Polskie Radio

Propozycje wielkanocne w programach Polskiego Radia

Ostatnia aktualizacja: 01.04.2021 13:00
W Jedynce podczas Świąt Wielkanocnych - transmisje mszy św. i nabożeństw, w Dwójce - muzyczne odzwierciedlenie paschalnych wydarzeń a w Trójce audycje i muzyka niosące ukojenie i nadzieję. W Czwórce - wywiady z artystami, medytacja oraz ciekawostki naukowe. Zapraszamy!
Nicolaos Tzafouris, Chrystus niosący krzyż, The Metropolitan Museum of Art
Nicolaos Tzafouris, Chrystus niosący krzyż, The Metropolitan Museum of ArtFoto: Creative Commons Zero (CC0)
logo

Niedziela Wielkanocna

10.00-12.00 - Czas Pogody

W tych szczególnym przeżywaniu Świąt Wielkanocnych Jedynka przypomni sylwetkę znakomitego kompozytora, skrzypka i aranżera Andrzeja Rutkowskiego, który komponował m.in. dla Haliny Kunickiej, Grażyny Świtały, Steni Kozłowskiej, Jerzego Połomskiego  i Ireny Santor. To jego nuty brzmią w takich przebojach, jak: "Dla nas ta noc pod gwiazdami", "Dwa serca jak pociągi", czy "Noc z Renatą". Z kompozytorem porozmawiamy o pasji życia i tworzenia, o wiecznie młodych przebojach. Będzie także pieśń "Słowik" wybrana przez Kazimierza Kowalskiego oraz skecz z archiwum PR.

14.00-15.00 - Piosenki na życzenie - Iga Niewiadomska

Specjalne, świąteczne wydanie "piosenek na życzenie". Możliwość pozdrowień, życzeń, ciepłych słów, wysyłanych do bliskich za pośrednictwem PR1. Dla wielu to jedyna okazja, by w tym trudnym czasie być blisko drugiego człowieka.

19.00-20.00 - Świąteczne spotkanie z królową sportu. Kilka tygodni temu odbyła się jedna z największych sportowych imprez na świecie w dobie pandemii - Halowe Mistrzostwa Europy w Lekkiej Atletyce. Przedstawimy sylwetki młodych lekkoatletów, którzy są nadzieją polskiego sportu, przypomnimy emocje związane z ich startami - aż 10 razy stawali na podium podczas mistrzostw, Patryk Dobek, Justyna Święty-Ersetic, Mateusz Borkowski. Aut. Rafał Bała

20.00-21.00 - "Duety z klasą"

Piękne duety, w wykonaniu największych gwiazd i w szlachetnych aranżacjach, to idealna propozycja na świąteczny wieczór. Usłyszymy niezapomniane duety Luciana Pavarottiego i jego przyjaciół - ikon muzyki popularnej. Będą także  wspaniałe nagrania, z udziałem takich artystów jak: Barbra Streisand, Tony Bennett, Frank Sinatra. Piękne głosy i wyjątkowe piosenki z klasą. Zaprasza Robert Kamyk

21.00-22.00 - Teatr Polskiego Radia - "Dekalog" - reżyserska praca zbiorowa

Wielkanocny Poniedziałek z Jedynką

10.00-13.00 - Życzenia i pozdrowienia od słuchaczy, wspaniała muzyka, a także audycja Wojciecha Urbana

Osobami, które być może najtrudniej znoszą czas pandemii, są seniorzy. O bolączkach i sytuacji seniorów w Polsce, porozmawiam z prof. Tomaszem Targowskim, krajowym konsultantem w dziedzinie geriatrii - kierownikiem Kliniki i Polikliniki Geriatrii w Narodowym Instytucie Geriatrii, Reumatologii i Rehabilitacji i z Marią Leszczyńską, prezes Siedleckiego Stowarzyszenia Pomocy Osobom z Chorobą Alzheimera.

16.00-19.00 - Życzenia i pozdrowienia od słuchaczy, wspaniała muzyka, a także audycja Anny Stempniak

W tym roku minie 145 lat od śmierci Aleksandra hr. Fredry. To będzie punkt wyjścia do rozmowy o roli komedii w sztuce i życiu - jak zmieniała się od starożytności do dziś, dlaczego jest potrzebna. Audycję zilustrujemy fragmentami najsłynniejszych polskich komedii.


logo

Niedziela Wielkanocna

08.00 - TRANSMISJA Msza św. Zmartwychwstania Pańskiego z parafii Matki Bożej Szkaplerznej i św. Józefa Kościoła Starokatolickiego Mariawitów w Lipce

Mszę świętą sprawuje i kazanie wygłosi kapłan Michał Wąsowski, proboszcz parafii

14.00 - Namalować i opowiedzieć Zmartwychwstanie. Spotkanie z bp. Michałem Janochą 

18.00 - TRANSMISJA z Festiwalu Misteria Paschalia 2021 - koncert Cappelli Mediterranea (Genewa, Victoria Hall)

Mariana Flores - sopran, Leandro Marziotte - kontratenor, Emiliano Gonzalez Toro - tenor, Matteo Bellotto - bas, Chór Kameralny w Namur, Cappella Mediterranea, dyr. Leonardo García Alarcón

21.00 - Urodziny Mariana Hemara 

Poniedziałek Wielkanocny

08.00 - TRANSMISJA nabożeństwo wielkanocne z I Zboru Kościoła Chrześcijan Baptystów w Warszawie

Liturgię sprawuje pastor Samuel Skrzypkowski, kazanie wygłosi Przewodniczący Rady Kościoła Chrześcijan Baptystów w Polsce, pastor Mateusz Wichary. 

14.00 - muzycznych skarbów - spotkanie z Reinhardem Goebelem 

18.00 - TRANSMISJA z Festiwalu Misteria Paschalia 2021 - koncert Natalii Kawałek i Capelli Cracoviensis (Kraków, Centrum Kongresowe ICE)

logo

Niedzielne wielkanocne śniadanie można będzie zjeść w towarzystwie Anny Popek, która od godz. 10.00 będzie przypominać zwyczaje, które od wieków tworzą niezapomniany klimat tych świąt.

Z kolei wieczorem w Niedzielę Wielkanocną Trójka zaprasza na dwa wspaniałe koncerty. Retransmisji recitalu autorskiego Wojciecha Młynarskiego ze studia im. Witolda Lutosławskiego z 2000 roku będzie można wysłuchać od godz. 19.00. Jego piosenki nie tylko są mądrym i wnikliwym opisaniem świata wokół nas, ale także - niosą nadzieję.

Natomiast godzinę później będzie można odpłynąć wraz z charakterystycznym, kojącym głosem Gregory'ego Portera. Przypomnimy jego koncert ze studia im. Agnieszki Osieckiej z 2017 roku i to będzie jazz najwyższej próby.

Poniedziałek Wielkanocny to... lany poniedziałek! Trójka, nawiązując do wielkanocnych tradycji, także szykuje słuchaczom prawdziwy, antenowy śmigus-dyngus! Dlatego już od godz. 8.00 Małgorzata Łukowska zaprasza na dwugodzinny "Trójkowy śmigus muzyczny". Następnie, od godz. 10.00, aż pięciogodzinny "Trójkowy dyngus kulturalny" proponuje Piotr Łodej. A swoistym deserem i podsumowaniem będą "Wielkanocne baby" Tomasza Żądy w godz. 15.00-17.00.

logo

Niedziela Wielkanocna

W audycji "Funkadelia" po godz. 17.00 - specjalna gospelowa selekcja z groovem, a po godz. 18.00 zaprosimy na retransmisję sylwestrowego koncertu Jareckiego.

Poniedziałek Wielkanocny

Po godz. 9.00 Michał Witak i audycja "Numer raz wita Was", a w niej świąteczna playlista poszerzona o gatunek muzyczny, który nie pojawia się na co dzień wśród propozycji autora, czyli gospel. To muzyka, która dla wielu jest żywiołem, radością, sposobem na poznanie siebie i otwarcie na innych.​    

W godz. 10.00 – 11.00 - "Stacja Kultura" pod hasłem "Powrót do korzeni". W pierwszej części programu Dorota Borodaj - autorka książki "Ręcznie robione" opowie o rzemieślnikach XXI wieku. Jak dzisiaj wygląda ich praca, jak wygląda zderzenie tradycji z nowoczesnością, które gałęzie rzemiosła cieszą się największym powodzeniem? W drugiej części programu Damian Sikorski opowie o płytach, które były nagrywane w naturze. Jakie są efekty takich eksperymentów? Można posłuchać m.in. na płycie Mikromusic.  

Po godz. 12.00 świąteczne wydanie "Stacji Nauka", czyli "Nie lejemy wody!". Oliwia Krettek przyjrzy się mechanizmom, przez które woda wyrzucana jest z określoną siłą. Jak powstaje gejzer? Z jaką mocą woda wypływa z węża strażackiego? Czy ciśnienie wody z fontanny można porównać do tej z pistoletu na wodę? 

Po godz. 13.00 na "Muzyczny Lunch" zaprosi Ula Kaczyńska. ​Bez wody lania - muzyka do słuchania: skandynawski pop, od którego nie wieje arktyczny chłód, Greentea Peng jak nowa Erykah Badu, proste melodie od Blauki i Kwiatu Jabłoni i jeszcze elektronika od Sundrop i Sofii Kourtesis.

"Dajesz radę" po godz. 14.00 Kacper Kowalczyk porozmawia z ekspertami o ludzkim obliczu zwierząt: kochają i tworzą rodziny, cenią wspólnotę, cieszą się i podziwiają piękno. Są wśród nich wrażliwi artyści, przywódcy, odkrywcy i tchórze. Mamy zwierzęce troskliwe matki i zazdrośników. 

W programie "Czat Czwórki" Piotra Firana po godz. 15.00 przejrzymy się w kropli wody - tej z topniejących lodowców, z islandzkich gejzerów i z kopanych w Afryce studniach. W drugiej godzinie o początku nowego życia opowie Ewa Sobieszczak. Równo rok temu spakowała swój dobytek do campera i wyruszyła w podróż.

Poniedziałkowy wieczór także pełen będzie muzyki na żywo. W audycji "Strefa Dread" Makena po godz. 22.00 retransmisja sylwestrowego koncertu Łąki Łan, który odbył się w Polski Radiu.

Zapraszamy!

Zobacz więcej na temat: #zostańwdomu W POLSKIM RADIU