Polskie Radio
Section05
prezydent

Komentarz do słów prezydenta o Marcu’68

Prezydent Andrzej Duda podczas uroczystości związanych z obchodami 50. rocznicy wydarzeń Marca’68 zwrócił się do wygnanych w 1968 roku o wybaczenie. „Moja Polska nie ma powodu przepraszać, ale ja ich proszę o wybaczenie Polsce w ogóle” – powiedział prezydent Duda. Słowa głowy państwa komentował na antenie Polskiego Radia 24 Miłosz Lodowski z portalu Rebelya.pl.
Zobacz więcej na temat:  Andrzej Duda marzec 1968 prezydent Żydzi Izrael Tel Awiw Holokaust

"Sojusz polsko-amerykański będzie rozwijany"

Strategiczne relacje polsko-amerykańskie nie tylko się nie pogorszyły, ale będą rozwijane. Taką opinię wyraził przebywający w Waszyngtonie szef gabinetu prezydenta RP Krzysztof Szczerski. Tymczasem Departament Stanu po raz kolejny zaprzeczył, że spór o ustawę o IPN spowodował zawieszenie dialogu dyplomatycznego na najwyższym szczeblu pomiędzy Polską a USA.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT POLSKA USA Krzysztof Szczerski IPN prezydent Andrzej Duda

Północ-Południe: Publicysta o relacjach polsko-amerykańskich

Doniesienia mediów o zawieszeniu przez USA stosunków z Polską i inne tego typu wiadomości "są po prostu fałszywe" - podkreśliła we wtorek na konferencji prasowej rzeczniczka Departamentu Stanu Heather Nauert. Także przebywająca w Waszyngtonie pełnomocnik premiera do spraw dialogu międzynarodowego Anna Maria Anders powiedziała, że USA nie stosuje wobec Polski sankcji. Rzeczniczka rządu Joanna Kopcińska zapewnia zaś, że strategiczna współpraca polsko-amerykańska nie jest zagrożona. O materiale jednego z portali mówił w audycji Północ-Południe Adrian Stankowski z "Gazety Polskiej Codziennie". 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 polityka zagraniczna USA USA premier Donald Trump prezydent polityka

"Czcimy Żołnierzy Wyklętych za to, co zrobili dla Polski”

„Dziękujemy za wolną Polskę” - powiedział, zwracając się do Żołnierzy Niezłomnych podczas czwartkowych uroczystości w dawnym więzieniu przy ul. Rakowieckiej w Warszawie, prezydent Andrzej Duda. „To chyba najstraszniejsze w naszym kraju miejsce walki do końca o niepodległą Rzeczpospolitą” – podkreślił. O Narodowym Dniu Pamięci Żołnierzy Wyklętych mówili w audycji Młoda Audycja Polityczna Marcin Pasierbski (prezes Fundacji Służba Niepodległej), Marcel Lesik (Stowarzyszenie KoLiber) i Paweł Mosakowski (Studenci dla RP).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Żołnierze Wyklęci Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych PRL prezydent