Polskie Radio

"Leniwe przedpołudnie" i "Czas pogody". Polskie Radio na niedzielę

Ostatnia aktualizacja: 10.04.2021 18:00
W Dniu Radia opowiemy, jak powstawały audycje kiedyś, a jak powstają dziś? Jak ze swoimi ulubionymi prowadzącymi kontaktowali się słuchacze, gdy nie było mediów społecznościowych i telefonów? Ponadto klasyka literatury i muzyka dla każdego.
Polskie Radio. Studio emisyjne
Polskie Radio. Studio emisyjneFoto: Polskie Radio

logo


10.00-12.00 - "Czas pogody" - zaprasza Zbigniew Krajewski

Południowoafrykański Mafeking i początki idei skautingu; II wojna burska i Robert Baden-Powell, a po latach historia zatacza koło, zagarniając fantastyczne dziewczyny - przedwojenne polskie harcerki, wierne ideałom i wartościom skautingu nawet w nieludzkich okolicznościach. Jakich?

O tym opowie reportażystka, podróżniczka i dziennikarka Anna Kwiatkowska-Bieda.

Przypomnimy także audycję Mariana Hemara z RWE z lat 50. i posłuchamy arii z opery "Carmen" wybranej przez Kazimierza Kowalskiego. 

16.00-17.00 - "Zapomniane-przypomniane" - zaprasza Dariusz Michalski

Krzysztofa Klenczona portret muzyczny: część 1. Duet z Karolem Warginem na Festiwalu Młodych Talentów w Szczecinie. Niebiesko-Czarni. Pięciolinie. Czerwone Gitary. Festiwal w Opolu. Pierwsze przeboje. Pierwsze nagrania solowe. 

LITERATURA W JEDYNCE:

10.35 - od 29 marca - John Galsworthy "Saga rodu Forsyte'ów". Nagranie z roku 1970, reżyseria Andrzej Łapicki. W rolach głównych Marta Lipińska, Jan Świderski, Jan Englert, Andrzej Seweryn, Katarzyna Łaniewska i inni.

"Saga rodu Forsyte'ów" obejmuje losy kilku pokoleń bogatej mieszczańskiej rodziny. Historia zaczyna się w 1886 roku w Londynie. Rodzina Forsyte’ów spotyka się na wystawnym przyjęciu w domu starego Jolyona, aby świętować zaręczyny młodej June Forsyte z architektem Filipem Bosinneyem.

Wśród zgromadzonych obecny jest Soames Forsyte ze swą piękną żoną Ireną, jego najbardziej cenioną własnością. To spotkanie zapoczątkuje ciąg dramatycznych zdarzeń, które na zawsze podzielą rodzinę.

20.45 - od 29 marca do 18 kwietnia - "Tętniące serce" szwedzkiej pisarki Selmy Lagerlöf, w interpretacji Włodzimierza Pressa. Nagranie z archiwum PR, rok 1992, emitowane w internecie w ramach projektu "Radiobook".

23.50 - od 6 do 17 kwietnia - "Wielkie sekrety arcydzieł sztuki" Joanny Barszcz i Przemysława Barszcza, FRONDA PL. 


logo

09.30-10.00 - "Magazyn filmowy" / Filmy z crowfundingu - prowadzi Beata Kwiatkowska

10.00-11.00 - "Cafe Muza" / Ignacy Zalewski - prowadzi Andrzej Sułek

12.30-13.00 - "Czytelnia" / Jarosław Maślanek "Liczby ostatnie", Filip Zawada "Zbyt wiele zim minęło, żeby była wiosna" - prowadzi Małgorzata Szymankiewicz

Goście: Magdalena Mikołajczuk, Piotr Kofta

17.00-19.00 - "Kalambury z partytury" - prowadzi Krzysztof Herdzin


logo

00.00-01.00 - "Polarny w tropikach" - Michał Pomianowski

01.00-03.00 - "Od punka do Franka - weekendowo" - Radosław Okrasko

03.00-04.00 - "Trójkowe archiwum koncertowe" - Zofia Sylwin 

04.00-06.00 - "Ranny wzmacniacz" - Grzegorz Hoffmann

06.00-08.00 - "Muzyczne rozmowy" - Agnieszka Trzeciakiewicz, Marcin Witan - Redakcja katolicka

Niedziela Miłosierdzia- nowe Święto, które w 2000 roku ustanowił JP II. Twórczo odpowiedziało na nie wielu artystów tworząc oratoria, misteria i koncerty inspirowane historią Św. Faustyny Kowalskiej, Św. Franciszka, postacią JP II. O muzyce i sztuce, która po swojemu tłumaczy tajemnicę Miłosierdzia opowiemy  w najbliższej audycji.

08.00-09.00 - "Bed & Breakfast" - Piotr Firan/Raf Uzar 

09.00-10.00 - "Zagadkowa niedziela" - Katarzyna Stoparczyk 

Święto radia, fragmenty różnych form sztuki radiowej, Anna Olej-Kobus – o zwierzętach Afryki.

10.00-11.00 - "Leniwe przedpołudnie" - Małgorzata Łukowska 

11.00-12.00 - "Leniwe przedpołudnie" - Anna Popek 

12.00-13.00 - "Trójka literacka" - Magdalena Piejko 

Twórczość Stanisława Lema – audycja archiwalna

Goście: Mikołaj Sokołowski, Marek Pąkciński, Jacek Kopciński

13.00-13.15 - "Kwadrans Leszka Długosza"

13.15-14.00 - "Podróże ze smakiem" - Anna Kwiatkowska 

Podróż goździkowym szlakiem – wielkich biznesów, smakowitych potraw i tajników medycyny, wiedzie od Moluków zwanych Korzennymi Wyspami, przez Starożytne Chiny i Rzym po współczesny Zanzibar. Historia goździków to podręcznik biznesu i kryminał w jednym.

W średniowieczu i później ich kilogram był warty tyle co kilogram złota. Nie tylko uśmierzały ból zębów, zabezpieczały mięso przed zepsuciem ale ponoć też chroniły przed dżumą.

Gość: Waldemar Sulisz, Jacek Stasiński

14.00-16.00 - "Do trzech razy nuta" - Roman Dziewoński

16.05-17.00 - "Magazyn bardzo kulturalny" - Katarzyna Cygler i Piotr Majewski 

17.00-19.00 - "Trzecia strona medalu" - Bogusław Solecki/Dariusz Urbanowicz 

19.00-20.00 - "Koncert w Trójce" - Zofia Sylwin 

HARLEM – transmisja koncertu ze studia im. Agnieszki Osieckiej

20.00-21.00 - "Scena teatralna Trójki" - Piotr Majewski 

Słuchowisko pt.: „Dzień, w którym umarł Prokofiew”

Gość: Andrzej Brzoska – rozmowa o słuchowisku

21.00-00.00 - "Ciemna strona mocy" - Aleksandra Kaczkowska 


logo


20.33 - "W cieniu afer" - zaprasza Piotr Nisztor 

W niedzielnej audycji gościem Piotra Nisztora będzie Andrzej Jaworski, były prezes Stoczni Gdańskiej. Rozmowa będzie dotyczyła tematu upadku polskiego przemysłu stoczniowego w III RP na przykładzie gdańskiego zakładu.

22.06 - "Poczytnik" - zapraszają Krzysztof Masłoń i Tomasz Zapert

W cyklicznej audycji dotyczącej szeroko rozumianej literatury prowadzący poruszają nie tylko kwestie związane z nowościami na rynku wydawniczym, ale przede wszystkim zagłębiają w meandry biografistyki, filozoficzne konteksty w twórczości literackiej autorów i badają trendy w najnowszej literaturze. Tym razem prowadzący przyjrzą się książce Gieorgija Władimowa "Wierny Rusłan". Tytuł ten należy do klasyki łagrowej i opisuje metaforycznie dehumanizację i zniewolenie w totalitarnym świecie.


logo

09.00-10.00 - "Tędy po trendy" - Mateusz Kulik

Spotkanie z jurorem Plebiscytu Nieprzeciętni 2021, do którego przyjmujemy zgłoszenia do 18 kwietnia. Łukasz Polikowski - rocznik '89 to absolwent psychologii warszawskiej SWPS, obecnie prowadzi jeden z największych w Polsce kanałów o psychologii w serwisie YouTube - Człowiek Absurdalny oraz wykłada psychologię biznesu na Uczelni Techniczno-Handlowej w Warszawie. Prywatnie ojciec i fotograf amator. Jak "dorośnie", pragnie zostać pisarzem. Jakich cech będzie szukał u kandydatów do tytułu Nieprzeciętnego? W audycji nie zabraknie anegdot związanych z historią radia w Dniu Radia: Jak powstawały audycje kiedyś, a jak powstają dziś? Jak ze swoimi ulubionymi prowadzącymi kontaktowali się słuchacze, gdy nie było mediów społecznościowych i telefonów?

14.00-15.00 - "Hrapkowidz" - Błażej Hrapkowicz

Na DVD ukaże się klasyczny film Sidneya Lumeta "Dwunastu gniewnych ludzi". Jak możemy go dzisiaj odczytać? W audycji również rozmowa z twórcami serialu "Klangor".

17.00-18.00 - "Funkadelia" - Marcin Hubert "Harper"

Ghost Funk Orchestra, El Michels Affair, Whatitdo Archive Group i ich soundtrack do "zaginionego" kultowego włoskiego filmu, soulowy Brytyjczyk Joel Culpepper, zapowiedź nowego albumu DJ-a Formata, Brazylijczyk Marcos Valle i reedycja jego boogie-sambowego klasyka z lat 80., Sons Of Kemet, nowy Red Snapper, Kaidi Tatham, paryska grupa L'Imperatrice i wreszcie te bardziej funkowe nagrania Prince'a wybrane na FB przez słuchaczy Czwórki. 

20.00-21.00 - "Muzyka Dobrego Słowa" - Przemek Goławski

Tydzień po Wielkanocy kontynuujemy poszukiwania brzmień, które niosą radość. Spotkamy się z chórem Sound'n'Grace, by porozmawiać o nowych projektach i łączeniu muzyki pop, r'n'b i soul.

22.00-00.00 - "Off Control" - Mateusz Tomaszuk

Świętujemy Polski Dzień Radia! Mateusz Tomaszuk zapyta słuchaczy o to, czy pamiętają, jaki był ich pierwszy utwór usłyszany w audycji. Nie zabraknie wspomnień oraz utworów, które jednoznacznie kojarzą się słuchaczom z odsłuchem radiowym przy zgaszonym świetle w myśl zasady LIGHS OFF - MUSIC ON. 


logo

10.00-11.00 - "Dźwięk Dobry" - Gościem będzie reporter Mirosław Wlekły autor biografii Toniego Halika (Przygoda dzika Toniego Halika) i Kazimierza Górskiego (Górski. Wygramy my albo oni). Jak powstają biografie i jakie towarzyszą temu dźwięki.

11.00-12.00 - Koncert "Źródełko. Myśmy przyszli po dyngusie". To niezwykłe wykonania kolęd… wielkanocnych. Wystąpią Kaja i Janusz Prusinowscy oraz ich Goście.

17.00-18.00 - "Kulturoteka" - Na specjalne życzenie słuchaczy - spotkanie z pisarzem książek dla dzieci i młodzieży, autorem słuchowisk - Marcinem Pałaszem.

Dla rodziców:

21.00-22.00 - "Kulturalna strefa" - Po raz pierwszy w ramach #AkcjaŻonkile organizowanej przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN powstały ilustrowane opowiadania dla najmłodszych uczniów i uczennic. "Historię z pewnej ulicy" napisała znakomita pisarka dziecięca - Justyna Bednarek, a ilustracje wykonała Aleksandra Płocińska. "Pamięć drobinek" to tytuł opowiadania Zofii Staneckiej, które powstało specjalnie na akcję Żonkile z myślą o najmłodszych uczniach i uczennicach szkół podstawowych. Ilustracje wykonała Aleksandra Artymowska, której książki wydano w 20 językach na niemal całym świecie. W Strefie opowiemy o akcji. Audycja z udziałem Justyny Bednarek.

22.00-00.00 - "Muzyka dla rodzica" - 11 kwietnia 1956 r. James Brown zadebiutował na listach przebojów muzyki R&B singlem "Please, Please, Please." W audycji nie zabraknie piosenek prekursora takich gatunków jak rhythm and blues, soul i funk. Ponadto utwory artystów polskiej sceny m.in. P.Unity, Roberta Cichego, Całej Góry Barwinków, Dubska, Mysta i Króla.


.

12.00 - "Wokół Wielkiego Konkursu" - Artur Bielecki

W najnowszej audycji cyklu przypomniane zostaną sylwetki dwóch wybitnych polskich laureatów III Konkursu Chopinowskiego z roku 1937: Witolda Małcużyńskiego (3. nagroda) i Jana Ekiera (8. nagroda). Będzie to okazja do ciekawych porównań, gdyż w wykonaniu obu artystów usłyszymy VII Sonatę fortepianową B-dur Sergiusza Prokofiewa. Ponadto w audycji muzyka Chopina, Brahmsa, Rachmaninowa i Debussy'ego.

18.00 - "Złoty wiek muzyki kameralnej" - dr Danuta Gwizdalanka

Autorka zaprasza na godzinę z muzyką kameralną kompozytora i dobrego znajomego Fryderyka Chopina - George'a Onslowa.

21.00 - "Romantyczne Weberiana, czyli antenowe powroty Jana Webera" - program z komentarzem Marty Jankowskiej

Powoli zbliżamy się do końca audycji poświęconych Benno Moiseiwitschowi w ramach wieczorów chopinowskich. W Romantycznych Weberianach redaktor Weber podzieli się ze słuchaczami nagraniami z bardzo różnych okresów działalności pianisty - od pierwszych owoców współpracy Moiseiwitscha z wytwórnią His Master’s Voice, po pochodzące z ostatnich lat jego aktywności artystycznej.


Zapraszamy!


Zobacz więcej na temat: #zostańwdomu W POLSKIM RADIU