Polskie Radio

Prezydent nadał tytuł profesora dyrektorowi Polskiego Radia Chopin

Ostatnia aktualizacja: 19.03.2021 10:01
Prezydent Andrzej Duda nadał tytuł profesora dyrektorowi Polskiego Radia Chopin Marcinowi Gmysowi. Jak powiedział Informacyjnej Agencji Radiowej, nominacja prezydencka jest dla niego ważna. 
Marcin Gmys
Marcin GmysFoto: Wojciech Kusiński/Polskie Radio

- To ukoronowanie dotychczasowej drogi naukowej, która od dobrych trzech lat przebiega równolegle z pracą w Polskim Radiu - dającą mi ogromną satysfakcję. To jest praca, która w tej chwili zabiera mi znacznie więcej czasu niż praca naukowa - mówił dyrektor Polskiego Radia Chopin.


czytaj więcej
Polskie Radio Chopin.jpg
Trzy nowe audycje na nowy rok w Polskim Radiu Chopin

Profesor Marcin Gmys jest muzykologiem zajmującym się między innymi historią muzyki polskiej XVIII i XIX wieku i muzyką Młodej Polski. - Udało mi się moje badania połączyć z pracą w Polskim Radiu, bo jednym z takich moich małych odkryć było przywrócenie twórczości Eugeniusza Morawskiego - jego trzypłytową, największą retrospektywę wydaliśmy w grudniu ubiegłego roku - mówił.

Profesor od wielu lat bada twórczość Feliksa Nowowiejskiego. Jak mówi, jego fascynacją jest twórczość jednego z najwybitniejszych żyjących polskich kompozytorów Pawła Mykietyna. Szczególnie interesuje się operą.

- Uwielbiam operę jako temat, ponieważ jest to połączenie muzyki, literatury i teatru, a mnie, jako muzykologa, zawsze interesują pogranicza muzyki i innych sztuk. Wydaje mi się, że na styku rozmaitych dziedzin artystycznych dzieją się zjawiska najbardziej interesujące - mówił Marcin Gmys.

Dyrektor anteny mówił, że w najbliższym czasie będzie zorganizowany trzeci festiwal Polskiego Radia Chopin w Antoninie. Z powodu pandemii - bez udziału publiczności. Jest zaplanowany na 13-18 kwietnia. - Festiwal będzie nosił podtytuł »W kręgu Chopina, Żeleńskiego i Paderewskiego«, a to w związku z setną rocznicą śmierci Władysława Żeleńskiego i osiemdziesiątą rocznicą śmierci Ignacego Jana Paderewskiego. Będziemy próbowali pokazać Chopina jako tego twórcę, który promieniował między innymi na tych dwóch wielkich kompozytorów - mówił Marcin Gmys.

Zaraz po zakończeniu tego festiwalu, 19 kwietnia rozpocznie się wirtualny Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina dla dzieci i młodzieży do lat 16.

IAR/kh