Polskie Radio

"Radiogra" i "Muzyka z Trójką". Polskie Radio na wtorek

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2021 18:00
O nowym sposobie rozgrywania partii szachowej i cyfrowym Archiwum Instytutu Pileckiego. O minimalizmie w życiu, domu i jedzeniu oraz granicy między luzem a nonszalancją. Premiera reportażu o białoruskiej noblistce Swiatłanie Aleksijewicz. 
propozycje programowe - zdjęcie ilustracyjne
propozycje programowe - zdjęcie ilustracyjne Foto: pxhere.com
logo

9.00-12.00 - "Cztery Pory Roku - Zima z Radiem" - zaprasza Roman Czejarek

Zajrzymy do Gigantów Mocy w Bełchatowie - to niezwykłe muzeum, w którym można prześledzić proces powstawania energii elektrycznej z wykorzystaniem węgla brunatnego. Przeprowadzimy też eksperyment, w którym wykorzystamy m.in. olej, wodę i musującą tabletkę - to w ramach cyklu "Domowe laboratorium". Zdradzimy sekrety zwierząt, a cykl zapowie znany słuchaczom Polskiego Radia Dzieciom Pascal Kaczorowski. Małgorzata Raducha jak zawsze korzystając z podpowiedzi słuchaczy, sugerujących jej 10 podstawowych produktów przygotuje smakowity obiad, a Maciej Walecki rzuci "Okiem w sieć", opowiadając o ciekawych i przydatnych w różnych sytuacjach aplikacjach. Będą też konkursy, w tym m.in. "Co tu nie gra?". 

19.00 - "Eureka" - zaprasza Dorota Truszczak

850 lat temu Saladyn ogłosił się władcą Egiptu. Jak to się stało, że Kurd objął władzę w Egipcie i w Syrii? XII wiek na Bliskim Wschodzie to bardzo burzliwy czas. Jest to okres wypraw krzyżowych - Bizancjum walczy o przetrwanie, w Lewancie krzyżowcy próbują stawić czoła rosnącej sile muzułmanów. W Syrii tworzy się nowa siła polityczna pod przywództwem dynastii Zengidów, a w Egipcie władza rodziny Fatymidów chyli się ku upadkowi. W tej oto skomplikowanej sytuacji politycznej pojawia się jedna z najsłynniejszych, obok Mahometa, postaci w historii islamu - sułtan Saladyn. Jaki był jego wpływ na losy ówczesnego świata? Historiografia, mówiąc o sułtanie Saladynie, jest dla niego nad wyraz łaskawa. Mimo licznych prac na ten temat nadal funkcjonuje obraz wspaniałego i oświeconego sułtana Egiptu i Syrii. Czy to prawda? Będziemy o to pytać gościa audycji Piotra Soleckiego - historyka, autora najnowszej książki o Saladynie. 

21.00 "Radiogra" - zapraszają Ula Kaczyńska i Marcin Kusy

Wspólna zabawa w turnieju muzycznym. Zasady są proste: jedna kategoria, dwa hasła i podpowiedzi w formie kultowych piosenek​.

23.10 - PREMIERA reportażu "Jestem człowiekiem uchem" Katarzyny Michalak

Srebrny Melchior 2020 w kategorii Premiera Roku. To osobisty zapis spotkania ze Swiatłaną Aleksijewicz, w którym ważne jest nawiązanie do metody pracy noblistki. Dla białoruskiej autorki nośnikiem informacji o człowieku jest nie tylko znaczenie słów, ale brzmienie głosu i sposób mówienia. Reportaż został zrealizowany dźwiękowo przez Piotra Króla. Muzyka - Artur Giordano. Teksty tłumaczenia czytała Ilona Zgiet. W audycji wykorzystano fragmenty wykładu noblowskiego Swiatłany Aleksijewicz.

Autorka reportażu pragnie podziękować za pomoc w przygotowaniu audycji: Bożenie Dudko, Inie Demid, Oldze Karoń oraz Marianie Kril.​


LITERATURA W JEDYNCE: 

10.35 i 11.35 - słuchowisko z roku 1994 wg powieści Frances Hodgson Burnett "Tajemniczy ogród" w adaptacji Emilii Stawskiej i reżyserii Jana Warenyci z Danutą Stenką, Stanisławą Celińską, Boguszem Bilewskim, Katarzyną Łaniewską i innymi. Od 4 do 15 stycznia.

21.45 - "Ferdydurke" Witolda Gombrowicza w interpretacji Piotra Fronczewskiego z archiwum PR. Od 11 do 31 stycznia.

23.50 - "Dziwne jest serce kobiece... Wspomnienia galicyjskie" autorstwa Zofii z Odrowąż-Pieniążków Skąpskiej, (powtórzenie) Spółdzielnia Wydawnicza "Czytelnik". Od 6 do 21 stycznia.


logo

07.00-10.00 - "Poranek Dwójki" - prowadzi Paweł Siwek

Gościem Poranka Dwójki będzie Xawery Żuławski. Porozmawiamy o powstającym serialu "Odwilż" i o wpływie pandemii na realizację planów artystycznych. W rozmowie powracamy też do "Mowy ptaków" - film pojawia się na DVD i Blu-Ray. Ponadto w audycji zaglądamy do nowatorskiego, cyfrowego Archiwum Instytutu Pileckiego. W jednym miejscu zebrane są dokumenty potrzebne do badań nad polskimi doświadczeniami konfrontacji z dwoma totalitaryzmami w XX wieku. Inauguracji Archiwum towarzyszy dwudniowa konferencja. Szczegóły po godz. 8.00.

Opowiemy też o projekcie Infinity. To album zainspirowany techniką oddechu permanentnego. Flecistka Natalia Jarząbek potrafi ją zastosować niemal niesłyszalnie, co zostało zarejestrowane na wspomnianej płycie "Infinity", na której znalazły się utwory na flet,  a także dokonane przez Natalię Jarząbek transkrypcje utworów przeznaczonych w oryginale na fortepian, skrzypce, lub na oba te instrumenty. Bardzo istotnym walorem płyty jest obecność na niej nowo powstałych kompozycji napisanych specjalnie z myślą o projekcie Infinity. W ramach niego powstał również specjalny podręcznik do nauki oddechu permanentnego. ​Jak co wtorek słuchamy felietonu Nowa Mowa Bartka Chacińskiego. 

09.50-09.55 - "Wiersz na dzień dobry": Rok Cypriana Kamila Norwida w Dwójce

10.00-11.00 - "Znacie, to posłuchajcie" La vanità del mondo, wyk. Philippe Jaroussky - kontratenor, Artaserse; Henry Purcell Sound the trumpet, wyk. Iestyn Davies - kontratenor, Alison Balsom - trąbka, The English Concert, dyr. Trevor Pinnock; Henry Purcell Ode for St Cecilia's Day, Z.328: "'Tis Nature's Voice”, wyk. Tim Mead, Les Musiciens de Saint-Julien & François Lazarevitch

11.10-12.45 - "Kanon Dwójki" - prowadzi Klaudia Baranowska

Maurice Ravel Rapsodie espagnole, M. 54, wyk. London Symphony Orchestra & François-Xavier Roth; Ludwik van Beethoven Sonata skrzypcowa G-dur, op. 96, wyk. Lina Tur Bonet & Aurelia Visovan. W drugiej godzinie: Antonio Soler Fandango, wyk. Marcin Świątkiewicz; Jan Sebastian Bach Koncert klawesynowy d-moll BWV 1052, wyk. Marcin Świątkiewicz - klawesyn, Zefira Valova, Anna Nowak-Pokrzywińska - skrzypce, Dymitr Olszewski - altówka, Tomasz Pokrzywiński - wiolonczela

12.45-13.00 - "Zapiski ze współczesności" / Piotr Kamiński

13.00-15.00 - "Koncerty w porze lunchu" - prowadzi Joanna Grotkowska

Harpa (Rejkiawik, 17.09.2020) Ludwig van Beethoven I Symfonia C-dur op. 21 - Finał, III Koncert fortepianowy c-moll op. 37, Philip Glass Glassworks (wersja na fortepian i smyczki), wyk:  Víkingur Ólafsson, fortepian, Islandzka Orkiestra Symfoniczna, dyr. Eva Ollikainen

16.00-18.00 - "Wybieram Dwójkę" - prowadzi Jakub Kukla

Gościem w audycji będzie dr hab. inż. Zbigniew Kokosiński, profesor Politechniki Krakowskiej, który opracował nowy sposób rozgrywania partii szachowej - tzw. szachy diagonalne. Jak napisano na witrynie uczelni, nowa metoda gry jest ciekawsza niż szachy tradycyjne, a w dodatku pozwala początkującym graczom na rozgrywkę z bardziej doświadczonymi partnerami. Ponadto w audycji porozmawiamy o alternatywnej liście lektur dla dzieci i młodzieży i o nowej siedzibie dla Muzeum Wyspiańskiego w Krakowie. W "Literackich witaminach" - Jarosław Borowiec. 

17.30-18.00 - "O wszystkim z kulturą / Rozmowa z Magdaleną Heydel o "Opowiadaniach" Katherine Mansfield - aud. Doroty Gacek

19.30-21.30 - "Filharmonia Dwójki" - prowadzi Róża Światczyńska

Leonidas Kavakos i Narodowa Duńska Orkiestra Symfoniczna w Kopenhadze (08.10.2020, DR Concert House)

Ludwig van Beethoven Koncert skrzypcowy D-dur op. 61; VI Symfonia F-dur op. 68 Pastoralna

Wyk. Leonidas Kavakos - skrzypce, dyrygent, Duńska Narodowa Orkiestra Symfoniczna

21.30-22.00 - "Rozmowy po zmroku": David Attenborough

LITERATURA W DWÓJCE:

11.00-11.10 - "To się czyta" - Katherine Mansfield "Opowiadania", czyta Katarzyna Dąbrowska.

15.00-15.15 - "Literacka sjesta" - Franz Kafka "Proces", czyta Piotr Adamczyk, odc. 28, (powtórzenie, FINA).

19.15-19.30 - "Książka do słuchania" - Tadeusz Dołęga Mostowicz "Kariera Nikodema Dyzmy", czyta Jerzy Bończak, odc. 2.


logo

00.00-02.00 - "Dym na wodzie" - Leszek Adamczyk

02.00-04.00 - "Trójkowe archiwum koncertowe" - Zofia Sylwin

Retransmisja dwóch koncertów: Kasai z 9 czerwca 2019 roku oraz Bokka z 6 maja 2018 roku.

04.00-06.00 - "Trójka budzi / post punk" - Michał Migała

06.00-08.45 - "Pora na Trójkę" - Łukasz Ciechański

W audycji o kreowaniu nieprawdziwego wizerunku w social mediach. Instagram zapowiedział, że będzie oznaczał filtry użyte do zdjęć - będzie wiadomo, na którym zdjęciu jesteśmy "poprawieni", a na którym jesteśmy bez żadnych filtrów. Powiemy też o kupowaniu "lajków" i o botach w sieci.

08.45-09.00 - "Salon polityczny Trójki" - Bartłomiej Graczak

Gościem Joanna Lichocka z Prawa i Sprawiedliwości.

09.00-09.50 - "Muzyczna poczta UKF" - Tomasz Żąda

09.50-10.00 - "Informator ekonomiczny" - Arkadiusz Ekiert

10.00-11.00 - "Trójkowo, rockowo" - Michał Grabkowski

11.00-15.00 - "Trójka do trzeciej" - Piotr Łodej

O "nowych szachach" porozmawiamy z profesorem Zbigniewem Kokosińskim z Politechniki Krakowskiej, który zaprojektował szachy diagonalne (ukośne). Jakich bodźców dla mózgu i wrażeń dostarcza zmodyfikowana, "królewska gra " i jak oceniają ją nauczyciele gry w tradycyjne szachy.

Od 12 do 14 - "Ferie z Trójką", w których pogawędka z bajkową Myszką Felą (​Ewa Gorzelak), bohaterką audycji "Myszka Fela reporterka" oraz słuchowisko "Przygoda Niepyłki i Apolinki" odc. 2. Poza tym - lekcja W-F, lekcja angielskiego oraz lekcje komputerowe.

W spotkaniu z reportażem: "Grajkowie uliczni" Katarzyny Handerek - podglądamy muzyków, którzy zaczynali karierę na ulicy, czasem z kapeluszem pod stopami. Niektórzy z nich zrobili muzyczne kariery.

15.00-16.00 - "W tonacji Trójki" - Piotr Baron

16.00-19.00 - "Zapraszamy do Trójki" - Witold Lazar

Rozmowa z Andrzejem Gutem-Mostowym z Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii o tym, czy można już odmrażać gospodarkę i co planuje rząd dla przedsiębiorców? Powiemy też o nowej tarczy ministra Jarosława Gowina - co to znaczy w praktyce dla samorządów i przedsiębiorców?

19.00-22.00 - pasma "Muzyka z Trójką"

19.00-20.00 - "Gh+" - Grzegorz Hoffmann

20.00-21.00 - "Cały ten rock" - Marek Wiernik

21.00-22.00 - "Studio el-muzyki" - Jerzy Kordowicz

22.00-23.00 - "Klub Trójki" - Łukasz Jasina, Jakub Sadowski

Azja Centralna - kraina o której nic nie wiemy. Kraina nieznana Polakom, ale związana z nasza historią. Azja Centralna to takze miejsce ważne dla współczesnego świata. Gościem audycji - Arkadiusz Legieć, analityk Polskiego Instytutu Spraw Miedzynarodowych.

23.00-00.00 - "Wieczorny przegląd myśli" - Michał Kirmuć

LITERATURA W TRÓJCE: 

11.45 - z cyklu Proza czytana w Trójce - "Dzienniki" Marii Dąbrowskiej. Czyta Olga Sarzyńska (aktorka Teatru Ateneum w Warszawie).

logo

12.00-13.00 - "Stacja Nauka" - Podczas ferii przeglądamy i polecamy filmy o naukowcach. W tym odcinku kardiochirurg Zbigniew Religa i film "Bogowie".

14.00-15.00 - "Strefa studenta" - Do 17 stycznia można zgłaszać się do konkursu "25 under 25". Jego celem jest wyłonienie 25 osób, które chcą zmienić społeczno-gospodarcze oblicze Polski. Podobnie jak w ubiegłym roku młodzi uczestnicy będą mierzyć się w kategoriach: "Biznes i nowe technologie", "Nauka" oraz "Wspieranie różnorodności". Pojawiają się też dwie nowe kategorie - "Zrównoważony rozwój i klimat" oraz "Walka ze skutkami pandemii".​ Jakie pomysły na rozwój kraju mają młodzi Polacy? Jak zamierzają je zrealizować? Na audycję zaprasza Weronika Puszkar. 

19.00-20.00 - "12 cali na godzinę" - Swój miks zagra Invent - producent i DJ, połowa duetu Wasabi. Jego nagrania wydawały m.in. Alkopoligamia i U Know Me Records. Invent słynie z charakterystycznego ruchu scenicznego i nieprzeciętnych umiejętności didżejskich.

20.00-21.30 - "Strefa Prywatna" - Co to znaczy "być na luzie"? Dlaczego jedni ludzie są cały czas spięci, a inni czują się swobodnie? Gdzie jest granica między luzem a nonszalancją? Czy nadmiar luzu jest patologią? Czy luzu można nauczyć się na własną rękę? Na rozmowę z Krzysztofem Liegmanem, trenerem i mówcą motywacyjnym zaprasza Jakub Jamrozek.

00.00-01.00 - "Folk Off" - Zespół "Daj ognia" opowie o swojej debiutanckiej płycie zatytułowanej "Wykrot". Muzyka "Daj Ognia" leży gdzieś pomiędzy Polską a Skandynawią. Członków zespołu łączy fascynacja pierwotną transowością i korzennymi brzmieniami. Wykorzystują dźwięki archaicznych lir smyczkowych, białego śpiewu, dud, bębnów oraz kości.


LITERATURA W CZWÓRCE:

10.45 - "Książka w Czwórce" - fragment książki pt. "Bumerang" Krzysztofa Beśka czyta Grzegorz Damięcki.

logo

Ferie z gwiazdami w Polskim Radiu Dzieciom

Antenę i social media PRD opanowuje Natalia Sisik. Będziemy mogli dowiedzieć się, co lubi, jakie ma zainteresowania i jak spędza tegoroczne ferie. Pobawimy się w "Jaka to bajka?", a słuchacze będą mieli okazję również wygrać nagrodę specjalnie przygotowaną przez artystkę.

07.00-10.00 - "Poranek w PRD" Czy wiecie, że: stałym śniegiem i lodem pokrytych jest 21 mln km2 ziemskich lądów. To aż 12% powierzchni lądowej naszej planety. Śnieg i lodowce stanowią aż 80% światowych zasobów słodkiej wody. Największe na świecie płatki śniegu pojawiły się 28 stycznia 1887 r. w Montanie (USA). Miały 38 cm długości i ponad 20 cm grubości. Śnieg wcale nie jest biały! Tak naprawdę jest przezroczysty. Widziana przez nas biel jest jedynie wynikiem odbijania się światła w kryształkach lodu. W Poranku zasypiemy Was śnieżnymi ciekawostkami!​ 

17.15 - "Bezpieczny Maluch"Bezpieczne ferie w domu. W tegoroczne ferie zimowe większość czasu spędzimy w domach. Co można wtedy robić, jakie sposoby na spędzanie wolnego czasu mogą wymyślić dzieci i jakie rady mają Kulfon, Monika i policjanci, aby ferie w domu były zdrowe i bezpieczne.​

18.00-19.00 - "Podwieczorek z Filipem i Leopoldem" O historii radia i odbiorników radiowych: kiedy powstało pierwsze radio i w jakich okolicznościach, jak wyglądały pierwsze modele, jak były zbudowane i jak działały, jak się zmieniały. Gość: Jerzy Lemański, Narodowe Muzeum Techniki​.

Dla rodziców:

21.00-23.00 - "Strefa rodzica" - 

1. Temat: minimalizm: w życiu, domu i jedzeniu. Gość: Anna Mularczyk-Meyer, blogerka: prostyblog.com i autorka książek: "Minimalizm po polsku", "Minimalizm dla zaawansowanych"​.

2. Temat: trudności dzieci do 1 roku życia. Na co należy zwrócić uwagę, co powinno zaniepokoić i jak wesprzeć rodziców i dzieci. Gość: Ewa Małachowska, logopeda, przewodnicząca Polskiego Związku Logopedów.


LITERATURA W POLSKIM RADIU DZIECIOM:

6.30 i 14.00 Słuchowisko "Fortele Jonatana Koota" na podstawie książki Janusza Przymanowskiego w adaptacji Zdzisława Dąbrowskiego, wyprodukowane przez TPR w 1977 r. Trójka bohaterów kot Jonatan, ptak Eryk Kowalik oraz żółw Biki Helonidiusz, powołują do życia Eskadrę Jonatana i stają do walki z trucicielami środowiska. Bajka w poruszający sposób przekazuje uniwersalne wartości takie jak ochrona przyrody, odwaga, bohaterstwo, poświęcenie.

Obsada: Wiktor Zborowski, Stefan Friedmann, Marian Kociniak, Ryszard Olesiński, Eugeniusz Robaczewski, Alicja Rojek, Piotr Skarga, Janina Sokołowska, Stanisław Zatłoka, Stanisław Żeleński.

19.10 - "Książka do poduszki" - "O krasnoludkach i o sierotce Marysi" Marii Konopnickiej, czyta Patryk Bartoszewski.


logo

08.00 - "Laureaci nagrody Polskiego Radia i nagród dodatkowych w Konkursach Chopinowskich" - zaprasza Anna Skulska

Bohaterką audycji będzie Martha Argerich - wybitna argentyńska pianistka, laureatka I nagrody na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Ferruccio Busoniego w Bolzano i Międzynarodowym Konkursie Muzycznym w Genewie (1957), a także VII Konkursie Chopinowskim (1965), na którym zdobyła również nagrodę Polskiego Radia za najlepsze wykonanie mazurków.

15.00 - "Chop-in-pop" - zaprasza Mariusz Gradowski

Specjalnie z okazji ferii zimowych podwójne wydanie audycji. Odcinek pierwszy: Eksperymentalna elektronika z płyt "Polscy Artyści Chopinowi Zagrali" (2010). Do tego "Astigmatic. Inspired by Chopin" oraz "Variations of Chopin". Trochę ambientu, trochę połamańców, kolaży, dronów, zgrzytów. W odcinku drugim zabrzmią wiązanki dzieł Chopina w wykonaniu takich artystów, jak Armando Trovajoli, Marcel Worms czy Sophie Rivard. Posłuchamy także Nokturnu Des-dur op. 27 nr 2 w interpretacji Armando Sciascia Orchestra.

17.00 - "Na jazzowo" - zaprasza Andrzej Zieliński

Specjalnie z okazji ferii zimowych podwójne wydanie audycji. Odcinek pierwszy: bohaterem będzie wybitny polski trębacz jazzowy i kompozytor Tomasz Stańko. W programie usłyszymy m.in. kompozycje artysty takie jak: Terminal (wyk. Tomasz Stańko Quintet) czy Bushka (wyk. Tomasz Stańko, Sławomir Kulpowicz, Witold Szczurek i Czesław Bartkowski), Over the Rainbow Harolda Arlena (wyk. Tomasz Stańko, Adam Makowicz, Czesław Bartkowski), a także Nokturn F-dur op.15 nr 1 Fryderyka Chopina (wyk. Leszek Możdżer, Tomasz Stańko). Odcinek drugi poświęcony będzie polskiej wokalistce jazzowej Annie Marii Jopek. W programie, poza wokalnymi kreacjami artystki, usłyszymy fragment jej wykonania pierwszej części Koncertu fortepianowego d-moll KV 466 Mozarta z towarzyszeniem Orkiestry Państwowej Szkoły Muzycznej Stopnia Licealnego w Warszawie pod batutą José Maria Florencio (nagranie z 1988). W audycji zabrzmią jazzowe aranżacje utworów Mozarta, Chopina oraz Moniuszki oraz fragmenty wywiadu z artystką.

22.00 - "W salonie PR Chopin" - Marcina Majchrowskiego

W programie retransmisja z koncertu Małgorzaty Sajny-Mataczyńskiej, Ewy Guzowskiej, Tomasza Lisieckiego organizowanego przez Polskie Radio Chopin.

 

Zapraszamy!

Zobacz więcej na temat: #zostańwdomu W POLSKIM RADIU