Polskie Radio

"Ślady pamięci" i "Strefa rodzica". Polskie Radio na poniedziałek

Ostatnia aktualizacja: 18.04.2021 18:00
W Jedynce - e-szkoła w "Czterech porach roku" oraz zabytki od deski do deski w "Eurece". W Czwórce z kolei o prawach zwierząt, a w Polskim Radiu Dzieciom - o tym, czy pieniądz może być pusty. Wieczorem w Dwójce - koncert pamięci Jana Karskiego. Zapraszamy! 
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: shuttesrstock/SirChopin
logo

09.00-12.00 - "Cztery pory roku" - zaprasza Daniel Wydrych

Czy zdalna szkoła to dla uczniów stracony rok? Wypowiedzi młodzieży oraz rozmowa z szefem Centralnej Komisji Egzaminacyjnej doktorem Marcinem Smolikiem. Także wszystko o szczepieniach w mobilnych punktach drive-thru i w pracy - kto, gdzie, kiedy i jak. 

19.30-20.00 - "Eureka" - zaprasza Krzysztof Michalski

18 kwietnia przypada Międzynarodowy Dzień Ochrony Zabytków, w ramach którego Narodowy Instytut Dziedzictwa organizuje konferencję "Architektura drewniana od deski do deski - teoria i praktyka".

Gościem programu będzie wiceprezes Stowarzyszenia Konserwatorów Zabytków - Jerzy Szałygin - rzeczoznawca Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, autor kilku książek i wielu artykułów poświęconych ochronie zabytków drewnianych, z którym porozmawiam o stanie architektury drewnianej w Polsce, o zasobach, o ważnych obiektach drewnianych, które tworzą Szlak Architektury Drewnianej, o roli, jaką odgrywają skanseny w ochronie architektury drewnianej, o najstarszych obiektach z drewna w naszym kraju i o zadaniach zorganizowanego niedawno Centrum Architektury Drewnianej NID.

RADIO PRZYSZŁOŚCI - 18 kwietnia Program 1 Polskiego Radia obchodził swoje 95-te urodziny.
Z gościem - docentem doktorem inż. Jackiem Cichockim z Instytutu Radioelektroniki i Technik Multimedialnych Politechniki Warszawskiej porozmawiamy o przyszłości radia i radiofonii, o systemach radiofonii cyfrowej DAB+, DRM i HD, o zaletach emisji cyfrowej (m.in. łatwości integracji z istniejącym już środowiskiem cyfrowym - internetem i telefonią komórkową), o radiu na żądanie i radiu "inteligentnym", a także o projektach integrujących telefonią mobilną z radiofonią. Zastanowimy się także, czy po erze radia i telewizji nastąpi era TELE-PUTERA?

 

LITERATURA W JEDYNCE:

10.35 - od 29 marca - John Galsworthy "Saga rodu Forsyte'ów". Nagranie z roku 1970, reżyseria Andrzej Łapicki. W rolach głównych Marta Lipińska, Jan Świderski, Jan Englert, Andrzej Seweryn, Katarzyna Łaniewska i inni.

"Saga rodu Forsyte'ów" obejmuje losy kilku pokoleń bogatej mieszczańskiej rodziny. Historia zaczyna się w 1886 roku w Londynie. Rodzina Forsyte’ów spotyka się na wystawnym przyjęciu w domu starego Jolyona, aby świętować zaręczyny młodej June Forsyte z architektem Filipem Bosinneyem.

Wśród zgromadzonych obecny jest Soames Forsyte ze swą piękną żoną Ireną, jego najbardziej cenioną własnością. To spotkanie zapoczątkuje ciąg dramatycznych zdarzeń, które na zawsze podzielą rodzinę.

23.50 - od 18 kwietnia do 9 maja - "Opowieść o naszym domu" Zofii Szymanowskiej (Radiobook).

logo

07.00-10.00 - "Poranek Dwójki" - prowadzi Paweł Siwek 

19 kwietnia przypada 78 rocznica powstania w getcie warszawskim. W tym roku Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN przypomina tę rocznicę, podkreślając rolę, jaką w powstaniu odegrały kobiety. Żydówki w czasie powstania kolportowały nielegalną prasę, zajmowały się rannymi, były łączniczkami oraz walczyły z bronią w ręku, zarówno w samym getcie, jak i poza jego murami.

O udziale kobiet w powstaniu w getcie warszawskim oraz o tegorocznych wydarzeniach rozmawiamy z Zofią Bojańczyk z Muzeum Historii Żydów POLIN oraz Pawłem Szamburskim - autorem koncertu "Córki, matki, robotnice". Początek spotkania o godz. 9.30.

W audycji także: upamiętnienie Archiwum Ringelbluma; aktorzy 30 teatrów w Polsce interpretują wiersze o Zagładzie; o Stefanie Bratkowskim, zmarłym nestorze polskiego dziennikarstwa a także "Odnalezione w tłumaczeniu" - Nagroda Prezydenta Miasta Gdańska za Twórczość Translatorską im. Tadeusza Boya-Żeleńskiego; 

10.00-11.00 - "Znacie, to posłuchajcie" - Słynne duety

11.10-13.00 - "Kanon Dwójki" - prowadzi Klaudia Baranowska

11.10-12.00 - Edward Grieg Sonata skrzypcowa F-dur, op. 8, wyk. Eldbjørg Hemsing & Simon Trpčeski; Dymitr Szostakowicz Koncert fortepianowy c-moll, op. 35, wyk. Simon Trpčeski - fortepian, Philharmonic Ostrava, dyr. Cristian Măcelaru. 

12.05-12.45 - Jan Sibelius Koncert skrzypcowy d-moll op. 47, wyk. Sergey Khachatryan - skrzypce, Sinfonia Varsovia, dyr. Emmanuel Krivine. 

12.45-13.00 - Zapiski ze współczesności: powstanie w getcie warszawskim

13.00-15.00 - "Koncerty w porze lunchu" - prowadzi Magdalena Łoś

Noa Wildschut - skrzypce, Orkiestra Filharmoniczna Radia Holenderskiego, dyr. James Gaffigan (Utrecht, TivoliVredenburg, 25.09.2020). 

Gabriel Fauré Suita Pelléas et Mélisande op. 80; Camille Saint-Saëns Koncert skrzypcowy h-moll op. 61; Camille Saint-Saëns Bacchanale ("Samson et Dalila", oprac. Andrea Clearfield);

Koncert zamykający Prezentację Sztuki Żydowskiej "SZALOM" - (Warszawa, Filharmonia Narodowa, 28.10.1993). 

Zofia Kilanowicz - sopran, Ryszard Minkiewicz - tenor, Robert Gierlach - baryton, Warszawski Chór Kameralny, Sinfonia Varsovia, dyr. Yehudi Menuhin. 

Marta Ptaszyńska Holocaust Mamorial Cantata (3 wersja z 1993 roku). 

16.00-17.30 - "Wybieram Dwójkę" - prowadzi Jakub Kukla

Magdalena Gross i Gela Seksztajn. Wybitna rzeźbiarka i utalentowana portrecistka. W Kordegardzie Galerii Narodowego Centrum Kultury zaprezentowane zostaną rzeźby zwierząt Magdaleny Gross rozproszone po wielu muzeach w Polsce - artystka zwierzętom zawdzięczała życie, ponieważ w czasie okupacji ukrywała się na terenie warszawskiego ZOO - oraz unikatowe portrety Geli Seksztajn, które przetrwały dzięki Archiwum Ringelbluma. Sama artystka zginęła prawdopodobnie podczas powstania w getcie.

Gościem audycji będzie Agnieszka Bebłowska Bednarkiewicz z NCK, która opowie o obu artystkach i samej wystawie. Ponadto w audycji omówimy książkę "Żydzi walczący o Polskę", album fotograficzny poświęcony Helenie Majdaniec, królowej polskiego twista, oraz zwrócimy uwagę na dwa konkursy - Gdański Konkurs Literacki im. Bolesława Faca i Pomorską nagrodę Literacką. A w "Literackich witaminach" - Marek Sołtysik. 

