Polskie Radio

Słuchowiska i koncerty w Polskim Radiu na niedzielę

Ostatnia aktualizacja: 08.05.2021 19:00
"Klimat i my" - audycja specjalna w Radiu Chopin związana ze zjawiskami pogodowymi występującymi w muzyce! Jak chronimy Wisłę, która nazywana jest ostatnią dziką rzeką w Europie i zazdroszczą nam jej na Zachodzie? Sprawdź więcej propozycje na niedzielę z Polskim Radiem! 
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixabay
logo

17.00-18.00 - "Muzyczna Jedynka" 

Przypomnimy koncert Ryszarda Rynkowskiego z 31 stycznia 2020 roku. Artysta zaprezentował solowy recital w Studiu Polskiego Radia im. Władysława Szpilmana w cyklu "Scena Szpilmana - Jedynka Live!".

21.00 - "Teatr Polskiego Radia" - Jerzy Marciniak "Poetki z Ravensbrück"

Tekst powstał w oparciu o Archiwum Polskie z Uniwersytetu w Lund, zbiorów prywatnych więźniarek Ravensbrück Ludwiki hr. Broel-Plater i Marii Leliwa-Żurowskiej oraz broszury wydanej przez Fundację Jana Pawła II w Lund - Akcja Białych Autobusów. W ramach stypendium Ministra Kultury. Tekst to III Nagroda w konkursie im. S. Grochowiaka w Lesznie.

Pod koniec wojny Folke hr. Bernadotte przewiózł w ramach Akcji Białych Autobusów kilkanaście tysięcy więźniów obozów koncentracyjnych do Szwecji. W tym 6-7 tysięcy Polaków. Wiele z tych osób znałem osobiście, gdyż przychodziły do kościoła katolickiego w Lund.

Scenariusz słuchowiska powstał na podstawie dokumentów z Archiwum Polskiego Uniwersytetu w Lund oraz w oparciu o prywatne zbiory więźniarek Ravensbrück; Marii Leliwa-Żurowskiej i Ludwiki hr. Beoel-Plater oraz broszury wydanej przez Fundację Jana Pawła II w Lund.

Jerzy Marciniak - "Poetki z Ravensbrück". Reżyseria - Jarosław Gajewski, realizacja dźwięku - Andrzej Brzoska, muzyka - Piotr Moss, obsada: Anna Chodakowska, Jolanta Olszewska, Marian Opania, Marcin Troński, Piotr Grabowski, Jarosław Gajewski. 


O Pikniku Naukowym w Jedynce przeczytasz również - TUTAJ

logo

09.30-10.00 - "Magazyn filmowy" / "Uczeń" - prowadzi Beata Kwiatkowska 

10.00-11.00 - "Cafe Muza" /  prof. Eugeniusz Knapik - prowadzi Andrzej Sułek

12.30-13.00 - "Czytelnia" - prowadzi Małgorzata Szymankiewicz

13.00-15.00 - "Niedzielnik muzyczny" - prowadzi Piotr Matwiejczuk

Abbate Ranieri Capponi Sonata XII, Giovanni Pietro Sesto da Trento Sonata di mandolino, wyk. Artemandoline; Philipp Heinrich Erlebach Seine Not recht überlegen, Sonata quinta, wyk. Damien Guillon - kontratenor, Le Banquet Céleste; Józef Haydn Trio barytonowe D-dur Hob. XI/97, wyk. Esterházy Ensemble, Piccolo Concerto; Wolfgang Amadeus Mozart (opr. Johann Nepomuk Hummel) Koncert fortepianowy d-moll KV 466, wyk. Leonardo Miucci - fortepian, Martin Skamletz - flet, Johannes Gebauer - skrzypce, Bruno Hurtado Gosalvez - wiolonczela

17.00-19.00 - "Kalambury z partytury" - prowadzi Krzysztof Herdzin

19.00-20.00 - "Wieczór ze słuchowiskiem" - Melchior Wańkowicza "Ziele na kraterze"

Prod. 1996, reżyseria Janusz Kukuła, adaptacja Hanna Szof, opracowanie muzyczne Małgorzata Małaszko, realizacja akustyczna Andrzej Brzoska, wyd. Katarzyna Hagmajer-Kwiatek
Obsada: Krzysztof Gosztyła, Danuta Stenka.


Program tegorocznego Pikniku Naukowego Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik znajdziesz - TUTAJ


logo


00.00-02.00 - "Potrójne pasmo przenoszenia" - Michał Margański

02.00-04.00 - "Nocne Żądze" - Tomeasz Żąda

04.00-06.00 - "Ranny wzmacniacz" - Grzegorz Hoffmann

06.00-08.00 - "Muzyczne rozmowy" - Marcin Witan

08.00-09.00 - "Bed & Breakfast" - Piotr Firan/Raf Uzar

W audycji m.in. zaprosimy słuchaczy na Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik.

09.00-10.00 - "Zagadkowa niedziela" - Katarzyna Stoparczyk

Zagadki i ciekawostki dla dzieci związane z Piknikiem Naukowym. Gość: Iga Cieślak (CNK) o atrakcjach dla dzieci i rodziców.

10.00-11.00 - "Leniwe przedpołudnie" - Małgorzata Łukowska

11.00-12.00 - "Leniwe przedpołudnie" - Anna Popek

W audycji m.in. o tematyce zdrowia w programie Pikniku Naukowego. Gość: Kasia Nowicka z Centrum Nauki Kopernik

12.00-13.00 - "Muzyczna podróże" - Radosław Okrasko

13.00-13.45 - "Trójka literacka" - Magdalena Złotnicka

W programie pochylimy się nad szczególnym rodzajem muzeów - muzeami narracyjnymi. Dowiemy się czym się różnią do "zwykłych" albo też "starych" muzeów, ale także poznamy sposób doboru eksponatów do tak szczególnego i coraz bardziej popularnego rodzaju poznawania historii i sztuki. Goście: prof. Anna Nasiłowska IBL dr Łukasz Bukowiecki oraz Jan Ołdakowski - dyrektor muzeum Powstania Warszawskiego. 

13.45-14.00 - "Kwadrans Leszka Długosza" - Leszek Długosz

14.00-16.00 - "Do trzech razy nuta" - Roman Dziewoński

16.00-17.00 - "Księga muzycznych olśnień" - Piotr Majewski

17.00-19.00 - "Trzecia strona medalu" - Bogusław Solecki/Dariusz Urbanowicz

19.00-20.00 - Koncert w Trójce - Zofia Sylwin

Duch Delta - transmisja koncertu ze studia im. Agnieszki Osieckiej

20.00-21.00 - "Scena teatralna Trójki" - Piotr Majewski

"Człowiek z lodu" Jarosława Jakubowskiego w reżyserii Waldemara Modestowicza /powtórka/. 

21.00-00.00 - "Ciemna strona mocy" - Aleksandra Kaczkowska 

O Pikniku Naukowym w Trójce przeczytasz również - TUTAJ


logo


19.05 - "Życie z duszą czy bez?" - zaprasza Filip Memches 

Według danych sprzed 10 lat w całej Polsce złożonych zostało 459 wniosków o apostazję. W roku 2020 w samej archidiecezji poznańskiej odnotowano 370 takich wniosków. W związku z tym Instytut Statystyki Kościoła postanowił wznowić praktykę sporządzania raportów o apostatach i opracować raport szczegółowo badający zjawisko wzrostu liczby osób opuszczających wspólnotę Kościoła. Gościem Polskiego Radia 24 będzie Juliusz Gałkowski, redaktor miesięcznika "Nowe Książki".

22.05 - "Poczytnik" - zapraszają Krzysztof Masłoń i Tomasz Zapert 

Jak to się stało, że Piłsudski próbował po cichu dogadać się ze Stalinem? Dlaczego plan się nie powiódł i zakończył tylko paktem o nieagresji z 25 lipca 1932 roku, a także jak doszło do unormowania stosunków Polski z Trzecią Rzeszą w styczniu 1934 roku? Pokazuje dr Krzysztof Rak, historyk, autor książki "Piłsudski między Stalinem a Hitlerem", który będzie gościem Polskiego Radia 24.

logo09.00-11.00 - "Tędy po trendy" - Ola Jasińska

Zajrzymy na konto Johanny Jaskowskiej i na stworzone przez nią instagramowe filtry, które zyskały wielką popularność, a w Porannym Kąciku Duchowym - RAU interpretuje Loesje Internetowe. Porozmawiamy też o grze w warcaby i odwiedzimy konto warcabistki Natalii Sadowskiej - dwukrotnej mistrzyni świata. Czy warcaby są popularne i czy gramy w realu, czy online?

11.00-12.00 - "Co Was kręci" - Hanna Dołęgowska

Wśród tematów audycji: start sezonu wakeboardowego, nowe single tracki w Przemyślu oraz narciarstwo wodne. Porozmawiamy z Bartkiem Pieczonką, członkiem Kadry Narodowej w narciarstwie wodnym, wielokrotnym medalistą mistrzostw Polski i Europy.

13.00-14.00 - "Sztuka jedzenia" - Beata Kwiatkowska

"Przyjaciele" powrócili na portale streamingowe, więc w naszym menu znajdą się m.in.: zaręczynowe lazanie, niezawodna pizza special, ciasteczka z przepisu babci Phoebe i ulubione sandwiche Joeya.

16.00-17.00 - "Faktofonia" - Agata Nowotnik

Spotkanie z Mateuszem Waligórą i Dominikiem Szczepańskim - autorami książki "Szlak Wisły. 1200 km pieszej przygody". Obaj rozmawiali o Wiśle z naukowcami, ekologami, aktywistami, historykami i samorządowcami, a także szkutnikami, poszukiwaczami skarbów oraz wiejskimi filozofami. Jak chronimy rzekę, którą nazywają ostatnią dziką w Europie i zazdroszczą nam jej na Zachodzie?

17.00-18.00 - "Funkadelia" - Marcin Hubert "Harper"

Z dyskotekowo-funkowym groovem zagrają Inkswell, Casbah 73, Joe Cleen, czy Larry The Kat. Będzie muzyka broken beat i UK funky (WheelUP, Fényan i Kosmo Kint dla Toy Tonics, LV i Joshua Idehen, Lorenzo BITW,  KTM, czyli brat Roski). Będzie także Burial, Rochelle Jordan łącząca R&B i nowoczesne klubowe beaty. Rytmy połamią Shy Fx i Breakage, Deadman's Chest, jazzowo-drumandbassowy Ornette Hawkins.

20.00-21.00 - "Muzyka dobrego słowa" - Przemek Goławski

Gościem w audycji będzie TAU. Porozmawiamy o najnowszej płycie "Ikona", przerwie od tworzenia muzyki i poszukiwaniu nowości. Wrócimy też do historii i opowieści o spotkaniu, które zadecydowało o całkowitym przewartościowaniu jego życia i zmianie Medium w TAU. 


Atrakcje Czwórki w ramach Pikniku Naukowego znajdziesz - TUTAJ


logo

12.00-13.00 - "Radiowe figliki Kulfona i Moniki" - Czy istnieją jakieś legendy, dzięki którym możemy zaobserwować zmiany w klimacie Polski? Co z zamarzniętym Bałtykiem? Czy lato podczas Bitwy pod Grunwaldem było upalne? (audycja w ramach Pikniku Naukowego 2021).

13.00-14.00 - "Zwierzyniec" - Już 12 maja obchodzimy dzień ptaków wędrownych. Celem święta jest promowanie ochrony wędrujących ptaków na całym świecie, szczególnie tych zagrożonych wyginięciem. Z okazji ptasiego święta  opowiemy  o zabawach ruchowych i ćwiczeniach, które pomogą dzieciom zgłębić tajniki ptasich wędrówek.​

17.00-18.00 - "Kulturoteka" - Z laureatami XV Ogólnopolskiego Integracyjnego Festiwalu Tańca i Piosenki Chrzanowska Lokomotywa Artystyczna w kategorii soliści porozmawiamy o ich przygodzie z piosenką i wrażeniach po udziale w części konkursowej tego wydarzenia.

21.00-22.00 - "Kulturalna strefa" - Wsiadać, drzwi zamykać. Następny przystanek: "piosenka, muzyka, taniec"! W tym roku po raz piętnasty ruszył XV Ogólnopolski Integracyjny Festiwal Tańca i Piosenki Chrzanowska Lokomotywa Artystyczna - edycja jubileuszowa - tym razem online.  Najważniejszym walorem festiwalu jest integracja ludzi, których łączy miłość do muzyki, bez osobnych przedziałów dla niepełnosprawnych i sprawnych. Za nami pierwsze przesłuchania i ich wyniki, ale ciągle można zgłaszać się do konkursu w kolejnych kategoriach. O Festiwalu porozmawiamy z jego  pomysłodawcami, Małgorzatą Liszką i Jackiem Palką oraz z Katarzyną Adamczyk-Drożyńską - laureatką Festiwalu w kategorii Seniorzy.

22.00-00.00 - "Muzyka dla rodzica" - W niedzielny wieczór w Polskim Radiu Dzieciom nie zabraknie piosenek z różnych okresów twórczości zespołu Depeche Mode, a to z okazji urodzin wokalisty grupy Dave'a Gahana. Ponadto nowości z Polski i zagranicy, m.in. Jarecki, Beata Kozidrak, Andrzej Piaseczny i Pawbeats.


.

09.00 - "Weekendowe potpourri" - Małgorzata Pęcińska

Od Prokofiewa do Prokofiewa: tym razem zatoczymy krąg w Weekendowym potpourri. Stylizowany Gawot z "Kopciuszka", a na koniec jedna z najświetniejszych fortepianowych sonat neoklasycznych - siódma B-dur, w kocio zwinnej interpretacji Daniiła Trifonowa. Pomiędzy natomiast aż 26 wariacji, jakie wypracował w swojej orkiestrowej wizji hiszpańskiej Folii słynny konkurent Mozarta - Salieri, prześliczna Fantazja fortepianowo-skrzypcowa Schuberta osnuta wokół motywu pieśni "Sei mir gegrüst" i duet Radu Lupu - Szymon Goldberg, wreszcie poświęcona pamięci Schuberta Sonata romántica Manuela Ponce’a w wybornej interpretacji fenomenalnego polskiego gitarzysty Marcina Dylli.

14.00 - Audycja specjalna "Klimat i my" - Mariusz Gradowski

Audycja specjalna Mariusza Gradowskiego związana ze zjawiskami pogodowymi występującymi w muzyce. 

19.00 - "Muzycy o Chopinie" - Marek Bracha

Bohaterem audycji będzie Henryk Neuhaus - rosyjski pianista i pedagog pochodzenia polsko-niemieckiego, szczególnie ceniony za swoje interpretacje muzyki Ludwiga van Beethovena i Fryderyka Chopina. Artysta był także dwukrotnie jurorem Konkursu Chopinowskiego.


Zapraszamy!


Zobacz więcej na temat: #zostańwdomu W POLSKIM RADIU