Polskie Radio

Turystyka, historia i dużo muzyki - Polskie Radio na piątek

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2020 15:00
Turystyczna Lista Przebojów, Jazz Juniors i Trzecie Pokolenie. Do tego - "Karnawał instrumentów" i ptak-grubodziób. Tak zapowiada się piątek w Polskim Radiu! Zapraszamy.
Zapraszamy do słuchania
Zapraszamy do słuchania! Foto: Polskie Radio
logo

W "Czterech Porach Roku" (9:00-12:00) "A to Polska właśnie!" - Trwa Dzika Odyseja – Ekspedycja Pionierów. Razem z całymi rodzinami odwiedźcie 23 polskie parki narodowe w 23 miesiące! Gość - Krystian Tyrański.

Temat bezpieczeństwa w górach - materiał reporterski z Doliny Będkowskiej (Dolinki Krakowskie, Wyżyna Krakowsko-Częstochowska). Rozmowa z Jurajską Grupą GOPR o akcjach, wyposażeniu, specyfice pracy w tym konkretnym terenie, aplikacji Ratunek.

Ponadto Turystyczna Lista Przebojów oraz konkursy dla Słuchaczy. Zaprasza Sława Bieńczycka

13:00-15:00 - Muzyczna Jedynka - zaprasza Zbigniew Zegler

W piątkowej Muzycznej Jedynce głównymi bohaterami będą Aga Burcan i Paweł Radziszewski z zespołu PLASTIC, którzy zaprezentują swój premierowy utwór „Gonna Get You”. Ponadto m.in. zaskakująca współpraca wokalisty The Cure, Roberta Smitha, z grupą Gorillaz, na otarcie łez po największym zawodzie koncertowym dekady, jakim było odwołanie ze względu na pandemię światowej trasy koncertowej The Cure, w tym występu w Polsce.

Po 23:00 "Trzecie pokolenie" - reportaż Katarzyny Błaszczyk.

Nagrywaniem wspomnień o wojnie zajmują się dzisiejsi czterdziestolatkowie, czyli trzecie pokolenie. Ich rodzice są strażnikami tych wspomnień. Pilnują, aby za dużo nie zostało utrwalone. W reportażu występują Anna i Justyna. Anna archiwizuje wspomnienia w okolicach Olsztyna, a Justyna w Kcyni. Obie trafiły do tych miejsc, przyjeżdżając za miłością swojego życia. To, co odkryły, to brak zapisów o historii tych regionów, puste plamy. Dlatego zdecydowały się zostać archiwistkami społecznymi. ​

logo

07.00 – 10.00 – Poranek Dwójki – prowadzi Roch Siciński

Tu swoje pierwsze kroki stawiali m.in. Leszek Możdżer, Krzysztof Ścierański, Zbigniew Wegehaupt, zespół Walk Away czy Miłość. W Poranku Dwójki porozmawiamy o Jazz Juniors. W tym roku ten jeden z najstarszych festiwali jazzowych w Polsce będzie wyjątkowy. W Krakowie - w  geście solidarności - zobaczymy wyłącznie polskich muzyków. O wyjątkowym charakterze zadecyduje też z pewnością to, że na scenie nie usłyszymy konkretnych zespołów, ale grupy muzyków, którzy w zaproponowanych konfiguracjach spotkają się po raz pierwszy. Szczegóły Festiwalu Jazz Juniors w rozmowie z jego dyrektorem artystycznym, saksofonistą i kompozytorem - Adamem Pierończykiem oraz dyrektorem festiwalu Tomaszem Handzlikiem. Początek o godz. 9.30.

Ponadto w audycji:

- Jazzowa Rozmowa Andrzeja Zielińskiego z Markiem Pędziwiatrem o dwóch albumach: "Kwiatostan" (winyl grupy Błoto) oraz "Discipline of Sun Ra" (płyta nagrana z EABS)

- Seniorzy we współpracy ze studentami Uniwersytetu Artystycznego tworzą murale w Poznaniu

- 50-lecie Muzeum Gdańska

11.00 – 11.10 – To się czyta: Anna Kaszuba-Dębska „Bruno. Epoka genialna”, czyta Krzysztof Wakuliński, opr. Elżbieta Łukomska, odc. 10

12.45 – 13.00 – Głosy z przeszłości: Jan Krenz, opr. Anna Skulska (powtórzenie)

13.00 – 15.00 – Dźwięki na 95 obrotów – prowadzą Andrzej Sułek i Piotr Metz

- Paul Badura-Skoda - w 1. rocznicę śmierci

- Dymitr Szostakowicz I Symfonia op. 10, wyk. WOSPR, dyr. Grzegorz Fitelberg (1951); Suita baletowa nr 3, wyk. Orkiestra Polskiego Radia w Krakowie, dyr. Krzysztof Missona (1965)

- Kącik chopinowski: Mitsuko Uchida - 1970​

15.00 – 15.15 – Literacka sjesta: Józef Mackiewicz „Lewa wolna”, czyta Jerzy Radziwiłowicz, wyd. Anna Lisiecka, odc. 58 (powtórzenie)

16.00 – 18.00 – Wybieram Dwójkę – prowadzi Bartosz Panek

Naszym gościem jest  dr Jerzy Ilkosz - dyrektor Muzeum Architektury we Wrocławiu, który opowiada o powrocie mebli zaprojektowanych przez Hansa Poelziga. Spotykamy się także z Piotrem Domalewskim, którego nowy film, "Jak najdalej stąd", wchodzi na ekrany kin, zapowiadamy Festiwal Filmowy Kino Dzieci i rozmawiamy z Weroniką Szczawińską o spektaklu  "Miejski ptasiarz", którego premiera odbędzie się dziś w Teatrze Współczesnym we Wrocławiu. W cyklu "Literackie witaminy" - Dariusz Suska.

17.30 – 18.00 – O wszystkim z kulturą: Renata Przemyk – prowadzi Jakub Kukla

19.15 – 19.30 – Książka do słuchania: Antoni Libera „Kompot z wisień”, czyta Wiktor Zborowski, opr. Elżbieta Łukomska, odc. 4

19.30 – 21.30 – Filharmonia Dwójki – prowadzi Andrzej Sułek

Festiwal BBC PRoms 2020 – The Last Night of the Proms (12.09.2020, Royal Albert Hall, Londyn)

Wolfgang Amadeus Mozart Deh vieni non tardar z opery “Wesele Figara”; Richard Strauss Morgen!-pieśń op. 27 nr 4; Andrea Tarrodi Solus; Steven Sondheim “A Little Night Music” ( frgm)Jean Sibelius  Impromptus  op. 5  nr 5 na smyczki; Ralph Vaughan Williams The Lark Ascending; Henry Wood  Fantazja nt brytyjskich pieśni morskich; Edward Elgar Pomps and Circumstances -marsz nr 1; Richard Rodgers  You’ll never walk alone; Hubert Parry Jerusalem

Wyk. Lisa Batiashvili – skrzypce; Golda Schulz – sopran; BBC Symphony Orchestra, dyr. Dalla Stasevska

21.30 – 22.00 – Rozmowy po zmroku: Strefa literatury: Erich Maria Remarque – aud. Kingi Michalskiej

22.00 – 23.00 – Muzyczny wieczór: Karnawał instrumentów – prowadzi Łukasz Borowicz

Dlaczego utwory jednych kompozytorów brzmią lepiej od utworów innych? Na czym polega instrumentacja? Czym różni się flet od fletu piccolo? Co jest ofiklejda? A co to eufonium? Na te i inne muzyczne pytania w swojej autorskiej audycji w radiowej Dwójce odpowiada, w każdy piątkowy wieczór, wybitny dyrygent Łukasz Borowicz. Emisja kolejnego odcinka jego lekkiego i przebojowego, edukacyjnego cyklu 25 września o godz. 22.00.

"W audycji przyjrzymy się tajnikom sztuki pisania na instrumenty, a punktem wyjścia będą opowieści o wszystkich instrumentach orkiestry symfonicznej – słowne i czysto muzyczne. W każdy piątek późnym wieczorem zapraszam słuchaczy do świata Glucka, Berlioza, Straussa i wielu innych mistrzów – mówi Łukasz Borowicz. – Jako dyrygent, ale i meloman, miłośnik orkiestry i brzmienia instrumentów, chciałbym się dzielić z Państwem refleksjami na temat tego, jak to kompozytorzy robią, jak są "składane" partytury, dlaczego instrumenty w różnych kombinacjach jednym twórcom brzmią świetnie, a innym nieco… gorzej" – dodaje artysta.


logo

Godz. 11.45 - PROZA CZYTANA - ostatni odcinek  SŁAWOMIR MROŻEK – „Krótkie, ale całe historie – opowiadania wybrane” – czyta ANDRZEJ MASTALERZ, muzyka – ŁUKASZ BOROWIECKI. Przygotowała Barbara Marcinik

Godz. 21.07.  - KONCERT W TRÓJCE - Włodek Pawlik Summer Jazz Festiwal:

Włodek Pawlik (fortepian) i Łukasz Pawlik (wiolonczela) – retransmisja koncertu z 24 lipca


logo


7.00-9.00 - Najlepszy Dzień Tygodnia
- na śniadaniowych talerzach pojawi się kalarepa, która jest kuzynką sałaty, kapusty i jarmużu. Na co szczególnie zwrócić uwagę przy jej zakupie, gdzie ją przechowywać i jak ją podawać? W audycji poznamy też bliżej ptaka-grubodzioba.

16.00-17.00 - Czwarty bieg - rozmowa ze zwyciężczynią czwórkowego konkursu "Zostań Trenerem 4. Biegu".  Monika z Grodziska Mazowieckiego, która przesłała do nas filmik prezentujący trening jazdy konnej dla początkujących, opowie, czy podczas jazdy konnej można „zrobić” mięśnie brzucha, ud i pośladków? Piotrek Galus zastanowi się również nad tym, czy taniec to też trening i zaprosi na Warszawskie Święto Tańca, gdzie będzie można spotkać Czwórkę.

od 19 - Będzie głośno - retransmisja koncertu Mariki.

22.00-00.00 - Rock Blok - Bartek Koziczyński zaprasza na rozmowę z zespołem The Suits - o singlu "Tustoje" oraz debiutanckim albumie tej warszawskiej kapeli - "Tied", który swoją premierę miał tydzień temu.

00.00-02.00 - BeatMaszyna - zalała nas nowa fala świetnej polskiej muzyki od artystów młodego pokolenia: Marceli Bober, Michał Anioł i Młody Dzban, będzie też europejska nowoczesność od SpellSpellSpell i Zito Mowy plus taneczne rytmy z każdej strony globu w weekendowym mixtejpie.  Zaprasza Piotrek Truszkowski.


logo


10:00-11:00 - "Muzyczne podróże"
- poznajemy twórczość wybitnego kompozytora – Dmitrija Szostakowicza. Tego dnia obchodzimy jego 114. rocznicę urodzin. Ponadto o niełatwej sztuce gry na skrzypcach opowiedzą uczennice p. Ewy Kaczkowskiej ze szkoły muzycznej im. Oskara Kolberga w Warszawie.

17:15 - "Rodzina pod żaglami" - w czwartek obchodziliśmy Światowy Dzień Morza. To nie tylko dzień kiedy myślimy o tym, jakie morza są piękne. To też dzień, w którym przypominamy sobie, że czystość mórz to bezpieczeństwo wszystkich ludzi. O dbaniu o morze opowie rodzina żeglarzy.

18:00-19:00 "Podwieczorek z Filipem i Leopoldem" -  Kończymy nasz komiksowy tydzień. Dowiedzieliśmy się w nim, jak powstają, skąd autorzy czerpią pomysły i jak wyglądała historia komiksów. Ten cykl kończymy rozmową z Jackiem Drewnowskim, tłumaczem, redaktorem i pisarzem związany z fantastyką i komiksem. Opowie królikowi i lwu o tym, jaką rolę komiksy odgrywają w popkulturze.


Dla dorosłych:

21:00-23:00 "Strefa rodzica" - Uważne uczenie się. Najważniejsze w procesie uczenia się są momenty, w których odkrywamy, że otaczający nas świat jest fascynujący. To one wpływają na nasz rozwój osobisty oraz powodują, że mamy pełny kontakt ze sobą. Jednak powszechne sztywne podejście do nauki sprawia, że dzieci tracą wrodzoną radość z odkrywania i chęć uczenia się nowych zagadnień. Nasiąkają także nieuwagą rodziców oraz nawykiem podejmowania kilku działań naraz, co pogarsza koncentrację i pamięć, rozprasza i zwiększa poziom stresu. Jak uczyć dzieci wykorzystania koncepcji uważności (mindfulness), zarówno podczas uczenia się, jak i nauczania? Goście: Klaudia Polak - Szewczyk, ilustratorka książek dla dzieci, wydawca książki "Uważne uczenie się" oraz Cezary Skóra, psycholog, psychoterapeuta, trener uważnego uczenia się.


Zapraszamy!


Zobacz więcej na temat: #zostańwdomu W POLSKIM RADIU
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak