Polskie Radio

"Studio S-13" oraz "Folk off" - środa w Polskim Radiu

Ostatnia aktualizacja: 14.07.2020 18:01
Rusza akcja "Moje Archiwum" związana z rodzinnymi pamiątkami dotyczącymi roku 1920 i wojny polsko-bolszewickiej. Zaprezentujemy śpiewane autobiografie, które stały się ponadczasowymi przebojami. Słuchaj nas!
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixabay.com/Pexels
logo

JEDYNKA

9.00-12.00 - W "Lecie z Radiem" wspólnie z Romanem Czejarkiem odwiedzimy Muzeum Zamkowe w Malborku. Porozmawiamy o historii zamku wznoszonego przez zakon krzyżacki od końca XIII aż do połowy XV wieku, ale też o czasach, kiedy był on rezydencją królów Polski i o współczesności muzeum, w tym m.in. o nowej trasie zwiedzania zespołu zamkowego, czyli tzw. trasie zielonej obejmującej nie tylko część Podzamcza czy dziedzińce Zamku Średniego i Wysokiego, ale też tarasy z ogrodem wielkich mistrzów, czy wyjątkowo rzadko odwiedzane międzymurza i fosy.

Ponadto jak zawsze nasze konkursy "Karuzela z nagrodami" i "Skojarzenia Lata z Radiem" oraz kolejny odcinek słuchowiska "Filary Ziemi" według powieści Kena Folletta.

Zaprasza Sława Bieńczycka.

Także w "Lecie z Radiem" wspólnie z Polską Fundacją Narodową i Naczelną Dyrekcją Archiwów Państwowych rozpoczynamy akcję "Moje Archiwum", podczas której będziemy zachęcać Słuchaczy do dzielenia się z nami różnego rodzaju rodzinnymi pamiątkami (fotografie, listy etc.) związanymi z historią Polski, szczególnie zaś z rokiem 1920 i wojną polsko - bolszewicką.

O idei akcji opowie Joanna Chojecka zastępca Naczelnego Dyrektora Archiwów Państwowych.

Czekamy na fotografie przedmiotów, skany zdjęć i dokumentów. Słuchacze będą je przesyłać za pomocą specjalnego formularza dostępnego pod adresem mojearchiwum.polskieradio.pl. Spośród autorów przesłanych zdjęć Kapituła z udziałem przedstawicieli Archiwów Państwowych i Polskiego Radia SA oraz PFN wybierze najciekawsze lub najbardziej wartościowe eksponaty tygodnia, a w wielkim finale nagrodzi trzech autorów najciekawszych zdjęć. Na stronie internetowej latozradiem.pl stworzona zostanie specjalna zakładka związana z projektem Moje Archiwum.

13.00-15.00 - Marcin Kusy zaprasza na "Muzyczną Jedynkę". Zaprezentuje między innymi jedynkową Płytę Tygodnia. "Sold Out 2019/2020" to dwupłytowy album zarejestrowany podczas ostatniej trasy koncertowej Korteza.

- Nie planowaliśmy tej płyty, ale po rozpoczęciu trasy okazało się, że większość piosenek granych w nowym sześcioosobowym składzie dostało nowego życia. Byliśmy podpaleni i napędzaliśmy się wzajemnie. Zespół zaczął brzmieć jak nigdy dotąd, a ja dawno się już tak nie czułem. Zrezygnowaliśmy nawet z pomysłu nagrywania nowych piosenek i postanowiliśmy zarejestrować to, co wychodziło nam spod palców - mówi Kortez.

Na ten album składa się 16 piosenek wybranych z kilkunastu koncertów, które odbyły się na przełomie jesieni i zimy.

- Nie chciałem publikować żadnego z koncertów od A do Z, bo byłoby to nieadekwatne do tego co działo się na tej trasie. Dość często zmienialiśmy setlistę, dużo improwizowaliśmy, łączyliśmy ze sobą piosenki, dojeżdżała też Kaśka, by zaśpiewać Wiśnię, a potem jeszcze Śnie… Ta płyta to zbiór emocji, które towarzyszyły mi między październikiem 2019 a styczniem 2020 - dodaje artysta.

20.30-23.00 - Kultowe Studio S-13 poprowadzi Andrzej Janisz. Usłyszymy relacje z meczów 36. kolejki PKO BP Ekstraklasy:

Lechia Gdańsk - Legia Warszawa

Cracovia - Lech Poznań

Pogoń Szczecin - Piast Gliwice

Jagiellonia Białystok - Śląsk Wrocław


logo

DWÓJKA

07.00-10.00 - Poranek Dwójki - prowadzi Paweł Siwek

W środowym poranku Dwójki o 9.30 gościem będzie Wiktor Krajewski, który opowie o swojej książce “Chciałbym nigdy Cię nie poznać”. To opowieść o miłości dziecka do babci - o tym, co takie uczucie daje i co zabiera. O dziecięcej wrażliwości wobec świata dorosłych zmieniającej się na przestrzeni dekad życia. Z kolei o godz. 8.30 odwiedzą nas starzy znajomi - członkowie Warszawskiej Orkiestry Sentymentalnej, którzy podzielą się najnowszymi informacjami  na temat koncertowego życia formacji. Kto wie - może szykuje się jakiś sentymentalny fajf? Ponadto opowiemy o książce Andrzeja Zielińskiego "Wielkie miłości, romanse, zazdrości".

09.50-09.55 - Wiersz na dzień dobry, aud. Doroty Gacek

W tym tygodniu 85. urodziny obchodzi Jarosław Marek Rymkiewicz. Posłuchamy wierszy poetów, którym poświęcał swoje książki lub tych, których tłumaczył z języka rosyjskiego i angielskiego.

Będą to utwory Adama Mickiewicza, Juliusza Słowackiego, Bolesława Leśmiana, Osipa Mandelsztama, Wystana Hugh Audena.

12.05-12.45 - Płyta na lato: Georges Prêtre - The Last Concert At La Scala (Verdi, Beethoven, Offenbach, Ravel), Orchestra Filarmonica Della Scala, DG 4817833 - prowadzi Andrzej Sułek

12.45-13.00 - Zapiski ze współczesności: Andrzej Szenajch

13.00-14.00 - Z prywatnej kolekcji: Agata Szymczewska prezentuje nagrania z własnych zbiorów muzycznych.

16.00-18.00 - Wybieram Dwójkę - prowadzi Bartosz Panek

Gościem jest Zofia Stanecka - autorka książki "Wiolonczelowe serce" poświęconej przedwcześnie zmarłemu wiolonczeliście - Dominikowi Połońskiemu. W audycji omawiamy także publikację prof. Artura Dudy "Teatr w Toruniu 1904-1944" oraz przedstawiamy relacje ze spotkań z filmowcami odbywających się w ramach Sopot Film Festiwal.

Zajmujemy się także projektem Galerii Profile, która w wersji cyfrowej udostępnia zbiory związanych z Galerią artystów - pierwszy zbiór - to dzieła Krzysztofa Wodiczko. Ponadto zapowiadamy premierę antologii "W domu". Jest to zbiór 14 filmowych historii, w których twórcy starali się uchwycić wyjątkowość czasu kwarantanny. W gronie autorów m.in. Jacek Borcuch, Krzysztof Garbaczewski, Paweł Łoziński czy Małgorzata Szumowska. W Literackich witaminach - Tadeusz Dąbrowski.


logo

TRÓJKA

00.00-01.00 - Apteka nocna - Jędrzej Kodymowski

01.00-02.00 - GH+ - Grzegorz Hoffmann

02.00-04.00 - Teraz Polskie - Mariusz Owczarek   

04.00-06.00 - Trójkowy budzik - Piotr Łodej

06.00-09.00 - Zapraszamy do Trójki - Marcin Łukawski  

6.20 materiał reporterski

6.40 przegląd prasy

6.50 Urywki z kalendarza

7.15 Pytania z kosmosu

7.35 cykl Piotra Metza

7.40 materiał reporterski

7.50 przegląd prasy

8.13 Salon polityczny Trójki - Beata Michniewicz - gość: Tomasz Siemoniak, Koalicja Obywatelska

8.45 Muzyczny rozkład jazdy

09.00-13.00 - Byle do 13.00 - Wioletta Myszkowska i Marcin Cichoński 

09.30   Informator Ekonomiczny

10.15   Kuchnia z jajem

11.30   Nauka słuchania

13.00-14.00 - Powtórka  z rozrywki - Łukasz Szwed   

14.00-15.00 - Muzyczna Poczta UKF - Tomasz Żąda

14.55   Medal dla każdego

15.00-16.00 - W Tonacji Trójki - Aleksandra Budka 

16.00-19.00 - Zapraszamy do Trójki - Patrycjusz Wyżga 

16.45  Trzy Strony Świata  - Ernest Zozuń

17.30  Ekonomia w Trójce

18.12  Reportaż w Trójce

18.30  Bardzo Ważny Projekt

19.00-21.00 - Wieczór z Trójką - Wojciech Ossowski 

21.00-22.00 - Klub Trójki - Monika Małkowska: "Życie przełożone na muzykę, czyli śpiewane autobiografie"

Ten Klub Trójki będzie wyjątkowo muzyczny - bo tylko tak można zilustrować wiodący temat. To nie jest rzadkie zjawisko - kompozytorzy piosenek często przemycają wątki autobiograficzne w muzyce; autorzy słów piszą teksty odnosząc się do własnego doświadczenia.

Bywa też, że wykonawca tak przekonująco interpretuje utwór pisany bez osobistych podtekstów, iż nadaje mu (utworowi) charakter wyznania.

Publiczność bezbłędnie wychwytuje emocjonalne nasycenie, szczerość i spójność (choćby przypadkową) tekstu z życiorysem wykonawcy. Niektóre z takich "życiorysowych" piosenek stają się ponadczasowymi przebojami.

Tak było w przypadku "Nie żałuję niczego" Edith Piaf, "Powracam" Chaveli Vargas, "Chłopaka z ulicy Gluck" Adriano Celentano czy "Już się w tym widziałem" Charlesa Aznavoura.

To kilka przykładów z podwórka franko-włosko-hiszpańskiego. Oczywiście, nie brak autobiografii anglosaskich - a ich wybór powierzyłam gościowi. Będzie to redaktor Piotr Baron, który wskaże przykłady wyśpiewane życiorysy z pozaeuropejskiego kręgu. Muzykę dopełnimy opowieściami o losach autorów i wykonawców - a to często gotowe scenariusze filmowe…

22.00-23.00 - Trzy wymiary gitary - Piotr Baron    

23.00-00.00 - Audycja publicystyczno-muzyczna - Piotr Majewski  


logo

CZWÓRKA

00.00-01.00 - Folk off - Milo Kurtis opowie o Festiwalu Kultury Żydowskiej w Muzeum Polin. Zagramy fragmenty koncertów zespołów i artystów takich jak: Kroke, Bester, Quartet, David Krakauer i Milo Ensemble z Wojtkiem Waglewskim.

07.00-9.00 - Pierwsze słyszę - Hotele dla roślin. To miejsca działające podobnie jak hotele dla zwierząt. Wyjeżdżając na urlop, można zostawić kwiaty, drzewka czy krzewy pod opieką profesjonalistów, którzy zadbają o ich kondycję i wygląd.

14.00-15.00 - Dajesz radę - Piesze wyprawy po Polsce. Gdzie wybrać się w te wakacje i jak przygotować się do wędrówki? O ciekawych miejscach i trasach opowie podróżnik Łukasz Supergan.

