Polskie Radio

"Powtórka z rozrywki" i "Stacja Kultura" - Polskie Radio we wtorek

Ostatnia aktualizacja: 13.07.2020 16:44
Wszystko o znaczkach pocztowych oraz ogrodach warzywnych w mieście i na balkonach. Dowiemy się, czym jest siła coriolisa i czy w domu można sprawdzić jej działanie. Wieczorem reportaże i Chopin na jazzowo. Zapraszamy!
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixabay.com/flockine
logo

JEDYNKA

9.00-12.00 - W "Lecie z Radiem" wspólnie z Małgorzatą Głogowską - przyjrzymy się i to bardzo dokładnie polskim znaczkom pocztowym. Spotkamy się m.in. z ich projektantem Andrzejem Gosikiem oraz z ekspertami Poczty Polskiej, którzy planują poszczególne emisje i serie znaczków. Zapytamy też naszych Słuchaczy, czy kolekcjonowanie znaczków jest nadal popularnym hobby i co jeszcze poza znaczkami kolekcjonują? Będziemy także apelować o oddawanie krwi, która potrzebna jest zawsze, ale w czasie wakacji szczególnie.

Ponadto jak zawsze nasze konkursy "Karuzela z nagrodami" i "Skojarzenia Lata z Radiem" oraz kolejny odcinek słuchowiska "Filary Ziemi" według powieści Kena Folletta.

Zaprasza Karolina Rożej.

13.00 - "Muzyczna Jedynka" - prowadzi Paweł Sztompke.

Gościem audycji ok. 13.30 będzie Lika, która opowie o swoim nowym singlu "Błysk" zapowiadającym debiutancki album.

21.00-22.00 - W ramach "Kulturalnej Jedynki" - "Kocham życie" - reportaż Doroty Bonieckiej-Górny.

Niedawno obchodzony był Międzynarodowy Dzień Zapobiegania Narkomanii. Rozpoczęły się też wakacje, a wtedy najczęściej dochodzi do pierwszych prób zażywania narkotyków przez młodych ludzi. Dlatego warto pokazać osobę, która od dwudziestu lat pracuje z uzależnionymi i widziała na własne oczy, jakie spustoszenie w człowieku wywołują narkotyki.

Siostra Jolanta Glapka swoje doświadczenie zbierała też w Kalkucie u Matki Terasy. Jej ojciec był ateistą i komunistą, ona należała do Solidarności. Nigdy nie myślała, że wstąpi do zakonu, zawsze kojarzył jej się ze smutkiem i czarnym kolorem, a jednak losy potoczyły się inaczej. Teraz dla osób zagrożonych uzależnieniem zbudowała dom w podwarszawskim Legionowie. Jest to ośrodek terapeutyczny pod nazwą "Pasja życia", który zajmuje się  profilaktyką uzależnień dzieci i młodzieży i powrotem osób uzależnionych do społeczeństwa.​


logo

DWÓJKA

07.00-10.00 - Poranek Dwójki - prowadzi Paweł Siwek

We wtorek 94 lata kończy Jan Krenz!

Z tej okazji Polskie Radio wydało specjalny album poświęcony wielkiej postaci, wybitnemu​ dyrygentowi i kompozytorowi - "Jan Krenz Diamentowe Batuty". Dwupłytowe wydawnictwo zawiera prowadzone przez dyrygenta dzieła - z repertuaru polskiego i zagranicznego, w tym m.in. Koncert fortepianowy e-moll Fryderyka Chopina, w którym partię solową wykonał Artur Rubinstein.

O pierwszym z serii 12 albumów polskich dyrygentów, laureatów Diamentowej Batuty, opowie jego pomysłodawczyni - dyrektor - redaktor naczelna Programu 2 Polskiego Radia - Małgorzata Małaszko-Stasiewicz.

Godzinę wcześniej wspomnimy rozpoczynający się Festiwal Cappella Angelica. Specjaliści w grze na instrumentach historycznych, improwizatorzy oraz wykonawcy z kręgu muzyki tradycyjnej spotkają się na 4 koncertach w Gdańsku, by "użyczyć" dźwięków Aniołom Mariackim. Chodzi o figurki z XVIII-wiecznego prospektu organowego Bazyliki Mariackiej w Gdańsku, trzymające w dłoniach dawne instrumenty.

Jak brzmiałyby Anioły Mariackie, gdybyśmy mogli je usłyszeć? Na to pytanie już od dekady odpowiadają festiwalowe koncerty na instrumentach historycznych, w których dźwięki z epoki łączą się z muzyką współczesną i tradycyjną. Jak w tym roku zabrzmi muzyka Aniołów Mariackich? O tym dowiemy się od dyrektor Festiwalu Cappella Angelica - Mai Miro-Wiśniewskiej. 

Ponadto w programie:

- Plany po zakończonym remoncie zachodniego skrzydła Zamku Cesarskiego w Poznaniu

- Bartek Chaciński i jego cykl Nowa Mowa

09.50-09.55 - Wiersz na dzień dobry, aud. Doroty Gacek

W tym tygodniu 85. urodziny obchodzi Jarosław Marek Rymkiewicz. Posłuchamy wierszy poetów, którym poświęcał swoje książki lub tych, których tłumaczył z języka rosyjskiego i angielskiego. Będą to utwory Adama Mickiewicza, Juliusza Słowackiego, Bolesława Leśmiana, Osipa Mandelsztama, Wystana Hugh Audena.

12.05-12.45 - Płyta na lato: Vinci - Veni, vidi, vinci (arie z oper: Il trionfo di Camilla, Gismondo re di Polonia, L’Ernelinda, Alessandro nell’Indie, Medo), Franco Faggoli, Il Pomo d’oro, Zefira Valova, DG 00028948383580 - prowadzi Andrzej Sułek

12.45-13.00 - Zapiski ze współczesności: Andrzej Szenajch

13.00-14.00 - Z prywatnej kolekcji: Agata Szymczewska prezentuje ulubione nagrania z własnych zbiorów muzycznych.

16.00-18.00 - Wybieram Dwójkę - prowadzi Bartosz Panek

Dziś 94 urodziny obchodzi Jan Krenz, znakomity dyrygent i kompozytor, związany także z orkiestrami Polskiego Radia. Z tej okazji przypomnimy wypowiedzi Maestra znajdujące się w radiowym Archiwum.

Naszymi gośćmi są Anna Łazar i Anna Baumgart - zaangażowane w projekt "Archiwum kobiet" w Muzeum Nałkowskich  w Wołominie.

Ponadto opowiadamy o Koalicji Letnich Festiwali Literackich i Skansenie w Sanoku obleganym przez turystów. W Literackich Witaminach - prof. Andrzej Skrendo. 

21.30-22.00 - Rozmowy po zmroku: Spotkanie z Wojciechem Wenclem - aud. Doroty Gacek


logo

TRÓJKA

00.00-02.00 - Audycja muzyczna - Grzegorz Zembrowski

02.00-04.00 - Nocna Polska - Tomasz Żąda

04.00-06.00 - Trójkowy budzik - Piotr Łodej

06.00-09.00 - Zapraszamy do Trójki - Marcin Łukawski

6.20 materiał reporterski 

6.40 przegląd prasy

6.50 Urywki z kalendarza 

7.15 Pytania z kosmosu 

7.35 cykl Piotra Metza 

7.40 materiał reporterski 

7.50 przegląd prasy

8.13 Salon polityczny Trójki - Beata Michniewicz, gość: Paweł Mucha, Kancelaria Prezydenta RP

8.45 Muzyczny rozkład jazdy 

09.00-13.00 - Byle do 13.00 - Wioletta Myszkowska, Marcin Cichoński 

09.30 Informator Ekonomiczny

13.00-14.00 - Powtórka  z rozrywki - Łukasz Szwed 

14.00-15.00 - Muzyczna Poczta UKF - Tomasz Żąda

15.00-16.00 - W Tonacji Trójki - Piotr Baron 

16.00-19.00 Zapraszamy do Trójki - Patrycjusz Wyżga

16.45  Trzy Strony Świata - Ernest Zozuń

17.30  Ekonomia w Trójce 

18.12  Reportaż w Trójce 

18.30  Bardzo Ważny Projekt 

19.00-21.00 - Wieczór z Trójką - Grzegorz Hoffmann 

21.00-22.00 - Klub Trójki - Michał Żakowski. O aktualnej sytuacji we  Francji, przy okazji 14 lipca i Święta Narodowego. Goście: Łukasz Maślanka (PISM)

22.00-23.00 - Studio el - muzyki - Jerzy Kordowicz

23.00-00.00 - Audycja muzyczno-publicystyczna - Katarzyna Stoparczyk

Spotkanie z Anną Olej-Kobus o priorytetach w życiu, trudnym macierzyństwie i podróżach. 


logo

CZWÓRKA

7.00-9.00 - Pierwsze słyszę - Beavis i Butt-Head powracają. Bohaterowie jednej z najsłynniejszych animacji lat dziewięćdziesiątych ponownie pojawią się na ekranach. Dwie nowe serie mają łączyć znane motywy z przeszłości z całkowicie nowymi wątkami.

10.00-12.00 - Stacja Kultura - W letnim cyklu Dookoła świata szlakiem mieszkań - architektura i wnętrza domów australijskich.

14.00-15.00 - Ratujemy Świat - Poradnik miejskiego ogrodnika. Uprawa warzyw i owoców w mieście cieszy się coraz większą popularnością. Powstają ogrody społeczne, coraz więcej osób sadzi rośliny jadalne w ogrodach przydomowych, na działkach i balkonach. O czym warto pamiętać, zakładając ogród warzywny w mieście?

17.00-19.00 - TOP - Z dronem na wakacje. Czy dronem wolno latać bez ograniczeń i gdzie zasięgnąć fachowej porady na temat jego przewożenia poza granice Polski? W wielu krajach istnieją już prawne regulacje dotyczące latania dronami, do niektórych w ogóle nie wolno wwozić zdalnie sterowanych pojazdów.

19.00-20.00 - 12 cali na godzinę - kolejna odsłona akcji wspierania przez Czwórkę Dj-ów. Tym razem zaproszenie na set Dj-ski Kovvalsky’ego. To jeden z najbardziej popularnych warszawskich DJ-ów. W jego setach można usłyszeć dark disco, electro, synth wave, house i techno. Kovvalsky występował na całym świecie - przy jego setach bawili się klubowicze m.in. w Tel Awivie, Berlinie, Madrycie i Wilnie.​


logo

POLSKIE RADIO DZIECIOM

8.00-10.00 - W "Poranku" cykl "Kolory wakacji" - W poszukiwaniu tęczy

Czym jest tęcza? Jak powstaje to zjawisko? Ile ma barw? Jakich kolorów w niej nie ma i nigdy nie było? Czy na jej końcu naprawdę znajduje się garnek złota? Na te wszystkie pytania odpowiemy w Poranku.

10.00-11.00 - "Muzyczne podróże" - Muzyczna wyprawa do Francji

14 lipca to najważniejsze święto narodowe Francji - rocznica zburzenia Bastylii. Dziś wybierzemy się więc w muzyczną podróż do tego kraju, aby poznać najatrakcyjniejsze jego zakątki oraz najwybitniejszych twórców francuskiej muzyki.

17.15-17.45 - "Po drogach i bezdrożach z Szymonem Radzimierskim"

Uganda - równik, siła coriolisa, goryle...

Dowiemy się, czym jest siła coriolisa i czy w domu można sprawdzić jej działanie. Będą też ciekawostki o gorylach, dowiemy się m.in. dlaczego dopiero dzieci od 16 roku życia mogą się z nimi spotkać w Parku Narodowym Mgahinga.

18.00-19.00 - "Podwieczorek z Filipem i Leopoldem" - Wycieczka do Australii

Razem z "Globfoterką", czyli Emilią Długą wyruszamy do Australii. Dowiemy się jak przygotować się na taką wyprawę, co ze sobą zabrać, co warto zobaczyć, jakie zwierzęta możemy spotkać, jakie są największe atrakcje turystyczne i na co musimy uważać, wybierając się na ten kontynent.

21.00-23.00 - "Strefa Rodzica"

Rola matki w życiu chłopca - tego małego, ale też trochę większego. Czy więź, która łączy małego chłopca z mamą, która ciągle jest obok, ewoluuje z czasem, czy przy tej jednej kobiecie mężczyzna całe życie chce czuć się dzieckiem? Jak na chłopaka może wpłynąć moment odseparowania od mamy? Gościem audycji jest Agnieszka Gola - psycholog dziecięcy.

W drugiej części audycji porozmawiamy o roli matki w życiu dorosłego mężczyzny. Czy przy tej jednej kobiecie, dorosły mężczyzna zawsze jest dzieckiem? Czy mężczyźni idealizują obraz matki i szukają partnerek na jej podobieństwo? Jak zachować zdrową relację w dorosłym życiu. Gościem audycji jest Katarzyna Kucewicz - psycholog, psychoterapeuta.

23.00-1.00 - "Co nam w duszy gra?" - Gość: Marek Majewski, kompozytor, poeta, satyryk i felietonista. Ponadto nowe polskie kapele, premiery rockowe, heavy metalowe, blues rockowe.


logo

POLSKIE RADIO CHOPIN

12.00 - W programie Marcina Majchrowskiego "Interpretacja niejedno ma imię: Chopin historyczny czy współczesny?" zabrzmią w interpretacji Krzysztofa Jabłońskiego dwa wykonania Etiudy a-moll op. 10 nr 2 - na fortepianie współczesnym (NIFC, 2016) i historycznym (NIFC, 2017).

13.00 - Kolejny odcinek cyklu "Śpiewnik Chopinowski" Doroty Kozińskiej poświęcony będzie pieśni Hulanka Fryderyka Chopina do słów Stefana Witwickiego. Wysłuchamy różnych aranżacji i interpretacji dzieła, m.in. w wersji jazzowej. 


Zapraszamy do słuchania.

Zobacz więcej na temat: #zostańwdomu W POLSKIM RADIU
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak