Polskie Radio

Jak dobrze spędzić urlop? Polskie Radio we czwartek

Ostatnia aktualizacja: 08.08.2020 17:50
Tajniki badań charakteru pisma Fryderyka Chopina w Dwójce, a w Trójce rady, jak dobrze odpocząć i nie wrócić z urlopu zmęczonym - to tylko niektóre z propozycji Polskiego Radia we czwartek. Zapraszamy!
Zdjęcie ilustracyjne.
Zdjęcie ilustracyjne.Foto: Shutersttok
logo 

"Lato z Radiem" (9.00-12.00) 

W programie spotkanie z gwiazdą kolejnego koncertu tegorocznego "Lata z Radiem" – Kasią Kowalską, z którą będzie rozmawiać Roman Czejarek

Poza tym: kolejna odsłona akcji „Moje Archiwum” i jak zawsze nasze konkursy „Karuzela z nagrodami” i „Skojarzenia Lata z Radiem” oraz kolejny odcinek sensacyjnej powieści Harlana Cobena „W głębi lasu” w interpretacji Krzysztofa Globisza. 

Zaprasza Sława Bieńczycka.

„Eureka (g.19-19.30) Udary mózgu w czasach pandemii

Zagrożenie SARS-CoV-2 i związany z tym strach spowodował, że znacznie zmniejszyła się zgłaszalność do szpitali pacjentów z objawami udaru mózgu. Dlatego też z inicjatywy Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju i Promocji Nauk Neurologicznych na przełomie marca i kwietnia, czyli w okresie najostrzejszych ograniczeń reżimu sanitarnego związanego z pandemią COVID-19 w Polsce, zorganizowana została kampania NieTraćSzansyNaŻycie.

O kampanii i o postępowaniu w przypadku udaru w dobie pandemii koronawirusa, o możliwości  diagnozowania i leczenia udaru prof. Bartosz Karaszewski, Główny Ekspert ds. Udaru Ministerstwa Zdrowia, kierownik Katedry Neurologii Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, ordynator Kliniki Neurologii Dorosłych Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego i prezes Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju i Promocji Nauk Neurologicznych. 

Zaprasza Krzysztof Michalski.

07.00 – 10.00 – Poranek Dwójki – prowadzi Paweł Siwek

Józef Piłsudski to jedna z najważniejszych postaci polskiej historii – budowniczy polskiej niepodległości, Pierwszy Marszałek odrodzonej Rzeczypospolitej i Wódz Naczelny zwycięskiej armii broniącej Europy Zachodniej przed bolszewicką Rosją w 1920. Muzeum poświęcone jego życiu i działalności powstało w Sulejówku pod Warszawą. Nowy budynek otwarty zostanie w 100 rocznicę Cudu nad Wisłą.

O muzeum, o jego celach i planach w poranku Dwójki o 9:30 opowie dyrektor placówki Robert Supeł.

Godzinę wcześniej porozmawiamy o samej Bitwie Warszawskiej z historykiem Januszem Odziemkowskim.

W programie ponadto spektakl „Nie ma” w Teatrze Żydowskim oraz cykl Książka i Kawa.

11.00 – 11.10 – To się czyta latem: Joanna Rolińska „Lato 1920”, czyta Marcin Przybylski, odc. 4

12.05 – 12.45 – Płyta na lato: Siergiej Babayan - RACHMANINOV RECITAL– prowadzi Klaudia Baranowska

12.45 – 13.00 – Głosy z przeszłości: Ich głosy. Wojna 1920 roku w opowieściach świadków, opr. Aleksandra Łapkiewicz

13.00 – 14.00 – Z prywatnej kolekcji: Krzesimir Dębski

14.00 – 15.00 – Koncerty w porze lunchu – prowadzi Marek Zwyrzykowski

Polska Orkiestra Radiowa, dyr. Michał Klauza (Katowice, sala koncertowa NOSPR, 20.10.2016)

Stefan Kisielewski Koncert na orkiestrę kameralną, Dymitr Szostakowicz Suita z muzyki do filmu Hamlet op. 116

15.00 – 15.15 – Kwadrans bez muzyki: Józef Mackiewicz „Lewa wolna”, czyta Jerzy Radziwiłowicz, wyd. Dorota Gacek, odc. 27 (powtórzenie)

16.00 – 18.00 – Wybieram Dwójkę – prowadzi Jakub Kukla

Relacja z festiwalu Sabałowe Bajania

Kryminał na Chopinie, czyli odkrywamy tajniki badań nad charakterem pisma najwybitniejszego polskiego kompozytora. Dzięki nim można będzie lepiej poznać charakter i stan emocjonalny Chopina. A pomoże nam w tym prof. Tadeusz Tomaszewski z Katedry Kryminalistyki na Uniwersytecie Warszawskim.

Czy sztuka jest dziś polem do podejmowania ryzyka porażki? O porażce w sztuce przy okazji projektu "Come out and play" Ronda Sztuki Katowice

O wystawie "Ślady" w Fabryce Emalia Oskara Schindlera - o obrazach II wojny światowej przekazywanych przez świadków. Dzięki nim poznajemy fragmenty historii Krakowa, które wiążą się z konkretnymi miejscami na mapie miasta.

Michał Płociński wspólnie z dr. Łukaszem Jasiną w ramach czwartkowego "O wszystkim z kulturą" porozmawiają o potencjale filmowym opowieści o Bitwie Warszawskiej jako opowieści o Polsce w ramach naszej dyplomacji publicznej/polityki historycznej i postawią pytanie czy nie powinniśmy bardziej wykorzystywać takich wydarzeń z historii do promocji kraju za granicą jak robią to np. w Stanach Zjednoczonych

Literackie witaminy: Tomasz Swoboda

19.15 – 19.30 – Książka do słuchania: Czesław Miłosz „Zdobycie władzy”, czyta Marcin Hycnar, odc. 9

19.30 – 22.00 – Letnia promenada – prowadzi Róża Światczyńska

Retransmisja recitalu Federico Colli z 75. Festiwalu Chopinowskiego w Dusznikach (Dworek Chopina, Duszniki 08.08.2020)

Jan Sebastian Bach Koncert włoski F-dur   BWV 971; Dymitr Szostakowicz Sonata nr 2 h-moll op. 61; Franciszek Schubert Sonata a-moll  D 784; Johann Sebastian Bach (opr. F Busoni) Chaconne z II Partity d-moll na skrzypce solo BWV 1004

Wyk Federico Colli – fortepian

21.30 - 22.00 – Rozmowy po zmroku: Fotorelacje – aut. Aleksandra Łapkiewicz


. 

09.00 - 13.00  Byle do 13.00 – prowadzą: Michał Olszański i Michał Margański

Jak rzeczywiście odpocząć podczas urlopu? Czemu wracam z wakacji zmęczony? Jak mogę w pełni wrzucić na luz i cieszyć się odpoczynkiem? Jak odpocząć na urlopie z dziećmi ? – to tematy przewodnie audycji.

Gościem będzie Tola Piotrowska, psycholożka, autorka książki „Odetchnij od miasta. Podróże z dzieckiem”.

21.00 - 22.00  Klub Trójki – prowadzi Wioletta Myszkowska

Kobiety 44’

Gość: Agnieszka Cubała - autorka książek o Powstaniu Warszawskim

Ponadto:

PROZA CZYTANA W TRÓJCE – JANUSZ GŁOWACKI „Moc truchleje” - od poniedziałku 6 lipca (w dni od poniedziałku do piątku) ok. 11.45 – przyg. Barbara Marcinik – przed 40. rocznicą podpisania Porozumień Sierpniowych

Wyjątkowa powieść, ustylizowana na opowieść stoczniowca, prostego, biednego człowieka, wykorzystanego przez SB, nieświadomego tego, co się dzieje, który w sierpniu 1980 roku zaczyna dojrzewać do wolności. Janusz Głowacki był wtedy w stoczni, nie jechał tam z zamiarem pisania powieści, a gotowa już była w rok później i oczywiście nie mogła była się ukazać.

Dostała się do podziemia wydawniczego. Uważana jest za najlepszy reportaż o wydarzeniach sierpniowych. Nikt też do tej pory nie oddał języka ówczesnej władzy, socjalistycznej nowomowy, z taka przenikliwością, z jaką uczynił to Głowacki. Efekt - „śmieszno i straszno”. 

Wszystkie u nas książki Głowackiego czytał, na jego życzenie, fenomenalny Piotr Fronczewski. Zgodził się i tym razem. Muzyka - Piotr Moss, z gościnnym udziałem muzyki Oleny Leonenko-Głowackiej. Reżyserii dźwięku podjął się Andrzej Brzoska.

13.10  Słuchowisko Jacka Janczarskiego „Kocham pana, panie Sułku” – Marta Lipińska i Krzysztof Kowalewski

14.30 Powieść dla młodzieży (i nie tylko) - od 25 maja - ​ emisja powieści dla młodzieży i nie tylko - LEONIE SWANN - "SPRAWIEDLIWOŚĆ OWIEC. FILOZOFICZNA POWIEŚĆ KRYMINALNA". Przekład - Jan Kraśko. Czytali: Maria Seweryn, Krzysztof Wakuliński, Rafał Mohr. Powtórka z 2006 roku.

 

. 

Pierwsze Słyszę 7.00 – 9.00 -  Popularny piosenkarz Abel Tesfaye, szerzej znany jako The Weeknd, nawiązał współpracę z aplikacją TikTok i już wkrótce zagra za jej pośrednictwem interaktywny koncert. Zebrane podczas koncertu pieniądze zasilą konto fundacji, która walczy z rasizmem w USA. Czy koncerty przeniosą się już na stałe do mediów społecznościowych, gdzie występ artysty może obejrzeć bardzo duża grupa odbiorców?

Stacja Kultura 10.00 – 13.00 – zapraszamy na rozmowę o ogólnopolskiej akcji społecznej „Podaruj wiersz”, której inicjatorem jest Fundacja im. Zbigniewa Herberta. Gościem Anny Hardej będzie Maria Dzieduszycka.

Stacja Nauka 12.00 – 13.00  - Cud nad Wisłą. Bitwa Warszawska 1920 była jedną z decydujących w wojnie polsko - bolszewickiej. Mówi się, że jest to też 18. przełomowa bitwa w historii świata, przede wszystkim dlatego, że uratowała Europę przed bolszewizmem. Jak doszło do Cudu nad Wisłą?

Muzyczny Lunch 13.00 – 14.00 – Gośćmi Damiana Sikorskiego będą Krzysztof Zalewski, który opowie o swoim nowym singlu i płycie oraz Zuzanna Oses, organizatorka festiwalu Salty Sounds 2020.

Czat Czwórki 15.00 – 17.00 -  Overturism czyli nadmierna liczba turystów jest od lat bolączką takich miast jak Paryż, Rzym, Londyn czy Barcelona. Zatłoczone ulice i chodniki, oblegane atrakcje turystyczne, walka o zrobienie dobrego zdjęcia w miejscu, które przyciąga wszystkich.

To dochód, ale też wyzwanie – dla lokalnych władz, społeczności i dla samych miast, które zmieniają się pod wpływem nadmiernej liczby odwiedzających je. W których miastach w Polsce turyści są utrapieniem? Czy epidemia jest czasem, kiedy można rozwiązać ten problem?

. 

15:00 "Popołudnik w Polskim Radiu Dzieciom" - "Magiczne słowa", poprawna postawa, maniery przy stole. O zasadach dobrego wychowania na co dzień opowie Patrycja Skóra - Wojtkowiak, autorka "Elementarza dobrych manier Pana Szopa". Charyzmatyczny i zabawny zwierzak – Pan Szop, krok po kroku, rym po rymie przeprowadza najmłodszych przez kolejne zasady jak należy się zachowywać.


17:15 "Zbieraj z klasą" - Jak ekologia wpływa na nasz organizm. W jaki sposób dbanie o ekologię wpływa na nasz organizm i czy ma to ze sobą jakiś związek? Udowodnimy, że wszystko co jemy, wyrzucamy, a przede wszystkim gdzie wyrzucamy, jakich produktów i sprzętów używamy oraz jaki mamy stosunek do zieleni, ma ogromny wpływ na nasz organizm i jego kondycję. 

18:00 "Podwieczorek z Filipem i Leopoldem" - Wulkany na świecie. Jakie są rodzaje wulkanów, jak się tworzą i gdzie znajdują się na świecie. Poznamy te najsłynniejsze.

Gość: Anna Kwiatkowska, podróżniczka.

Dla dorosłych:

21:00-23:00 "Strefa rodzica" -

22 sierpnia rozpoczyna się Festiwal Warszawa Singera. Festiwal to dziewięć dni wypełnionych muzyką, przedstawieniami teatralnymi, sesjami naukowymi, warsztatami, wystawami czy projekcjami filmowymi.

W ofercie festiwalowej nie zabraknie również wydarzeń skierowanych do dzieci. Dzieci będą mogły uczestniczyć w spektaklach teatralnych (na żywo i online) m.in. Przechwałki Teatru Lalkowego Simche, w czytaniu bajek Singera czy w niekonwencjonalne warsztaty artystyczne – performatywne, przestrzenne i kulinarne oraz mini koncert muzyki żydowskiej.  

O idei festiwalu, jego atrakcjach dla dorosłych i nie tylko opowie Iza Teodorkiewicz - wicedyrektor programowy festiwalu, a o warsztatach artystyczno - performatywnych, kulinarnych oraz mini koncercie muzyki żydowskiej Katarzyna Kucharska.

Kino w Trampkach przez cały sierpień prezentuje 25 poruszających filmowych historii dla dzieci i młodzieży. Od 1 sierpnia, po raz pierwszy, festiwal jest dostępny dla wszystkich. Tematem przewodnim tej edycji Kina w Trampkach jest dżungla. Dżungla jako gąszcz, dzika natura, labirynt. Wartościowe media dla dzieci, czyli jakie? Dzisiaj to gęstwina, po którym trudno się poruszać.   

Co jest dla dzieci dobre, co złe? Te zagadnienia i próbę odpowiedzi na nie będą towarzyszyć młodym widzom i ich rodzicom przez cały sierpień.

Goście: Agnieszka Drzewiecka-Protić, dyrektorka festiwalu i koproducentka filmu "Pod słońce" Małgorzata Staroń.

 

.

Śpiewnik chopinowski,  godzina 13:00

W programie premierowej audycji Doroty Kozińskiej kilka najtrafniejszych interpretacji chopinowskiej pieśni Melodia do słów Zygmunta Krasińskiegom.in. Andrzeja Bachledy, Olgi Pasiecznik i Dorothee Mields. Konteksty kulturowe sięgną zaś nawet filmu Ziemia obiecana Andrzeja Wajdy z muzyką Wojciecha Kilara!

Czarne na białych,  godzina 22:00

Jakub Puchalski mocną kreską szkicuje portret  znakomitego australijskiego pianisty Noela Mewtona-Wooda. Tym razem – poza Beethovenem, sporo muzyki nowszej – koncertów Szostakowicza i Strawińskiego, oraz Sonatina secnonda Busoniego. Premiera!

Zapraszamy.

Zobacz więcej na temat: W POLSKIM RADIU #zostańwdomu
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak