Polskie Radio

Interesujące wywiady i ciekawe słuchowiska. Polskie Radio na sobotę

Ostatnia aktualizacja: 16.04.2021 20:00
W Jedynce opowiemy o akcji Żonkile, w Dwójce posłuchamy słuchowiska według Prousta, a w Trójce - zajrzymy za kulisy sztuki, której... nie można zobaczyć. W Czwórce przygotujemy się do matury, a w PR24 - zdradzimy metodę "czarnej skrzynki" w drodze do kariery. 
Studio PR24
Studio PR24Foto: Adam Koniecki/ PR24

logo

09.00-12.00 - "Jedyne takie miejsce" - zaprasza Sława Bieńczycka

Audycja z Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, w której m.in. wyjaśnimy co oznacza nazwa "Polin" i opowiemy o wystawie stałej pt. "1000 lat historii Żydów Polskich". Joanna Fikus - kierowniczka działu wystaw i dr Mariusz Jastrząb - edukator i przewodnik - opowiedzą też o wystawach czasowych, czytelni online, warsztatach rodzinnych i zajęciach online dla szkół. O projekcie "Żydowskie dziedzictwo kulturowe" opowie z kolei Łucja Koch, szefowa Działu Edukacji Muzeum POLIN. O historii dzielnicy Muranów, w której usytuowane jest Muzeum POLIN - dr Mariusz Jastrząb edukator i przewodnik oraz muranowianin. O rocznicy powstania w getcie warszawskim zaś - Zofia Bojańczyk, koordynatorka Akcji Żonkile 2021 oraz wolontariusze akcji. 

18.00-18.43 - "Z muzyką po Kresach" - zaprasza Mariana Krill

Rozpoczął się Rok Idy Fink na Tarnopolszczyźnie na Ukrainie. Polskojęzyczna pisarka żydowskiego pochodzenia urodziła się w Zbarażu, tam chodziła też do szkoły. Następnie studiowała muzykę w Konserwatorium Polskiego Towarzystwa Muzycznego we Lwowie. W 1941 roku trafiła wraz z rodzicami i siostrą do zbaraskiego getta, z którego razem z siostrą uciekła w 1942 roku. Pisała wyłącznie po polsku, podejmowała tematy związane z Holokaustem. W powieści "Podróż" opisała lata swojego dzieciństwa w Zbarażu. Powieść na język ukraiński przetłumaczyła Natalka Rymska. To między innymi z jej inicjatywy rozpoczął się Rok Idy Fink na Tarnopolszczyźnie. O planowanych w jego ramach wydarzeniach, a także o Zbarażu z książki Idy Fink w rozmowie z tłumaczką, redaktorką Natalką Rymską.

Ukazał się piąty album polsko-ukraińskiego zespołu "DagaDana" pt. "Tobie". Z Daną Vynnytską porozmawiamy o źródłach inspiracji tej płyty, o pochodzeniu piosenek, ich interpretacji i pokazaniu szerszego kontekstu zawartego w utworach. Do zdobycia - płyta "Tobie".

Polacy wśród finalistów konkursu "Litewska fotografia prasowa 2021". Do finału trafił Bartosz Frątczak, a wśród nominowanych jest fotograf PAP Waldemar Dowejko. Relacja Kamila Zalewskiego.

LITERATURA W JEDYNCE:

10.35 - od 29 marca - John Galsworthy "Saga rodu Forsyte'ów". Nagranie z roku 1970, reżyseria Andrzej Łapicki. W rolach głównych Marta Lipińska, Jan Świderski, Jan Englert, Andrzej Seweryn, Katarzyna Łaniewska i inni.

"Saga rodu Forsyte'ów" obejmuje losy kilku pokoleń bogatej mieszczańskiej rodziny. Historia zaczyna się w 1886 roku w Londynie. Rodzina Forsyte’ów spotyka się na wystawnym przyjęciu w domu starego Jolyona, aby świętować zaręczyny młodej June Forsyte z architektem Filipem Bosinneyem. Wśród zgromadzonych obecny jest Soames Forsyte ze swą piękną żoną Ireną, jego najbardziej cenioną własnością. To spotkanie zapoczątkuje ciąg dramatycznych zdarzeń, które na zawsze podzielą rodzinę.

20.45 - od 29 marca do 18 kwietnia - "Tętniące serce" szwedzkiej pisarki Selmy Lagerlöf, w interpretacji Włodzimierza Pressa. Nagranie z archiwum PR, rok 1992, emitowane w internecie w ramach projektu "Radiobook".

23.50 - od 6 do 17 kwietnia - "Wielkie sekrety arcydzieł sztuki" Joanny Barszcz i Przemysława Barszcza, FRONDA PL. 

logo


10.00-12.00 - "Upiór w eterze - Waldemar Malicki Show" - prowadzi Waldemar Malicki

12.00-13.00 - "Mazurek słucha" / Mateusz Środoń  - prowadzi Robert Mazurek

15.00-17.00 - "Dwie do setki" / Irena Kwiatkowska - prowadzą Monika Zając i Roch Siciński

19.00-19.30 - "Domówka z Dwójką" / Martyna Pastuszka, Adam Pastuszka

19.30-20.00 - "Wieczór ze słuchowiskiem" - Marcel Proust "W poszukiwaniu straconego czasu - W cieniu zakwitających dziewcząt"

Prod. 1995, adaptacja i reżyseria Andrzej Piszczatowski, realizacja akustyczna Ewa Szałkowska, opracowanie muzyczne Małgorzata Małaszko. Obsada: Andrzej Piszczatowski; Agnieszka Kunikowska; Robert Czebotar; Stanisława Celińska; Arkadiusz Bazak; Kazimierz Wysota; Alina Więckiewicz; Karina Szafrańska; Joanna Ładyńska. 

20.00-23.00 - "Opera pod gwiazdami" - prowadzi Joanna Grotkowska

Metropolitan Opera (Nowy Jork, 10.01.2018) Wolfgang Amadeus Mozart Wesele Figara, opera buffa w czterech aktach do libretta Lorenza Da Ponte, K. 492, wyk: Ildar Abdrazakov - bas, Figaro, Nadine Sierra - sopran, Zuzanna, Mariusz Kwiecień - bas, Hrabia Almaviva, Ailyn Pérez - sopran, Hrabina Rozyna, Isabel Leonard – sopran, Cherubin, Maurizio Muraro - bas, Doktor Bartolo, Katarina Leoson - sopran, Marcelina, Greg Fedderly - tenor, Don Basilio, Paul Corona - bas, Antonio, Ashley Emerson - sopran, Barbarina, Scott Scully - tenor, sędzia Don Curzio, Linda Burman-Hall, klawesyn, David Heiss - wiolonczela, Chór i Orkiestra Metropolitan Opera, dyr. Harry Bicket. 


logo

"Śniadania w Trójce" na Facebooku Trójki, na kanale YouTube Polskiego Radia oraz na trojka.polskieradio.pl

00.00-04.00 - "Set DJ-ski w Trójce" - Norbert Borzym

04.00-06.00 - "Trójka budzi / jazz’n’bass" - Michał Grabkowski 

06.00-09.00 - "Zapraszamy na weekend" - Piotr Firan  

Będziemy m.in. w Rijadzie, w Arabii Saudyjskiej, gdzie odbywa się Festiwal Światła i Sztuki "Pod jednym niebem". Można tam podziwiać instalacje i wystawy. Odwiedzimy również Wyspy Zielonego Przylądka, gdzie przyjrzymy się tamtejszej kulturze i kulinariom. 


09.00-10.00 - "Śniadanie w Trójce" - Beata Michniewicz

Gośćmi audycji: Jarosław Sellin - Prawo i Sprawiedliwość, Piotr Ćwik - Kancelaria Prezydenta, Marcin Kierwiński - Koalicja Obywatelska (Platforma Obywatelska), Krzysztof Gawkowski - Lewica (Wiosna).

10.00-11.00 - "Audycja podzwrotnikowa" - Wojciech Cejrowski 

11.00-12.00 - "Trzy gramy Redbada" - Redbad Klynstra-Komarnicki 

W dniu premiery najnowszej sztuki reżyserowanej przez Marcina Sławińskiego "Czego nie widać" -  porozmawiamy o tym, jak pracuje się nad dziełem, którego nikt nie jest w stanie zobaczyć ("Czego nie widać" nie będzie nawet transmitowane online). Reżysera oraz aktora teatralnego zapytamy również o tajniki wystawania sztuki i o różnice między byciem aktorem i reżyserem. Przybliżymy również słuchaczom historię polskiej edukacji teatralnej. 

12.00-13.00 - "Trójka żąda debiutów" - Tomasz Żąda

13.00-14.00 - "Program kulinarny - Gorąca płyta" - Adriana Marczewska 

14.00-15.00 - "Świat i ludzie" - Łukasz Jasina 

W audycji: Andrzej Kohut z Klubu Jagiellońskiego - o polityce Joe Bidena i jego deklaracjach z ubiegłego tygodnia, Arkadiusz Legieć o sytuacji w Kirgizji oraz Przemysław Biskup o pogrzebie księcia Filipa.

15.00-16.00 - "Francuski łącznik" - Monika Małkowska 

Czy sztukę da się przełożyć na nuty? Albo muzykę na obraz? A jak o sztukach plastycznych opowiadają piosenki? Jak, i czy oddają koloryt, styl, charakter konkretnych dzieł i ich autorów? Zapraszamy na spotkanie z bohemą, sportretowaną piosenkami i utworami muzycznymi. 

16.00-17.00 - "Trójkowo, filmowo" - Ryszard Jaźwiński 

W audycji m.in. o Nagrodach Brytyjskiej Akademii Sztuk Filmowych i Telewizyjnych (BAFTA) 2021, o 
II Międzynarodowym Festiwalu Filmowym o Totalitaryzmach "Echa Katynia" (online, do 18.04) oraz o 
K-animation: pierwszym w Polsce festiwalu najlepszych koreańskich animacji (online, 23-25.04). 

17.00-20.00 - "Nie tylko gitary" - Michał Kirmuć 

20.00-23.00 - "W rytmie na trzy" - Karol Gnat

23.00-00.00 - "Polarny w tropikach" - Michał Pomianowski 


logo


08.06 - "Polki" - zapraszają Maryna Miklaszewska i Magdalena Merta

Powieściopisarka, publicystka, współzałożycielka dwóch tajnych organizacji w okupowanej Polsce: Frontu Odrodzenia Polski oraz Rady Pomocy Żydom "Żegota". Urodziła się 10 sierpnia 1889 roku w Kośminie k. Lublina, zmarła 9 kwietnia 1968 roku w Bielsku-Białej. W audycji przypomnimy postać pisarki Zofii Kossak-Szczuckiej.

23.35 - "Kulturalnie na temat" - zaprasza Katarzyna Cygler

Zespół Formuły 1 Mercedesa, Google, Michael Jordan - wszyscy oni stosują metodę czarnej skrzynki. Są gotowi zmierzyć się z popełnianymi przez siebie błędami i przekuć je w sukces. W audycji o książce Matthew Syeda "Metoda czarnej skrzynki". Gościem będzie księgarz i wydawca Tomasz Brzozowski.


logo

11.00-12.00 - "Pasjonauci" - Beata Kwiatkowska

Jak kreatywnie podejść do nauki maturalnej? "Matura po ludzku" to miejsce w sieci przepełnione pomysłami na to, jak się uczyć, a Joanna Łucka przekonuje, że #wyzwaniematuralne2021, które prowadzi na Instagramie, nie jest skierowane wyłącznie do maturzystów, ale wszystkich uczniów szkół średnich.

14.00-15.00 - "Zaklinacze czasu" - Anna Hardej

Kiedy w 1952 roku zasiadła na tronie, nic nie zapowiadało, że będzie rządzić tak długo. Zapraszamy na rozmowę o młodości królowej Elżbiety II na kilka dni przed jej 95. urodzinami.

15.00-16.00 - "Klucz kulturowy" - Justyna Majchrzak

Niezwykły zabytek sztuki romańskiej. Pochodzące z XII wieku dzieło nieznanych mistrzów, opowiadające historię św. Wojciecha. Drzwi Gnieźnieńskie - co o nich dzisiaj wiemy, jak odczytywać to, co przedstawiają?

16.00-17.00 - "Muzyczne Biuro Podróży" - Patryk Grabowski

Podróż zaczniemy od Francji i posłuchamy fragmentów nowej płyty artystki Requin Chagrin. Następnie przypomnimy sobie, jak brzmią afrykańskie dźwięki w interpretacji francuskiej grupy Zoufris Maracas. Nie zabraknie także muzyki z dalszych zakątków świata.

17.00-18.00 - "Nie na-żarty" - Mateusz Kulik

Śniadanie rodem z meksykańskiego rancho? Potrzebne będą do tego jajka, pomidory, papryka, fasola, cebula oraz placki tortilli. Jak smakuje huevos rancheros?

logo

10.00-11.00 - "Rodzinny W-F" - speedcubing, czyli układanie kostki Rubika na czas. Gość: Adam Polkowski, Prezes Polskiego Stowarzyszenia Speedcubingu, Delegat WCA.

12.00-13.00 - "Bajkowy ogród" - w Bajkowym Ogrodzie praca wre! Tym razem będziemy wysiewali różne zioła, przy okazji opowiadając o nich i ich kosztując.

15.00-16.00 - "Dawno, dawno temu" - Historia słynnego programu radiowego dla dzieci "Jedynka Dzieciom", a wszystko za sprawą z okazji 95-lecia Programu I. Gość: Agnieszka Ciecierska.

21.00-22.00 - "Dziecko w drodze" - porozmawiamy z dr Agnieszką Puszczewicz, dyr. Chorwackiej Wspólnoty Turystycznej w Polsce - o najpiękniejszych miejscach w Chorwacji.

22.00-00.00 - "Stare, znane, zapomniane" - sprawdzimy, co wiąże się z datą 17 kwietnia w historii muzyki. Wysłuchamy w całości klasycznego drugiego krążka w dyskografii Emerson, Lake& Palmer zatytułowanego "Tarkus". Do tego w całości odtworzymy album Koman Band. Projekt prowadzony od 1973 roku przez Janusza Komana był na polskim rynku zjawiskiem wyjątkowym. Rozbudowany skład, zdominowany przez doskonale brzmiącą sekcję trąbek, sprawdzał się zarówno w rozbujanych piosenkach ("Dom złej dziewczyny", "W kraju milczenia"), jak i w dłuższych formach odkrywających solistyczne możliwości muzyków ("Ciemności złote, ciemności srebrne", "Continuation"). Koman Band w swoim pierwszym wcieleniu był prawdziwą funkową bestią o unikatowym brzmieniu, która nie bała się także odważnych podróży w świat fusion.


LITERATURA W POLSKIM RADIU DZIECIOM:

18.30 - "Słuchowisko w Polskim Radiu Dzieciom" - "Kajtuś Czarodziej", na podstawie książki Janusza Korczaka. Słuchowisko TPR z 1993 r. w adaptacji Hanny Bielawskiej. Reżyseria - Janusz Kukuła. Wystąpili m.in. Witold Wysota, Danuta Stenka, Eugeniusz Robaczewski, Dominika Ostałowska, Joanna Jędryka, Marek Pawłowski, Wiesław Machowski, ​Teresa Lipowska, Janusz Bukowski.


.

08.00 - "Weekendowe potpourri" - Małgorzata Pęcińska

Znają Państwo Koncert fortepianowy Boccheriniego? Jeśli nie, to warto skorzystać z okazji, bo rzecz to w twórczości tego kompozytora, który stał się wybitnym specjalistą od kwintetów, rzadka i niespodziewana. Do tego także zapomniany VIII Kwartet B-dur Schuberta i na deser pierwsza, "tytaniczna" symfonia Gustawa Mahlera.

17.00 - "Chopin. Odloty-przyloty" - Krzysztof Teodorowicz

Posłuchamy m.in. opracowań utworów Chopina autorstwa Lorenzo Coppoli oraz Ballady op. 18 Juliusza Zarębskiego.

21.00 - "Kino Polonia. Chopin" - Mariusz Gradowski

W audycji muzyka z filmów Jana Komasy "Hejter" i "Sala Samobójców".


Zapraszamy!


Zobacz więcej na temat: #zostańwdomu W POLSKIM RADIU