Polskie Radio
Section05
Andrzej Duda

Wideokonferencja prezydenta z przedsiębiorcami. Andrzej Duda zainaugurował nową akcję

Ocena sytuacji, w jakiej w związku z pandemią koronawirusa znalazły się m.in. mikro i średnie firmy związane z branżą odzieżową i wystawienniczą, była jednym z tematów wtorkowej wideokonferencji prezydenta Andrzeja Dudy z przedsiębiorcami - podała Kancelaria Prezydenta. W spotkaniu uczestniczyła też minister rozwoju Jadwiga Emilewicz.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Andrzej Duda Jadwiga Emilewicz tarcza antykryzysowa przedsiębiorca

Błażej Spychalski: większość parlamentarna jest stabilna i funkcjonuje

– Jarosław Gowin złożył propozycję zmiany konstytucji i zobowiązał się, że będzie szukał większości, aby te rozwiązania zostały przyjęte. Jak rozumiem, nie znalazł takiej większości – powiedział w Programie 3 Polskiego Radia rzecznik prezydenta Andrzeja Dudy Błażej Spychalski, komentując dymisję wicepremiera. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka Błażej Spychalski Andrzej Duda Jarosław Gowin wybory prezydenckie 2020

"Rozwiązanie prodemokratyczne". Rzecznik prezydenta o ustawie dot. głosowania korespondencyjnego

- Pan prezydent wielokrotnie mówił, że jeśli zachowane będą zasady bezpieczeństwa i zasada powszechności, tak fundamentalna w naszym porządku konstytucyjnym, to takie rozwiązania powinny być przyjęte - powiedział rzecznik Andrzeja Dudy o przyjętej przez Sejm ustawie o głosowaniu korespondencyjnym. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka Błażej Spychalski Andrzej Duda wybory prezydenckie 2020 Sejm głosowanie korespondencyjne

Współpraca medyków z Polski i Korei Płd. Prezydenci obu państw rozmawiali na temat walki z koronawirusem

- Współdziałanie Polski i Republiki Korei w walce z pandemią koronawirusa oraz perspektywy współpracy gospodarczej w przezwyciężaniu jej ekonomicznych skutków były tematami rozmowy telefonicznej prezydentów Andrzeja Dudy i Mun Dze Ina - poinformował szef gabinetu prezydenta RP Krzysztof Szczerski.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA prezydent Andrzej Duda Korea Południowa koronawirus Koronawirus w Polsce

Politolog: społeczeństwo bardzo dobrze ocenia działania rządu podczas kryzysu

- Sama idea głosowania korespondencyjnego jest słuszna, budzi jednak obawę pomysł, by był to wyłączny sposób głosowania, powinniśmy iść w kierunku utrzymania możliwości oddania głosu w lokalach wyborczych z jednoczesnym dodaniem możliwości korespondencyjnej. Takie działania uzyskałyby większą aprobatę społeczną – mówił dr Andrzej Anusz, politolog, historyk z  Instytutu Piłsudskiego. Podkreślił, że społeczeństwo bardzo dobrze ocenia działania rządu podczas kryzysu.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Koronawirus w Polsce koronawirus wybory prezydenckie 2020 polityka Andrzej Duda

"Należy liczyć się z tym, że będą przesunięte". Prezydent prognozuje, co z tegorocznymi maturami

- Nie sądzę, żeby mogło dojść do sytuacji, że matury będą odwołane. Należy się liczyć z tym, że będą przesunięte - ocenił prezydent Andrzej Duda podczas poniedziałkowej sesji pytań i odpowiedzi (Q&A) na Facebooku. Dodał, że decydujący będzie głos ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Andrzej Duda polityka prezydent matura szkoła

Mucha: jeśli głosowanie korespondencyjne wiązałoby się z narażeniem życia i zdrowia, to go nie będzie

- Prezydent Andrzej Duda skupia się teraz przede wszystkim na kwestiach związanych z życiem i zdrowiem Polaków - powiedział wiceszef Kancelarii Prezydenta Paweł Mucha. Według niego, jeżeli głosowanie korespondencyjne miałoby zagrażać życiu i zdrowiu, to takiego głosowanie nie będzie.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Koronawirus w Polsce wybory prezydenckie polityka wybory prezydenckie 2020 Łukasz Szumowski prezydent Andrzej Duda Paweł Mucha

Prezydent: jeśli stan nadzwyczajny będzie niezbędnym narzędziem, to zostanie wprowadzony

- Uważam, że Polska zdaje ten trudny egzamin - powiedział w "Do Rzeczy" prezydent Andrzej Duda, komentując sytuację epidemiczną. Ocenił, że na razie nie ma potrzeby wprowadzania stanu klęski żywiołowej, ale "jeśli wprowadzenie stanu nadzwyczajnego będzie niezbędnym narzędziem, które może pomóc, to z pewnością zostanie on wprowadzony".
Zobacz więcej na temat:  Koronawirus w Polsce koronawirus wirus pandemia COVID-19 prezydent Andrzej Duda tarcza antykryzysowa wybory prezydenckie 2020 społeczeństwo POLSKA