Polskie Radio

Opactwo cystersów i akcja BohaterON. Polskie Radio w poniedziałek

Ostatnia aktualizacja: 08.08.2020 17:50
Zapraszamy na wakacyjną wyprawę z "Latem z Radiem" tym razem do największego opactwa cystersów na świecie w Lubiążu. W Dwójce swoje ulubione nagrania zaprezentuje Krzesimir Dębski. W Czwórce z kolei porozmawiamy o akcji BohaterON. Zapraszamy!
     .
Паўстанцы падчас святкавання угодак Варшаўскага паўстання. Здымак мае ілюстрацыйны харакатарFoto: PAP/Rafał Guz
logo 

"Lato z Radiem" (9.00-12.00) 

Wspólnie z Romanem Czejarkiem odwiedzimy Lubiąż i tamtejszy cysterski zespół klasztorny. To jeden z największych zabytków tej klasy w Europie, będący jednocześnie największym opactwem cysterskim na świecie.

Opactwo to nazywane jest arcydziełem śląskiego baroku. Zespół klasztorny jest drugim co do wielkości obiektem sakralnym na świecie (pierwszym jest kompleks pałacowo - klasztorny Eskurial w San Lorenzo del El Escorial w Hiszpanii). Powierzchnia dachów zajmuje ok. 2,5 ha, a długość fasady wynosi 223 metry i jest to najdłuższa fasada barokowa w Europie. Posiada ponad 600 okien.

Ze Słuchaczami Lata z radiem porozmawiamy o ich ekstremalnych wakacjach (sonda Patryka Bedlińskiego)…

… poza tym: kolejna odsłona akcji „Moje Archiwum” i jak zawsze nasze konkursy „Karuzela z nagrodami” i „Skojarzenia Lata z radiem”. 

Zaprasza Daniel Wydrych.

Ok. 10.35 do 14 sierpnia  audiobook pt. „W głębi lasu” w oparciu o książkę Harlana Cobena. Książkę czyta Krzysztof Globisz. Jaką   tajemnicę skrywa milczący las? Dwójka zakochanych przypadkowo stała się świadkami krwawego morderstwa, które popełniono na czworgu nastolatków. Właśnie, czworgu...? Przecież odnaleziono tylko dwa ciała. Co stało się z pozostałymi? Czy jest szansa, że ofiary   jakimś cudem przeżyły?

Jedną z zaginionych osób jest Camille, siostra prokuratora Paula Copelanda, który po dwudziestu latach od tragedii wciąż nie może się z nią pogodzić. Zwłaszcza że to on, wtedy w lesie, był jednym z nastolatków, którzy słyszeli przerażone   krzyki dobiegające zza drzew. I kiedy w Nowym Jorku w zastrzelonym mężczyźnie rozpoznaje drugą z zaginionych ofiar, zadaje sobie pytanie: Czy Camille żyje?

Muzyczna Jedynka (13.00-15.00) 

W pierwszej godzinie Muzycznej Jedynki Mela Koteluk i Bartek Wasik opowiedzą o „Astronomii Poety”. Jak muzycy „czytali” wiersze Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, co sądzą o wierszach tego poety zinterpretowanych przez Ewę Demarczyk i dlaczego wybrali jego twórczość?

W drugiej godzinie Dziewczyna „z pokolenia Jagody Karwowskiej” – jak powiedziała o sobie w jednym z wywiadów. Kasia Cerekwicka właśnie wydała nowi singiel „W pogoni za szczęściem”, który zapowiada jej nowy album „Pod skóra”. Płyta ukaże się we wrześniu 2020 roku.

Zaprasza Ula Kaczyńska. 

Tu jest muzyka (20.00-21.00)

Druga sierpniowa audycja „Tu jest Muzyka” będzie pełna jazzu z Blue Note Records, w wykonaniu m.in. Horace’a Silvera i Arta Blakey’a, wrócimy do powstańczego utworu Rafała Dubickiego i zaczniemy przygotowywać się do obchodów 60-lecia wydania „Giant Steps” Johna Coltrane’a.

Zaprasza Zbigniew Zegler.

​O g. 21.45  do 14 sierpnia audiobook "Zaśpiewaj mi kołysankę" na podstawie książki Ryszarda Ćwirleja czyta Grzegorz Wons.

O g. 23.50 do 14 sierpnia "Dzieci wygnane" Magdaleny Odrobińskiej w interpretacji Magdaleny Warzechy, Społeczny Instytut Wydawniczy ZNAK.

11.00 – 11.10 – To się czyta latem: Joanna Rolińska „Lato 1920”, czyta Marcin Przybylski, odc.1.

12.05 – 12.45 – Płyta na lato: Seiji Ozawa, Martha Argerich (Beethoven – II Koncert fortepianowy B-dur op. 19, Grieg – Suita w dawnym stylu “Z czasów Holberga” op. 40), Mito Chamber Orchestra, Decca 4850592 – prowadzi Klaudia Baranowska

12.45 – 13.00 – Głosy z przeszłości: Ich głosy. Wojna 1920 roku w opowieściach świadków, opr. Aleksandra Łapkiewicz

13.00 – 14.00 – Z prywatnej kolekcji: Krzesimir Dębski prezentuje ulubione nagrania z własnych zbiorów muzycznych

14.00 – 15.00 – Koncerty w porze lunchu – prowadzi Marek Zwyrzykowski
Koncert Belcea Quartet na festiwalu w Salzburgu (7.08.2020)
Anton Webern Langsamer Satz, Ludwig van Beethoven Kwartet smyczkowy F-dur op. 59 nr 1.

15.00 – 15.15 – Kwadrans bez muzyki: Józef Mackiewicz „Lewa wolna”, czyta Jerzy Radziwiłowicz

16.00 – 18.00 – Wybieram Dwójkę – prowadzi Jakub Kukla

W audycji przedstawimy relacja z Nine Hills Festiwal oraz z  wystawy „Sprawy bieżące”  w Zbrojowni Sztuki w Gdańsku.

Naszymi gośćmi będą: Cezary Zych, festiwal Muzyka w raju.

Małgorzata Szymankiewicz opowie literackich nowościach.

19.15 – 19.30 – Książka do słuchania: Czesław Miłosz „Zdobycie władzy”, czyta Marcin Hycnar, odc.6

19.30 – 22.00 – Letnia promenada – prowadzi Róża Światczyńska

Transmisja recitalu Dmitri Alexeeva na 75. Festiwalu Chopinowskim w Dusznikach-Zdroju (początek transmisji o godz. 20.00)
Robert Schumann Arabeska C-dur op.18; Etiudy symfoniczne op. 13 i op. posm.; Fryderyk Chopin Rondo c-moll op. 1, Barkarola Fis-dur op. 60; Aleksander Skriabin 4 Preludia op. 22, Walc As-dur op. 38; 2 Poematy op.69, Vers la Flamme op.72
Wyk. Dmitrij Alexeev - fortepian

. 

PROZA CZYTANA W TRÓJCE – JANUSZ GŁOWACKI „Moc truchleje” - od poniedziałku 6 lipca (w dni od poniedziałku do piątku) ok. 11.45 – przyg. Barbara Marcinik – przed 40. rocznicą podpisania Porozumień Sierpniowych

Wyjątkowa powieść, ustylizowana na opowieść stoczniowca, prostego, biednego człowieka, wykorzystanego przez SB, nieświadomego tego, co się dzieje, który w sierpniu 1980 roku zaczyna dojrzewać do wolności. Janusz Głowacki był wtedy w stoczni, nie jechał tam z zamiarem pisania powieści, a gotowa już była w rok później i oczywiście nie mogła była się ukazać.

Dostała się do podziemia wydawniczego. Uważana jest za najlepszy reportaż o wydarzeniach sierpniowych. Nikt też do tej pory nie oddał języka ówczesnej władzy, socjalistycznej nowomowy, z taka przenikliwością, z jaką uczynił to Głowacki. Efekt - „śmieszno i straszno”. 

Wszystkie u nas książki Głowackiego czytał, na jego życzenie, Fenomenalny Piotr Fronczewski. Zgodził się i tym razem. Muzyka - Piotr Moss, z gościnnym udziałem muzyki Oleny Leonenko-Głowackiej. Reżyserii dźwięku podjął się Andrzej Brzoska.

13.10  Słuchowisko Jacka Janczarskiego „Kocham pana, panie Sułku” – Marta Lipińska i Krzysztof Kowalewski

14.30 Powieść dla młodzieży (i nie tylko) - od 25 maja - ​ emisja powieści dla młodzieży i nie tylko - LEONIE SWANN - "SPRAWIEDLIWOŚĆ OWIEC. FILOZOFICZNA POWIEŚĆ KRYMINALNA". Przekład - Jan Kraśko. Czytali: Maria Seweryn, Krzysztof Wakuliński, Rafał Mohr. Powtórka z 2006 roku.

 

. 

Pierwsze słyszę 7.00-9.00 – Czy da się ubezpieczyć przed COVID-19 w podróży? Według badania IBRIS połowa z nas nie planuje urlopu poza Polską. Jednak sporo osób - zachęconych bezpiecznym powrotem z zagranicznych wakacji swoich znajomych - rozważa taką opcję. Czy wystarczy karta EKUZ? O czym powinniśmy pamiętać jadąc na zagraniczne wakacje?

Stacja Kultura 10.00-12.00 – w wakacyjnym cyklu Biblioteka Muzyka Damian Sikorski sprawdza co czytają i o czym piszą muzycy. Gościem kolejnego odcinka będzie Maciej Olbrych z zespołu Popkultura.

Stacja Nauka 12.00 – 13.00  - Wyślij kartkę Bohaterowi Powstania Warszawskiego. Zapraszamy na rozmowę o tegorocznej odsłonie akcji BohaterON – włącz historię! To ogólnopolska kampania mająca na celu upamiętnienie i uhonorowanie uczestników Powstania Warszawskiego. 

Wieczór Rezydentów 19.00-20.00 – zapraszamy na selekcję muzyczną Jurka Przeździeckiego  jednego z najciekawszych polskich producentów na scenie elektronicznej - pojawią się bardzo rzadkie utwory, od techno po elektronikę.

Strefa prywatna 20.00-21.30 - Przygodne znajomości wakacyjne. Wakacyjne rozluźnienie i gorąca, letnia atmosfera powodują, że częściej decydujemy się na romanse, a nawet seks z osobami, które znamy krótko. Jakie zagrożenia się z tym wiążą? Czy wakacyjna znajomość ma szansę przerodzić się w coś poważniejszego?

 

 

. 

17:15 „Skarbonka" - Dziś ze Skarbonką pojedziemy nad Morze Bałtyckie. Powiemy o łowieniu ryb i o tym jak wydajność pracy wpływa na ceny. Czy wiecie, że od początku cywilizacji produktywność człowieka wzrosła 1000 razy?

18:00-19:00 „Podwieczorek z Filipem i Leopoldem” -  Wszystko o ciuchciach i lokomotywach. Kto nie chciał zostać maszynista będąc małym dzieckiem lub po prostu ruszyć w daleką podróż? Jak dzisiaj możemy podróżować koleją, jakie są rodzaje pociągów i gdzie możemy obejrzeć pociągi z przed 100 lat.​ Gość: Michał Teodorowicz - Stacja Muzeum.

Dla rodziców:

21:00-23:00 „Strefa rodzica” - Wizerunek dziecka w sieci - czy rodzic powinien się nim dzielić i o nim decydować​. Rozmowa z Anną Borkowską i Martą Witkowską, psycholożkami z Akademii NASK, autorkami poradnika "Sharenting i wizerunek dziecka w sieci". 

Poradnik przedstawia zjawisko i konsekwencje sharentingu, czyli nadmiernego dzielenia się przez rodziców wizerunkiem ich dzieci w internecie. Zawiera praktyczne porady dotyczące rozważnego dzielenia się zdjęciami, filmami i informacjami na temat dziecka.

Podaje również wskazówki, jak pomóc dziecku samodzielnie korzystającemu z sieci odpowiedzialnie budować swój wizerunek. Publikacja jest częścią kampanii „Nie zagub dziecka w sieci” realizowanej przez Ministerstwo Cyfryzacji we współpracy z NASK. 

.


O 19:00 w dwugodzinnych Romantycznych brzmieniach Magdalena Łoś, wychodząc od miniatur Chopina dociera do m.in. do monumentalnego Oktetu Felixa Mendelssohna Bartholdy’ego i Koncertu fortepianowego G-dur – cenionego przez patrona naszej anteny – Johanna Nepomuka Hummla

O godzinie 22:00 w audycji Czarne na białych bohaterem programu Jakuba Puchalskiego będzie zapomniany dziś, tragicznie zmarły w 1953 roku w wieku zaledwie 31 lat, wybitny australijski pianista Noel Mewton Wood. W wykonaniu tego artysty usłyszymy m.in. IV Koncert fortepianowy Ludwiga van Beethovena oraz oba Koncerty Fryderyka Chopina.

Zapraszamy.

Zobacz więcej na temat: W POLSKIM RADIU #zostańwdomu
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak