polskiego, ale w angielskim także funkcjonuje i często pojawia się na arkuszu maturalnym. Czym dokładnie jest i jak budować zdania? O tym Magda Drzewiecka nauczycielka j. angielskiego. W audycji opowiemy też o premierze serialu si-fi  Uniwersytetu Śląskiego pt. "Doktor Primo i wielko haja o insygnia". Czy jest to polska wersja Harrego Pottera? O czym dokładnie opowiada serial  i w jaki sposób był realizowany? 

15.00-17.00Czat Czwórki – Czy wierzymy w teorie spiskowe? Czas pandemii zrodził dziesiątki spiskowych teorii. Zapraszamy do dyskusji o tym, co nam daje wiara w teorie spiskowe i jak je weryfikować?

17.00-19.00 - TOP - Aplikacja dla maturzystów -  test aplikacji dającej  dostęp do pełnego, aktualizowanego układu okresowego pierwiastków chemicznych. Można tam znaleźć m.in. podziały ze względu na własności fizyczne oraz typowe dla tablicy Mendelejewa grupy elementów. ​

19.00-20.00 - RAUdycja – RAU, czyli Tomasz Rałowski przedstawi nowości z kręgu rap i elektronika (Diplo, Kaz Bałagane, Major SPZ, donGuralesko). W audycji także muzyczny powrót do klasyki rock'n'rolla - czyli gatunku, do którego Tomek ostatnio wraca, przeczesując archiwa w wolnym czasie.

 Polskie Radio Dzieciom

 7:00-10:00 "Poranek" - Międzynarodowy Dzień Tańca. Który taniec zwany jest dziś "najtrudniejszym spacerem świata"? Które plemię słynie z charakterystycznego "skaczącego tańca" wojowników?  Jaki taniec wykonuje pewna drużyna z Nowej Zelandii? Z jakiego państwa wywodzi się zakon wirujących derwiszów? Na te i inne pytania spróbujemy odpowiedzieć w Poranku.

 10:45 „Kapitanka Kalinka – reporterka Polskiego Radia Dzieciom na morzu” - 1 maja i Święto Pracy jest świętem w całej Europie. Ale 2 i 3 maja to święta, które mają miejsce tylko w Polsce. O związanych z nimi świętach opowie dziś żeglarka Kalinka Kapitanka.

 15:00-17:00 „Popołudnik” – Najlepsze porady babci i dziadka. Świat należy do młodych, ale bez wsparcia starszych i doświadczonych osób nic oni nie zdziałają. Dzień Solidarności Międzypokoleniowej to dobra okazja na wspólny dialog.

 16:30 „Język angielski” - Z czego ugotować zupę, czyli przegląd najpopularniejszych warzyw.  

 23:00-1:00 "Muzyczne podróże Adama Dobrzyńskiego" - sentymentalna podróż do Francji (Charles Aznavour, Dalida), Goran Bregovic - gwiazda emanująca na inne rynki muzyczne i kulturę, muzyka latynoska w twórczości Francuza - Manu Chao.

 Polskie Radio Chopin

15.00 - Chopin Live - Grzegorz Dąbrowski zaprezentuje nagrania Chopinowskie w wykonaniu Szymona Nehringa – niezwykle utalentowanego pianisty młodego pokolenia. Nehring, po otrzymaniu stypendium Krystiana Zimermana w 2015 roku, zakwalifikował się do finału XVII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina, na którym otrzymał wyróżnienie, nagrodę publiczności oraz szereg nagród dodatkowych. Dwa lata później zdobył I nagrodę na niezwykle prestiżowym Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym Artura Rubinsteina w Tel Awiwie. Jego debiutancka płyta CD z muzyką polskich kompozytorów otrzymała szereg prestiżowych wyróżnień. 

22.00 - Czarne na białych - Fryderyk Chopin był nauczycielem Karola Mikulego, a ten wziął sobie za ucznia Stefana Askenasego. A ten z kolei będzie bohaterem Czarnych na białych Jakuba Puchalskiego, który przypomni i skomentuje nagrania legendy pianistyki.

Zapraszamy do słuchania!

#Zostań w domu z Polskim Radiem

 

 

 

Zobacz więcej na temat: W POLSKIM RADIU #zostańwdomu