Polskie Radio

Urodziny Baczyńskiego i Dzień Dziadka. Polskie Radio na piątek

Ostatnia aktualizacja: 21.01.2021 18:00
W setną rocznicę urodzin Krzysztofa Kamila Baczyńskiego będziemy wspominać najsłynniejszego poetę czasu wojny i głównego przedstawiciela pokolenia Kolumbów. Także o projekcie "ekokalendarza", czyli jak zostać ekologicznym mieszczuchem.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/VGstockstudio
logo

09.00-12.00 - "Cztery Pory Roku" - zaprasza Roman Czejarek

Praca zdalna a przysługujące pracownikom z tego tytułu prawa: zwrot kosztów za prąd, opłat za korzystanie z internetu czy ekwiwalent pieniężny za używanie własnych narzędzi, materiałów i sprzętu. Gość: mecenas Katarzyna Ludwig, zajmująca się prawem pracy.

Będziemy też oczywiście mówić o Dniu Dziadka - porozmawiamy m.in. ze Stefanem Zubczewskim, dziadkiem czworga wnucząt, który wspólnie z żoną prowadzi portal dla Babć i Dziadków. Za najciekawsze życzenia dla obchodzących tego dnia swoje święto wręczymy upominki od Programu 1 Polskiego Radia. Omówimy również najnowsze notowanie Turystycznej Listy Przebojów.

Ponadto jak zawsze u nas: codzienny poradnik "Koronawirus - co musisz wiedzieć", konkursy "Gdzie ja jestem?", "Od małego dla dużego" i kolejny odcinek słuchowiska "Kobieta w bieli". Tak jak każdego dnia będziemy także zbierać propozycje Słuchaczy związane z jubileuszem Lata z Radiem, które w tym roku kończy 50 lat!

19.30 - "Jedynka dzieciom" - zaprasza Agnieszka Kunikowska

"Przygoda dzika Toniego Halika" - książka reportera Mirosława Wlekłego.

Sto lat temu urodził się chłopiec, którego największym marzeniem było zostać Indianinem. W Płocku, gdzie chodził do szkoły, nikt nie brał jego planów na poważnie. A tymczasem wiele lat później ów chłopiec, który jako dorosły został dziennikarzem, dotarł do Ameryki Południowej i razem z żoną wyruszył w niebezpieczną podróż do serca tropikalnego lasu w Brazylii.

Był przekonany, że dotrze do Indian i że stanie się jednym z nich. Marzyło mu się też odnalezienie prawdziwej indiańskiej dzidy. Czy mu się to udało? Dołączymy do szalonej wyprawy Toniego i Pieret Halików! Poznamy szamana, zobaczymy różowe delfiny, niebieskie papugi, a nawet weźmiemy udział w indiańskiej bitwie!

21.00 - "Kulturalna Jedynka" - zaprasza Magda Mikołajczuk

W dniu setnej rocznicy urodzin Krzysztofa Kamila Baczyńskiego - wspomnienie o najsłynniejszym poecie czasu wojny, żołnierzu Armii Krajowej, który zginął w Powstaniu Warszawskim, mając zaledwie 23 lata. Wtedy też zginęła jego żona Barbara, której poświęcił wiele wierszy. 

Poezja Baczyńskiego jest interesująca dla kolejnych pokoleń, także muzycznych - jego wiersze śpiewało i śpiewa wielu artystów, między innymi Ewa Demarczyk, Michał Bajor, zespół Lao Che, a ostatnio - Mela Koteluk z zespołem Kwadrofonik. ​

Poinformujemy również o specjalnym serwisie portalu Polskieradio.pl poświęconym poecie.

23.10 - "W pułapce reklam" - reportaż Antoniego Rokickiego

Czarny marketing - tak o swojej pracy mówi bohater reportażu, który przez pewien czas był copywriterem piszącym reklamy do prasy drukowanej, promujące różnego rodzaju suplementy diety, udające leki. Reklamy te znajdują się w niemal każdej gazecie skierowanej do seniora, a redakcje nie biorą za nie żadnej odpowiedzialności, ponieważ są to zewnętrzne materiały reklamowe. I tak też tysiące czytelników wydaje pieniądze na niewiele przydatne produkty.

Wielu seniorów nie zdaje sobie sprawy z tego, że zamieszczane w reklamach zdjęcia pochodzą z internetowych banków zdjęć. Podawane w reklamach imiona i nazwiska profesorów rekomendujących stosowanie danego produktu są zmyślone. Przytaczane są również fikcyjne instytucje badawcze, zapewniające o skuteczności "leku".

Bohater reportażu opowiada o kulisach swojej pracy. Jednym z jego obowiązków było prowadzenie fikcyjnego konta w mediach społecznościowych, które zachwalało promowane produkty. Tłumaczy, że do tworzenia reklam zatrudniane są osoby niepełnosprawne czy obcokrajowcy, którzy poprzez swoją trudną sytuację na rynku pracy godzą się na pisanie kłamstw.

O niebezpieczeństwach tego zjawiska opowie również prof. Zbigniew Fijałek - Kierownik Zakładu Farmacji Kryminalistycznej Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. 

LITERATURA W JEDYNCE:

10.35 - od 18.01 do 5.02 - "Kobieta w bieli" wg powieści Wilkiego Collinsa, zarejestrowana w Polskim Radiu w 1974 roku. Reżyseria Andrzej Łapicki. Wystąpili - Krzysztof Kolberger, Władysław Kowalski, Hanna Stankówna, Zdzisław Mrożewski, Wieńczysław Gliński, Halina Rowicka, Marta Lipińska i inni. Powieść napisana przez Wilkiego Collinsa w 1859 roku, wydana w odcinkach w latach 1859–1860 i po raz pierwszy opublikowana w formie książki w 1860 roku. Jedna z pierwszych powieści kryminalnych i powszechnie traktowana jako jedna z najpiękniejszych z gatunku powieści sensacyjnej!​

21.45 - od 11.01 do 31.01 - "Ferdydurke" Witolda Gombrowicza w interpretacji Piotra Fronczewskiego, z archiwum PR.

23.50 - od 22.01 do 07.02 - "Pamięć i ład" Pawła Hertza, PIW. 


logo

07.00-10.00 - "Poranek Dwójki" - prowadzi Roch Siciński

Żył zaledwie 23 lata, był głównym przedstawicielem pokolenia Kolumbów, jest jednym z najwybitniejszych polskich poetów czasów okupacji. 22 stycznia obchodzimy setną rocznicę urodzin Krzysztofa Kamila Baczyńskiego. W Poranku Dwójki porozmawiamy o jego dzieciństwie, literackich fascynacjach, artystycznych planach, jakie miał przed wybuchem wojny, latach wojennych i spuściźnie, jaką po sobie pozostawił.

O życiu Krzysztofa Kamila Baczyńskiego porozmawiamy z Małgorzatą Wichowską z Muzeum Literatury. 

Przedstawimy też specjalny serwis internetowy przygotowany przez portal PolskieRadio24.pl: baczynski.polskieradio24.pl złożony przede wszystkim z unikatowych nagrań archiwalnych Polskiego Radia - opowieści ludzi znających poetę, wypowiedzi biografów oraz znawców literatury, a także wierszy i piosenek​.

Ponadto w Jazzowej Rozmowie Andrzej Zieliński wybierze się w podróż z perkusistą Gniewomirem Tomczykiem i opowie o płycie "Pieces of My Journey". Sprawdzimy też, jakie online wydarzenia przygotowuje Cricoteka. 

10.00-11.00 - "Znacie to posłuchajcie" - Franciszek Schubert V Symfonia B-dur F 485, wyk. Das Neue Orchester, dyr. Christoph Spering

11.10-13.00 - "Kanon Dwójki" - prowadzi Marcin Majchrowski

11.10-12.00 - Jan Sebastian Bach IV Suita orkiestrowa D-dur BWV 1069, wyk. Zefiro Baroque Orchestra, dyr. Alfredo Bernardini; Antonio Vivaldi O quie coeli terraeque serenitas RV 631, wyk. Anke Herrmann - sopran, Academia Montis Regalis, dyr. Alessandro De Marchi

12.05-12.45 - Maurice Ravel Koncert fortepianowy G-dur, wyk. Janusz Olejniczak - fortepian, Sinfonia Varsovia, dyr. Jerzy Maksymiuk

12.45-13.00 - Głosy z przeszłości - Lidia Lwow-Eberle. 

13.00-15.00 - "Dźwięki na 96 obrotów" - prowadzą Róża Światczyńska i Piotr Metz

Karol Szymanowski I Koncert skrzypcowy op. 35, wyk. Wanda Wiłkomirska - skrzypce, Orkiestra Filharmonii Poznańskiej, dyr. Stanisław Wisłocki (1952); Johannes Brahms Podróż zimowa w góry Harzu - rapsodia na alt op. 53, wyk. Maureen Forrester - kontralt, Orkiestra Filharmonii Narodowej, Chór Filharmonii Narodowej, dyr. Stanisław Wisłocki (1976); George Enescu I Rapsodia rumuńska op.11, wyk. Wielka Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia i Telewizji, dyr. Stanisław Wisłocki (1984); Stanisław Wisłocki Koncert fortepianowy, wyk. Lidia Grychtołówna - fortepian, Wielka Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia i Telewizji, dyr. Stanisław Wisłocki (1984);
Czesław Niemen - nagrania z archiwum PR z lat 1963 - 1976

16.00-17.30 - "Wybieram Dwójkę" - prowadzi Bartosz Panek

Naszym gościem będzie Wojciech Marczewski, który opowie o funkcjonowaniu Szkoły Wajdy w warunkach pandemicznych. Spotkamy się także z Wojciechem Mazolewskim, którego jutro i pojutrze będzie można posłuchać w ramach Przestrzeni Jazzu, poinformujemy o najważniejszych w tym roku przedsięwzięciach Muzeum Narodowego w Krakowie, porozmawiamy o odbudowie Zamku Królewskiego w Warszawie i zapowiemy Tydzień Kina Niemieckiego.

16.45-16.55 - W cyklu "Literackie witaminy" - Julia Rożewicz.

17.30-18.00 - "O wszystkim z kulturą" / Spotkanie z Piotrem Anderszewskim - aut. Magdalena Łoś

19.00-22.00 - "Filharmonia Dwójki" - prowadzi Magdalena Łoś

Transmisja koncertu Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia, dyr. Domingo Hindoyan

Franciszek Schubert IX Symfonia C-dur D 944

21.30-22.00 - "Rozmowy po zmroku" / Strefa literatury: Między snem a mitem. Krzysztof Kamil Baczyński w setną rocznicę urodzin - aud. Kingi Michalskiej 


LITERATURA W DWÓJCE:

09.50-09.55 - "Wiersz na dzień dobry": "Kiedy się miłość śmiercią stała - Rok Baczyńskiego w Dwójce"

11.00-11.10 - "To się czyta" - Juan Gabriel Vasquez "Kształt ruin", czyta Wojciech Żołądkowicz.

15.00-15.15 - "Literacka sjesta" - Lew Tołstoj "Anna Karenina", czyta Mieczysław Voit, odc. 3.

19.15-19.30 - "Książka do słuchania" - Tadeusz Dołęga-Mostowicz "Kariera Nikodema Dyzmy", czyta Jerzy Bończak, odc. 10.


logo

00.00-02.00 - "Trójka pod księżycem" - Piotr Majewski

02.00-02.15 - "Kwadrans Leszka Długosza" - Leszek Długosz

02.15-04.00 - "Trójkowe Archiwum Koncertowe" - Zofia Sylwin

04.00-06.00 - "Trójka budzi / off" - Mateusz Tomaszuk

06.00-08.45 - "Pora na Trójkę" - Łukasz Ciechański

W audycji m.in.:

8:20 Czy elektryfikacja transportu indywidualnego jest możliwa? Samochody napędzane solarnie. Przyszłość czy wyłącznie zachcianka naukowców?

08.45-09.00 - "Salon polityczny Trójki" - Beata Michniewicz

Gościem Tomasz Siemoniak, wiceprzewodniczący Platformy Obywatelskiej.

09.00-10.00 - "Winien i ma" - Wojciech Surmacz

10.00-11.00 - "Akademia rozrywki" - Łukasz Szwed

11.00-15.00 - "Trójka do trzeciej" - Piotr Łodej

W audycji m.in.:

12:15 Jak dzisiejsi dziadkowie postrzegają pokolenie swoich wnucząt, jak oceniają świat, w którym przyszło im dojrzewać – tak różny od tego z ich dzieciństwa, jakie znajdują ze sobą płaszczyzny  porozumienia.

13:15 dźwięk – Polskie Radio uruchamia specjalny serwis internetowy na stulecie urodzin K.K. Baczyńskiego


15.00-16.00 - "W tonacji Trójki" - Jędrzej Kodymowski

16.00-19.00 - "Zapraszamy do Trójki" - Karol Gnat

W audycji m.in.:

16:20 sytuacja pandemiczna w Polsce – jak wyglądają szczepienia w DPS-ach – od poniedziałku ruszają szczepienia seniorów

18:30 dźwięk – 40 rocznica strajku studentów w Łodzi – zakończonego powstaniem NZS (Niezależnego Zrzeszenia Studentów) – inscenizacja w Łodzi 

19.00-22.00 - "Moje przeboje" - Piotr Baron

22.00-00.00 - "Set dj-ski w Trójce" - Norbert Borzym 

LITERATURA W TRÓJCE:

11.45 - z cyklu "Proza czytana w Trójce" - "Dzienniki" Marii Dąbrowskiej. Czyta Olga Sarzyńska (aktorka Teatru Ateneum w Warszawie).


logo

06.00-09.00 - "Najlepszy dzień tygodnia" poznamy rytm dnia i życia gila, a w cyklu kulinarnym zajmiemy się roszponką. Czym różni się od innych sałat, jakie ma właściwości smakowe i z czym najlepiej się komponuje?

15.00-16.00 - "Ratujemy świat" - ekokalendarz, czyli jak zostać ekologicznym mieszczuchem. Celem projektu jest uświadomienie nam, że rozwiązaniem problemu zanieczyszczonych miast nie jest ucieczka na przedmieścia, lecz praca nad "zazielenianiem" terenów zurbanizowanych i kształtowanie postaw proekologicznych mieszkańców.

17.00-18.00 - "Teraz K-pop" - każdy K-popowy zespół ma swoją podgrupę. Nazywamy to sub-unitem. Ale który jest najlepszy? EXO-CBX? Orange Caramel? SNSD TTS? Spróbuje to rozstrzygnąć Klaudia Tyszkiewicz.

19.00 - "Będzie Głośno" - retransmisja koncertu Marceliny

Marcelina to wokalistka, autorka tekstów i kompozytorka, jedna z najciekawszych reprezentantek alternatywnego popu w Polsce. Jej koncert w radiowej Czwórce to wyjątkowa okazja, by na żywo usłyszeć materiał z płyty "Koniec wakacji" oraz hity z jej trzech poprzednich krążków. Typowa dla Marceliny forma piosenki i melodyjność utworów została wzbogacona elektronicznymi brzmieniami charakterystycznymi dla producenta płyty Kuby Karasia (The Dumplings). Koncerty promujące "Koniec wakacji" wraz z artystką przygotował Daniel Walczak - producent płyt Curly Heads, Dawida Podsiadły i Bokki.

22.00-00.00 - "Rock Blok" Bartek Koziczyński zaprasza na spotkanie z zespołem Hai, który opowie m.in. o swojej debiutanckiej płycie. Muzyka Hai to połączenie rocka, jazzu, psychodelii i hip-hopu.

00.00-02.00 - "BeatMaszyna" - nowa polska muzyka od Zuzy Baum, Michała Anioła i Mariusza Kryski oraz przegląd tanecznych nowości z Europy.​ Od północy zaprasza Piotrek true.dat Truszkowski.​

logo

 

10.00-11.00 - Wyjątkowe wydanie "Dziecięcego koncertu życzeń", podczas którego dzieci będą mogły zadedykować piosenki swoim dziadkom.

18.00-19.00 - "Podwieczorek z Filipem i Leopoldem" Co dziedziczymy po dziadkach? Dlaczego czasem jesteśmy podobni do swoich dziadków, o tym, co dostajemy od nich w genach. Gość: prof. Ewa Bartnik, biolog, prof. nauk biologicznych, wykładowczyni akademicka, popularyzatorka nauki.

Dla dorosłych:

21.00-23.00 - "Strefa rodzica" W audycji przedstawimy kolejne etapy rozwoju dziecka, czym się one charakteryzują, jak przechodzą z jednego w drugi. Jak znajomość podstaw psychologii rozwojowej może pomóc rodzicom w opiece i wychowaniu dziecka. Gość: dr Karolina Appelt, Instytut Psychologii, UAM.

23.00-01.00 - "Jestem muzykiem. Jestem rodzicem" - Gościem audycji będzie Marcelina, wokalistka, kompozytorka, autorka tekstów. W 2011 r. została wydana jej debiutancka płyta, która zyskała bardzo dobre opinie zarówno wśród słuchaczy, jak i recenzentów. Rok 2012 rozpoczął się od nominacji Marceliny do nagrody Gazety Wyborczej "Warto" w kategorii Muzyka oraz nominacji do prestiżowej nagrody Fryderyków w kategorii Fonograficzny Debiut Roku. W 2012 roku Marcelina pojawiła się na drugiej płycie June "July Stars". We wrześniu ukazał się nowy album zespołu Happysad, na którym także zagościła Marcelina.​ Ostatni jej album wydany w 2018 roku nosi tytuł "Koniec wakacji". Jest to płyta wpadająca w ucho, melodyjne piosenki wzbogacone tym razem elektronicznymi brzmieniami charakterystycznymi dla producenta płyty Kuby Karasia (The Dumplings).


LITERATURA W POLSKIM RADIU DZIECIOM:

6.30 i 14.00 - słuchowisko "Przygody Sindbada Żeglarza" na podstawie książki Bolesława Leśmiana, w adaptacji Emilii Stawskiej. TPR z 1989 r.

Wystąpili m.in. Wojciech Malajkat, Jerzy Kryszak, Tadeusz Grabowski, Jerzy Rostkowski, Tomasz Zaliwski, Anna Romantowska, Henryk Machalica.​

19.10 - "Książka do poduszki" - "O krasnoludkach i o sierotce Marysi" Marii Konopnickiej, czyta Patryk Bartoszewski.


.

8.00 - "Laureaci Nagrody PR i nagród dodatkowych w Konkursach Chopinowskich" - zaprasza Anna Skulska

Bohaterem audycji będzie Fou Ts’ong - niedawno zmarły chiński pianista, laureat III nagrody w V Konkursie Chopinowskim (1955). W wykonaniu artysty zabrzmią: Mazurek g-moll op. 24 nr 1, Mazurki op. 41: e-moll, cis-moll oraz wybrane Etiudy op. 25 Fryderyka Chopina, a także Koncert C-dur KV 503 Wolfganga Amadeusza Mozarta z towarzyszeniem Polskiej Orkiestry Kameralnej pod batutą Jerzego Maksymiuka.

21.00 - "Chop-in-pop" - zaprasza Mariusz Gradowski

Audycja tym razem przebiegać będzie pod szyldem CHOPINESQUE. Czeka nas prawdziwa feeria stylów, gatunków i nastrojów. Wśród artystów, tak spolaryzowane artystycznie osobowości i zespoły, jak John Batiste, Adam Shulman, Alberto Pizzo, Michael Hennagin Duo, Don Friedman Trio czy Jacobien Vlasman Quintett.

22.00 - "Czarne na białych" - Jakub Puchalski

Bohaterem audycji będzie francuski pianista Samson François. W wykonaniu artysty usłyszymy m.in. Toccatę, Adagio i Fugę C-dur BWV 564 Johanna Sebastiana Bacha, Balladę f-moll Fryderyka Chopina oraz Toccatę op. 7 Roberta Schumanna, a także Sonatę f-moll "Appassionatę" op. 57 Ludwiga van Beethovena.


Zapraszamy! 


Zobacz więcej na temat: #zostańwdomu W POLSKIM RADIU
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak