Polskie Radio
Section05
prezydent

NASZ WYWIAD Wyrównany wyścig. Starcie "wychowanka Ficy" z dyplomatą

Ważą się losy Słowacji pod rządami premiera Roberta Ficy. Czy zyska w prezydencie sojusznika i będzie mógł kierować krajem bardziej w duchu "węgierskim"? Jak wyglądają sondaże przedwyborcze, jakie tematy pojawiają się w kampanii? O tym w wywiadzie z portalem PolskieRadio24.pl Łukasz Ogrodnik (PISM).
Zobacz więcej na temat:  Słowacja wybory polityka ŚWIAT Europa NASZ WYWIAD Zuzana Czaputova Robert Fico Czechy prezydent

Ważne wybory u sąsiadów. "Był chaos, zapomnieli o aferach"

- Rządząca wcześniej koalicja była skłócona, panował chaos. Ludzie, doświadczając tego na co dzień, zapomnieli o sprawach korupcyjnych, sprawie zabójstwa dziennikarza Jana Kuciaka. Dlatego doszły do władzy partie, na których czele w koalicji stanął Roberto Fico - mówił o zmianie władzy na Słowacji dr Łukasz Lewkowicz (UMCS, IEŚ). W nadchodzącej drugiej turze wyborów Słowacy zdecydują, czy wybiorą prezydenta z koalicji Ficy, czy jego oponenta. 
Zobacz więcej na temat:  Słowacja wybory polityka ŚWIAT Europa NASZ WYWIAD Zuzana Czaputova Robert Fico Czechy prezydent

Argentyńska "piła łańcuchowa". Prezydent Milei tnie wydatki

Libertariański prezydent Argentyny Javier Milei w ramach kampanii "cięcia piłą łańcuchową" wydatków publicznych zmniejszył w styczniu i lutym finansowanie państwowych spółek o ponad połowę w ujęciu realnym - poinformował dziennik "La Nacion". Javier Milei zapowiadał w kampanii wyborczej, że "wszystko, co może być w rękach prywatnych" zostanie sprywatyzowane.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA ŚWIAT Argentyna prezydent reformy budżet koszty

Przeszukania w domach posłów PiS. Komentarz prezydenta. "Zakładam, że mają do tego podstawy"

- Zakładam, że jeżeli ktoś ze służb lub prokuratury pozwala sobie na takie działania wobec posłów i ludzi, którzy sprawowali ważne funkcje publiczne, ma do tego podstawy - mówił prezydent Andrzej Duda, odnosząc się do działań ws. Funduszu Sprawiedliwości. - Jeżeli nie, to myślę, że odpowiedzialność karna jest nieuchronna - dodał.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA prezydent prokuratura Zbigniew Ziobro Andrzej Duda

Rozmowy o NATO i UE. Duda: jesteśmy w awangardzie Sojuszu

Przyszłość Unii Europejskiej, a także węgierka i prezydencja we Wspólnocie oraz sytuacja bezpieczeństwa w Europie i na Bliskim Wschodzie - to tematy, jakie omówili podczas spotkania w Małopolsce prezydenci Polski i Węgier Andrzej Duda i Tamas Sulyok. Obaj przywódcy podkreślali także zaangażowanie swoich krajów w Sojusz Północnoatlantycki i wskazywali na wydatki ponoszone na obronność.  
Zobacz więcej na temat:  POLSKA prezydent Andrzej Duda Węgry grupa wyszehradzka