Polskie Radio

Album "95 lat Polskiego Radia". Piotr Beczała i "Tango milonga"

Ostatnia aktualizacja: 12.12.2020 10:00
Polskie Radio wieńczy swój jubileuszowy rok wydaniem dwupłytowego albumu z szesnastoma piosenkami wybranymi przez słuchaczy w specjalnym plebiscycie. Słuchacze wskazali je spośród dziewięćdziesięciu pięciu utworów zaproponowanych przez dziennikarzy Polskiego Radia. Jednym z wykonawców, którego słyszymy na płycie, jest światowej sławy tenor Piotr Beczała.
Piotr Beczała i Krzysztof Herdzin w Polskim Radiu
Piotr Beczała i Krzysztof Herdzin w Polskim RadiuFoto: Grzegorz Śledź/Polskie Radio

Na album "95 lat Polskiego Radia" składają się nie tylko utwory w oryginalnych wykonaniach, znalazły się na nim także nowe wersje tych piosenek. Jedną z nich, przedwojenny szlagier "Tango milonga", śpiewa światowej sławy tenor Piotr Beczała. Artyście towarzyszy jazzowe trio i orkiestra smyczkowa.

- Piotr Beczała po raz pierwszy śpiewał tego typu utwór, po raz pierwszy w studiu przed mikrofonem i w słuchawkach. Wymaga to od artysty operowego zupełnie innej techniki śpiewu i innej emisji głosu - mówił Krzysztof Herdzin, który razem z Adamem Sztabą jest autorem aranżacji. - Piotr Beczała podszedł do tego jako do wyzwania, zaśpiewał ten utwór w sposób bardzo ciepły - podsumował Herdzin.

- Jestem niezwykle wdzięczny losowi, że miałem okazję go poznać, bo jest to cudowny człowiek - dodał Krzysztof Herdzin.


Źródło: YouTube Polskie Radio

Niezwykłe wydawnictwo


Agnieszka Kamińska  Prezes Polskiego Radia 1200.jpg
Prezes Agnieszka Kamińska: album na 95-lecie Polskiego Radia wieńczy jubileusz

Na dwóch płytach kompaktowych pod wspólnym tytułem "95 lat Polskiego Radia" znalazły się łącznie 32 piosenki. Płyta pierwsza to interpretacje 16 kompozycji, które nagrali: Kuba Badach, Piotr Beczała, Monika Borzym, Piotr Cugowski, Igor Herbut, Sebastian Karpiel-Bułecka, Kayah, Gaba Kulka, Dorota Miśkiewicz, Kasia Moś, Wojciech Myrczek, Renata Przemyk, Natalia Sikora, Mietek Szcześniak, Grzegorz Turnau, Igor Walaszek i Aga Zaryan. Zaaranżowania na nowo przebojów sprzed lat podjęli się Adam Sztaba i Krzysztof Herdzin.

Album drugi to unowocześnione brzmieniowo wersje evergreenów polskiej muzyki – kompozycji w wykonaniu: Mieczysława Fogga, Maryli Rodowicz, Breakoutu, Budki Suflera, Czesława Niemena, Maanamu, Krzysztofa Zalewskiego, Obywatela GC, Ireny Santor, Reny Rolskiej, Sławy Przybylskiej, Eugeniusza Bodo, Kabaretu Starszych Panów, Ewy Demarczyk, Edyty Bartosiewicz i Zbigniewa Wodeckiego.

Artystów wsparli: Orkiestra Polskiego Radia oraz Chór Polskiego Radia. Za realizację nagrań, miksy, mastering pierwszego krążka odpowiada Leszek Kamiński. Mastering płyty drugiej to efekt pracy Jacka Gładkowskiego.

TRACKLISTA:

LP

UTWÓR

 CD1

CD2

1.

Małgośka

 Renata Przemyk

Maryla Rodowicz

2.

Tango milonga

 Piotr Beczała

Mieczysław Fogg

3.

Umówiłem się z nią

na dziewiątą

 Mietek Szcześniak

Eugeniusz Bodo

4.

Deszcz

 Wojciech Myrczek

Rena Rolska

5.

Pamiętasz, była jesień

 Aga Zaryan

Sława Przybylska

6.

Nie oczekuję dziś nikogo

 Dorota Miśkiewicz

Irena Santor

7.

Piosenka jest dobra na

wszystko

 Grzegorz Turnau

Kabaret Starszych Panów

8.

Grande Valse Brillante

 Gaba Kulka

Ewa Demarczyk

9.

Kiedy byłem małym chłopcem

 Piotr Cugowski

Breakout

10.

Cień wielkiej góry

 Sebastian Karpiel-Bułecka

Budka Suflera

11.

Zacznij od Bacha

 Monika Borzym i Kuba Badach

Zbigniew Wodecki

12.

Kocham Cię kochanie moje

 Kasia Moś

Maanam

13.

Nie pytaj o Polskę

 Igor Herbut

Obywatel G.C.

14.

Sen

 Natalia Sikora

Edyta Bartosiewicz

15.

Jak dobrze

 Igor Walaszek

Krzysztof Zalewski

16.

Dziwny jest ten świat

 Kayah i Chór Polskiego Radia

Czesław Niemen

Link do odsłuchu płyty: https://youtu.be/3GXNxZxu63k


95 lat PR_280.jpg
95 lat Polskiego Radia. Zobacz serwis specjalny

Album dostępny na stronie sklep.polskieradio.pl, w Apple Music i innych cyfrowych serwisach muzycznych: https://id.ffm.to/95latpolskiegoradia oraz do kupienia w dobrych sklepach z ofertą płytową.

Historia Polskiego Radia

1 lutego 1925 roku zainaugurowano działalność pierwszej polskiej próbnej stacji radionadawczej. Nieliczni posiadacze radioodbiorników usłyszeli wtedy słowa: "Halo! halo! Tu próbna stacja radionadawcza Polskiego Towarzystwa Radiotechnicznego, fala 385 metrów".

Wszystko zaczęło się od niewielkiego studia emisyjnego w Warszawie przy ulicy Narbutta 29. Oferta programowa stacji była dość ograniczona: 2 godziny dziennie przez 3 dni w tygodniu. Wszystko zmieniło się w roku 1925, kiedy to ogłoszono powstanie "Polskiego Radia" spółki z ograniczoną odpowiedzialnością.

zi

Zobacz więcej na temat: W POLSKIM RADIU Piotr Beczała
Czytaj także

Stare przeboje w nowych aranżacjach. Niezwykłe wydawnictwo Polskiego Radia

Ostatnia aktualizacja: 11.12.2020 13:22
Ta płyta, to nie tylko przyjemność, ale także wartość historyczna, kulturowa i sentymentalna - ocenia dyrektor Programu 2 Małgorzata Małaszko-Stasiewicz. Album "95 lat Polskiego Radia", bo o nim jest mowa, został wydany na zakończenie ochodów jubileuszu nadawcy publicznego. 
rozwiń zwiń