Polskie Radio

"Cztery Pory Roku" i "Strefa rodzica". Polskie Radio na poniedziałek

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2020 17:56
W Jedynce zapraszamy na rozmowę o dzisiejszym wzorcu ojca. Trójka podsumowuje akcję charytatywną z Fundacją "Szczęśliwej Drogi", a w Dwójce - Michał Nagy, gość najbliższej Domówki. W Czwórce dowiemy się co to jest #polishkitleague. 
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixabay.com/StockSnap
logo

"Cztery Pory Roku" (9:00-12:00) poprowadzą Marzena Kawa i Roman Czejarek. 

Tematem rozmów ze słuchaczami będą wzorce, które dzisiaj przekazuje ojciec, za co szanujemy ojca, czy ojciec może się od syna czegoś nauczyć, czy ojciec może być przyjacielem dla syna...

Ponadto: komputer dla dziecka, jaki kupić, jakie programy zainstalować; jaka przekątna ekranu najlepsza. 

Wakacje dla kombatantów w Ryni - nie będzie to zwykły wypoczynek. Kombatanci będą mogli korzystać z codziennych zabiegów rehabilitacyjnych i konsultacji lekarskich. Zaplanowane są też wycieczki, prelekcje historyczne, spotkania z darczyńcami, spacery oraz wspomnienia z lat walki o niepodległą Polskę, bankiet oraz koncerty- opiekę nad kombatantami zapewnią wolontariusze ze Stowarzyszenia "Paczki dla Bohatera".


logo

07.00 – 10.00 – Poranek Dwójki – prowadzi Paweł Siwek

Gościem Poranka Dwójki będzie Anna Kaszuba - Dębska - malarka, graficzka, autorka książki "Bruno. Epoka genialna". Pisarka w tej biografii rozprawia się z mitami krążącymi wokół Schulza, jednocześnie dając do ręki czytelnikom wyczerpująca biografię tego nieoczywistego, wielowymiarowego artysty. Początek spotkania o godz. 8.30.

Zaprosimy też na najstarszy festiwal teatralny w Polsce - Kaliskie Spotkania Teatralne. O ich 60. odsłonie porozmawiamy z Bartoszem Zaczykiewiczem - dyrektorem Teatru im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu.

Ponadto w audycji zajrzymy też do Zachęty na jedno z najbardziej oczekiwanych wydarzeń tego roku - wystawę Joanny Piotrowskiej "SELF - DEFENCE".

Natomiast do świata filmu przeniesie nas Muzeum Okręgowe w Nowym Sączu i ekspozycja „Stopklatka. Polski plakat filmowy 1945 – 2020. Dydo poster collection”.

12.45 – 13.00 – Głosy z przeszłości: Jan Krenz

16.00 – 17.30 – Wybieram Dwójkę – prowadzi Bartosz Panek

Naszym gościem będzie Michał Nagy – gitarzysta, który wystąpi na najbliższej Domówce z Dwójką. Spotykamy się także z Wojciechem Bonowiczem i porozmawiamy o wydanym właśnie wyborze jego wierszy, odwiedzimy wystawę „Artyści Zakopiańscy 2020” i porozmawiamy z twórcami filmu „Interior”. W cyklu „Literackie witaminy” – Jerzy Czech.

17.30 – 18.00 – Ślady pamięci – aud. Andrzeja Mietkowskiego i prof. Rafała Habielskiego

21.30 – 22.00 – Rozmowy po zmroku: Bohaterowie Wielkiej Bitwy: Lord Edgar Vincent D’Abernon – aud. Wacława Holewińskiego

logo

Godz. 21.07-22.00 - KLUB TRÓJKI Katarzyna Stoparczyk – podsumowanie Trójkowej akcji charytatywnej z Fundacją „Szczęśliwej Drogi”.

W lipcu tego roku Trójka przeprowadziła zbiórkę smsową na rzecz podopiecznych Fundacji - dzięki temu dzieci i młodzież mogli pojechać na wakacje (na obóz terapeutyczny), co było dla nich szczególnie ważne po okresie zamknięcia podczas pandemii koronawirusa.

Dzięki zaangażowaniu słuchaczy Trójki udało się zebrać prawie 77 tysięcy złotych.


logo

Płyta tygodnia - DISCLOSURE - Energy - roztańczony nowy album brytyjskiego duetu w gwiazdorskiej obsadzie (m.in. Kelis, Common, Slowthai, Syd z The Internet). Płyta do zdobycia codziennie między godz. 13.00 a 14.00.

Muzyczny Lunch 13.00-14.00 - gośćmi w audycji będą Robert Cichy i raper Rahim. Artyści opowiedzą o swoim wspólnym utworze "Rebeliant".

Krótka Piłka 21.30 – 22.00 - #polishkitleague - to nieoficjalne mistrzostwa projektantów koszulek piłkarskich rozgrywane systemem ligowym. Do rywalizacji udało się namówić 14 zdolnych grafików, którzy co tydzień będą rozgrywać między sobą spotkania "każdy z każdym". Po 13 kolejkach zostanie wyłoniony mistrz. Dlaczego wszyscy uczestnicy będą występować pod pseudonimami - nazwami światowych miast? Zaprasza Mateusz Fusiarz.

Strefa Dread 22.00-00.00 – Maken, czyli Mirosław Dzięciołowski zaprasza na spotkanie z Dr. Ring Ding – niemieckim wokalistą ska/reggae/dancehall, a nawet mento czy chanson. Ten wyjątkowo wszechstronny artysta, aktywny od 1987 roku, jest jedną z najważniejszych postaci na europejskiej scenie. Posłuchacie jego 17-tej płyty „The Remedy” i jego niesamowitej historii, która zaczęła się w… protestanckim kościele w Munster. Będzie też sporo o Polsce, z którą jak mało kto jest bardzo związany.  W drugiej godzinie „reggae a szatan” – taki wyjątkowy wątek wręcz wymusza numer audycji 666.


logo

15:00 "Popołudnik" - Światowy Dzień Orderu Uśmiechu, Na pomysł nadawania Orderu wpadła w 1968 redakcja „Kuriera Polskiego”, którego redaktorem naczelnym był Cezary Leżeński. Inspiracją był wywiad z Wandą Chotomską z okazji 5-lecia dobranocki dla dzieci Jacek i Agatka, gdzie pisarka opowiedziała o chłopcu ze szpitala rehabilitacyjnego pod Warszawą, który chciał nadać jakieś odznaczenie od dzieci. Dziennikarze uznali, że to może być inicjatywa samych dzieci, żeby nagradzać dobrą pracę dorosłych, więc ogłoszono ogólnopolski konkurs na projekt odznaczenia. I tak to się zaczęło... W programie opowiemy o nagrodzie i o tych którzy taki Order otrzymują.

18:00 "Podwieczorek z Filipem i Leopoldem" - Tydzień komiksu. Gościem królika i lwa będzie Tomasz Kołodziejczak. Rozmowa o seriach komiksowych dla dzieci. Jak to wyglądało kiedyś i jak się rozwijało. Poznamy ważnych autorów i ważne tytuły z dziecięco-komiksowego świata: Gocinny, Fistaszki, amerykańscy herosi Marvela, Smerfy,  polski Kajko i Kokosz, Koziołek Matołek.

Dla rodziców:

21:00 „Strefa rodzica” - Depresja i przemęczenia u nastolatków. 44 % nastolatków zmaga się objawami depresji. Jest to dwukrotnie więcej niż w 2018 roku. Depresja to choroba XXI wieku. Wiele się o niej mówi, pisze, czyta. Teoretycznie dużo o niej wiemy, a faktycznie… niestety nadal zdecydowanie za mało. Stanowi poważny problem również wśród nastolatków. Dorastanie jest okresem pełnym napięć i konfliktów, dlatego tak łatwo jest przypisać objawy depresyjne młodzieńczej burzy hormonów. Jak ją rozpoznać u naszych dzieci i pomóc pokonać? Gościem programu będzie Dorota Minta, psycholog.

23:00-1:00 „Co nam w duszy gra?” – Goście: Lavina Bilguun Ariunbaatar, Paweł Paszczyk i Rafał Żukowski w swoim rockowym debiucie, kariera a bycie ojcem. Poruszymy również  problem depresji wśród celebrytów. Oprócz zespołu Lavina będzie po północy Majka Jeżowska, która opowie o swoim koncertowym albumie, zaprosi na jedyny w tym roku warszawski występ i zdradzi szczegóły dotyczącej ceremonii ślubnej jej syna.


logo 

Mariusz Gradowski w kolejnym odcinku pasma Chop-in-pop (g. 21:00) zaprezentuje piosenki z tekstami napisanymi do melodii chopinowskich w wykonaniu Barbary Streisand, Fabiana Rodrigueza, Judy Garland i Perry’ego Como.

Zapraszamy!

Zobacz więcej na temat: #zostańwdomu W POLSKIM RADIU