Polskie Radio

Światowy Dzień Radia na antenach Polskiego Radia

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2021 12:10
13 lutego z okazji Światowego Dnia Radia Polskie Radio zaprosiło na specjalne audycje i programy podkreślające szczególną rolę radia, jako środka komunikacji na całym świecie. Światowy Dzień Radia proklamowany został przez  UNESCO w 2011 roku. Od tego czasu Polskie Radio, dbając o promocję radiofonii i podkreślając jej szczególne znaczenie we współczesnej historii, przygotowuje na ten wyjątkowy dzień specjalny program. Tegoroczne hasła przewodnie wydarzenia to innowacja, łączność i ewolucja.
Polskie Radio - Innowacja
Polskie Radio - InnowacjaFoto: PR
logo

W Światowy Dzień Radia dziennikarze Programu Pierwszego szukali odpowiedzi na pytania, za co słuchacze kochają radio i czym dla nich jest. O to pytała Karolina Rożej w audycji "Wolna sobota z Jedynką" (godz.6.00 - godz.9.00), a potem Roman Czejarek w audycji "Jedyne takie miejsce" (godz. 9.00-12.00), która nadawana była z Gołuchowa.


Światowy Dzień Radia łączność 1200.jpg
Światowy Dzień Radia w Programie I

W audycji "Z muzyką po Kresach" o godz. 18.05 Aleksandra Tykarska opowiedziała o początkach działalności Rozgłośni Polskiego Radia w Wilnie, które sięgają 1928 roku i o słynnych w wileńskim radiu gawędach "Ciotki Albinowej", "Wincuka Markotnego" i "Adwerdki". W audycji pojawiły się dźwięki archiwalne i komentarz Kamila Zalewskiego, korespondenta PR w Wilnie.

Z kolei o 19.30 w "Jedynce Dzieciom" Dobrosława Bałazy - autorka słuchowisk dla dzieci, reżyser w Teatrze Polskiego Radia, opowiedziała czym Teatr Wyobraźni rożni się od klasycznego teatru, o czym trzeba pamiętać pisząc słuchowisko oraz jakie są najważniejsze reżyserskie wyzwania.

Audycje poprowadziła Agnieszka Kunikowska.


logo

Program Drugi Polskiego Radia w tym wyjątkowym dla radia dniu zaproponował swoim słuchaczom przede wszystkim doskonałą muzykę. W "Domówce z Dwójką" (godz. 19.00–19.30) trio Bastarda oraz João de Sousa zaprezentowało autorskie aranżacje utworów fado.

W "Operze pod gwiazdami" (godz. 20.00–23.00) Marek Zwyrzykowski zaprezentował Traviatę Giuseppe Verdiego, operę w trzech aktach (Metropolitan Opera Chorus, Metropolitan Opera Orchestra, Nowy Jork, 18.01.2020), z udziałem m. in. Aleksandry Kurzak (sopran), jako Violetty Valéry, dyrygował Karel Mark Chichon.

Z kolei audycja "Dwie do setki" (godz. 15.00-17.00) poświęcona była polskim artystom, którzy współpracowali z rozgłośniami zagranicznymi. Gośćmi Andrzeja Zielińskiego i Jakuba Kukli byli m. in.: skrzypaczka Kaja Danczowska, pianista jazzowy Władysław Sendecki oraz dyrygent Grzegorz Nowak.

Nie zabrakło oczywiście dźwięków archiwalnych i sylwetek ludzi radia, m. in. Zygmunta Chamca - pierwszego Dyrektora Polskiego Radia. Program Drugi Polskiego Radia specjalnie na ten dzień wybrał słuchowisko Sławomira Mrożka "Na pełnym morzu" w reżyserii Waldemara Modestowicza i opracowaniu muzycznym Małgorzaty Małaszko. W obsadzie: Krzysztof Kowalewski, Marian Opania, Jarosław Gajewski. Emisja odbyła się w "Wieczorze ze słuchowiskiem" godz. 19.30–20.00.

 

logo

W piątek 12 lutego w Programie Trzecim Polskiego Radia w "Trójce do Trzeciej" (godz. 11.00–15.00) o innowacjach w technologiach. W popołudniowej audycji "Zapraszamy do Trójki" (godz.15.00–18.00) Karol Gnat poruszył temat przyszłości radia, sposobów słuchania oraz muzyki w radiu.

W Światowy Dzień Radia Piotr Łodej poprowadził audycję specjalną "Zakochani w radiu" (godz. 11.00-12.00) na antenie radiowej Trójki. Gośćmi byli dziennikarze: Piotr Majewski, Marek Wiernik i  Tomasz Żąda.

Trójka przygotowała także materiały reporterskie o archiwum Polskiego Radia, historii jego powstania i o tym, jak się zmieniało jako medium. Na antenie pojawiły się także utwory muzyczne ważne w historii radia z perspektywy dziennikarzy muzycznych oraz konkursy dla słuchaczy.

 

logo

Już 12 lutego Czwórka (godz.12.00 do 13.00) zaprosiła słuchaczy na audycję "Stacja Nauka", w której zgłębiony został temat fal radiowych. W Światowy Dzień Radia 13 lutego w "Zaklinaczach czasu" (godz. 14.00-15.00) pojawił się temat początków radia w Polsce, jego rozwoju, ale także przeszkodach, jakie musiało pokonać.

Tego dnia w "Prywatce" (godz.20.00–22.00) Ula Kaczyńska rozmawiała z Anią Kraft, Jurkiem Przeździeckim i Kubą Sojką – dj-ami znanymi z anteny Czwórki, o tym jak wyglądała u nich zamiana konsolety djskiej na konsoletę radiową i czym jest dla nich radio.

Od godz.22.00 w "Klubotece" można było wysłuchać opowieści Norberta Borzyma, który zdradzał tajniki transmisji i retransmisji wydarzeń muzycznych. W audycji nie zabrakło też przykładów takich retransmisji.

logo

Polskie Radio Dzieciom przygotowało z okazji święta rozmowy ze słuchaczami anteny z całego świata – m. in. Japonii, Turcji, Włoch, Niemiec, Francji i Holandii. Ci opowiedzieli dlaczego słuchają Polskiego Radia Dzieciom, co lubią, co im się najbardziej podoba, a co by w Radiu zmienili.


o czym one mówią_1200.jpg
Polskie Radio Dzieciom: co tydzień do wygrania radioodbiornik DAB+

Także o tym, jak wygląda życie w ich kraju. Gościem audycji specjalnej "Dawno, dawno temu" (godz. 15.00-16.00) był Paweł Sztompke – wieloletni dziennikarz Polskiego Radia, który opowiedział o radiowych osobowościach. 

logo

Polskie Radio Chopin przygotowało na 13 lutego audycje specjalne poświęcone ludziom radia: o 10.00 Janowi Weberowi (program Marty Jankowskiej), o 14.00 Władysławowi Szpilmanowi i jego pracy w Polskim Radiu (program Magdaleny Sawickiej), zaś o 18.00 - krytykowi muzycznemu i radiowcowi Karolowi Stromengerowi (program Marty Jankowskiej).

Poza tym nie zabrakło audycji Mariusza Gradowskiego z muzyką do filmu „Złote czasy radia” Woody’ego Allena.

logo

Informacje o Światowym Dniu Radia pojawiały się przez cały dzień (13 lutego) w serwisach informacyjnych i rozmowach publicystycznych Polskiego Radia 24.

Czytaj także:

logo

Polskie Radio dla Zagranicy 13 lutego przybliżyło temat Światowego Dnia Radia w serwisach informacyjnych. Poza tym redakcja rosyjska przygotowała specjalną audycję "Radio w naszym życiu w dobie nowych mediów", redakcja ukraińska nadała specjalny magazyn poświęcony specyfice pracy korespondentów zagranicznych Polskiego Radia, a w nim rozmowy m.in. z korespondentem na Litwie i w Chinach.

Redakcja niemiecka przedstawiła historię Polskiego Radia od jego początków do 30 września 1939 wraz z archiwalnymi nagraniami, pierwszymi audycjami, współpracą z rozgłośniami zagranicznymi,  rozgłośniami regionalnymi, sprawozdaniami z Sejmu oraz roli Polskiego Radia we wrześniu 1939 roku. 

logo

Na antenie Polskiego Radia Kierowców pojawiły się wzmianki dotyczące przeplatającej się historii radiofonii i motoryzacji, a na Facebooku  udostępniony został krótki filmik, gdzie słuchacze mogli zobaczyć, jak PRK wygląda od środka.