Historia

Puchar Gordona Bennetta w polskich rękach

Ostatnia aktualizacja: 15.09.2023 05:42
Przed II wojną światową Polska była baloniarską potęgą. Znajdowaliśmy się w elitarnym gronie trzech państw – obok Belgii i USA – które zdobyły Puchar Gordona Bennetta na własność.
Piloci balonowi kapitan Zbigniew Burzyński (z prawej) i porucznik Władysław Wysocki przed lotem balomem Polonia II, 1935.
Piloci balonowi kapitan Zbigniew Burzyński (z prawej) i porucznik Władysław Wysocki przed lotem balomem "Polonia II", 1935.Foto: Narodowe Archiwum Cyfrowe

88 lat temu, 15 września 1935, polska załoga balonowa w składzie Zbigniew Burzyński i Władysław Wysocki, zwyciężyła po raz trzeci w zawodach o Puchar Gordona Bennetta. Tym samym zdobyła trofeum na własność.

- Końcówka lotu była fantastyczna, manewrowaliśmy resztkami balastu - wspominał Zbigniew Burzyński w audycji z cyklu "Ślady przeszłości". Posłuchaj wspomnień mistrza.

Posłuchaj
15:32 polacy-w-zawodach-gordona-benneta___20306_tr_2-2_108979304463a12f00.mp3 Audycja Bogusława Czajkowskiego z cyklu "Ślady przeszłości" zawierająca archiwalne nagrania głosów Zbigniewa Burzyńskiego i Sławomira Makaruka. (PR, 12.03.1988)

 

Międzynarodowe zawody balonowe o Puchar Gordona Bennetta były jednymi z najbardziej prestiżowych rywalizacji baloniarskich. Polska wzięła w nich udział po raz pierwszy w 1932 roku. Wystawiliśmy wówczas dwie załogi, które zdobyły kolejno 4 i 6 lokatę.

Pierwsze zwycięstwo wywalczyli dla Polski rok później w Chicago Franciszek Hynek i Zbigniew Burzyński. Zgodnie z zasadami zawody odbywały się w kraju tryumfatorów poprzedniej edycji. W Warszawie w 1934 roku ponownie zwyciężyli Polacy – Hynkowi partnerował wówczas Władysław Pomaski. Rok później po laur zwycięstwa sięgnęła ekipa Burzyński-Wysocki.

W latach 1936-37 najlepsze polskie załogi zajmowały drugą lokatę. Puchar udało się zdobyć ponownie na zawodach w Belgii ekipie w składzie: Antoni Janusz i Franciszek Janik. Planowana we Lwowie kolejna edycja nigdy się nie odbyła – trzy dni przed datą rozpoczęcia rywalizacji, 1 września 1939, Niemcy zaatakowały Polskę, rozpoczynając II wojnę światową.

Kolejne zawody odbyły się dopiero w 1987 roku w Paryżu. Polska ekipa w składzie Stefan Makné, Ireneusz Cieślak oddała najlepszy hołd polskim tradycjom baloniarskim, zdobywając pierwsze miejsce. Było to jak do tej pory ostatnie zwycięstwo Polaków w zawodach o Puchar Gordona Bennetta.

Czytaj także

Franciszek Hynek. Mistrz sportów balonowych

Ostatnia aktualizacja: 08.09.2023 05:48
8 września 1958 roku, w katastrofie balonu w Szatarpach koło Kościerzyny zginął mjr Franciszek Hynek, dwukrotny zdobywca Pucharu Gordona Bennetta. Posłuchaj mistrza lotów balonowych w archiwalnych nagraniach Polskiego Radia.
rozwiń zwiń