Polskie Radio

"Eureka" i "O wszystkim z kulturą". Polskie Radio na wtorek

Ostatnia aktualizacja: 23.11.2020 17:03
Jakie zawody "giną" przez COVID-19, a jakie stają się bardziej dochodowe i popularne? Niepublikowane notatniki Tyrmanda, polski wywiad na Bliskim Wschodzie przed wojną i reportaż "Przebudzenie" o Białorusinach po sfałszowanych wyborach.
Multimedialne studio radiowej Jedynki
Multimedialne studio radiowej JedynkiFoto: Piotr Piorun/Polskie Radio
logo

Na antenie radiowej Jedynki kolejny etap konkursu rysunkowego dla dzieci i młodzieży "Choinki Jedynki 2020"

Jurorzy oceniają nadesłane prace, spośród których wybiorą 20. Wyróżnione rysunki wezmą udział w całodziennej licytacji. Oceny jurorów ukazują się dwa razy dziennie: po godz. 11.45 w "Czterech porach roku" oraz po godz. 14.45 w "Muzycznej Jedynce". 

W każdej recenzji zostanie omówiona jedna praca nagrodzona i dwie wyróżnione. 5 grudnia na antenie Jedynki odbędzie się całodzienna aukcja, podczas której do licytacji zostanie wystawionych 20 prac.

9.00-12.00 - "Cztery Pory Roku" - zaprasza Roman Czejarek

Zmieniamy pracę przez pandemię. Na jakich zasadach, jak się przekonać do całkowitej zmiany charakteru pracy, jakie zawody "giną" przez COVID-19, jakie stają się bardziej dochodowe i bardziej popularne? Głos zabierze Mateusz Żydek, ekspert rynku pracy.

Oprócz tego zawodowe problemy kierowców - czyli wzrok kierowcy i soczewki korekcyjne a jazda w nocy. To jeden z tematów, który ostatnio poruszyli nasi słuchacze. Odpowiedzi na te pytania udzieli Maciej Ciebiera, optometrysta.

W trzeciej godzinie audycji w roli głównej pulsoksymetr. Urządzenie do pomiaru saturacji tlenem naszego organizmu jest teraz bardzo poszukiwane, które w popularności wyparło ciśnieniomierze. Jak ono działa? Czy warto i jak je kupić prywatnie? Jak używać by pomiary były wiarygodne? Jak te pomiary interpretować w kontekście zakażenia COVID-19? Dlaczego wykupujemy je masowo z aptek?

Gość: dr Michał Sutkowski.

O godz. 11.45 "Choinki Jedynki" i prezentacja kolejnych prac. Poza tym jak zawsze: konkursy, powieść, koronaporadnik, pogoda i sport.

19.00 - "Eureka" - zaprasza Dorota Truszczak

Prof. Andrzej Nowak został laureatem tegorocznej Nagrody Mediów Publicznych w kategorii Słowo, przede wszystkim za serię "Dzieje Polski" należącą do "najważniejszych polskich książek ostatnich dziesięcioleci" - uzasadniła kapituła nagrody. Prof. Andrzej Nowak - historyk, publicysta, nauczyciel akademicki, sowietolog od 5 lat współtworzy w Programie 1 Polskiego Radia cykl audycji "Historia Żywa".

Profesor, odbierając nagrodę, podkreślił znaczenie słowa, słów w przestrzeni publicznej, w naszym życiu. Bo dzisiaj czuje się wyraźny nacisk na to, by słowo zastąpić memem, by krótki gest najczęściej skojarzony z nienawiścią, z pogardą wyparł rozumowanie, które może nieść tylko Słowo, tylko dłuższa wypowiedź. W audycji o historii i słowach w rozmowie z profesorem.

23.00 - "Przebudzenie" - premiera reportażu Agnieszka Czyżewska-Jacquemet (PR Lublin)

Tatiana i Michał Borodkinowie nigdy nie interesowali się polityką. Przez 26 lat, podobnie jak inni Białorusini, uważali, że z władzą nie ma co zadzierać i od polityki należy trzymać się z daleka. Jednak coś w nich pękło po ostatnich wyborach prezydenckich, w których Alaksandr Łukaszenka miał zdobyć ponad 80 procent poparcia zaś jego główna przeciwniczka Swietłana Cichanouska zaledwie 10.

"To było tak, jakbyśmy nagle obudzili się z koszmarnego snu i zrozumieli, że ukradziono nam głosy" - mówi Michał. Obydwoje natychmiast włączyli się w protesty, choć logicznie rzecz biorąc, nie mieli do tego wyraźnych powodów. Tatiana była znaną prezenterką w państwowej telewizji, Michał prowadził własną, dobrze prosperującą firmę. Jest jednak moment, kiedy trzeba powiedzieć dość.

LITERATURA W JEDYNCE: 

10.35 - słuchowisko "Katedra Panny Marii w Paryżu" Wiktora Hugo. Reżyseria Romana Bobrowska, Esmeralda - Dorota Pomykała, Quasimodo - Jerzy Stuhr. Nagranie z roku 1981.

21.45 - "Rękopis znaleziony w Saragossie" Jana Potockiego. Czyta Jan Englert (archiwum PR).

23.50 - "Hłasko. Proletariacki książę" Radosława Młynarczyka, Wydawnictwo Czarne.


logo

07.00-10.00 - "Poranek Dwójki" - prowadzi Paweł Siwek

W Poranku Dwójki gościmy skrzypaczkę Marię Sławek oraz flecistkę Anię Karpowicz. Z artystkami rozmawiamy o powołaniu Instytutu Mieczysława Wajnberga. Początek spotkania o godz. 9.30. Ponadto w audycji wspominamy Andrzeja Kurylewicza w 88. rocznicę urodzin kompozytora oraz opowiadamy o trzyletnim projekcie "Młoda Polska: Ruch Odrodzenia Sztuk i Rzemiosł, 1890-1918".

Projekt zakłada współpracę pomiędzy Muzeum Narodowym w Krakowie, William Morris Gallery i Instytutem Kultury Polskiej w Londynie. Sprawdzimy, jak w czasie pandemii​ funkcjonuje rynek książek drukowanych.

12.05-12.45 - "Kanon Dwójki" - prowadzi Marcin Majchrowski 

Wolfgang Amadeus Mozart (opr. Johann Nepomuk Hummel) Symfonia g-moll KV 550, wyk. Paweł Wakarecy - fortepian, Łukasz Długosz - flet, Jakub Jakowicz - skrzypce, Marcin Zdunik - wiolonczela                

12.45-13.00 - "Zapiski ze współczesności" - Kazimierz Kord, opr. Anna Skulska 

16.00-17.30 - "Wybieram Dwójkę" - prowadzi Bartosz Panek

Naszym gościem jest Aleksandra Czetweryńska z Fundacji Centrum Cyfrowe, które ogłosiło dzisiaj wyniki raportu "Edukacja zdalna w czasie pandemii. Edycja II". Rozmawiamy także o niepublikowanych dotąd notatnikach Tyrmanda, o programie tegorocznych Warszawskich Spotkań Teatralnych i spotykamy się z Marcinem Trojanowskim - twórcą gry o Czarnobylu. W cyklu "Literackie witaminy" - Dobromiła Jankowska.

17.30-18.00 - "O wszystkim z kulturą": Siedem kroków do końca - Spotkanie z Pawłem Lipińskim - aut. Wacław Holewiński

Czy polskie podziemie niepodległościowe po wojnie było infiltrowane przez komunistyczne służby bezpieczeństwa. A jeśli tak, to do jakiego stopnia? Piotr Lipiński od wielu lat zajmuje się sprawą V Komendy Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość - największej ubeckiej prowokacji (kryptonim "Cezar") mającej na celu kompromitację podziemia niepodległościowego, a zarazem rozpracowanie jego struktur zagranicznych.

Kilka ofiar śmiertelnych, kilkadziesiąt osób przez wiele lat w więzieniach, wiele ludzkich tragedii. Operacja, której kulisy do dziś są nierozwikłane. Z autorem porozmawiam o tym kim był mityczny "Kos", o roli Mariana Reniaka, opowiemy historię Józefa Maciołka, Adama Boryczki i tego, bez którego cała operacja nie miałaby szans powodzenia - Stefana Sieńki.

19.30-21.30 - "Filharmonia Dwójki" - prowadzi Andrzej Sułek

Closing Concert of the 2020 Mecklenburg Vorpommern Festival z 12/09/2020

Ludwig van Beethoven - V Koncert fortepianowy Es-dur op.73 "Cesarski", I Symfonia C-dur, op. 21

Wyk. Dejan Lazic - fortepian, Orkiestra Radia NDR, dyr. Krzysztof Urbański

21.30-22.00 - "Rozmowy po zmroku": Miron, Ilia, Kornel - aut. Dorota Gacek

Rozmowa z Justyną Sobolewską o ukazującej się właśnie biografii Kornela Filipowicza, wybitnego prozaika, działacza opozycji demokratycznej, ważnej postaci krakowskiego środowiska literackiego, więźnia obozów koncentracyjnych, silnie związanego z ziemią cieszyńską, skąd pochodził. W audycji są wykorzystane wypowiedzi samego Filipowicza, wspomnienia Jerzego Pilcha, Bronisława Maja, Tadeusza Nyczka, Teresy Walas z Dwójkowej audycji o Filipowiczu.


LITERATURA W DWÓJCE:

11.00-11.10 - "To się czyta" - Sylwia Frołow "Antonówki. Kobiety i Czechow", czyta Przemysław Stippa, odc. 2, opr. Elżbieta Łukomska.

15.00-15.15 - "Literacka sjesta" - Jarosław Jakubowski "Circus Mundi", reżyseria Sebastian Konrad, muzyka Krzysztof Aleksander Janczak, obsada: Izabela Dąbrowska, Sebastian Konrad, odc. 17.

19.15-19.30 - "Książka do słuchania" - Teresa Lubkiewicz-Urbanowicz "Boża podszewka", czyta Stanisława Celińska, odc. 17 (powtórzenie).


logo


00.00-02.00 - "Audycja muzyczna" - Leszek Adamczyk

02.00-04.00 - "Trójkowe Archiwum Koncertowe" - Zofia Sylwin

04.00-06.00 - "Trójka budzi: Post punk" - Michał Migała

06.00-08.45 - "Pora na Trójkę" - Łukasz Ciechański i Małgorzata Łukowska

W programie m.in.:

7:15 Co zrobić kiedy spotkamy na ulicy jeża? Te małe zwierzęta towarzyszą nam w życiu zarówno w mieście, jak i poza nim. Przełom jesieni i zimy to okres w którym jeże wychodzą z nor i szukają jedzenia. Jak się zachować przy spotkaniu z jeżem aby mu pomóc, a nie zaszkodzić; 

7:20 Rekord prędkości PKP na linii Kraków-Zakopane. Rekord zostanie osiągnięty przez przesadzenie pasażerów z pociągów do autobusów zastępczych, które będą 18 minut szybsze niż rekordowa, międzywojenna Luxtorpeda;

08.45-09.00 - "Salon polityczny Trójki" - prow. Beata Michniewicz

Gościem Adam Niedzielski, minister zdrowia.

09.00-09.50 - "Muzyczna Poczta UKF" - Tomasz Żąda

09.50-10.00 - "Informator ekonomiczny" - Arkadiusz Ekiert

10.00-11.00 - "Trójkowo, rockowo" - Michał Grabkowski

11.00-15.00 - "Trójka do trzeciej" - Piotr Łodej

W programie m.in.:

12.15 rozmowa - 38. Festiwal Szkół Teatralnych - dr hab. Marcin Brzozowski;

14.15 Reportaż: Z mikrofonem w Białym Domu - Antoni Rokicki

15.00-16.00 - "W Tonacji Trójki" - Piotr Baron

16.00-19.00 - "Tu Trójka" - Witold Lazar

W programie m.in.:

16.20 Bez wyjazdów i w gronie domowników - tak z powodu panującej pandemii będą wyglądały w tym roku Święta Bożego Narodzenia. W konsultacjach jest projekt rozporządzenia, który zachęca co spędzenia świąt tylko z najbliższą rodziną.

19.00-22.00 - "Muzyka z Trójką"

19.00-20.00 - "Gh+" - Grzegorz Hoffmann

20.00-21.00 - "Cały ten rock" - Marek Wiernik

21.00-22.00 - "Studio el-muzyki" - Jerzy Kordowicz

22.00-23.00 - "Klub Trójki" - Michał Żakowski

"Operacja Singe" to najnowsza powieść dziennikarza Rzeczpospolitej Marka Kozubala oraz Marcina Falińskiego, byłego oficera wywiadu. Przedstawia losy polskiego wywiadu na Bliskim Wschodzie tuż przed wybuchem II wojny światowej oraz działania polskich służb w czasie gdy przebywała tam armia generała Władysława Andersa.

W "Klubie Trójki" porozmawiamy o prawdziwej historii tworzenia się wywiadu II Korpusu, o tym jak skutecznie walczono z sowieckimi szpiegami. W tle temat nielegalnego handlu dziełami sztuki ukradzionymi przez Niemców w czasie II wojny światowej - operacje wyśledzone w XXI wieku przez polski wywiad cywilny w Iraku.

Gośćmi obaj autorzy: Marek Kuzubal i Marcin Faliński.

23.00-00.00 - "Wieczorny przegląd myśli" - Michał Kirmuć


LITERATURA W TRÓJCE: 

11.45 - z cyklu Proza czytana w Trójce - "Dzienniki" Marii Dąbrowskiej. Czyta Olga Sarzyńska (aktorka Teatru Ateneum w Warszawie).

logo


09.00-10.00 - Plantacja dźwięków - tym razem wybierzemy się w podróż do kraju kwitnącej wiśni, posłuchamy rapujących kobiet oraz zajrzymy na azjatycką scenę hip-hopową. Autorka audycji - Małgorzata Jakubowska - zaprasza również do oddawania głosów na jeden z trzech zestawów muzycznych. Ten zestaw, który otrzyma najwięcej głosów słuchaczy, pojawi się w kolejnej Plantacji dźwięków. Głosować można od wtorku do piątku na stronie Czwórki.  

14.00-15.00 - Strefa Studenta - koło leśników, koło amerykanistów albo koło naukowe chemików, czyli jak działają akademickie koła naukowe w czasie pandemii? Którą działalność można przenieść do świata online? Jak działają koła naukowe na zagranicznych uczelniach? Jak do nich dołączyć? Zaprasza Weronika Puszkar.

19.00-20.00 - 12”/h - miks Karola Aleksandra, czyli Karola Byry. To DJ, producent i digger. Jako selekcjoner kultywuje ciepłe brzmienia płyt winylowych, promując różne odmiany muzyki house i disco. Karol to nie tylko DJ, ale przede wszystkim producent, który ma koncie wydawnictwa dla wytwórni The Very Polish Cut Outs i Polena. 

00.00- 01.00 - Folk Off - zapowiedź festiwalu Mikołajki Folkowe 2020, które rozpoczynają się 10 grudnia. Opowie o nim Agnieszka Matecka, szefowa festiwalu.


LITERATURA W CZWÓRCE: 

10.30 - radiopowieść "Idiota" Fiodora Dostojewskiego w tłum. ​Jerzego Jędrzejewicza, w reżyserii Janusza Kukuły, z gwiazdorską obsadą, m.in. Piotrem Adamczykiem, Piotrem Fronczewskim, Januszem Zakrzeńskim, Joanną Trzepiecińską. 


logo

 

7.00-10.00 - "Poranek w PRD" - Katarzynki i andrzejki są wyrazem ludzkiej ciekawości, niepozwalającej nam czekać cierpliwie, co przyniesie los. Do dzisiaj w tradycji przetrwało jedynie święto obchodzone przez dziewczęta. Katarzynki znikły, mężczyźni przestali je świętować pod koniec XIX wieku, choć do tego czasu było równie popularne jak andrzejki. Czy jest szansa, by święto to powróciło?

10.00-11.00 - "Muzyczne podróże" - Dokładnie rok temu Viki Gabor wygrała konkurs Eurowizja Junior, przed tegoroczną edycją przypomnimy sobie najważniejsze informacje dotyczące tego wydarzenia.

15.00-17.00 - "Popołudnik w PRD" - Talenty, które możemy rozwijać, nie wychodząc z domu. A jest ich wiele. Możemy rozwijać talenty sportowe, muzyczne, intelektualne, językowe i wiele, wiele innych. Czas, który obecnie spędzamy w domu, zamiast na zajęciach dodatkowych czy treningach, możemy spędzić pożytecznie, nie robiąc sobie zaległości w rozwijaniu pasji i talentów. Mamy na to kilka pomysłów i chętnie podzielimy się nimi z naszymi słuchaczami. 

17.15 - "Bezpieczny Maluch" - Zwierzęta w służbie policji. Dlaczego zwierzęta zatrudniane są w policji? Jakie to zwierzęta? Czy przechodzą szkolenia i jakie? Kto się nimi opiekuje? Jak wygląda ich praca? W jakich sytuacjach najczęściej pomagają policji? O wszystkim opowie policjant Robert wraz z Kulfonem i Moniką.

18.00-19.00 "Podwieczorek z Filipem i Leopoldem" - Gościem Królika i Lwa będzie Anna Will - dziennikarka muzyczna PR1. Porozmawiamy o muzyce retro i o jej charakterystyce. Dowiemy się, jakie rytmy charakteryzowały lata 20. i 30. XX w., kto wtedy królował na polskiej i zagranicznej scenie.

21.00-23.00 "Strefa rodzica" 

Refleksologia jest to bezinwazyjna, skuteczna metoda doprowadzania organizmu do stanu równowagi. Jest to pierwszy krok w drodze powrotu do zdrowia, jeśli pojawiły się już tak zwane "choroby" lub niedomagania. Zabiegi te usuwają również u podstaw możliwość pojawienia się różnych dysfunkcji organizmu, czyli można dzięki niej zapobiegać. Zabiegi refleksologii wykonuje się jako refleksologię stóp, refleksologię dłoni oraz refleksologię twarzy i głowy.

Gość: Urszula Mazurkiewicz - refleksolog.

W kolejnej części programu o suplementacji: czy suplementy diety są wzbogaceniem prawidłowego odżywiania się, czy może są w stanie je zastąpić, jak dobrać odpowiednie suplementy, na co zwracać uwagę kupując suplementy, których jest na rynku coraz więcej, jakie składniki odżywcze zazwyczaj są w niedoborach i czy istnieją takie, które powinien uzupełniać każdy.

Gość: Katarzyna Kowalcze - dietetyk.


LITERATURA W POLSKIM RADIU DZIECIOM:

6.30 i 14.00 - słuchowisko "Fortele Jonatana Koota" na podstawie książki Janusza Przymanowskiego w adaptacji Zdzisława Dąbrowskiego, wyprodukowane przez TPR w 1977 roku. Trójka bohaterów kot Jonatan, ptak Eryk Kowalik oraz żółw Biki Helonidiusz, powołują do życia Eskadrę Jonatana i stają do walki z trucicielami środowiska.

Bajka w poruszający sposób przekazuje uniwersalne wartości takie jak ochrona przyrody, odwaga, bohaterstwo, poświęcenie.

Obsada: Wiktor Zborowski, Stefan Friedmann, Marian Kociniak, Ryszard Olesiński, Eugeniusz Robaczewski, Alicja Rojek, Piotr Skarga, Janina Sokołowska, Stanisław Zatłoka, Stanisław Żeleński.

12.15 - "Bajkowy kącik" - Bajka Karola Dickensa "Świerszcz za kominem" cz. 22. Czy zwierzęta potrafią powiedzieć nam coś mądrego? Czy potrafią być stróżami domowego ogniska? Nie wszystkie, ale tajemniczy świerszcz to prawdziwy przyjaciel każdego dobrego człowieka. Opowieść o przyjaźni, dobrym sercu i odległych krainach.  

19.10 - "Książka do poduszki" - "O krasnoludkach i o sierotce Marysi" Marii Konopnickiej, czyta Patryk Bartoszewski.

logo

12.00 - "Interpretacja niejedno ma imię - Chopin historyczny czy współczesny?" - zaprasza Marcin Majchrowski

W premierowej audycji interpretacje wybranych utworów Chopina wykonanych na instrumencie historycznym i współczesnym. Usłyszymy m.in. Walc Es-dur op. 18 Chopina w dwóch wykonaniach: Raula Koczalskiego oraz Louisa Lortie, Mazurki op. 63 w interpretacji Janusza Olejniczaka oraz Balladę g-moll op. 23 w wykonaniu Imogen Coopera.

13.00 - "Śpiewnik Chopinowski" - zaprasza Dorota Kozińska

W premierowej audycji przedstawi liczne konteksty muzyczne i kulturowe pieśni Jakież kwiaty Chopina do słów I. Maciejowskiego. Utwór zabrzmi w dwóch najtrafniejszych interpretacjach: Henryki Januszewskiej i Hany Blazikovej. Całość dopełni Ellens Gesang Schuberta i tradycyjne pieśni i tańce z Moraw.

21.00 - "Na jazzowo" - zaprasza Andrzej Zieliński

Bohaterem audycji będzie Włodzimierz Nahorny - polski muzyk jazzowy, pianista, saksofonista, flecista, kompozytor i aranżer. W programie zabrzmią Fantazja Polska Chopina oraz Mity - Źródło Aretuzy, Driady i Pan Karola Szymanowskiego w wykonaniu Zespołu Włodzimierza Nahornego oraz Preludium h-moll op. 28 nr 6 w wykonaniu Sekstetu Włodzimierza Nahornego.


Zapraszamy!

Zobacz więcej na temat: #zostańwdomu W POLSKIM RADIU
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak