Polskie Radio

"Eureka" i "Stacja Kultura". Polskie Radio na wtorek

Ostatnia aktualizacja: 10.08.2020 18:22
Słoneczny Franek to pierwszy w Polsce samolot solarny. Opowiemy o nim w audycji "Eureka". Z okazji setnej rocznicy Bitwy Warszawskiej Narodowe Archiwum Cyfrowe realizuje projekt "1920/2020. Archiwum Ożywione". O tym w audycji "Stacja Kultura".
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixabay.com/jolimaison
logo 

„Lato z Radiem” (g.9-12). Romanem Czejarek odwiedzi Lubiąż i tamtejszy cysterski zespół klasztorny (jeden z największych zabytków tej klasy w Europie, będący jednocześnie największym opactwem cysterskim na świecie). Poza tym: kolejna odsłona akcji „Moje Archiwum” i jak zawsze nasze konkursy „Karuzela z nagrodami” i „Skojarzenia Lata z radiem” oraz kolejny odcinek sensacyjnej powieści Harlana Cobena „W głębi lasu” w interpretacji Krzysztofa Globisza. Zaprasza Daniel Wydrych. 

„Muzyczna Jedynka” (g.13-15) Maria Szabłowska porozmawia z Angeliką LIKĄ Wdowczyk o singlu „Błysk” napisanym wspólnie z Markiem Kościkiewiczem. 

„Eureka” (g.19-19.30) Słoneczny Franek

 Ma dwa skrzydła. Czerpie energię ze Słońca. O pierwszym w Polsce  samolocie solarnym (szybowiec) zbudowanym przez studentów Akademii Górniczo-Hutniczej opowiedzą przedstawiciele 50-osobowej grupy AGH Solar Plane - studenckiego  koła naukowego działającego przy Wydziale Energetyki i Paliw Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie: Aleksandra Szeląg, Jan Kostecki, Szczepan Malaga. Zaprasza Dorota Truszczak. 


12.05 – 12.45 – Płyta na lato: Bach, Das Wohltemperierte Klavier I, Trevor Pinnock, DG 00028948384365 (2 CD) – prowadzi Klaudia Baranowska

12.45 – 13.00 – Głosy z przeszłości: Ich głosy. Wojna 1920 roku w opowieściach świadków

16.00 – 18.00 – Wybieram Dwójkę – prowadzi Jakub Kukla

- Rozmowa z Kasią Dudzik z zespołu Krzikopa. Zespół niedawno wydał album "Śląskie powstaje". Temat: eksperymentalne podejście do pieśni śląskich. W muzyce Krzikopy śląskie śpiewki mieszają się z rytmami bałkańskimi, skandynawskimi, a nawet kubańskimi. 
- Ireneusz i Anna Dobrowolscy o przygotowaniach do fabularnej opowieści "The Portraitist" na kanwie wcześniejszego filmu "Portrecista" o historii Polaka, który sfotografował ponad 50 tys. twarzy więźniów obozu.  Film wyreżyseruje Robert Stromberg, dwukrotny laureat Oscara za scenografię. 
- Wystawa NCK w warszawskiej Galerii Kordegarda "Triumf". Ekspozycja upamiętnia stulecie Bitwy Warszawskiej, a oglądać można instalacje dwóch współczesnych twórców - Janusza Bałdygi i Janusza Kapusty. 
- O działalności w czasach pandemii i projekcie Objazdu Mickiewiczowskiego z udziałem młodych ludzi oraz nowej scenie Teatru Wierszalin z Białegostoku. 
- Literackie witaminy: prowadzi: Dorota Gacek, gość: Maciej Wojtyszko 

17.30 – 18.00 – O wszystkim z kulturą: Ciche bohaterki – aud. Kingi Michalskiej

Audycja poświęcona cichym bohaterkom Cudu nad Wisłą - kobietom, które miały wkład w sukces polskiego oręża, jakim było odparcie bolszewików. Będzie to rozmowa z Iwoną Kienzler, autorką książki " Waleczne kobiety roku 1920". 


.


0.00 - 02.00  Audycja muzyczna – Leszek Adamczyk  

02.00 - 04.00 Nocna Polska – Tomasz Żąda 

04.00 - 06.00 Trójkowy budzik – Radosław Okrasko 

06.00 - 09.00 Zapraszamy do Trójki - Marcin Łukawski

6.50 Urywki z kalendarza - Łukasz Błąd

7.15 Pytania z kosmosu - Tomasz Rożek 

7.35 Cykl muzyczny Piotr Metza - Andrzej Zaucha - "Księżniczka"

7.40 Wyniki matur - Izabela Woźniak

7.50 Przegląd prasy - Kuba Witkowski

8.13 Rozmowa z gościem - dr hab. Ernest Kuchar , specjalista chorób zakaźnych, Prezes Polskiego Towarzystwa Wakcynologii o szczepionkach przeciwko COVID-19 

8.35 Płyta tygodnia: Deep Purple – Whoosh!

8.43 Muzyczny Rozkład Jazdy - Aleksandra Budka   

09.00 – 13.00   Byle do 13.00 – Gabriela Darmetko i Piotr Stelmach

9.30  Informator Ekonomiczny - Wiktor Legowicz

10.10 Płyta tygodnia: Josef Salvat - Modern Anxiety

10.20 Astronomia języka – Katarzyna Kłosińska

11.45 Powieść w Trójce - Janusz Głowacki „Moc truchleje” - przyg. Barbara Marcinik

12.20 Klucz do autostrady – Daniel Wyszogrodzki 

13.00 - 14.00  Powtórka  z rozrywki - Łukasz Szwed

W tym:

13.10 Kocham Pana, Panie Sułku

13.20 Historia Kabaretu (co 2 tygodnie) – Marcin Wolski

14.00-15.00  Muzyczna Poczta UKF – Tomasz Żąda

W tym:

14.30 Powieść dla młodzieży - „Sprawiedliwość owiec” Leonie Swann - przyg. Barbara Marcinik 

15.00 - 16.00  W Tonacji Trójki – Piotr Baron 

16.00 - 19.00  Zapraszamy do Trójki - Marcin Pośpiech

16.45  Trzy Strony Świata  - Ernest Zozuń

17.10  Płyta tygodnia: Noże – Gniew (koncert w Studiu im. A. Osieckiej 16.08 o 19.05)

18.12 Reportaż w Trójce - „Nieproszony gość” – Antoni Rokicki

Jednym z ognisk koronawirusa są wesela. Od 6 czerwca można je organizować, przy ograniczonej liczbie gości (150 osób), a także przy zachowaniu pewnych zasad bezpieczeństwa, takich jak: częste wietrzenie sal, nakładanie masek przez obsługę kelnerską,  zachowanie odległości między stołami. Czy zasady te rzeczywiście są respektowane przez gości? Co o weselach w pandemii mówią pracownicy inspektoratu sanitarnego, właściciele sal i restauracji, zespoły weselne oraz młode pary? 

18.35  Podsumowanie dnia - Sylwia Zadrożna

19.00 - 21.00 Wieczór z Trójką - Grzegorz Hoffmann

21.00 - 22.00 Klub Trójki – Łukasz Jasina/ Edyta Kocemba

Temat:

Woodrow Wilson - Prezydent USA, który pomógł Polsce, czy rasista i zwolennik segregacji? Goście: dr Sławomir Dębski - historyk i dyrektor Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych (najlepszy w Polsce znawca Wilsona) Piotr Zaremba 

22.00 - 23.00  Studio el - muzyki - Jerzy Kordowicz 

23.00 - 00.00  Audycja muzyczno-publicystyczna - Agnieszka Furtak-Bilnik

 

 . 

 

Z okazji setnej rocznicy Bitwy Warszawskiej Narodowe Archiwum Cyfrowe realizuje projekt "1920/2020. Archiwum Ożywione". W audycji Stacja Kultura (10.00 - 12.00) zaprosimy na uroczystą inaugurację projektu, która odbędzie się 13 sierpnia na nadwiślańskim Bulwarze im. Bohdana Grzymały-Siedleckiego. Podczas wydarzenia odsłonięte zostaną dwa murale autorstwa Mariusza Libla i Bartka Buczka. Jak przebiegała praca z materiałami archiwalnymi NAC, dotyczącymi wojny polsko-bolszewickiej i Bitwy Warszawskiej? 

Muzycznym Lunchu (13.00-14.00) przez cały tydzień rozdajemy czwórkową płytę tygodnia - The Streets i mixtape "None of Us Are Getting Out of This Life Alive" - album nagrany przez jednego z najważniejszych brytyjskich muzyków. Emocjonalny, pełen godnych zapamiętania tekstów oraz bangerów na parkiety.

W audycji Ratujemy Świat (14.00-15.00) przyjrzymy się nowemu zjawisku ekologii cyfrowej. Centrum Cyfrowe, Młodzieżowy Strajk Klimatyczny i zespół Kompost udowadniają, że cyfrowy recykling i sztuka mogą pomóc w edukacji klimatycznej. 

12 cali na godzinę (19.00-20.00) to kolejny set DJ-ski. Zagra Huragan - jeden z najciekawszych warszawskich producentów i DJ-ów młodego pokolenia.

"Byliby zniknęli" i "Wiersze na Bruku" to artystyczne projekty Stephana Ruttena. Jakie historie można znaleźć w starych listach, zdjęciach i pocztówkach, wyrzuconych do śmietnika albo pozostawionych w opuszczonych mieszkaniach po śmierci właścicieli? Czy da się na ich podstawie odtworzyć życie człowieka? O tym porozmawiamy w Strefie Prywatnej - między godz. 20.00 – 21.30.

 

. .

 

15:00 "Popołudnik w PRD" - Obchodzimy Dzień Konserwatora Zabytków. Dowiemy się czym zajmuje się taki konserwator i jakie cechy musi mieć zabytek. Przyjrzymy się najsłynniejszym zabytkom. 

17:15 "Po drogach i bezdrożach z Szymonem Radzimierskim" - Wracamy do Etiopii. Ostatnio poznaliśmy wulkan Erta Ale, a teraz Szymon zabierze nas do magicznej krainy położonej na południu tego kraju - doliny rzeki Omo. Plemiona żyją tam w bardzo tradycyjny sposób, w zgodzie z naturą.  Z programu dowiemy się, czym jest ukuli bula, jak wyglądają kobiety z plemiona Mursi i jak żyje plemię Karo.  

18:00 "Podwieczorek z Filipem i Leopoldem" - Zasady pierwszej pomocy przed weterynaryjnej. Znajdujemy małe kotki, psa czy jeża... co powinniśmy zrobić - zabrać do domu, czy do weterynarza. Jak sami możemy pomóc zwierzakom. Których zwierząt, np. ptaków, nie należy absolutnie zabierać, nawet kiedy pozornie są same, ponieważ możemy wyrządzić im krzywdę. Goście: Anna Budzińska i Maciej Bekier, weterynarz z gabinetu weterynaryjnego Uprzejmy Łoś. 

Dla dorosłych:
21:00-23:00 "Strefa rodzica" - 1 temat: Jak dbać o zdrowy wzrost dziecka i mu nie zaszkodzić.

Jak mu nie zaszkodzić np. poprzez nadmierne ćwiczenia, czy zbyt duży wysiłek. Jak nie przesadzić i nie zaszkodzić/nie przeszkodzić we wzroście młodego organizmu. Na jakie sygnały od dziecka należy być wyczulanym, które mogą świadczyć o zaburzeniach wzrostu.

2 temat: Jak unikać cukru w posiłkach? Nawet nieświadomie pochłaniamy ogromne ilości niezdrowego cukru. Jak go unikać i na co szczególnie zwracać uwagę, zwłaszcza w kontekście dziecka.  


. .

  

12:00 Interpretacja niejedno ma imię: Chopin historyczny czy współczesny? 

Marcin Majchrowski przedstawia m.in. Mazurka fis-moll Chopina w skrajnie odmiennych interpretacjach I.J. Paderewskiego i K. Kennera. Zabrzmi także najnowsze nagranie Koncertu f-moll Chopina w interpretacji Kennera z towarzyszeniem Apollon Musagète Quartett. 

13:00  Śpiewnik Chopinowski - W premierowym odcinku cyklu Dorota Kozińska omawia konteksty literackie i muzyczne pieśni "Śliczny chłopiec". Oprócz nagrań klasycznych, pojawią się też interesujące opracowania jazzowe (m.in. Kuby Stankiewicza).

Zobacz więcej na temat: W POLSKIM RADIU #zostańwdomu