Polskie Radio

"Romantyczne brzemienia" i "Eureka". Polskie Radio na wtorek

Ostatnia aktualizacja: 12.04.2021 17:00
Wszystko o szczepieniach nauczycieli, a także kiedy i gdzie nasi praprzodkowie "wynaleźli" dom. O odkryciu radzieckiej ekranizacji "Władcy Pierścieni" Tolkiena. W Dniu Scrabble o tym, że tworzenie słów to świetna zabawa. 
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Africa Studio/shutterstock.com
Wyświetl ten post na Instagramie.

Post udostępniony przez 𝙿𝚘𝚕𝚜𝚔𝚒𝚎 𝚁𝚊𝚍𝚒𝚘 (@polskieradio)

logo

09.00-12.00 - "Cztery Pory Roku" - zaprasza Roman Czejarek

Audycję poświęcimy szczepieniom. W pierwszej godzinie szczególną uwagę zwrócimy na szczepienia nauczycieli. Dyrektorzy szkół nie chcą jednak udostępniać takich informacji rodzicom uczniów. Kto ma w tym sporze rację? A co z nauczycielami, którzy się nie zaszczepili? W studiu zdalnie pojawią się goście: przedstawiciele nauczycieli, a także lekarz dr Michał Sutkowski oraz Andrzej Wyrozembski, dyrektor jednej z warszawskich szkół. 

19.30-20.00 - "Eureka" - zaprasza Dorota Truszczak

Kalandra szara - niezwykłe zjawisko ornitologiczne

Kalandra szara znów jest w Polsce. Pojawiła się po 143 latach nieobecności. Na stronie rzadkieptaki.pl poinformował o tym Wojciech Guzik. Ptak zauważony został między Krosnem a Sanokiem. Kalandra szara to skowronek. Skowronki nazywamy posłańcami wiosny. Znane w naszym kraju skowronki niejedno mają imię: dzierlatka, lerka, rolak, górniczek, skowrończyk. Dlaczego wiadomość o bardzo dawno nie widzianej kalandrze zelektryzowała przyrodników? Czym różni się ona od zamieszkujących Polskę od lat skowronków? Skowronek to ptak wędrowny. Znamy ich 80 gatunków, a w Polsce - 6, łącznie 11 milionów par. To imponująca liczba. A mimo jest to u nas ptak chroniony. Z jakiego powodu? Gościem Eureki będzie dr Tomasz Wilk z Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków.

Kiedy i gdzie nasi praprzodkowie przestali być koczownikami, kiedy "wynaleźli" miejsce stałego osiedlenia - dom? Co to, współczesne nam, słowo oznaczało dla nich?

Çatalhöyük to miejsce, które zyskało miano pierwszej osady, którą zbudowali nasi praprzodkowie, kiedy przestali być koczownikami. Znajduje się w Anatolii w Turcji. Od blisko 60 lat trwają tam archeologiczne poszukiwania świata z 7400 czy 7300 roku p.n.e. Osiedle liczyło 5000 mieszkańców. Są naukowcy, którzy uważają, że było ich nawet dwa razy więcej (dla porównania: średniowieczny Kraków miał mniejsze zaludnienie). Nie tak dawno polscy archeolodzy z Poznania odkryli w Sudanie ludzką osadę sprzed 70 tysięcy lat, z czasów, kiedy w Europie żyli Neandertalczycy. To afrykańskie stanowisko w dolinie Nilu oznaczono Affad 23. Jest ono 10 razy starsze od Çatalhöyük. Jak to tłumaczyć? Czy można zatem precyzyjnie wskazać, kiedy nasi praprzodkowie "wynaleźli" dom? O tym dr Andrzej Krasnowolski - antropolog kultury.

LITERATURA W JEDYNCE:

10.35 - od 29 marca - John Galsworthy "Saga rodu Forsyte'ów". Nagranie z roku 1970, reżyseria Andrzej Łapicki. W rolach głównych Marta Lipińska, Jan Świderski, Jan Englert, Andrzej Seweryn, Katarzyna Łaniewska i inni.

"Saga rodu Forsyte'ów" obejmuje losy kilku pokoleń bogatej mieszczańskiej rodziny. Historia zaczyna się w 1886 roku w Londynie. Rodzina spotyka się na wystawnym przyjęciu w domu starego Jolyona, aby świętować zaręczyny młodej June Forsyte z architektem Filipem Bosinneyem. Wśród zgromadzonych obecny jest Soames Forsyte ze swą piękną żoną Ireną, jego najbardziej cenioną własnością. To spotkanie zapoczątkuje ciąg dramatycznych zdarzeń, które na zawsze wszystkich podzielą.

21.45 - od 29 marca do 18 kwietnia - "Tętniące serce" szwedzkiej pisarki Selmy Lagerlöf, w interpretacji Włodzimierza Pressa. Nagranie z archiwum PR, rok 1992, emitowane w internecie w ramach projektu "Radiobook".

23.50 - od 6 do 17 kwietnia - "Wielkie sekrety arcydzieł sztuki" Joanny Barszcz i Przemysława Barszcza, FRONDA PL. 

logo

07.00-10.00 - "Poranek Dwójki" - prowadzi Paweł Siwek 

Gościem "Poranka Dwójki" będzie Agata Komosa-Styczeń, autorka książki "Taterniczki. Miejsce kobiet jest na szczycie". Znajdziemy w niej historie kobiet, które poza ekspozycją i pionowymi ścianami, musiały się też mierzyć ze swoją pozycją społeczną, kulturową, nieustannym deprecjonowaniem, a nawet strojem. Początek rozmowy o godz. 9.30. Ponadto w audycji opowiemy o muzycznym projekcie "Chladni". Powstał on przy wykorzystaniu kształtów tworzonych przez drobinki soli na płytce metalowej, wprawianej w drgania wybraną częstotliwością dźwięku. Szczegóły w rozmowie z Pawłem Romańczukiem - pomysłodawcą projektu "Chladni". W audycji sprawdzimy też, jakie działania podejmują muzea, by w czasie pandemii, wirtualnie umożliwić oglądanie swych zbiorów.

10.00-11.00 - "Znacie, to posłuchajcie" - Domenico Scarlatti - nie tylko na klawiszach

11.10-13.00 - "Kanon Dwójki" - prowadzi Magdalena Łoś

11.10-12.00 - C.Ph.E. Bach Symfonie, wyk. Gli Incogniti, dyr. Amandine Beyer

12.05-12.45 - Fryderyk Chopin Wariacje na temat "La ci darem la mano" op.2, wyk. Jan Lisiecki - fortepian, NDR Elbphilharmonie Orchester, dyr. Krzysztof Urbański

12.45-13.00 - Zapiski ze współczesności: Anna Przedpełska-Trzeciakowska

13.00-15.00 - "Koncerty w porze lunchu" - prowadzi Andrzej Sułek

Royal Concertgebouw Orchestra, Klaus Mäkelä, conductor, and Beatrice Rana, piano: López, Tchaikovsky and Sibelius

WDR Radio Orchestra meets Signum Saxophone Quartet

16.00-17.30 - "Wybieram Dwójkę" - prowadzi Jakub Kukla

Unikatowa panorama fotograficzna Warszawy końca XIX wieku Konrada Brandla trafiła właśnie do zbiorów Muzeum Powstania Warszawskiego. O tej serii zdjęć, a także o jej autorze porozmawiamy z Danutą Jackiewicz - historykiem fotografii oraz Ryszardem Mączewskim - varsavianistą. Spotkamy się także z Grażyną Plebanek - autorką książki "Bruksela. Zwierzęcość w mieście", porozmawiamy o nowej siedzibie Teatru KTO i odwiedzimy białostocki Arsenał, gdzie pokazywane są dwie nowe wystawy. W cyklu "Literackie witaminy" - Zbigniew Dmitroca.

17.30-18.00 - "O wszystkim z kulturą" / Bracia Quay o Norwidzie - aut. Paweł Siwek

19.00-22.00 - "Filharmonia Dwójki" - prowadzi Joanna Grotkowska

21.30-22.00 - "Rozmowy po zmroku" / Laureaci architektonicznego Nobla - aut. Aldona Łaniewska-Wołłk

LITERATURA W DWÓJCE:

11.00-11.10 - "To się czyta" - Leopold Tyrmand "Cywilizacja komunizmu", czyta Krzysztof Kwiatkowski.

15.00-15.15 - "Literacka sjesta" - Joseph Conrad "W oczach Zachodu", przekład Wit Tarnawski, czyta Mariusz Benoit, odc. 16.

19.15-19.30 - "Książka do słuchania" - Tomasz Łubieński "Norwid wraca do Paryża", odc. 9.


logo

00.00-02.00 - "Dym na wodzie" - Leszek Adamczyk

02.00-03.00 - "Studio el-muzyki" - Jerzy Kordowicz

03.00-04.00 - "Trójkowe archiwum koncertowe" - Zofia Sylwin 

Martyna Jakubowicz - retransmisja koncertu nagranego w studiu im. Agnieszki Osieckiej  21 października 2017 roku. 

04.00-06.00 - "Trójka budzi: post-punk" - Michał Migała

06.00-08.45 - "Pora na Trójkę" - Łukasz Ciechański 

W audycji powiemy m.in. o tym, że pewien Australijczyk ma do zapłacenia 300 tys. dolarów grzywny za przestawienie stojących na polu kamieni. Tymi kamieniami okazała się zabytkowa formacja, która przedstawia węgorza - symbol aborygenów. Zabytek ma ponad 1500 lat. Poruszymy także kwestię nowego typu konsumenta - "mieszczucha", który unika szumu dużego miasta, nie interesuje się polityką i najnowszymi wydarzeniami. Jego największym hobby są rośliny. Uprawia ogródek na balkonie, sam majsterkuje, robi m.in. meble np. z palet. Powiemy również o tym, że na Śląsku powstaje pierwsze w Polsce osiedle bez dzieci. 

08.45-09.00 - "Salon polityczny Trójki" - Bartłomiej Graczak

Gościem Piotr Zgorzelski, wicemarszałek Sejmu, Polskie Stronnictwo Ludowe.                       

09.00-09.50 - "Muzyczna poczta UKF" - Tomasz Żąda

09.50-10.00 - "Informator ekonomiczny" - Marcin Jagiełowicz 

Jednym z efektów planu stymulacyjnego Bidena będzie rekordowy deficyt handlowy USA? Jakie skutki będzie to miało dla innych gospodarek na świecie? O tym porozmawiamy z ekonomistą, Sławomirem Horbaczewskim. 

10.00-11.00 - "Trójkowo, rockowo" - Michał Grabkowski 

11.00-15.00 - "Trójka do trzeciej" - Piotr Łodej 

O nowoczesnej mini wystawie londyńskiej galerii narodowej skrojonej na smartphony i tablety. Mowa o flamandzkim arcydziele "Adoracja" Jana Grossaerta, które można podziwiać w niespotykanym dotychczas zbliżeniu. Prezentacja oferuje oprócz wrażeń wizualnych także dźwiękowe; w tym wydaniu dzieła wkomponowana została muzyka i wiersze. W audycji powiemy także o tym, że flisactwo zostało zgłoszone do wpisu na listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego UNESCO. Flisacy z Bractwa Flisackiego p.w. św. Barbary w Ulanowie zajmują się nim od XVI wieku. Kiedyś był to zawód, dziś to pasja. Powiemy również m.in. o finale Ogólnopolskiego Konkursu "Polskie serce pękło. Katyń 1940" - konkursu dla uczniów szkół średnich, którego celem jest upamiętnienie ofiar zbrodni katyńskiej. 

15.00-18.00 - "Zapraszamy do Trójki" - Witold Lazar 

W audycji m.in. o tym, skąd się bierze tlen, który trafia do szpitali? Prześledzimy drogę tlenu od firmy, która go produkuje, przez transport - aż do miejsca docelowego. Powiemy także o tym, że na południu Polski ma nastąpić atak ostrej zimy: relacja z terenu o tym, czego się wystrzegać, jak się przygotować i co z tą wiosną? 

18.00-19.00 - "W tonacji Trójki" - Aleksandra Kaczkowska

19.00-22.00 - "Muzyka z Trójką" 

19.00-20.00 - "Gh+" - Grzegorz Hoffmann

20.00-21.00 - "Cały ten rock" - Marek Wiernik

21.00-22.00 - "Apteka wieczorna" - Jędrzej Kodymowski

22.00-23.00 - "Klub Trójki" - Jakub Jamrozek 

W audycji o tym, gdzie zaczyna się NIEPRZECIĘTNOŚĆ? Janis Joplin, Albert Einstein, Hitchcock czy Diego Maradona. Ich życiorysy i umiejętności są od siebie różne. Ale każdy z nich był... nieprzeciętny. Co to znaczy być nieprzeciętnym? To będzie spotkanie z młodymi ludźmi, którzy mają niebanalne zainteresowania i wyjątkowe umiejętności - przez co można określić ich mianem wyjątkowych: Nawiążemy również do plebiscytu radiowej Czwórki Nieprzeciętni 2021 - zostało tylko kilka dni na zgłoszenie się! GOŚCIE: Młodzi – nieprzeciętni: Arkadiusz Andrejkow - twórca murali, street-artowiec, autor projektu Cichy Memoriał; Konrad Dąbrowski - dziewiętnastolatek ścigający się w rajdach cross-country na motocyklu; Paulina Górska - aktywistka, która promuje ekologiczny tryb życia; Mirek Urban - psycholog, pasjonat żonglerki. 

23.00-00.00 - "Wieczorny przegląd myśli" - Michał Kirmuć


LITERATURA W TRÓJCE:

11.45 - z cyklu "Proza czytana w Trójce" - Ewa Curie "Madame Curie - Biografia", czyta Lidia Sadowa.

 

logo


20.06 - "Kontrapunkt" - Paweł Lekki

Sytuacja wokół Donbasu. Jakie cele stawia sobie Rosja i jaka może być reakcja Zachodu? Możliwe scenariusze wydarzeń. Gośćmi w Polskim Radiu 24 będą Adam Eberhard z Ośrodka Studiów Wschodnich i Jarosław Guzy z Polskiej Agencji Prasowej.

22.06 - "Głębia ostrości" - Iga Niewiadomska

Najnowsza wystawa Wojtka Wieteski "Paradise 101" opowiada obrazem o 29 latach fotografowania Japonii, początkowo aparatem analogowym w czerni i bieli, potem poprzez kolor aparatem cyfrowym oraz przy użyciu filmu. To świat znaków, symboli, fragmentów zdjęć i całych kadrów, wielkich formatów i detali w ujęciu kuratorskim Anny Diduch. Ekspozycja przygotowana dla krakowskiego Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha jest spojrzeniem na współczesną japońską kulturę, styl życia, ale i na fotografię jako medium. Gośćmi Igi Niewiadomskiej będą kurator Anna Diduch oraz fotograf Wojtek Wieteska.​

logo

06.00-09.00 - "Pierwsze słyszę" - Kamil Jasieński

Radziecki Władca Pierścieni? To nie żart. Po wielu latach poszukiwań odnaleziono radziecką ekranizację "Władcy Pierścieni" J.R.R. Tolkiena. Produkcja pochodzi z 1991 roku, a więc ze schyłkowych czasów istnienia ZSRR. Gdzie można ją teraz obejrzeć?

14.00-15.00 - "Strefa studenta" - Weronika Puszkar

Z badań GUS-u wynika, że zdecydowana większość maturzystów nadal wybiera studia. Jak mogą wyglądać tegoroczne progi punktowe? Które kierunki są najbardziej oblegane? Czy Uniwersytet Jagielloński i Uniwersytet Warszawski to wciąż najbardziej popularne wybory? Czy popularne są też szkoły policealne? Na co zwracać uwagę przy wyborze takiej szkoły?

19.00-20.00 - "12 cali na godzinę"

Maximilien Tran-Van aka MT-V jest polsko-francuskim DJ-em mieszkającym od 20 lat w Polsce. Swoją przygodę z muzyką elektroniczną zaczął 10 lat temu, po tym, jak odkrył wytwórnię Ed Banger. Max inspiruje się różnymi gatunkami od disco, po house i old schoolowe hip hopy. Znany też jest jako połowa duetu Yorüba. Zapraszamy na set Dj-ski.

00.00-01.00 - "Folk Off" - Maciek Szajkowski

Mamadou Diouf opowie o swojej pracy z polskimi muzykami na przestrzeni lat, posłuchamy także premierowo nowego albumu jego grupy Sama Yoon. 


logo

07.00-10.00 - "Poranek w PRD" - Dzień kultowej gry, wymyślonej przez Alfreda Buttsa w 1931 roku. Jej ogromną popularność potwierdza choćby fakt, że organizuje się mistrzostwa świata w Scrabble. Tworzenie słów to świetna zabawa, dlatego warto zagrać z rodzinką albo przyjaciółmi. W Poranku zabawy i potyczki słowne.

10.00-11.00 - Muzyczne podróże" - Premiera płyty "Zabawy wokalno-interaktywne dla dzieci" zespołu Maskotki. Rozmowa z liderem zespołu - Łukaszem Szpakowskim.

15.00-17.00 - "Popołudnik w PRD" - Dzień Scrabble, czyli planszówki! Polecać będziemy najfajniejsze z nich.

17.15 - "Bezpieczny maluch" - Jak zaplanować bezpieczną wycieczkę rowerową?

21.00-23.00 - "Strefa rodzica" - Rozwój sensoryczny małych dzieci. Zmysły podstawowe dla integracji sensorycznej (dotyk, równowaga oraz czucie ciała) mają zasadnicze znaczenie w naszym codziennym funkcjonowaniu. Gość: Aleksandra Charezińska, instruktorka SI. 2 temat: Jak przeciwdziałać przemocy wobec dzieci. Jak wyczulić dzieci na temat przemocy i nauczyć tego jak mądrze się przed nią bronić, na podstawie książek poruszających tę tematykę. Gość: Katarzyna Skalska, redaktor naczelna Wydawnictwa Zakamarki.​


LITERATURA W POLSKIM RADIU DZIECIOM:

06.00 i 14.00 - Słuchowisko "Ania z Avonlea" Lucy Maud Montgomery, w adaptacji Emilii Stawskiej. TPR z 1979 r. Wystąpili m.in. Anna Romantowska, Zofia Rysiówna, Grażyna Marzec, Mirosław Konarowski.

19.10 - "Książka do poduszki" - "Opowieści spod oliwnego drzewa" Aidy Amer, czyta Ania Wójcikiewicz.​


.

14.00 - "Lekcja mistrzowska" - prof. Andrzej Ratusiński i Anna Skulska

W cyklu Anna Skulska rozmawia z prof. Andrzejem Ratusińskim - pianistą i pedagogiem - o mistrzach, wykonawcach, dziełach, twórcach i wydarzeniach. Bohaterem pierwszej Lekcji jest Krystian Zimerman.

19.00 - "Romantyczne brzmienia" - Klaudia Baranowska

Polonezy i Ballada f-moll Chopina w wykonaniu zwycięzcy I Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego na Instrumentach Historycznych Tomasza Rittera oraz muzyka Erica Satiego, Claude’a Debussy’ego i Ernesta Chaussona.

22.00 - ICMA - audycja specjalna - Jakub Puchalski

Będąc jedyną polską redakcją zaangażowaną w prace International Classical Music Awards postanowiliśmy przybliżyć Państwu pewne odkrycia nagraniowe, jakie przy okazji ubiegłorocznej edycji poczynił nasz juror, Jakub Puchalski. Chcemy zwrócić uwagę nie tylko na pojedyncze płyty, które wygrały w poszczególnych kategoriach, ale i na te, które miały odrobinę mniej szczęścia – uzyskały jednak nominację ICMA. Ostatnia z cyklu sześciu audycji specjalnych, w których prezentujemy kilka szczególnie intrygujących tytułów.

Zapraszamy! 

Zobacz więcej na temat: #zostańwdomu W POLSKIM RADIU