Polskie Radio

"SybirPunk" i Chór Polskiego Radia - literatura i koncerty dla Ciebie

Ostatnia aktualizacja: 12.07.2020 15:15
Przyszłość to NeoSybirsk: rozpadająca się, sklecona na sznurek i szmatę cywilizacja pokryta węglowym pyłem.  Michał Gołkowski czyta w Czwórce fragmenty swojej książki "SybirPunk". Muzycznie: Koncert Chóru Polskiego Radia i Orkiestry Muzyki Nowej: Paweł Mykietyn - zamówienie kompozytorskie, Paweł Szymański Lux aeterna na 24 śpiewaków i instrumenty.
Chór Polskiego Radia
Chór Polskiego RadiaFoto: Mat. prasowe
logo

JEDYNKA

LITERATURA

10.35 - Ken Follett "Filary Ziemi". To trzymająca w napięciu saga historyczno-przygodowa z fabułą osnutą wokół trwającej blisko czterdzieści lat budowy wielkiej katedry Kingsbridge.

Dwunastowieczna Anglia pod rządami normańskich panów - w tle wojna domowa, konflikty na tle religijnym, spory o sukcesję na angielskim tronie. Na podstawie powieści w 2010 powstał serial telewizyjny wyprodukowany przez słynnego reżysera Ridleya Scotta.

Prezentujemy słuchowisko wg audiobooka Audioteki w reżyserii Szymona Kuśmidra. Występują m.in. Krzysztof Gosztyła, Michał Żurawski, Katarzyna Herman, Piotr Cyrwus, Mirosław Zbrojewicz i Lidia Sadowa.

21.45 - Jaroslav Hašek "Przygody dobrego wojaka Szwejka", czyta Zbigniew Zamachowski, nagranie z Archiwum Polskiego Radia z 2008 roku (od 15 czerwca do 26 lipca).

23.50 - Dariusz Jaroń "Skoczkowie. Przerwany lot". Czyta Marcin Przybylski. Od 5 do 18 lipca. Wydawnictwo Marginesy.

logo

DWÓJKA

11.00-11.10 - To się czyta latem: Artur Boratczuk „Wskrzesina”, czyta Arkadiusz Janiczek, odc. 1.

15.00-15.15 - Kwadrans bez muzyki: Józef Mackiewicz "Lewa wolna", czyta Jerzy Radziwiłowicz, odc. 4 (powtórzenie).

19.15-19.30 - Książka do słuchania: Tadeusz Konwicki "Kalendarz i klepsydra", czyta Szymon Kuśmider, odc. 11.

KONCERTY

14.00-15.00 - Koncerty w porze lunchu - prowadzi Magdalena Łoś

Poniedziałek w Wigmore Hall (5.06.2020)

Johannes Brahms Liebeslieder-Walzer op. 52 (wybór), Neue Liebeslieder Waltzes op. 65 (wybór), Franciszek Schubert Impromptu As-dur D. 935 No. 2, Ludwig van Beethoven 8 Wariacji na temat hr. Waldsteina WoO. 67, Franciszek Schubert Fantazja f-moll D. 940, wyk. Pavel Kolesnikov fortepian, Samson Tsoy - fortepian

19.30 - Koncert Chóru Polskiego Radia i Orkiestry Muzyki Nowej z siedziby NOSPR w Katowicach

KONCERT WIDEO NA STRONIE INTERNETOWEJ I FB DWÓJKI, AUDIO NA ANTENIE DWÓJKI

NOSPR - Rezydenci: Koncert Chóru Polskiego Radia

Paweł Mykietyn - zamówienie kompozytorskie (prawykonanie), Paweł Szymański Lux aeterna na 24 śpiewaków i instrumenty

Wyk.: Chór Polskiego Radia, Orkiestra Muzyki Nowej, dyr. Maria Piotrowska-Bogalecka - dyrygent

KONCERT NOSPR TYLKO ONLINE

Godz. 12.00

Hector Berlioz Symfonia fantastyczna “Epizod z życia artysty” op.14, Antonín Dvořák Koncert wiolonczelowy h-moll op. 104, Gustav Mahler Leider eines fahrenden Gesellen

wyk: Stella Doufexis - mezzosopran, Frans Helmerson – wiolonczela, Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia, dyr. Gabriel Chmura

(VIII Wielkanocny Festiwal Ludwiga van Beethovena, Teatr Wielki, Warszawa 2.04.2004)

logo

TRÓJKA

LITERATURA

11.45 - "Proza czytana w Trójce" - Janusz Głowacki "Moc truchleje" - od poniedziałku 6 lipca (od poniedziałku do piątku). Przygotowała Barbara Marcinik.

Wyjątkowa powieść, ustylizowana na opowieść stoczniowca, prostego, biednego człowieka, wykorzystanego przez SB, nieświadomego tego, co się dzieje, który w sierpniu 1980 roku zaczyna dojrzewać do wolności. Janusz Głowacki był wtedy w stoczni, nie jechał tam z zamiarem pisania powieści, a gotowa już była w rok później i oczywiście nie mogła była się ukazać. Dostała się do podziemia wydawniczego.

Uważana jest za najlepszy reportaż o wydarzeniach sierpniowych.

Nikt też do tej pory nie oddał języka ówczesnej władzy, socjalistycznej nowomowy, z taką przenikliwością, z jaka uczynił to Głowacki. Efekt - "śmieszno i straszno". Wszystkie u nas książki Głowackiego czytał, na jego życzenie, fenomenalny Piotr Fronczewski. Zgodził się i tym razem.

13.15 - Słuchowisko Jacka Janczarskiego "Kocham pana, panie Sułku" - czytają Marta Lipińska i Krzysztof Kowalewski.

14.30 - "Powieść dla młodzieży" (i nie tylko) - Leonie Swann - "Sprawiedliwość owiec. Filozoficzna powieść kryminalna". Przekład - Jan Kraśko. Czytają: Maria Seweryn, Krzysztof Wakuliński, Rafał Mohr. Powtórka z 2006 roku.

logo

CZWÓRKA

LITERATURA

8.30 - W "Kąciku literackim" polecamy interpretację wiersza "Być wszędzie" Jonasza Kofty w wykonaniu Metrowego. Bartosz "Metrowy" Medyński to raper, piosenkarz, konferansjer z Rybnika, znany  przede wszystkim ze scen hip-hopowych i reggae'owych, ze wspólnych występów i nagrań w duecie z Grubsonem.

8.35 - Michał Gołkowski czyta fragmenty swojej książki "SybirPunk".

10.45 - Riley Lucinda "7 sióstr" - fragmenty książki czytają Małgorzata Lewińska, Katarzyna Tatarak i Aleksandra Zawadzka.

15.45 - Andrzej Kruszewicz czyta fragmenty swojej książki "Sekretne życie zwierząt".

logo

POLSKIE RADIO DZIECIOM

LITERATURA

8.45 - Słuchowisko "Ania z Zielonego Wzgórza" - Kolejny odcinek słuchowiska na podstawie książki Lucy Maud Montgomery w adaptacji Emilii Stawskiej. Teatr PR 2002 r.

Wykonawcy: Rysiówna Zofia (Maryla Cuthbert); Romantowska Anna (Ania Shirley); Pieczka Franciszek (Mateusz Cuthbert); Konarowski Mirosław (Gilbert Blythe); Gerson-Dobrowolska Bronisława (Ciotka Józefina Barry); Bielska Olga (Małgorzata Linde).

12.15 - "Wakacyjny bajkowy kącik" - Bajka pt. "Rozsypane kolory". Kwiaty najlepiej rosną przy muzyce. Jak aura, pogoda i otaczający nas świat wpływa na nasze samopoczucie i odbiór świata. Czy kolory nas otaczające również wpływają na nasz nastrój i emocje?

14.00 - "Bajanie Kulfona i Moniki" - Opowieści cieszyńskie i legendy cieszyńskie w interpretacji Kulfona i Moniki "O Janie z Legier i koniakowskim diable".

19.10 - "Książka do poduszki" - Kolejny fragment książki Janusza Korczaka "Król Maciuś I", czyta Janusz Zadura.

19.00-21.00 - "Wieczorne pogaduchy" - Kontynuujemy naszą niezwykłą przygodę z Milą, prosiaczkową i wszystkimi bohaterami z krainy wyobraźni. Rozmowy o przyjaźni, bliskości ale i o strachu np. przed ciemnością i jak sobie z tym radzić.

Zapraszamy do słuchania.

Zobacz więcej na temat: #zostańwdomu W POLSKIM RADIU
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak