Polskie Radio

Koncert "Gramy dla Białorusi" 2021

Ostatnia aktualizacja: 26.03.2021 06:45
Polskie Radio, podejmując na swoich antenach ważne społecznie inicjatywy, także teraz włącza się w wydarzenie będące wyrazem solidarności z Białorusią, jakim jest specjalny koncert "Gramy dla Białorusi 2021". Fragmentów koncertu można było wysłuchać w czwartek (25 marca) po godz. 23.00 na antenie Programu Drugiego Polskiego Radia, a jego retransmisję w poniedziałek (29 marca) po godz. 20.00 na antenie Programu Pierwszego Polskiego Radia. O wydarzeniu tym informują także serwisy informacyjne Polskiego Radia dla Zagranicy.
baner wydarzenia
baner wydarzeniaFoto: materiały promocyjne

Na scenie wystąpiła orkiestra Filharmonii Narodowej oraz gwiazdy polskiej sceny muzycznej, m. in.: Krystyna Prońko, Katarzyna Cerekwicka, Igor Herbut, Piotr Cugowski, a także artyści białoruscy, tacy jak indie popowa NaviBand oraz chór Harmoń z Łosinki.

Jak podają organizatorzy: 

W programie koncertu, w nowych aranżacjach, znalazły się utwory ikony polskiej sceny muzycznej - Czesława Niemena, który urodził się i wychował na terenach dzisiejszej Białorusi. Zabrzmią też utwory zespołu NaviBand napisane dla wsparcia ubiegłorocznych protestów białoruskiego społeczeństwa, słynne "Mury" Jacka Kaczmarskiego oraz przebój białoruskiej grupy Lyapis Trubetskoy pt. "Graj".

Polskie Radio, wypełniając misję nadawcy publicznego, dba o szerzenie wartości demokratycznych i zasad społeczeństwa obywatelskiego. W ubiegłym roku, w związku z protestami społecznymi na Białorusi, Polskie Radio uruchomiło na antenie Programu Pierwszego specjalne serwisy informacyjne w języku białoruskim, które wciąż stanowią jedno z niewielu źródeł niezależnej i wiarygodnej informacji dla Białorusinów. 

Nadawany na falach długich o częstotliwości 225 kHz Program Pierwszy Polskiego Radia obejmuje swoim zasięgiem całą Europę, w tym Białoruś. Możliwe jest to dzięki nadajnikom Radiowego Centrum Nadawczego Polskiego Radia w Solcu Kujawskim. Wiadomości dla Białorusi emitowane są po godzinie 6.30, po 12.00 i po 22.00.

Organizatorem koncertu jest Narodowe Centrum Kultury przy wsparciu Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, Centrum Kultury i Historii TVP SA oraz Filharmonii Narodowej.