17.30-18.00 - "Ślady pamięci" - aud. Andrzeja Mietkowskiego i prof. Rafała Habielskiego

19.00-22.00 - "Filharmonia Dwójki" - prowadzi Marcin Majchrowski

Koncert symfoniczny poświęcony pamięci Jana Karskiego - Chór Filharmonii Narodowej, Polska Orkiestra Radiowa pod dyrekcją Marcina Nałęcz-Niesiołowskiego, Bester Quartet, soliści: Julia Kociuban, Wojciech Majewski - fortepiany, Bente Kajan - śpiew, recytacja, gitara, Dariusz Świnoga - akordeon, Marniusz Bonaszwski - narrator (Warszawa, 6.11.2014).

Fryderyk Chopin Andante spianato i Wielki Polonez Es-dur op. 22, Mirdechaj Gebirtig Di Lalke; Krigsinvalid; Oy, Briderl, L’chayim; Henryk Wars Koncert fortepianowy; Mirdechaj Gebirtig Undzer shtetl brent; Anraham Brudno Friling; Bente Kahan ein Koffer spricht; Moshe Kohn Ani Ma’amin; Ignacy Jan Paderewski Fantazja polska gis-moll op. 19; Arnold Schönberg Ocalały z Warszawy op. 46

21.30-22.00 - "Wieczór ze słuchowiskiem" - Cezary Harasimowicz "Podwórko"

Prod. 2004, reżyseria - Janusz Kukuła, realizacja - Andrzej Brzoska, opracowanie muzyczne - Marian Szałkowski. Obsada: Krzysztof Gosztyła (On), Magdalena Dąbrowska (Ona), Jarosław Gajewski (Lekarz), Krzysztof Banaszyk (Robotnik), Joanna Trzepiecińska (Żona), Krystyna Królówna (Matka)

LITERATURA W DWÓJCE:

11.00-11.10 - "To się czyta" - Izrael Joszua Singer "Perły", czyta Andrzej Mastalerz.

15.00-15.15 - "Literacka sjesta" - Joseph Conrad "W oczach Zachodu", przekład Wit Tarnawski, czyta Mariusz Benoit, odc. 20.

"Książka do słuchania" - Tomasz Łubieński "Norwid wraca do Paryża", odc. 17.

logo

00.00-02.00 - "Ossobliwości muzyczne" - Wojciech Ossowski

02.00-04.00 - "Strefa rokendrola wolna od angola" - Michał Owczarek

04.00-06.00 - "Trójka budzi / synth pop" - Michał Kirmuć

06.00-08.45 - "Pora na Trójkę" - Łukasz Ciechański 

W audycji m.in.:

7:20 Nieoczywiste biznesy, które przynoszą dochód: rozmowa z producentem bluz szkolnych oraz z osobą przewożącą żywność  za granicę;

7:50  W niedzielę 18 kwietnia 1926 roku Polskie Radio rozpoczęło regularną emisję. Jak brzmiał pierwszy program radiowy sprzed 95 lat?

08.45-09.00 - "Salon polityczny Trójki" - Bartłomiej Graczak

Gościem będzie Marcin Przydacz, wiceminister spraw zagranicznych;

09.00-09.50 - "Muzyczna poczta UKF" - Tomasz Żąda

09.50-10.00 - "Informator ekonomiczny" - Marcin Jagiełowicz 

10.00-11.00 - "Trójkowo, rockowo" - Mateusz Tomaszuk

11.00-15.00 - "Trójka do trzeciej" - Piotr Łodej 

12.30 Niezła historia –  dr hab. Tomasz Gajownik, Uniwersytet Warmińsko - Mazurski w Olsztynie (cykl historyczny) 

1809 - bitwa pod Raszynem. Dlaczego mówimy, że była to bitwa nierozstrzygnięta, choć mówimy o sukcesie Polski. Jaka była geneza i przebieg? Jaki był wymiar propagandowy tej bitwy? Jaka była sytuacja militarna i polityczna Europy w tamtym czasie?

14.15 W Jaworznie powstaje pierwszy budynek w stylu architektonicznym Hundertwasser. Dom wspólnoty Betlejem będzie nie tylko miejscem dla samotnych w potrzebie, ale architektoniczną atrakcją. Opiekunem projektu jest ks. Mirosław Tosza;

14.30 Mieszkańcy Wrocławia i grupa cudzoziemców stworzyła międzynarodową książkę kucharską – to zbiór przepisów, ale i opowieści o tradycji gotowania i nie tylko różnych kultur. Książka jest społeczną inicjatywą, dostępna za darmo online;

15.00-18.00 - "Zapraszamy do Trójki" - Witold Lazar 

W audycji m.in.:

16:40 Ratownicy górscy to nie tylko ludzie. Uprawnienia do kolejnych zadań dostają też psy (np. do ratownictwa spod lawin przechodzą dodatkowe szkolenia). Do czego wykorzystywane są psy w górach? Na czym polegają takie szkolenia? – kolejne zwierzęta właśnie dostały nowe certyfikaty;

17:20 Koperty życia – Głównym celem akcji jest zebranie najważniejszych informacji medycznych o osobach starszych i chorych i umieszczenie ich w ściśle określonym miejscu, które znają Ratownicy Medyczni - np. w lodówce. Czym dokładnie jest koperta życia i dlaczego warto ją mieć?

17:45 Reportaż​: „Żonkile” – Grażyna Wielowieyska

Dziewięć lat, temu, w 70-tą rocznice wybuchu powstania w warszawskim getcie, po raz pierwszy,  na ulicach miasta pojawili się wolontariusze, którzy wręczali przechodnia papierowe żonkile. W reportażu autor stara się wyjaśnić jak to się stało, że żółty kwiatek stał się symbolem pamięci o tamtych, tragicznych wydarzeniach;

18.00-19.00 - "W tonacji Trójki" - Marek Wiernik

19.00-22.00 - "Muzyka z Trójką"

19.00-20.00 - "Wieczorny przegląd myśli"- Michał Kirmuć

20.00-21.00 - "Nie tylko gitary" - Aleksandra Kaczkowska

21.00-22.00 - "Trzy kwadranse jazzu" - Jan Ptaszyn Wróblewski

22.00-23.00 - "Klub Trójki" - Elżbieta Korczyńska

(OPP) Pomoc dla  bezdomnych królików. Te śliczne puchate zwierzątka, wydawałoby się, że stworzone do przytulania, wiele osób kupuje z myślą o swoich dzieciach. To trzecie w kolejności  zwierzęta najpopularniejsze w polskich domach.

W rzeczywistości są to bardzo delikatne i wymagające specjalnej opieki stworzenia. Los zwłaszcza tych, które nabyły osoby zupełnie nieświadome obowiązków związanych z ich hodowaniem jest często tragiczny. Wiele jest porzucanych. Bezdomność tych małych stworzeń jest powszechna i to poważny problem.

Goście: - Magdalena Supińska – Uszate Serca Warszawy - Stowarzyszenie Pomocy Królikom(OPP), lekarz weterynarii.

- Natalia Strokowska - od lat zaangażowana w pomoc królikom, autorka niezwykłego społecznego projektu fotograficznego „Bunny project,”,  lekarz weterynarii i była modelka, organizatorka wielu konferencji i szkoleń dotyczących między innymi leczenia królików.

23.00-00.00 - "Serdeczne dźwięki" - Mateusz Krautwurst

LITERATURA W TRÓJCE:

11.45 - z cyklu "Proza czytana w Trójce" - Ewa Curie "Madame Curie - Biografia", czyta Lidia Sadowa.

logo

22.06 - "Towarzystwo niepokornych" - Arkadiusz Gołębiewski, Paweł Nowacki i Jan Ruman

W magazynie twórców największego, polskiego festiwalu filmów historycznych "Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci" gośćmi są twórcy, historycy, zapomniani bohaterowie i świadkowie historii. W najnowszej odsłonie audycji Adam Hlebowicz, dyrektor Biura Edukacji Narodowej IPN​, podsumuje zakończony 18 kwietnia II Międzynarodowy Festiwal Filmowy o Totalitaryzmach "Echa Katynia"​.

23.35 - "Rozpruwacz kulturalny" - Jakub Moroz

Znakiem najwyższego przejawu kultury zachodniej były dwa pojęcia stanowiące tytuł książki prof. Grzegorza Kucharczyka, historyka z Polskiej Akademii Nauk: katedra i uniwersytet, czyli wiara i rozum. To właśnie symbioza katedry i uniwersytetu doprowadziła cywilizację zachodnią do jej największych osiągnięć. W rozdzieleniu wiary i rozumu autor upatruje zasadniczej przyczyny obecnej degrengolady nauki, ale i słabości Kościoła. Opisuje ten proces na przestrzeni wieków na przykładzie zarówno całej Europy, jak i Polski. O książce "Katedra i uniwersytet" oraz wnioskach z niej wypływających z prof. Kucharczykiem będzie rozmawiał Jakub Moroz.

logo

Płyta tygodnia - Błażej Król "Dziękuję"

Album "Dziękuję" to szósty krążek w karierze Błażeja Króla, który dotąd dał się poznać jako artysta wydający płyty rokrocznie. 2020 okazał się szczególny - był to rok bez nowej płyty Króla. Przyniósł on jednak artyście nagrody i wyróżnienia, a także objęcie wraz z Darią Zawiałow i Igo kierownictwa nad projektem Męskie Granie Orkiestra 2020. Album "Dziękuję" to laurka dla fanów Króla. Płyta do zdobycia codziennie w "Muzycznym Lunchu" między godz. 13.00 a 14.00.

14.00-15.00 - "Dajesz Radę" - Kacper Kowalczyk

Prawa zwierząt - co to takiego? Temat ten od wielu lat stanowi punkt sporny w dyskusjach między prawnikami, filozofami, sędziami, aktywistami oraz wieloma tęgimi umysłami, którzy głowią się nad rozpatrywaniem różnych aspektów. Spróbujemy rozjaśnić ciemne meandry praw zwierząt.

17.00-19.00 - "TOP-Trochę Optymizmu Popołudniem" - Robert Grzędowski

Wszystko o hulajnogach elektrycznych - co powinniśmy wiedzieć wiosną 2021 roku​? Czy rzeczywiście to najbardziej ekologiczny sposób poruszanie się w mieście? Czy coraz więcej osób będzie jeździło własnymi hulajnogami, zamiast korzystać z tych miejskich? Jak działają prywatne e-hulajnogi i jakimi funkcjami mogą zaskoczyć? Sprawdzimy również aktualne przepisy obowiązujące ich użytkowników.

22.00-00.00 - "Strefa Dread" - Mirosław Dzięciołowski "Maken" 

Patricia Chin, znana w świecie jako Miss Pat, to prawdopodobnie druga co do ważności, po Ricie Marley, kobieta w historii reggae. Jej życiorys to niesamowita historia nadająca się nawet na film fabularny. Okazją do rozmowy jest świeżo wydana autobiografia artystki.


LITERATURA W CZWÓRCE:

10.40 - "Zbrodnia i kara" Fiodora Dostojewskiego - pierwszy odcinek radiopowieści w reżyserii Janusza Kukuły, z udziałem m.in. Piotra Adamczyka, Zofii Rysiówny, Krzysztofa Gosztyły i Mariusza Benoit. logo

07.00-10.00 - "Poranek w PRD" - Gdyby cała woda obecna na kuli ziemskiej pokrywała naszą planetę równomiernie, to powstałby ogromny ocean głęboki na 3,7 km! Pomimo że "Błękitna Planeta" swój przydomek zawdzięcza właśnie dużej ilości wody, to jej niedobór zagraża aż 30 krajom. Ssaki kojarzą nam się ze zwierzętami lądowymi, ale niektóre z nich doskonale przystosowały się do życia w wodzie.

Foki, morsy, niedźwiedzie, wieloryby - łączą je duże rozmiary ciała, wysoki poziom tkanki tłuszczowej oraz opływowy kształt. Skoro już jesteśmy przy ssakach morskich... największym z nich jest płetwal błękitny, mierzący ponad 33 metry i ważący przeszło 200 ton. Jest to nie tylko największy ssak morski, lecz także największe zwierzę na naszej planecie! Prawie 99% słodkiej wody na Ziemi tkwi w lodowcach oraz pod ziemią. To zaledwie garstka ciekawostek związanych z wodą. Dziś w Poranku poszukamy także innych.​

​17.15 - "Skarbonka" - Czy pieniądz może być pusty? Pusta może być szklanka, portfel, opakowanie po czekoladkach... ale pieniądz? O inflacji, co to za zjawisko, jak wpływa na nasze kieszonkowe i nasze oszczędności. Będzie też trochę matematyki, procentów i obliczeń. 

21.00-23.00 - "Strefa rodzica" - Jak nauka o rozwoju człowieka może pomóc nam stworzyć lepszą edukację. Co badania naukowe mówią o rozwoju i edukacji. Co sprzyja naturalnemu rozwojowi dziecka. Gość: dr Borys Bińkowski, doktor geografii, edukator, tutor, nauczyciel.

23.00-01.00 - "Co nam w duszy gra?" - Dźwiękowe oprowadzanie po wrocławskim Nadodrzu za sprawą płyty Less Is Lessie, zapowiedzi płyt i zestaw singlowych premier z kraju i ze świata (m.in. Brodka, Mioush, Arek Kłusowski, Dua Lipa i Marianne Faithfull), do tego Robertas Semeniukas z Wilna z grupy Žalvarinis - z solowym albumem (polska radiowa prapremiera).


LITERATURA W POLSKIM RADIU DZIECIOM:

06.00 i 14.00 - Słuchowisko "Ania z Avonlea" Lucy Maud Mongomery, w adaptacji Emilii Stawskiej. TPR z 1979 r. Wystąpili m.in. Anna Romantowska, Zofia Rysiówna, Grażyna Marzec, Mirosław Konarowski.

19.10 - "Książka do poduszki" - "Opowieści spod oliwnego drzewa" Aidy Amer, czyta Ania Wójcikiewicz.​


.

08.00 - "Laureaci nagrody PR" - Anna Skulska

Bohaterką audycji będzie Ewa Pobłocka - laureatka V nagrody na X Konkursie Chopinowskim (1980) oraz nagrody Polskiego Radia za najlepsze wykonanie mazurków.

12.00 - "Interpretacja niejedno ma imię: Chopin historyczny czy współczesny?" - Marcin Majchrowski

W programie wysłuchamy Etiudy F-dur op. 25 nr 3 na fortepianie historycznym i współczesnym. Usłyszymy interpretację Benno Moiseiwitscha i Tatiany Szebanowej. Ponadto w audycji zabrzmią dwie interpretacje Marii João Pires Nokturnu fis-moll op. 48 nr 2 – pierwsza z 1996 r., a druga z 2015 r. Na zakończenie: Koncert f-moll op. 21 w wykonaniu Marii João Pires z towarzyszeniem Sinfonii Varsovii pod batutą Christofera Warenna-Greena.

22.00 - "Czarne na białych" - Jakub Puchalski

Jakub Puchalski szkicuje sylwetkę wielkiego niemieckiego pianisty Wilhelma Backhausa, prezentując go nie tylko w repertuarze, z którego ów artysta znany jest najbardziej (52. Sonata fortepianowa Es-dur Josepha Haydna, I Koncert fortepianowy d-moll Johannesa Brahmsa), ale także Fryderyka Chopina (zjawiskowe kreacje Berceuse op. 57 czy Etiud z opusów 10 i 25).

 

Zapraszamy! 

Zobacz więcej na temat: #zostańwdomu W POLSKIM RADIU