Polskie Radio

"Chatka Puchatka" i Bach. Muzycznie i literacko we wtorek

Ostatnia aktualizacja: 03.08.2020 19:30
Polskie Radio Dzieciom zaprasza na słuchowisko "Chatka Puchatka" na podstawie książki Alana Alexandra Milne'a w adaptacji Emilii Stawskiej. Program 2 proponuje do słuchania książkę Czesława Miłosza - "Zdobycie władzy".
Kubuś Puchatek i jego przyjaciele, m.in. Prosiaczek i Kłapouchy
Kubuś Puchatek i jego przyjaciele, m.in. Prosiaczek i KłapouchyFoto: Pixabay.com/Public domain
logo 

 

LITERACKO:
 
Ok. 10:35 od 20 lipca do 14 sierpnia  audiobook pt. „W głębi lasu” w oparciu o książkę Harlana Cobena. Książkę czyta Krzysztof Globisz. Jaką   tajemnicę skrywa milczący las? Dwójka zakochanych przypadkowo stała się świadkami krwawego morderstwa, które popełniono na czworgu nastolatków. Właśnie, czworgu...? Przecież odnaleziono tylko dwa ciała. Co stało się z pozostałymi? Czy jest szansa, że ofiary   jakimś cudem przeżyły? Jedną z zaginionych osób jest Camille, siostra prokuratora Paula Copelanda, który po dwudziestu latach od tragedii wciąż nie może się z nią pogodzić. Zwłaszcza że to on, wtedy w lesie, był jednym z nastolatków, którzy słyszeli przerażone   krzyki dobiegające zza drzew. I kiedy w Nowym Jorku w zastrzelonym mężczyźnie rozpoznaje drugą z zaginionych ofiar, zadaje sobie pytanie: Czy Camille żyje?
Na podstawie tej powieści powstał polski serial dla jednej z platform cyfrowych z Grzegorzem Damięckim w roli prokuratora.

O g. 21.45 od 27 lipca do 9 sierpnia audiobook "Zaśpiewaj mi kołysankę" na podstawie książki Ryszarda Ćwirleja czyta Grzegorz Wons.

O g. 23.50 od 27 lipca do 9 sierpnia "Dzieci wygnane" Magdaleny Odrobińskiej w interpretacji Magdaleny Warzechy, Społeczny Instytut Wydawniczy ZNAK.

KONCERTOWO:

Koncerty „Lata z Radiem” g.20.00. Andrzej Piaseczny zagra na muzycznej scenie „Lata z radiem”. Występ online to jedyna okazja, aby w  koncercie uczestniczyć mogła cała Polska, dołączając na facebooku lub stronie latozradiem.pl 


logo 

 

LITERACKO:

11.00 – 11.10 – To się czyta latem: Petr Stancik „Bezrożec”, czyta Wojciech Solarz, odc. 1

15.00 – 15.15 – Kwadrans bez muzyki: Józef Mackiewicz „Lewa wolna”, czyta Jerzy Radziwiłowicz, odc. 20 (powtórzenie)

19.15 – 19.30 – Książka do słuchania: Czesław Miłosz „Zdobycie władzy”, czyta Marcin Hycnar,    odc. 2 

21.30 – 22.00 – Rozmowy po zmroku: Na tropie Vinzenza - rozmowa z Jackiem Hajdukiem – aud. Doroty Gacek

KONCERTY:

19.30 – 21.30 – Letnia promenada – prowadzi Marek Zwyrzykowski

Recital klawesynowy Andrzeja Zawiszy „Alla maniera italiana” (42 Starosądecki Festiwal Muzyki Dawnej, 11 lipca, Stary Sącz, Centrum Kultury i Sztuki im. Ady Sari) 
Johann Sebastian Bach Preludium h-moll BWV 923, Luzzasco Luzzaschi Toccata del quarto tuono, Johann Jacob Froberger Toccata I (Libro secondo, 1649), Louis Couperin Suite in d, Girolamo Frescobaldi Toccata terza (Libro primo 1615/1637), Johann Jacob Froberger Tombeau fait à Paris sur la mort de Monsieur Blancheroche, Thomas Tomkins Ground in d MB 40, Matthias Weckmann Toccata [IV] in a, Jean Henry d’Anglebert Prélude z III Suity d-moll (1689), Johann Sebastian Bach V Suita francuska G-dur BWV 810. 
Wyk. Andrzej Zawisza – klawesyn 

. 

 

LITERACKO:

PROZA CZYTANA W TRÓJCE – JANUSZ GŁOWACKI „Moc truchleje” - od poniedziałku 6 lipca (w dni od poniedziałku do piątku) ok. 11.45 – przyg. Barbara Marcinik – przed 40. rocznicą podpisania Porozumień Sierpniowych

Wyjątkowa powieść, ustylizowana na opowieść stoczniowca, prostego, biednego człowieka, wykorzystanego przez SB, nieświadomego tego, co się dzieje, który w sierpniu 1980 roku zaczyna dojrzewać do wolności. Janusz Głowacki był wtedy w stoczni, nie jechał tam z zamiarem pisania powieści, a gotowa już była w rok później i oczywiście nie mogła była się ukazać. Dostała się do podziemia wydawniczego. Uważana jest za najlepszy reportaż o wydarzeniach sierpniowych. Nikt też do tej pory nie oddał języka ówczesnej władzy, socjalistycznej nowomowy, z taka przenikliwością, z jaką uczynił to Głowacki. Efekt - „śmieszno i straszno”. Wszystkie u nas książki Głowackiego czytał, na jego życzenie, Fenomenalny Piotr Fronczewski. Zgodził się i tym razem. Muzyka - Piotr Moss, z gościnnym udziałem muzyki Oleny Leonenko-Głowackiej. Reżyserii dźwięku podjął się Andrzej Brzoska. 

13.10  Słuchowisko Jacka Janczarskiego „Kocham pana, panie Sułku” – Marta Lipińska i Krzysztof Kowalewski 

14.30 Powieść dla młodzieży (i nie tylko) - od 25 maja - ​ emisja powieści dla młodzieży i nie tylko - LEONIE SWANN - "SPRAWIEDLIWOŚĆ OWIEC. FILOZOFICZNA POWIEŚĆ KRYMINALNA". Przekład - Jan Kraśko. Czytali: Maria Seweryn, Krzysztof Wakuliński, Rafał Mohr. Powtórka z 2006 roku.


. 

 

Literatura

  • Godz. 8.30 - W "Kąciku literackim" polecamy interpretację wierszy Jana Brzechwy w wykonaniu Grzegorza Łapanowskiego.
  • Godz. 8.35 - fragmenty książki "Rok 1984" George'a Orwella, czyta Jerzy Radziwiłowicz.
  • Godz. 10.45 - fragmenty książki "Genialna przyjaciółka" Eleny Ferrante czyta Laura Breszka.
  • Godz. 15.45 – fragmenty książki "Miłość w czasach zarazy" Gabriela Garcia Marqueza, czyta Adam Ferency.

 

. .

LITERACKO:

8:45 Słuchowisko "Chatka Puchatka"-  Słuchowisko na podstawie książki Alana Alekxandra Milne w adaptacji Emilii Stawskiej. TPR z 1986 r. Wykonawcy:  Szczepkowski Andrzej ,Sobieska Joanna, Pawlik Bronisław Milde Ewa, Michnikowski Wiesław, Majerówna Wanda, Kuśmierska Ilona, Kociniak Jan, Bończak Jerzy.

12:15 "Wakacyjny bajkowy kącik"- Bajka pt. „Świerszcz” cz.6. Czy zwierzęta potrafią powiedzieć nam coś mądrego? Czy potrafią być stróżami domowego ogniska? Nie wszystkie, ale tajemniczy świerszcz to prawdziwy przyjaciel każdego dobrego człowieka. Opowieść o przyjaźni, dobrym sercu i odległych krainach.  

14:00 "Bajanie Kulfona i Moniki"– opowieści góralskie, dziś „O głupim Janiczku”.

19:10 "Książka do poduszki"- Książka "Biuro podróży nosorożki Papti. Przygody w dżungli Łubu - dubu" Marcina Mortki. Papti najbardziej na świecie kocha podróże, dżunglę Łubu-dubu i niesienie pomocy innym. Mała nosorożyca prowadzi biuro podróży dla zwierzaków. Pomagają jej w tym przyjaciele: wiecznie drzemiący leniwiec Śpioch i uwielbiająca naśladować dźwięki papuga Gaduła. Doradzając sąsiadom, gdzie wyjechać na wakacje, Papti wspiera ich również w rozwiązywaniu codziennych problemów. Czyta Wojciech Słupiński.

19:00-21:00 „Wieczorne pogaduchy”- Kontynuujemy naszą niezwykłą przygodę z Milą, prosiaczkową i wszystkimi bohaterami z krainy wyobraźni. Rozmowy o przyjaźni, bliskości ale i o strachu np. przed ciemnością i jak sobie z tym radzić.

Zapraszamy.

Zobacz więcej na temat: W POLSKIM RADIU #zostańwdomu
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak