Polskie Radio

"Wskrzesina" Boratczuka i "Święto wiosny" Strawińskiego

Ostatnia aktualizacja: 14.07.2020 18:01
Do Dwójki zapraszamy na przewrotną powieść o utracie złudzeń i nadziei, miłości i zemście, ludzkiej potrzebie wiary w dobro, które niespodziewanie może okazać się złem - "Wskrzesinę" Artura Boratczuka. Klawesyn, flet, obój, fagot, waltornia, fortepian, klarnet oraz rożek angielski i orkiestra smyczkowa - te cudowne instrumenty usłyszymy podczas radiowych koncertów. Zapraszamy na  "Koncerty w porze lunchu",  NOSPR kameralnie i online!
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixabay.com/Couleur
logo

JEDYNKA

LITERATURA

10.35 - Ken Follett "Filary Ziemi". To trzymająca w napięciu saga historyczno-przygodowa z fabułą osnutą wokół trwającej blisko czterdzieści lat budowy wielkiej katedry Kingsbridge.

Dwunastowieczna Anglia pod rządami normańskich panów - w tle wojna domowa, konflikty na tle religijnym, spory o sukcesję na angielskim tronie. Na podstawie powieści w 2010 powstał serial telewizyjny wyprodukowany przez słynnego reżysera Ridleya Scotta.

Prezentujemy słuchowisko wg audiobooka Audioteki w reżyserii Szymona Kuśmidra. Występują m.in. Krzysztof Gosztyła, Michał Żurawski, Katarzyna Herman, Piotr Cyrwus, Mirosław Zbrojewicz i Lidia Sadowa.

21.45 - Jaroslav Hašek "Przygody dobrego wojaka Szwejka", czyta Zbigniew Zamachowski, nagranie z Archiwum Polskiego Radia z 2008 roku (od 15 czerwca do 26 lipca).

23.50 - Dariusz Jaroń "Skoczkowie. Przerwany lot". Czyta Marcin Przybylski. Od 5 do 18 lipca. Wydawnictwo Marginesy.


logo

DWÓJKA

LITERATURA

11.00-11.10 - To się czyta latem: Artur Boratczuk "Wskrzesina", czyta Arkadiusz Janiczek, odc. 3.

15.00-15.15 - Kwadrans bez muzyki: Józef Mackiewicz "Lewa wolna", czyta Jerzy Radziwiłowicz, odc. 6 (powtórzenie).

19.15-19.30 - Książka do słuchania: Tadeusz Konwicki "Kalendarz i klepsydra", czyta Szymon Kuśmider, odc. 13.


KONCERTY

14.00-15.00 - Koncerty w porze lunchu - prowadzi Magdalena Łoś

Koncert {oh!} Orkiestry Historycznej

(Katowice, NOSPR, Sala Kameralna 11.03.2016)

Carl Philipp Emanuel Bach Symfonia B-dur Wq 182, H.658, Koncert h-moll Wq 30, H.440 na klawesyn, smyczki i b.c., Symfonia h-moll Wq 182, H.;

wyk.: Marek Toporowski - klawesyn; {OH!} Orkiestra Historyczna, kier. Martyna Pastuszka

 

NOSPR KAMERALNIE

19.30-22.00 - Letnia promenada - prowadzi Grzegorz Dąbrowski

Gioacchino Rossini Uwertura do opery "Włoszka w Algierze"  (oprac. Bill Holcombe, Bill Holcombe Jr.), Wolfgang Amadeus Mozart Kwintet Es-dur na fortepian i instrumenty dęte KV 452, Igor Strawiński Święto wiosny (wybór); wyk.: Maria Grochowska - flet, Piotr Pyc - obój, Marek Barański - fagot, Mariusz Ziętek - waltornia, Piotr Sałajczyk - fortepian, Roman Widaszek - klarnet

 

KONCERTY NOSPR TYLKO ONLINE

Godz. 12.00

Piotr Czajkowski IV Symfonia f-moll op. 36, Arthur Honegger Concerto da camera na flet, rożek angielski i orkiestrę smyczkową, V Symfonia "Di tre re"

wyk: Łukasz Zimnik - flet, Arkadiusz Krupa - rożek ang., Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia, dyr. Marek Pijarowski


logo

TRÓJKA

LITERATURA

11.45 - "Proza czytana w Trójce" - Janusz Głowacki "Moc truchleje" - od poniedziałku 6 lipca (od poniedziałku do piątku). Przygotowała Barbara Marcinik.

Wyjątkowa powieść, ustylizowana na opowieść stoczniowca, prostego, biednego człowieka, wykorzystanego przez SB, nieświadomego tego, co się dzieje, który w sierpniu 1980 roku zaczyna dojrzewać do wolności. Janusz Głowacki był wtedy w stoczni, nie jechał tam z zamiarem pisania powieści, a gotowa już była w rok później i oczywiście nie mogła była się ukazać. Dostała się do podziemia wydawniczego.

Uważana jest za najlepszy reportaż o wydarzeniach sierpniowych.

Nikt też do tej pory nie oddał języka ówczesnej władzy, socjalistycznej nowomowy, z taką przenikliwością, z jaka uczynił to Głowacki. Efekt - "śmieszno i straszno". Wszystkie u nas książki Głowackiego czytał, na jego życzenie, fenomenalny Piotr Fronczewski. Zgodził się i tym razem.

13.15 - Słuchowisko Jacka Janczarskiego "Kocham pana, panie Sułku" - czytają Marta Lipińska i Krzysztof Kowalewski.

14.30 - "Powieść dla młodzieży" (i nie tylko) - Leonie Swann - "Sprawiedliwość owiec. Filozoficzna powieść kryminalna". Przekład - Jan Kraśko. Czytają: Maria Seweryn, Krzysztof Wakuliński, Rafał Mohr. Powtórka z 2006 roku.


logo

CZWÓRKA

LITERATURA

8.30 - W "Kąciku literackim" Metrowy zinterpretuje wiersz "Staczać się trzeba powoli", Jonasza Kofty. Bartosz "Metrowy" Medyński to raper, piosenkarz, konferansjer z Rybnika, znany  przede wszystkim ze scen hip-hopowych i reggae'owych, ze wspólnych występów i nagrań w duecie z Grubsonem.

8.35 - Michał Gołkowski czyta fragmenty swojej książki "SybirPunk".

10.45 - Riley Lucinda "7 sióstr" - fragmenty książki czytają Małgorzata Lewińska, Katarzyna Tatarak i Aleksandra Zawadzka.

15.45 - Andrzej Kruszewicz czyta fragmenty swojej książki "Sekretne życie zwierząt".


logo

POLSKIE RADIO DZIECIOM

LITERATURA

8.45 - Słuchowisko: "Chatka Puchatka". Słuchowisko na podstawie książki Alana Alexandra Milne w adaptacji Emilii Stawskiej.

Teatr Polskiego Radia z 1986 r. Wykonawcy: Andrzej Szczepkowski, Joanna Sobieska, Bronisław Pawlik, Ewa Milde, Wiesław Michnikowski, Wanda Majerówna, Ilona Kuśmierska, Jan Kociniak, Jerzy Bończak.

12.15 - "Wakacyjny bajkowy kącik" - Fantazje o nadchodzącym śnie.

Przyjacielskie kraby i odwiedziny u dinozaurów, a do tego pojawienie się Wielkiej stopy to tylko niektóre z przypuszczeń na temat tego, jakie historyjki pojawią się we śnie ciekawego i żądnego przygód Frania. Morał: fantazjowanie to wspaniała zabawa.

14.00 - "Bajanie Kulfona i Moniki" - Legendy z ziemi cieszyńskiej w interpretacji Kulfona i Moniki - Diabelski kamień w Łąkach.

19.10 - "Książka do poduszki" - pierwszy fragment baśni H.Ch. Andersena "Calineczka". Czyta Anna Wójcikiewicz.

19.00-21.00 - "Wieczorne pogaduchy" - Poznajemy fascynujące i tajemnicze opowieści i legendy z różnych regionów naszego kraju. Dziś posłuchamy opowieści znad Bałtyku.


Zapraszamy do słuchania. 

Zobacz więcej na temat: #zostańwdomu W POLSKIM RADIU
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak