Polskie Radio

Historia, teatr i literatura - Polskie Radio na niedzielę

Ostatnia aktualizacja: 25.09.2020 21:59
O historii dla młodych i o historii w internecie. O "Pokorze" Twardocha i ze słuchowiskiem według Różewicza. A na koniec weekendu posłuchać koncertu "No Limits" w Trójce. To wybrane propozycje Polskiego Radia na niedzielę. Zapraszamy! 
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/robert dumitru

. 


10:00-12:00 "Czas pogody" – Zbigniew Krajewski

Historio, historio, cóżeś Ty za pani – pytanie wciąż bez odpowiedzi, jak każde z rzędu retorycznych, ale MY mamy powody do dumy – serwis historyczny Polskiego Radia jest nominowany do nagrody BohaterON, a o pracy nad wynajdywaniem śladów historii 1920 roku opowie Bartłomiej Makowski z Redakcji Historii i Serwisów Specjalnych PR. Będzie też osobista historia: Krzysztof Weiss od lat zbiera dokumenty dotyczące swojej rodziny. Są wśród nich akty urodzeń i zgonów, świadectwa szkole-- wystawiane jeszcze w czasach zaborów, legitymacje wojskowe, rozkazy otwarte z czasu wojny polsko- bolszewickiej, a nawet świadectwa moralności.

I jak zawsze u nas gawęda kabaretowa Teresy Drozdy – z Wiesławem Michnikowskim w roli głównej, oraz muzyczna perełka wybrana przez Kazimierza Kowalskiego – tym razem będzie to przebojowa "Granada".

Po 18:00 w cyklu: Dzieci bliżej historii - "Żmijowa korona"

Bohaterowie tego słuchowiska są Ślężanami. Żyją w grodzie Ryczyn nad Odrą. Mamy IX wiek naszej ery. Z północy rozpoczynają się podboje, a Ślężanie zaczynają odczuwać zagrożenie. Dwójka nastoletnich chłopców jeszcze przez postrzyżynami, postanawia zasłużyć na miano wojowników. Chcą sprawdzić czy mit o Żmiju strzegącym wrót to Nawii jest prawdziwy. Chłopcy pragną zdobyć magiczną moc, tak potrzebną mieszkańcom ich rodzinnego grodziska. Wyruszają więc w podróż, która ma ich zabrać w zaświaty. Wierzą, że nie tylko uda im się dotrzeć poza granicę śmierci, ale również powrócić. ​Słuchowisko jest więc literacką interpretacją mitologii słowiańskiej, osadzonej w czasach kiedy polska państwowość jeszcze nie istniała. Całość wzbogacona została o piękne wykonanie Chóru Akademickiego Politechniki Opolskiej, pod kierunkiem Ludmiły Wocial – Zawadzkiej.

Realizacja akustyczna – Maciej Kubera. Tekst i reżyseria – Tomasz Zacharewicz

logo

 

10.00-11.00 – Cafe "Muza": Lilianna Stawarz  prowadzi Magdalena Łoś,

12.30-13.00 – Czytelnia: Szczepan Twardoch "Pokora" – prowadzi Małgorzata Szymankiewicz; Goście: Iwona Rusek, Piotr Kofta

17.00-19.00 – Party-tur – prowadzi Adam Sztaba

19.00-20.00 – Wieczór ze słuchowiskiem: Tadeusz Różewicz "Stara kobieta wysiaduje", prod. 2010; Reżyser: Waldemar Modestowicz; Opracowanie muzyczne: Renata Baszun

Obsada: Anna Chodakowska (Stara kobieta), Mariusz Bonaszewski (Kelner), Jerzy Łapiński (Cyryl), Andrzej Blumenteld (Lekarz), Ignacy Gogolewski (Pan B.), Anna Dereszowska (Dziewczyna I), Dorota Landowska (Dziewczyna II), Wiktoria Gorodeckaja (Dziewczyna III), Wiesław Komasa (Ślepiec), Marcin Przybylski (Młodzieniec)


logo 

KONCERT W TRÓJCE - od 19.05 zespół NO LIMITS

Zapowiada Tomasz Żąda.

Transmisja audio na antenie oraz streaming wideo na stronie Trójki, FB Trójki oraz YT Polskiego Radia.

 

SCENA TEATRALNA TRÓJKI - od 20.05 – przyg. Barbara Marcinik: 

PIOTR SKOTNICKI – "ZABIERZESZ TO ZE SOBĄ" 

Historia rodzinna z Historią w tle. Debiut radiowy autora, reżysera i twórcy muzyki do słuchowiska – Piotra Skotnickiego; znakomicie radiowymi środkami opowiedziana z teatrem radiowym w teatrze radiowym, w roli dramatycznego wątku spajającego tę wielowątkowa całość... Trzeba posłuchać. 

W obsadzie: m.in. Dorota Landowska i Henryk Talar. 


logo

12.00-13.00 - Strefa gamingu - Łukasz Jeffrey Chmiel wraz z Karoliną Kałużyńską zastanowią się nad tym, czym kierują się producenci sprzętu dla e-sportowców. Całkiem niedawno na rynku pojawiła się guma do żucia, która ma zapewnić graczom lepszą koncentrację podczas turniejów. Są skarpetki czy obuwie dla profesjonalistów w świecie gier. Czy gracze faktycznie korzystają z tego typu produktów? Jak wygląda zarabianie w tej branży, które nie bazuje na samych grach?

14.00-15.00 - Hrapkowidz - 30 września do kin trafi „Tony Halik” – dokument o słynnym podróżniku i dziennikarzu. Błażej Hrapkowicz zaprasza na rozmowę z reżyserem Marcinem Borchardtem.

15.00-16.00 - Artystyczny Wybieg - czym jest Surdopedagogika? Co studiuje się na Muzykoterapii? I jak się wygrywa Studencki Festiwal Piosenki? O tym Kasia Cygler porozmawia z Joanną Nawojską.

17.00-19.00 - Funkadelia - funkowy gigant Bootsy Collins, prawdopodobnie album tego roku, czyli nowa płyta londyńskiego kolektywu SAULT, Matt Johnson z Jamiroquai, soulman Steve Arrington (Stones Throw), Goldie w remiksach, breakbeatowy Otik, drumandbassowy DJ Krust, Sam Binga oraz Disrupta. Plus nowy krążek Public Enemy. Zaprasza Harper. 


logo

​12:00-13:00 - "Zwierzyniec" - Przyjrzymy się obchodzonemu właśnie dniu rzek. Niosą miliony litrów wody, ton piasku i mułu dziennie. Tysiącom gatunków zapewniają dom, zasobne w pożywienie tereny łowne, kanały migracyjne i wodopoje, jak również środowisko rozrodu i wychowania potomstwa. Wyruszymy zatem do krainy rzek, przyjrzeć się temu niezwykłemu światu i stworzeniom, które je zamieszkują.

16:00-17:00 - "Łowcy dziecięcych przygód" - W programie nie mogło zabraknąć rocka. W tym celu Łowcy udali się do Szkoły Rocka Arkadiusza Krupy, która mieści się w Warszawie przy Szkole Podstawowej 373 im Jana Paderewskiego. Relacje z ich szalonych łowów będziemy mogli usłyszeć w niedziele.

17:00-18:00 - "Kulturoteka" – Relacja z premiery "Niesamowitych przygód skarpetek" w krakowskim Teatrze Groteska. Wielość wątków, zróżnicowanie charakterów i historii o lekkim zabarwieniu kryminalnym ucieszy widzów, którzy będą mogli przekonać się, co się dzieje ze skarpetkami, których brakuje w szufladzie niemal po każdym praniu. Tą pełną poczucia humoru sztukę charakteryzuje stylowa scenografia Małgorzaty Zwolińskiej, sugestywna muzyka Jacka Stankiewicza i skoczna choreografia Macieja Florka. W spektaklu wystąpią Barbara Cieślak, Dominika Guzek, Olga Przeklasa, Krzysztof Grygier, Adam Godlewski, Bartłomiej Olszewski i Jakub Popławski.

Dla dorosłych:

21:00 - "Kulturalna strefa" - Audycja poświęcona Wielkiej Zbiórce Książek,  nowej wystawie Zaczytanych Ławek pt. RELACJE. oraz nowym bajkom edukacyjnym stworzonym przez fundację, w których oprócz treści bajek znajduje się też materiał merytoryczny dla rodziców, nauczycieli, opiekunów. Gościem Kulturalnej Strefy będzie Michał Stepień z Fundacji Zaczytani.org

22:00-00:00 - "Muzyka dla rodzica...zaprasza Damian Sikorski"
 - Nowości od naszych rodzimych artystów. Będzie m.in Krzysztof Zalewski, który wydał swój piąty album "Zabawa". Ponadto Majlo i Natalia Grosiak z piosenką Złoto i kolejny duet spoza granic kraju - Keith Urban oraz P!nk z kompozycją „One Too Many”. 


logo 


w niedzielę:

9.00 - "Weekendowe potpourri" - Małgorzata Pęcińska zaprezentuje nagrania VII Symfonii A-dur op. 92 Ludwiga van Beethovena, Koncertu fortepianowego a-moll Roberta Schumanna i Concerto d-moll na RV 566 Antonia Vivaldiego.

14.00 - Marcin Majchrowski w audycji specjalnej opowie o postaci wybitnej w świecie muzyki – o zmarłym niedawno dyrygencie i kompozytorze Janie Krenzu. Gośćmi specjalnymi będą Elżbieta Markowska i Grzegorz Michalski. 

 

Zapraszamy! 

Zobacz więcej na temat: #zostańwdomu W POLSKIM RADIU
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak