Polskie Radio

Głowacki i Beethoven z Salzburga. Literatura i koncerty w poniedziałek

Ostatnia aktualizacja: 08.08.2020 17:50
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: shuttesrstock/vipman
logo 

LITERACKO: 

Ok. 10:35 do 14 sierpnia  audiobook pt. „W głębi lasu” w oparciu o książkę Harlana Cobena. Książkę czyta Krzysztof Globisz. Jaką   tajemnicę skrywa milczący las? Dwójka zakochanych przypadkowo stała się świadkami krwawego morderstwa, które popełniono na czworgu nastolatków. Właśnie, czworgu...? Przecież odnaleziono tylko dwa ciała. Co stało się z pozostałymi? Czy jest szansa, że ofiary   jakimś cudem przeżyły?

Jedną z zaginionych osób jest Camille, siostra prokuratora Paula Copelanda, który po dwudziestu latach od tragedii wciąż nie może się z nią pogodzić. Zwłaszcza że to on, wtedy w lesie, był jednym z nastolatków, którzy słyszeli przerażone   krzyki dobiegające zza drzew. I kiedy w Nowym Jorku w zastrzelonym mężczyźnie rozpoznaje drugą z zaginionych ofiar, zadaje sobie pytanie: Czy Camille żyje?

O g. 21.45  do 14 sierpnia audiobook "Zaśpiewaj mi kołysankę" na podstawie książki Ryszarda Ćwirleja czyta Grzegorz Wons.

O g. 23.50 do 14 sierpnia "Dzieci wygnane" Magdaleny Odrobińskiej w interpretacji Magdaleny Warzechy, Społeczny Instytut Wydawniczy ZNAK.

 


LITERACKO: 

11.00 – 11.10 – To się czyta latem: Joanna Rolińska „Lato 1920”, czyta Marcin Przybylski, odc.1.

15.00 – 15.15 – Kwadrans bez muzyki: Józef Mackiewicz „Lewa wolna”, czyta Jerzy Radziwiłowicz

19.15 – 19.30 – Książka do słuchania: Czesław Miłosz „Zdobycie władzy”, czyta Marcin Hycnar, odc.6

KONCERTOWO: 

14.00 – 15.00 – Koncerty w porze lunchu – prowadzi Marek Zwyrzykowski
Koncert Belcea Quartet na festiwalu w Salzburgu (7.08.2020)
Anton Webern Langsamer Satz, Ludwig van Beethoven Kwartet smyczkowy F-dur op. 59 nr 1.

19.30 – 22.00 – Letnia promenada – prowadzi Róża Światczyńska

Transmisja recitalu Dmitri Alexeeva na 75. Festiwalu Chopinowskim w Dusznikach-Zdroju (początek transmisji o godz. 20.00)
Robert Schumann Arabeska C-dur op.18; Etiudy symfoniczne op. 13 i op. posm.; Fryderyk Chopin Rondo c-moll op. 1, Barkarola Fis-dur op. 60; Aleksander Skriabin 4 Preludia op. 22, Walc As-dur op. 38; 2 Poematy op.69, Vers la Flamme op.72
Wyk. Dmitrij Alexeev - fortepian

. 

LITERACKO pn

PROZA CZYTANA W TRÓJCE – JANUSZ GŁOWACKI „Moc truchleje” - od poniedziałku 6 lipca (w dni od poniedziałku do piątku) ok. 11.45 – przyg. Barbara Marcinik – przed 40. rocznicą podpisania Porozumień Sierpniowych

Wyjątkowa powieść, ustylizowana na opowieść stoczniowca, prostego, biednego człowieka, wykorzystanego przez SB, nieświadomego tego, co się dzieje, który w sierpniu 1980 roku zaczyna dojrzewać do wolności.

Janusz Głowacki był wtedy w stoczni, nie jechał tam z zamiarem pisania powieści, a gotowa już była w rok później i oczywiście nie mogła była się ukazać. Dostała się do podziemia wydawniczego. Uważana jest za najlepszy reportaż o wydarzeniach sierpniowych.

Nikt też do tej pory nie oddał języka ówczesnej władzy, socjalistycznej nowomowy, z taka przenikliwością, z jaką uczynił to Głowacki. Efekt - „śmieszno i straszno”. Wszystkie u nas książki Głowackiego czytał, na jego życzenie, Fenomenalny Piotr Fronczewski. Zgodził się i tym razem.

Muzyka - Piotr Moss, z gościnnym udziałem muzyki Oleny Leonenko-Głowackiej. Reżyserii dźwięku podjął się Andrzej Brzoska.

13.10  Słuchowisko Jacka Janczarskiego „Kocham pana, panie Sułku” – Marta Lipińska i Krzysztof Kowalewski

14.30 Powieść dla młodzieży (i nie tylko) - od 25 maja - ​ emisja powieści dla młodzieży i nie tylko - LEONIE SWANN - "SPRAWIEDLIWOŚĆ OWIEC. FILOZOFICZNA POWIEŚĆ KRYMINALNA". Przekład - Jan Kraśko. Czytali: Maria Seweryn, Krzysztof Wakuliński, Rafał Mohr. Powtórka z 2006 roku.

 

.

LITERACKO pn

Godz. 8.35 – fragmenty książki "Rok 1984" Georgea Orwella” czyta Jerzy Radziwiłowicz.

Godz. 10.45 – fragmenty książki „Genialna Przyjaciółka” Eleny Ferrante czyta Laura Breszka.

Godz. 15.45 – fragmenty książki Miłość w czasach zarazy" Gabriela Garcia Marqueza, czyta Adam Ferency.


. 

LITERACKO pn

8:45 Słuchowisko "Chatka Puchatka"-  Słuchowisko na podstawie książki Alana Alekxandra Milne w adaptacji Emilii Stawskiej. TPR z 1986 r. Wykonawcy:  Szczepkowski Andrzej ,Sobieska Joanna, Pawlik Bronisław Milde Ewa, Michnikowski Wiesław, Majerówna Wanda, Kuśmierska Ilona, Kociniak Jan, Bończak Jerzy.

14:00 "Bajanie Kulfona i Moniki" – Opowieść góralska pt. „O tajemniczym starcu ze skalnej komnaty”.

19:10 "Książka do poduszki" – Książka "Biuro podróży nosorożki Papti. Przygody w dżungli Łubu - dubu" Marcina Mortki.  Papti najbardziej na świecie kocha podróże, dżunglę Łubu-dubu i niesienie pomocy innym.

Mała nosorożyca prowadzi biuro podróży dla zwierzaków. Pomagają jej w tym przyjaciele: wiecznie drzemiący leniwiec Śpioch i uwielbiająca naśladować dźwięki papuga Gaduła. Doradzając sąsiadom, gdzie wyjechać na wakacje, Papti wspiera ich również w rozwiązywaniu codziennych problemów.

Czyta Wojciech Słupiński.

19:00-21:00 „Wieczorne pogaduchy” - Kontynuujemy naszą niezwykłą przygodę z Milą, prosiaczkową i wszystkimi bohaterami z krainy wyobraźni. Rozmowy o przyjaźni, bliskości ale i o strachu np. przed ciemnością i jak sobie z tym radzić.

Zapraszamy.
Zobacz więcej na temat: W POLSKIM RADIU #zostańwdomu
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak