Polskie Radio

Matura 2021. Matura z historii - dwudziestolecie międzywojenne (powtórka)

Ostatnia aktualizacja: 14.04.2021 06:00
Europa po I wojnie światowej, traktat wersalski, wielki kryzys gospodarczy, narodziny i rozwój totalitaryzmów, walka o odrodzenie państwa polskiego, Józef Piłsudski Naczelnikiem Państwa, Mała konstytucja 1919 roku, powstanie wielkopolskie, powstania śląskie, wojna polsko-bolszewicka, konstytucja marcowa 1921 roku, przewrót majowy, konstytucja kwietniowa 1935 roku, rządy sanacji, społeczeństwo i gospodarka II Rzeczypospolitej - zapraszamy na przedmaturalną powtórkę z historii z Polskim Radiem!
Dwudziestolecie międzywojenne
Dwudziestolecie międzywojenneFoto: Wikimedia Commons/NAC/dp

Poniżej prezentujemy artykuły i serwisy historyczne, które pomogą przygotować się do matury z historii. Wiedza podana jest w atrakcyjny sposób, w formie infografik, materiałów interaktywnych i audycji z udziałem historyków. Materiały bazują na bogatych zbiorach nagrań Polskiego Radia. 

W siódmym artykule z cyklu prezentujemy propozycje dotyczące dwudziestolecia międzywojennego. Wybór oparliśmy o podstawę programową (zalecenia dla poziomu podstawowego i rozszerzonego) dla liceów i techników.

DWUDZIESTOLECIE MIĘDZYWOJENNE

Europa i świat po I wojnie światowej

Postanowienia traktatu wersalskiego, cele Ligi Narodów, znaczenie układów z Rapallo i Locarno dla ładu międzynarodowego, wielki kryzys gospodarczy i sytuacja Niemiec w latach dwudziestych:

Narodziny i rozwój totalitaryzmów w okresie międzywojennym

Droga Hitlera do władzy w Niemczech:

Aparat terroru w ZSRS i III Rzeszy:

Walka o odrodzenie państwa polskiego po I wojnie światowej

Wszystkie niezbędne informacje na temat odrodzenia państwa polskiego można znaleźć w serwisie www.niepodlegla.polskieradio.pl. Serwis jest gotową lekcją o odzyskaniu niepodległości i kształtowaniu granic. Perłą serwisu jest to, że gromadzi głosy świadków wydarzeń przedstawione w formie filmów z transkrypcją. [kliknij obrazek poniżej]

src=" //static.prsa.pl/8cc17301-56ef-4568-b86e-2fd6d9776b46.file"


Powstanie wielkopolskie, powstania śląskie i plebiscyty:

Kompletną lekcją na temat powstań śląskich jest serwis www.powstaniaslaskie.polskieradio24.pl. Infografiki, wspomnienia uczestników, nowoczesna i przejrzysta forma [kliknij obrazek poniżej]

src=" //static.prsa.pl/1e97499c-a6f6-432f-9a74-1ede6fd91ade.file"


Proces kształtowania się polskiej granicy wschodniej, wojna polsko-bolszewicka:

Dzieje polityczne II Rzeczypospolitej

Przewrót majowy, nowela sierpniowa, konstytucja kwietniowa z 1935 roku: 

Życie polityczne w Polsce w czasie rządów sanacyjnych:

Społeczeństwo i gospodarka II Rzeczypospolitej

Kultura i nauka w okresie II Rzeczypospolitej

Zobacz więcej na temat: Matura 2021 W POLSKIM RADIU