20.00-21.30 - Strefa prywatna - Kredyty. Czy młodzi ludzie żyją na kredyt? Jak często decydują się na zaciąganie pożyczek? O psychologicznych konsekwencjach posiadania kredytu porozmawiamy z dr Julią Kołodko - doradcą i trenerem w obszarach nauk behawioralnych.


logo

POLSKIE RADIO DZIECIOM

8.00-10.00 - W "Poranku" cykl Smaki wakacji - "Na jagody"

Niemal w całej Polsce owoce leśne, które Maria Konopnicka umieściła w tytule swojej bajki wierszem, określane są jako jagody lub czarne jagody. Tylko w Małopolsce, na Podkarpaciu i na południowym Śląsku mówi się o nich borówki, a na Lubelszczyźnie i w kilku innych miejscach - czernice.

Dziś w Poranku opowiemy o jagodach i zawiłościach wokół nich: językowych, smakowych, literackich i muzycznych. Poszukamy jagód, czernic i borówek w wierszach, piosenkach i na talerzu.

11.00-12.00 - "Co w smoku piszczy?" - Drugie śniadanie radiowych mistrzów, Wojtka i Smoka Adasia, czyli o tym jak zrobić domowymi metodami chleb, masło i biały ser.

15.00-17.00 - "Popołudnik". Pieniądze na świecie - czym jest waluta, bilon? Gdzie na świecie można zapłacić złotem, a w jakich krajach pieniądze są wykonane z plastiku?

18.00-19.00 - "Podwieczorek z Filipem i Leopoldem". Hiszpańskie wakacje. Co koniecznie trzeba zobaczyć i czego spróbować będąc w Hiszpanii. Czy rzeczywiście zawsze tam świeci słońce? Jak wygląda w Hiszpanii ten nietypowy ze względu na epidemię sezon turystyczny. Swoimi doświadczeniami podzielą się ze słuchaczami Justyna Tomańska i Mariusz Totoszko.

21.00- 23.00 - "Strefa Rodzica"

Nurty psychoterapeutyczne w wychowaniu. Coraz częściej przy wyborze żłobka czy przedszkola widzimy, że placówka jest "prowadzona w nurcie czy pedagogice Gestalt". Co to oznacza? Joanna Jeżak, psychoterapeutka i pedagożka.

W drugiej części audycji porozmawiamy o tym, o czym śnią nasze dzieci? Dlaczego sen jest dla nich ważny? Jak długo powinny spać nasze dzieci i jak ułatwić im zasypianie? Co zrobić, gdy dziecko nie chce samo spać? Na wiele pytań dotyczących snu dzieci poszukamy odpowiedzi w dzisiejszej trefie Rodzica. Emilia Dziadosz, psycholog specjalizujący się tematyką snu dzieci.

23.00-1.00 - Muzyczne Podróże Adama Dobrzyńskiego. Nastrojowe muzyczne podróżowanie, Pół Pięknej Płyty - gwiazdy ze Słowacji - Jany Kirschner, nowości z Nashville - The Cadillac Three, John Anderson, Adhley McBryde. Gościem audycji jest zespół MGŁY.


logo

POLSKIE RADIO CHOPIN

12.00 - Marcin Majchrowski w programie "Interpretacja niejedno ma imię: Chopin historyczny czy współczesny?" prezentuje nagrania wybranych Nokturnów i Etiud Fryderyka Chopina w interpretacjach dawnych mistrzów na instrumentach współczesnych (A. Rubinstein, I. Friedman, L. Godowski) oraz na instrumentach historycznych (kreacje ucznia Fryderyka Chopina - Raula Koczalskiego).

21.00 - Audycja "Chop-in-pop" Mariusza Gradowskiego otworzy utwór o zagadkowym tytule Chopin Cha Cha. Wysłuchamy również nieoczywistych, ale niezwykle interesujących fuzji dzieł Fryderyka Chopina z tangiem i bossa novą.


Zapraszamy do słuchania. 

Zobacz więcej na temat: #zostańwdomu W POLSKIM RADIU
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak