Polskie Radio

PlusLiga: Jastrzębski Węgiel po raz drugi lepszy od Trefla Gdańsk. Debiut 15-latka

Ostatnia aktualizacja: 01.11.2020 18:00
W rozegranym awansem meczu 21. kolejki siatkarskiej PlusLigi Trefl Gdańsk przegrał u siebie z Jastrzębskim Węglem 1:3 (25:20, 21:25, 17:25, 18:25).
Trefl Gdańsk i Jastrzębski Węgiel przed meczem PlusLigi
Trefl Gdańsk i Jastrzębski Węgiel przed meczem PlusLigiFoto: materiały prasowe/PlusLiga

Początkowy fragment niedzielnego spotkania to głównie zepsute serwisy po obu stronach siatki. Po ataku Yacine’a Louatiego Jastrzębski prowadził 5:3, ale wskutek nieskończonych ataków w pierwszej akcji, rywale wyrównali stan seta po 5. As serwisowy Eemiego Tervaporttiego oznaczał rezultat 8:6 dla JW. Gdańszczanie ponownie zniwelowali stratę. Piękny blok Łukasza Wiśniewskiego na Mariuszu Wlazłym dał ekipie gości prowadzenie (12:11), ale tylko na moment. Autowy atak Wlazłego zwiększył stan posiadania JW do 15 „oczek” przy trzynastu punktach gospodarzy. Trefl nie odpuścił i poszedł za ciosem, a za sprawą efektywnego Bartłomieja Lipińskiego zyskał przewagę 18:17. Kiedy Lipiński powędrował w pole serwisowe i posłał trzy asy, na tablicy pojawił się wynik 23:18. Na placu gry pojawili się Michał Gierżot (za Rafała Szymurę), Lukas Kampa (za Tervaporttiego) oraz Jakub Bucki (za Mohameda Al Hachdadiego). Takiej przewagi Trefl nie wypuścił jednak z rąk, zwyciężając w secie 25:20.

Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle gospodarzem Ligi Mistrzów

Na drugiego seta trener Luke Reynolds spośród zmienników pozostawił na placu gry Kampę. Jastrzębski zaczął mocnym akcentem, dwukrotnie popisując się udanym blokiem. Najpierw „ścianę” z rąk zafundował rywalom Wiśniewski, a później Szymura (5:2). Skuteczne kontrataki w wykonaniu gości (Al Hachdadi, Louati) złożyły się na wynik 9:4 dla przyjezdnych. Świetna skuteczność Marokańczyka oraz Szymury na skrzydłach pozwoliła ekipie JW zyskać sześciopunktową przewagę (17:12). Rywale ponownie przycisnęli, ale w ważnym momencie znakomicie w obronie zachował się Szymura, a mocnym atakiem zaskoczył przeciwników…Kampa (20:16). Tym razem to podopieczni Luke'a Reynoldsa utrzymali bezpieczne prowadzenie do końca i wygrali drugą partię 25:21.

Początek trzeciej partii upłynął pod znakiem znakomitej postawy środkowych Jastrzębskiego Węgla. Najpierw we znaki dał się rywalom w kontrze Wiśniewski, a następnie Jurij Gladyr „poczęstował” gdańszczan asem serwisowym. Potem Wiśniewski popisał się blokiem na Wlazłym, a kiedy w tym elemencie błysnął Kampa zatrzymując Mikę, na tablicy wyświetlił się rezultat 7:2 dla JW. "Pomarańczowi" kontynuowali swoją dobrą grę. As Louatiego oznaczał wynik 14:6, zaś punktowy serwis autorstwa Gladyra dał dziewięciopunktowe prowadzenie (16:7). Trener Michał Winiarski wprowadził na plac gry zmienników i Trefl Gdańsk…zaczął punktować (19:15). Jastrzęsbki szybko opanował niebezpieczną sytuację i wyszedł na prowadzenie w całym spotkaniu 2:1.

Liga Mistrzów siatkarzy w nowym formacie. Jeden z turniejów w Bełchatowie

Czwartą część spotkania rozpoczęła się również obiecująco dla JW 4:1. Spora w tym zasługa świetnej zagrywki Gladyra. Al Hachdadi widocznie nie chciał być gorszy od środkowego z Ukrainy i zaraz potem też posłał na stronę gospodarzy asa (6:2). Przy stanie 7:2 szkoleniowiec Trefla wziął czas. "Pomarańczowi" wciąż byli w natarciu (9:4, 11:7). Jastrzębski nie tracił rezonu i parł do wygranej w secie i całym meczu (16:12, 18:13). Przy stanie 21:14 szansę debiutu w PlusLidze dostał 15-letni Maksymilian Granieczny z Akademii Talentów. Mecz zakończył szczęśliwym atakiem Louati.

W środę Jastrzębski zmierzy się na wyjeździe z MKS-em Ślepsk Malow Suwałki.

Trefl Gdańsk – Jastrzębski Węgiel 1:3 (25:20, 21:25, 17:25, 18:25)

MVP meczu: Jurij Gladyr

Trefl: Wlazły, Janusz, Mordyl, Crer, Mika, Lipiński, Olenderek (libero) oraz Reichert, Majcherski, Janikowski, Sasak, Kozub, Urbanowicz

Jastrzębski: Al Hachdadi, Tervaportii, Gladyr, Wiśniewski, Szymura, Louati, Popiwczak (libero) oraz Gierżot, Kampa, Bucki, Granieczny

inf. prasowa

Jastrzębski Węgiel pewnie wygrał u siebie z Treflem Gdańsk 3:0 (25:19, 25:19, 33:31) w zaległym meczu 8. kolejki siatkarskiej Plusligi. MVP spotkania wybrany został atakujący gospodarzy - Marokańczyk Mohamed Al Hachdadi.