Polskie Radio

Dziwaczne imiona sławnych dzieci

Ostatnia aktualizacja: 25.01.2021 14:28
Równo 50 lat temu wokalistka Grace Slick urodziła dziewczynkę, której postanowiła nadać imię "bóg" (zmienione później na "Chiny"). Sprawdźmy, jakie inne szalone pomysły na dziecięce imiona rodziły się w głowach artystów celebrytów.
Grace Slick z córką Chiną w 2002 r.
Grace Slick z córką Chiną w 2002 r.Foto: Reuters / Forum / Fred Prouser

Nieboskie Chiny

Tuż po tym, jak 25 stycznia 1971 roku w szpitalu w San Francisco wokalistka zespołu Jefferson Airplane wydała na świat swoje pierworodne dziecko, pielęgniarka spytała ją, jakie imię ma wpisać do aktu urodzenia. Artystka bez namysłu odpowiedziała, że dziewczynka będzie nosić imię god, ale – na znak pokory – pisane małą literą.

Ostatecznie okazało się, że był to jedynie żart, a córka Grace Slick i gitarzysty Paula Kantnera otrzymała imię China, nawiązujące do orientalnych fascynacji jej rodziców. Można by powiedzieć, że wpadła z deszczu pod rynnę, choć ona sama wyznała wiele lat później w wywiadzie, że woli takie imię od pospolitej Jane, Mary czy Sue. Pod nazwiskiem China Kantner zrobiła zresztą karierę jako aktorka i telewizyjna prezenterka.

Parada osobliwości

Nadawanie dzieciom kontrowersyjnych imion przez celebrytów ma długą i bogatą tradycję. Ekscentryk Frank Zappa, oprócz imponującego dorobku muzycznego, pozostawił po sobie córki Moon Unit i Divę. Księżycowa Jednostka, dziś 53-letnia, utrzymuje się z aktorstwa i pisarstwa. Młodsza Diwa również udziela się w show-biznesie.

Sporą dozą fantazji popisał się aktor Jason Lee, który nadał swemu synowi imiona Pilot Inspektor. Podobno zainspirował go do tego utwór zespołu Grandaddy "He’s Simple, He’s Dumb, He’s the Pilot". Trudno powiedzieć, czy nastoletni dziś chłopak cieszy się z tego faktu, biorąc pod uwagę znaczenie tytułu piosenki: on jest prosty, on jest głupi, on jest pilotem.

Grandaddy, "He’s Simple, He’s Dumb, He’s the Pilot". Źródło: YouTube / Grandaddy Official

Jakiś czas temu sławna para Gwyneth Paltrow & Chris Martin zaskoczyła świat, ogłaszając narodziny córeczki Apple (Jabłko). Drugie dziecko nazwali już "po bożemuMoses (Mojżesz). Z kolei duet wokalistów Toni Braxton & Keri Lewis wykazał się ogromnym zamiłowaniem do dżinsów, dając swym pociechom imiona Denim i Diezel.

Raperzy z fantazją

W świecie hip-hopowych celebrytów na uwagę zasługują imiona dzieci pary Jay-Z & Beyonce: Blue Ivy, Rumi i Sir. Można spróbować wyobrazić sobie, jak wygląda u nich ubieranie latorośli przed wyjściem na spacer. "Załóż te czerwone buciki, Niebieski Bluszczu". "Proszę przestać się guzdrać, Sir".

Zwycięstwo w tej podkategorii należy jednak do niezawodnej pary Kanye West & Kim Kardashian, którzy do historii rasy ludzkiej dopisali istoty o imionach: Psalm, Saint, Chicago i North. Ciekawe, czy młody North West wybrał już kierunek, w jakim chce podążać w życiu?


Kanye West i Kim Kardashian. Foto: Forum / Tammie Arroyo / AFF-USA.com / MEGA Kanye West i Kim Kardashian. Foto: Forum / Tammie Arroyo / AFF-USA.com / MEGA

Kto bogatemu zabroni?

Wygląda jednak na to, że wszyscy oni – a także rodzice Jesieni (Forest Whitaker), Tornistra (Spike Lee), Pumy (Erykah Badu) oraz Niedzieli (Nicole Kidman) – muszą skapitulować przed obezwładniającą siłą fantazji najbogatszego człowieka na świecie, Elona Muska i jego partnerki, wokalistki Grimes. Są oni bowiem szczęśliwymi rodzicami X Æ A-12. Chłopiec ma dopiero 8 miesięcy, więc poważna rozmowa z mamą i tatą na temat powodów nadania mu takiego akurat imienia jest jeszcze przed nim.

Polacy nie gęsi?

Polscy celebryci, na tle swych zachodnich odpowiedników, jawią się jako wyjątkowi konserwatyści (przynajmniej, jeśli chodzi o nadawanie imion dzieciom). Jeśli już decydują się na jakąś ekstrawagancję, są to zazwyczaj imiona zaimportowane z obcych języków.

Palmę pierwszeństwa dzierży wokalista Michał Wiśniewski, mąż niezliczonych żon, ojciec Xaviera, Fabienne, Etiennette i Vivienne Vienny. Katarzyna Figura może się poszczycić wychowaniem Koko Claire i Kaszmir Amber, a Katarzyna Skrzynecka ma córkę o imieniu Alikia Ilia, świadczącym o słabości jej rodziców do wszystkiego, co greckie.

kc