Polskie Radio

Podróże w Polskę i premierowe słuchowiska. Polskie Radio na niedzielę

Ostatnia aktualizacja: 23.10.2020 17:15
Od spotkań z bieszczadzkim zakapiorem po rozmowy o brytyjskim kanonie zachowań. Sprawdź propozycje Polskiego Radia na niedzielę! 
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixabay.com/kaboompics
logo


10.00-12.00 - "Czas pogody" - zaprasza Zbigniew Krajewski 

W audycji powiemy o polipragmazji - sytuacji, w której chory przyjmuje więcej niż kilka leków jednocześnie. Jest to jeden z częstych błędów w leczeniu prowadzący m.in. do znacznego zwiększenia występowania niezamierzonych interakcji lek-lek lub lek-pożywienie. 

​Opowiemy o "bieszczadzkim zakapiorze", czyli Ryszardzie Burym Denisiuku z Cisnej lat 70. To jeden z tych, którzy umiłowali wolność, życie w symbiozie z naturą, przestrzeń i górskie wyprawy, którzy twierdzą, że w tych górach jest wszystko. Oprócz tego stałe pozycje: felietony Teresy Drozdy i Kazimierza Kowalskiego.

18.00 - "Dzieci bliżej historii" - słuchowisko "UŁAŃSKA JESIEŃ", autor: Jakub Domoradzki, reż. i opracowanie muzyczne: Tomasz Zacharewicz

Tym razem bohaterem słuchowiska dla dzieci "Ułańska jesień" jest gen. Bolesław Wieniawa-Długoszowski - jedna z najbarwniejszych postaci w historii Polski. Osobisty adiutant marszałka Piłsudskiego, ambasador RP we Włoszech i następca prezydenta Mościckiego na najwyższym urzędzie w państwie, był przede wszystkim człowiekiem wielkiego honoru, klasy i elegancji. Do dzisiaj pozostaje też skarbnicą niekończących się anegdot, żartów i legend. Sylwetkę wybitnego wojskowego, polityka, artysty i dyplomaty na balu przebierańców o tematyce historycznej zaprezentuje zafascynowany losami generała… nastoletni Łukasz. Obsada: Małgorzata Prochera, Janek Szydłowski, Jakub Strach, Anna Wodzyńska, Zbigniew Konopka, Kinga Tabor. Realizacja akustyczna: Maciej Kubera.

21.00 - "Słuchowisko w radiowej Jedynce" - "MOLIÈRE, CZYLI ZMOWA ŚWIĘTOSZKÓW", adaptacja: Janusz Kukuła, reż. Michał Wdowiak

​Weekend teatralnych premier w Programie 1 Polskiego Rada zakończy dramat Bułhakowa opowiadający o wydarzeniach z ostatnich lat życia Molière’a, dziś uważanego za jednego z największych dramaturgów i aktorów w historii teatru. Michaił Bułhakow, żyjący w czasach stalinowskich, w biografii francuskiego twórcy odnalazł wiele odniesień do swoich własnych doświadczeń i doskonale rozumiał, na jak wiele kompromisów musi godzić się artysta tworzący pod presją władcy tyrana. - To sztuka o władzy, o przeznaczeniu, o miłości i o teatrze. O człowieku, który żył dla teatru i oddał scenie każdy swój oddech. Również ten ostatni - mówi Janusz Kukuła, dyrektor Teatru Polskiego Radia. Obsada: Bartosz Bednarski, Andrzej Ferenc, Adam Ferency, Julia Kołakowska, Justyna Kowalska, Damian Kulec, Angelika Kurowska, Krzysztof Kwiatkowski, Andrzej Mastalerz, Sławomir Pacek, Łukasz Talik, Leszek Teleszyński, Marzena Trybała i Krzysztof Wakuliński. Realizacja akustyczna: Agnieszka Szczepańczyk, muzyka: Stanisław Łopuszyński, tłumaczenie: Jerzy Pomianowski.


LITERATURA W JEDYNCE: 

10.35 - fragmenty słuchowiska "Przeminęło z wiatrem" wg powieści Margaret Mitchell - nagranie z roku 1973 z Ewą Wiśniewską w roli Scarlett.

20.45 - Jo Nesbo "Królestwo", czyta Krzysztof Gosztyła (audiobook Wydawnictwa Dolnośląskiego).

23.50 - "Portret rodziny z czasów wielkości" Macieja Łubieńskiego, czyta Marcin Przybylski.

logo


08.00-09.00 - Nabożeństwo Kościoła Ewangelicko-Metodystycznego

09.30-10.00 - "Magazyn filmowy" - O kinie Wojciecha Jerzego Hasa - prowadzi Beata Kwiatkowska

10.00-11.00 - "Cafe Muza" - Agata Zubel - prowadzi Joanna Grotkowska

11.00-11.30 - "Droga przez mąkę" - prowadzi Łukasz Modelski

12.30-13.00 - "Czytelnia" - David Sedaris "Calypso", Nico Walker "Świeży" - prowadzi Małgorzata Szymankiewicz; Goście: Iwona Rusek, Piotr Kofta

17.00-19.00 - "Party-tur" - prowadzi Adam Sztaba

19.00-20.15 - "Wieczór ze słuchowiskiem" - Ludmiła Razumowska "Miłość o północy na przystanku tramwajowym", tłumaczenie: Jan Trzos i Waldemar Kotas, adaptacja i reżyseria: Krzysztof Zaleski, realizacja akustyczna: Tomasz Perkowski, opracowanie muzyczne: Marian Szałkowski; Obsada: Zofia Saretok i Ignacy Gogolewski

22.00-00.00 - "Wieczór płytowy" - prowadzą Tomasz Szachowski i Przemysław Psikuta


logo


02.00-04.00 - Audycja muzyczna – zaprasza Radosław Okrasko

Audycja godzinę dłuższa, ze względu na zmianę czasu na zimowy

04.00-06.00 - "Ranny wzmacniacz" – zaprasza Grzegorz Hoffmann

06.00-08.00 - "Muzyczne rozmowy" – redakcja katolicka

08.00-09.00 - Audycja muzyczna – zaprasza Justyna Grabarz

09.00-11.00 - "Zagadkowa Niedziela" – zaprasza Katarzyna Stoparczyk

W audycji 12-letnia Marysia Błaszczyk i jej koledzy o swoim filmie "Aparat", który same wymyśliły i zrealizowały tylko i wyłącznie według własnego pomysłu. Film ten już zdobył ważną nagrodę. Poza tym 11-letnia Kasia Wincza o pracy w dubbingu. Michał Rusinek opowie z kolei o swojej najnowszej, wspaniałej książce dla dzieci, która bada pochodzenie różnych słów pt. "Wihajster". W audycji też Magdalena Trubalska, psycholożka, o akcji "Poznaj swoje moce rodzinne", czyli o budowaniu zdrowych relacji w rodzinie podczas kwarantanny.

11.00-12.00 - "Bed & Breakfast" - Agnieszka Furtak-Bilnik oraz Raf Uzar

W audycji m.in. odpowiedzi na pytania językowe słuchaczy, rozmowa o brytyjskim kanonie zachowań, szczególnie powitań, w czasie pandemii. 

12.00-14.00 - Audycja muzyczna - Mateusz Tomaszuk

14.00-15.00 - "Magazyn Bardzo Kulturalny" - zaprasza Barbara Marcinik

Tematem audycji będą teatry niezależne w obecnej, pandemicznej sytuacji, a gośćmi specjalnymi: Maria Seweryn i Tomasz Karolak.  

15.00-17.00 - "Do trzech razy nuta" - zaprasza Roman Dziewoński

17.00-19.00 - "Trzecia Strona Medalu" - podsumowanie tygodnia w sporcie

19.05. - Koncert w Trójce - Robert Cichy

Robert Cichy to wokalista, gitarzysta, kompozytor, producent, który w ubiegłym roku otrzymał Fryderyka za swoją pierwszą solową płytę "Smack" – w kategorii "najlepszy album roku country/blues", co oznacza, że pomieszanie gatunków, nadanie własnego sznytu i eksperymentalne podejście Cichego do gitary, zostało docenione. Przed rozpoczęciem działalności solowej, jako gitarzysta, wokalista, kompozytor, producent, Cichy udzielił się na blisko 80 płytach polskich artystów, z czego część pokryła się platyną lub złotem. Na swoim koncie ma współpracę m.in. z Anią Dąbrowską, Anią Rusowicz, Urszulą Dudziak, Michałem Urbaniakiem, Smolikiem. Lider zespołu Chilli oraz June (z którymi m.in. supportował Lennego Kravitz'a, N.E.R.D.'a czy Jamiroquai'a). Jako gitarzysta czołowych artystów polskich koncertował na największych Festiwalach w Polsce, a także za granicą m.in. w Japonii, Francji, Turcji, Anglii, Włoszech oraz na Mauritiusie. 

20.00-21.00 - "Scena Teatralna Trójki" - zaprasza Barbara Marcinik

Premiera spektaklu Sandry Staletowicz - "Listy do niezaproszonych", wyróżnionego w konkursie "Nasłuchiwanie. Gościnność". 

21.00-00.00 - "Ciemna Strona Mocy" - zaprasza Aleksandra Kaczkowska


logo


12.00-13.00 -
"Strefa gamingu" - "Przed wyruszeniem w drogę należy zebrać drużynę". Te słowa wypowiadane przez Piotra Fronczewskiego w roli lektora doskonale znane są wszystkim miłośnikom gry Baldur's Gate. W formie wczesnego dostępu po kilkunastu latach przerwy kultowa marka powraca w nowej odsłonie. Łukasz JeffreJ Chmiel z Bartkiem "Bartem" Jakubczykiem i Andrzejem "Śledziu" Śledziem porozmawiają o tym, czy gra ma szanse zostać legendą jak jej poprzednie odsłony?

15.00-16.00 - "Artystyczny wybieg" - spotkanie z członkami zespołu GOPtrio, którzy animują lokalną społeczność Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego za pomocą muzyki folkowej.

16.00-17.00 - "Faktofonia" - Agata Nowotnik zaprasza na rozmowę z Marcelem Woźniakiem, autorem książki "Tyrmand. Pisarz o białych oczach". To reporterska opowieść o legendzie Warszawy i autorze "Złego".

17.00-19.00 - "Funkadelia" - Black Thought z The Roots, funkowo-soulowa grupa Orgone, muzyka Blue Note w nowych wersjach, broken beat i okolice (J-Felix, WheelUp, Flowrider z nowym albumem jako Seravince), nowa muzyka UK garage (Groove Chronicles, DJ Q), Machinedrum (Ninja Tune), jungle'owy Coco Bryce, drumandbassowe świeżynki (Mikal dla Metalheadz, Clipz, Platinum Breaks). To wszystko przygotował dla Was Marcin Hubert, czyli Harper.


logo

10.00-11.00 - "Dźwięk dobry" - Czas i zegary: jak cykają, tykają, grają, dzwonią i biją - a to w związku ze zmianą czasu.

11.00-12.00 - "Źródełko" - Ogłoszenie konkursu "Nasze muzyczne Źródełko". Inicjatywa skierowana jest zarówno do indywidualnych, młodych wokalistów, jak również do zespołów. Możliwości są nieograniczone, a podstawowy wymóg bardzo prosty: inspiracja folkowym brzmieniem. Start już w niedzielę 25 października. Zgłoszenia potrwają do 22 listopada br.

Dla rodziców:

​22.00-00.00 - "Muzyka dla rodzica zaprasza Damian Sikorski" - W pierwszej godzinie audycji zapraszam na spotkanie z Natalią Grosiak, która opowie o nowej płycie Mikromusic "Kraksa". Album ten opowiada o miłości. O miłości bezwzględnej, do własnej osoby, wewnętrznego dziecka, przyjaciół, psa, o miłości przeszłej, toksycznej, naprawionej.

Muzycznie Mikromusic trzyma się cały czas lat 80. i 60. Tekstowo jest jak zawsze: i melancholijnie i zabawnie. W trakcie audycji usłyszymy wybrane piosenki z nowego wydawnictwa.​ W drugiej godzinie będzie funkowo-rockowo, a to za sprawą urodzin Chada Smitha. 25 października 1962 roku urodził się perkusista grupy Red Hot Chili Peppers.


logo


18.00 - "Złoty wiek muzyki kameralnej" - zaprasza Danuta Gwizdalanka

Najbliższą audycję cyklu autorka poświęci kwartetom smyczkowym Luigiego Cherubiniego - kompozytora, którego Chopin poznał w Paryżu i którego muzykę bardzo cenił, ale miał o nim negatywne zdanie jako o pedagogu: "Nie chce z nikim o muzyce rozprawiać; na swoich lekcjach tylko na zegarek patrzy; toż samo Cherubini tylko o cholerze i rewolucjach gradotuje. Są to, ci panowie, suszone pupki" - pisał Chopin w liście do swojego mentora Józefa Elsnera.

19.00 - "Muzycy o Chopinie" - zaprasza Marek Bracha

Ostatnia z cyklu trzech audycji poświęconych pianistyce Tamása Vásáry'ego - artysty, który posiada w swoim bogatym dorobku fonograficznym niezwykle dużo nagrań muzyki Chopina. W programie m.in. Sonata h-moll i Koncert fortepianowy e-moll.

Zapraszamy!

Zobacz więcej na temat: #zostańwdomu W POLSKIM RADIU