Polskie Radio

"Stacja Nauka" i "Rozmowy po zmroku". Polskie Radio na wtorek

Ostatnia aktualizacja: 21.06.2021 19:00
Opowiemy, czym jest dieta "niskoinformacyjna" i dlaczego warto na nią przejść. Przedstawimy sylwetkę Stanisława Ulama - jednego z ojców bomby atomowej i nie tylko. Wybierzemy się także do Lublina na festiwal Wschód Kultury - Inne Brzmienia. Zapraszamy!
(zdj. ilustracyjne)
(zdj. ilustracyjne)Foto: Eugenio Marongiu /Shutterstock.com
logo

09.00-12.00 - "Lato z Radiem" - zaprasza Roman Czejarek

Tu, w samym sercu Podlasia można odnaleźć prawdziwy spokój i zwolnić tempo wielkomiejskiego życia - bo tu życie się smakuje! Spotykamy się na przedmieściach Bielska Podlaskiego, w Muzeum Małej Ojczyzny Studziwody, w prawosławne Zielone Świątki. Domy przystraja się młodymi brzózkami, lipą i tatarakiem, oraz kultywuje się obyczaj "kusty" - letniego kolędowania, jedyny taki w Polsce. Skąd nazwa Studziwody i jak tworzy się własnymi siłami Muzeum Małej Ojczyzny w... najstarszej zachowanej oryginalnej drewnianej chacie - opowie założyciel Muzeum, etnolog i kulturoznawca Dorofiej Fionik. Tradycje kulinarne polskich Białorusinów - nie tylko potrawy ściśle związane z kalendarzem świąt, ale np. z nadejściem wiosny - m.in. "busłowe łapy" - skąd nazwa, co symbolizuje; oraz czym się różni białoruska tołkanica od podlaskiej babki ziemniaczanej - opowie Tomasz Sulima - etnolog, kulturoznawca i kucharz praktyk. Kim są podlascy osocznicy - czym się zajmowali, czy ich tradycja jest kultywowana - opowie Walenty Selwesiuk, historyk sztuki, potomek osoczników i mieszkaniec jednej z ostatnich osocznickich wsi Mochate; będzie też mowa o tradycji kulinarnej posiłków z darów okolicznej natury - Narwi, lasów i łąk. W streamingu panowie zaśpiewają a capella pieśni osoczników.

Ponadto w audycji: nasze konkursy kultowe - Skojarzenia oraz Karuzela - a także te przygotowane specjalnie z okazji 50-lecia LzR - #mojelatozradiem oraz urodzinowy; które atrakcje w Polsce warto odwiedzić w trakcie wakacji - podpowie Turystyczna Lista Przebojów PL, będzie też o specjalnej mapie z atrakcjami TLP w naszej nowej aplikacji; słuchowisko - "Klub wielbicieli Agaty Ch." - co piątek słuchacze mogą decydować, jaki będzie dalszy ciąg powieści.

LATO Z RADIEM 2021 >>

19.30-20.00 - "Eureka" - zaprasza Dorota Truszczak

SIRT 6 - czy panaceum na długowieczność?

Czy białko SIRT 6 to specyfik, który da nam długowieczność? Zespół badaczy ze Stanów Zjednoczonych, Hiszpanii i Izraela wykazał, że  wysoki poziom tego białka może wydłużyć życie myszy o 30 procent. O tym poinformowało pismo "Nature Communications". Zakładając, że to samo dotyczy ludzi, na przykład dziewięćdziesięciolatek mógłby żyć 120 lat. Już blisko do rekordu Francuzki Jeanne Calment (1875–1997) - przeżyła 122 lata i 164 dni. SIRT - 6 co to za białko, gdzie powstaje, czy badania na myszach rzeczywiście dają nam ludziom nadzieję na dłuższe życie? Dłuższe życie, ale czy w zdrowiu? W dobrej kondycji? Stulatków w Polsce jest około trzech tysięcy. Każdy z nich inaczej przeżył życie. Co ma największy wpływ na długość naszego życia, co warto wiedzieć, zanim powstanie panaceum na długowieczność.

Stanisław Ulam - nie tylko jeden z ojców bomby atomowej

11 czerwca w polskich kinach pojawiła się polsko-niemiecko-brytyjska produkcja "Geniusze" (tytuł oryginalny "Adventures of Mathematician"), której bohaterem jest światowej sławy polski matematyk Stanisław Ulam ze słynnej w II Rzeczypospolitej lwowskiej szkoły matematycznej, nazywany jednym z ojców amerykańskiej bomby atomowej, w czasie II wojny światowej uczestnik Projektu Manhattan (amerykański rządowy, tajny program badawczy, którego celem było uzyskanie energii jądrowej i wykorzystanie jej do produkcji nowego typu broni). O Stanisławie Ulamie i jego dorobku znaczącym dla  rozwoju matematyki, z którego korzystał m.in. przyszły noblista w dziedzinie ekonomii John Nash, zajmujący się teorią gier.

LITERATURA W JEDYNCE:

10.35 - Specjalnie zrealizowane słuchowisko "Klub wielbicieli Agaty Ch." napisane przez Justynę Bednarek i Jagnę Kaczanowską. W rolach głównych Edyta Jungowska i Katarzyna Dąbrowska.

21.45 - "Klub Pickwicka" Charlesa Dickensa w interpretacji Krzysztofa Gosztyły (Radiobook).

23.50 - "Lord Jim" Josepha Conrada (Radiobook).

logo


07.00-10.00 - "Poranek Dwójki" - prowadzi Paweł Siwek

Gościem będzie Przemysław Neumann - dyrektor Filharmonii Opolskiej. Porozmawiamy o albumie "Dzieła symfoniczne Witolda Maliszewskiego" zawierającym komplet orkiestrowych dzieł kompozytora, z których kilka zostało zarejestrowanych i wydanych po raz pierwszy na świecie. Rozmowa o godz. 8.30. W audycji wybierzemy się także do Lublina na Festiwal Wschód Kultury - Inne Brzmienia. Wydarzenie jest spotkaniem zjawisk muzycznych na pograniczu różnych gatunków, tradycji i wpływów kulturowych. Inne Brzmienia to nie tylko muzyka. Bogaty i wielowątkowy program obfituje również w wydarzenia dla miłośników ambitnego kina (pokazy unikatowych filmów z krajów Partnerstwa Wschodniego), literatury (każdego roku w ramach Wschodniego Expressu wydawane są premierowe tytuły najlepszych wschodnich autorów, wprowadzając je tym samym na polski rynek) i sztuki współczesnej (wystawy plakatów, fotografia uliczna, design). Szczegóły w rozmowie z Agnieszką Wojciechowską - dyrektorem Innych Brzmień oraz Grzegorzem Rzepeckim - dyrektorem Warsztatów Kultury. W audycji sięgniemy także po komiksową fabularyzowaną biografię "Mies. Skomplikowane życie architekta minimalisty". Jest to biografia nie tylko Ludwiga Miesa van der Rohe, ale też "heroicznej" epoki nowoczesnej architektury. Jak w każdy wtorek nie zabraknie felietonu Nowa Mowa - tym razem Bartek Chaciński o słownictwie zaczerpniętym z piłkarskiej murawy.

10.00-13.00 - "Kanon Dwójki" - prowadzi Magdalena Łoś

10.00-11.00 - "Znacie, to posłuchajcie" / Mikołaj Gomółka - elementarz melomana

11.10-12.00 - Dymitr Szostakowicz Koncert fortepian, trąbkę i orkiestrę smyczkową c-moll op. 35, wyk. Simon Trpčeski - fortepian, Andrei Kavalinski - trąbka, Janáček Philharmonic Ostrava, dyr. Cristian Măcelaru

12.05-12.45 - Józef Elsner Kwartet smyczkowy D-dur  op. 1 nr 3, wyk. Mikołaj Zgółka, Zbigniew Pilch - skrzypce I & II, Dominik Dębski - altówka, Jarosław Thiel - wiolonczela

12.45-13.00 - Zapiski ze współczesności: Urszula Kozioł

13.00-15.00 - "Koncerty w porze lunchu" - prowadzi Róża Światczyńska

Piotr Beczała i Wiedeńscy Filharmonicy na koncercie z okazji 150-lecia wiedeńskiego Musikverein (06.01.2020 Musikverein, Wiedeń)

Ludwig van Beethoven Egmont uwertura op. 84; Józef Haydn Stworzenie  świata (fragment); Wolfgang Amadeus Mozart Konstanze, dich wiederzusehen!  - aria z opery ­Uprowadzenie z seraju KV 384; Franciszek Schubert Pax vobiscum D.551; Ludwig van Beethoven V Symfonia c-moll  op. 67

Wyk. Piotr Beczała - tenor, Orkiestra Filharmoników Wiedeńskich, Singverein der Gesselschaft der Musikfreunde, dyr. Semyon Bychkov

16.00-17.30 - "Wybieram Dwójkę" - prowadzi Jakub Kukla

Jaki wpływ Franciszek Walicki, ojciec polskiego bigbitu, animator kultury i innowator muzyczny, wywarł na popkulturę w kontekście Polski? Na to i na inne pytania odpowiedź przyniesie wykład Piotra Metza z cyklu "Historia Rock’n’Rolla: Big Bit Walickiego" w Muzeum Miasta Gdyni - rozmowa z "wykładowcą" w programie. Odwiedzimy też wystawę malarstwa Dunikowskiego w warszawskiej Królikarni oraz ratusz w Oświęcimiu. W "Literackich witaminach" - prof. Joanna Zach.

17.30-18.00 - "O wszystkim z kulturą" / Rozmowa z Markiem Ławrynowiczem - aud. Wacława Holewińskiego

18.00-19.00 - "Teraz jazz" - prowadzi Roch Siciński

21.30-22.00 - "Rozmowy po zmroku" / Grzegorz Płonka - aud. Beaty Kwiatkowskiej

22.00-23.00 - "Muzyczny wieczór" / Tematy operowe - prowadzi Aleksander Laskowski

23.00-00.00 - "Nocna strefa" - prowadzi Piotr Metz

LITERATURA W DWÓJCE:

11.00-11.10 - "To się czyta" - Magdalena Mosiężna "Cień Debory", czyta Agnieszka Pilaszewska.

15.00-15.15 - "Literacka sjesta" - Ferdynand Goetel "Smerzenreich" (wybrane fragmenty), czyta Jacek Mikołajczak.

19.15-19.30 - "Książka do słuchania" - Wirginia Woolf "Pani Dalloway", czyta Danuta Stenka.  

logo


00.00-02.00 - "Od punka do Franka" - Radosław Okrasko 

02.00-03.00 - "Annały Migały" - Michał Migała 

03.00-04.00 - "Klub Trójki" - powtórka z poniedziałku Łukasz Jasina 

04.00-06.00 - "Trójka budzi: soul, funk, r’n’b" - Justyna Grabarz 

06.00-08.45 - "Pora na Trójkę" - Łukasz Ciechański 

W audycji m.in. o wysyłaniu służbowych maili z prywatnej skrzynki oraz o wrocławskim Hydropolis, które nagrało filmik, w którym są podziękowania dla piłkarza Cristiano Ronaldo za promowanie picia wody. To pokłosie konferencji prasowej, na której sportowiec odłożył na bok butelkę coli podkreślając, że powinno pić się wodę. Powiemy także o tym, że mija 39 lat od kiedy do kin weszła hitowa produkcja "Wejście Smoka", w której wystąpił Bruce Lee. Tylko w Polsce sprzedało się ponad 17 mln biletów (dla porównania na "Ogniem i mieczem" poszło ok 9 mln widzów).

08.45-09.00 - "Salon polityczny Trójki" - Bartłomiej Graczak 

Gościem Robert Kwiatkowski, Lewica.

09.00-12.00 - "Trójka przed południem" - Katarzyna Cygler  

W audycji o rozpoczynającym się Lotos Jazz Festival 23. Bielska Zadymka Jazzowa, o spektaklu "Niebo" w wykonaniu młodzieżowego Ogniska Musicalowego przy Teatrze Muzycznym Roma oraz o 23 Gali Polskich Nagród Filmowych - Orły. Doroczne nagrody przyznawane są już w 20 kategoriach. 

12.00-15.00 - "Trójka do trzeciej" - Piotr Łodej 

W audycji m.in. o gdańskim zoo, w którym urodziła się samiczka gatunku, który uznano już za wymarły. Z kolei najlepsi inżynierowie w Polsce zostali nagrodzeni prestiżowymi nagrodami Złotego Pucharu Inżyniera. Powiemy również o tenisie stołowym - jednym z najszybszych sportów wpływających na wiele reakcji człowieka. Wspomnimy też Dzień Garbusa i Święto Deskorolki. 

15.00-19.00 - "Zapraszamy do Trójki" - Witold Lazar 

W audycji m.in. o wznowieniu negocjacji Czechy-Polska w sprawie kopalni Turów, o planach firm, które mają zwiększyć zatrudnienie i częściowo utrzymać pracę zdalną. W spotkaniu z reportażem "Tata" Urszuli Żółtowskiej-Tomaszewskiej. 

19.00-20.00 - "W tonacji Trójki" - Grzegorz Hoffmann 

20.00-21.00 - "Cały ten rock" - Marek Wiernik 

21.00-22.00 - "Apteka wieczorna" - Jędrzej Kodymowski 

22.00-23.00 - "Klub Trójki" - Michalina Szymborska 

Rycerskość a współczesność. Brakuje nam dzisiaj rycerzy: lśniące zbroje, piękne kobiety i szlachetne ideały. Czy opowieści o honorze, odwadze i lojalności z czasów średniowiecza faktycznie trzeba włożyć między bajki? Goście: profesor Bartosz Jastrzębski - pisarz, filozof, profesor Łukasz Szumowski - członek Zakonu Maltańskiego oraz Krzysztof Zuba - Rycerze Kolumba. 

23.00-00.00 - "Dogrywka" - Michał Grabkowski 


LITERATURA W TRÓJCE:

11.45 - z cyklu "Proza czytana w Trójce" - Rok Lema w Trójce: Przemysław Bluszcz czyta "Katar".

logo

22.05 - Głębia ostrości - zaprasza Iga Niewiadomska

W latach 60. Harry Weinberg fotografował wydarzenia kulturalne (np. Piwnicę pod Baranami, Krajowy Festiwal Piosenki Polskiej w Opolu, Klub Hybrydy) oraz tematy związane z nauką i edukacją. Jednym z bardziej znanych reportaży Weinberga z tego okresu był "Przyjedź, mamo, na przysięgę" (1969), za który dostał nagrodę na XIII Ogólnopolskim konkursie fotografii prasowej w 1971 roku. W Warszawie, w galerii przy ul. Chłodnej 20, do 25 lipca można oglądać wystawę "Karuzela" ze zdjęciami Harry'ego Weinberga z lat 1966-1973. W audycji "Głębia ostrości" rozmowa z fotografem.

23.35 - Kwadratura kultury - zaprasza Monika Małkowska

"Kajko i Kokosz" Janusza Christy to jedna z najpopularniejszych polskich serii komiksowych. Kolejne pokolenia czytelników zachwycają się przygodami dwóch dzielnych słowiańskich wojów. Pełna kolorowa edycja oryginalnego cyklu składa się z 20 tomów. Kontynuacji kultowej serii podjęli się - w swoim stylu, ale z wielkim szacunkiem dla ducha oryginału - znani polscy scenarzyści i rysownicy: Piotr Bednarczyk, Sławomir Kiełbus, Tomasz Samojlik oraz Maciej Kur, który będzie gościem Polskiego Radia 24.


logo


12.00-13.00 - "Stacja Nauka" - Patryk Kuniszewicz

Poznańscy studenci jako jedyni Polacy powalczą o wygraną w najważniejszej kategorii w zawodach konstruktorów rakiet. Grupa PUT Rocket Lab przygotowuje się do startu w konkursie Spaceport America Cup 2021. Jak Polacy wypadną na tle zespołów m.in. z Uniwersytetu Stanforda czy Waszyngtońskiego?

14.00-15.00 - "Strefa studenta" - Weronika Puszkar

Czy tzw. gap year po maturze to dobry pomysł? Nie każdy zaraz po szkole średniej jest zdecydowany na studia. Niektórzy nie wiedzą kompletnie, który kierunek wybrać albo czy w ogóle chcą studiować. Niektórzy poświęcają rok na przemyślenia, podróże, dorywczą pracę lub staże. Jak ten czas dobrze zaplanować? I czy w ogóle gap year powinniśmy brać pod uwagę? 

15.00-17.00 - "Czat Czwórki" - Piotr Firan

Przejdź na dietę "niskoinformacyjną"! Psychologowie i socjologowie mówią dziś coraz głośniej o tym, że przy "zjadaniu" treści zapominamy, czym jest umiar. Serwujemy sobie przez to natłok informacyjny, który prostą ścieżką prowadzi nas do przebodźcowania. Z taką ilością treści i impulsów nasz układ nerwowy nie jest już w stanie sobie poradzić…

19.00-20.00 - "12 cali na godzinę"  

Posłuchamy miksu Last Robots, nagranego na żywo na imprezie Koliba Sounds of Beskid. Koncert odbył się w niedzielę 20.06. na Koziej Górce w Bielsku-Białej. 

00.00-01.00 - "Folk Off" - Maciek Szajkowski

Gościem w audycji będzie Hubert Poloniewicz z zespołu Yerba Mater, czyli najlepszy w Polsce lutnik i specjalista od instrumentów etnicznych. Poza tym zaprosimy Was na VII Festiwal Muzyki Etnicznej Korzenie Europy 2021.


logo

07.00-10.00 - "Poranek w Polskim Radiu Dzieciom" Lato i Noc Kupały. Przesilenie letnie wypada 21 czerwca. Słońce wkroczy do znaku Raka, co jest równoznaczne z rozpoczęciem astronomicznego lata, które przywita nas najdłuższym dniem roku, trwającym ponad 16 godzin i 47 minut. Czym się różni od Nocy Świętojańskiej? 

11.00-12.00 - "Myszka Fela reporterka" - Myszka Fela rozmawia z 10-letnim Arbim o jego pasji, którą są szachy.

15.00-17.00 - "Popołudnik w PRD" 22 czerwca obchodzony jest Dzień Kultury Fizycznej. Sport jest nie tylko doskonałym sposobem do poprawy kondycji fizycznej, ale też pomaga w zmniejszeniu stresu i odzyskaniu równowagi psychicznej. Naukowcy dowiedli, że w trakcie wysiłku fizycznego nasz organizm zaczyna produkować hormony szczęścia, tak zwane endorfiny. Zachęcać więc dziś będziemy do ruchu i tych małych, i tych dużych.

17.15 - "Bezpieczny maluch" - Poruszanie się po ulicach kolumn pojazdów uprzywilejowanych. Współpraca policji z innymi służbami w czasie prowadzenia akcji ratowniczej.

18.00-19.00 - "Podwieczorek z Filipem i Leopoldem" - Najciekawsze wakacyjne podróże pociągiem. Gość: Michał Teodorowicz, pracownik izby tradycji Grochowa; przez wiele lat związany ze Stacją Muzeum.​

21.00-23.00 "Strefa rodzica"

1. Temat: "Dwujęzyczny Przedszkolak" z jednej strony jest to akcja, której celem jest promowanie wprowadzania dwujęzyczności do polskich przedszkoli i żłobków. Z drugiej strony jest to nowoczesny system edukacyjny, który w intuicyjny sposób pomaga nauczycielom realizować dwujęzyczne zajęcia z dziećmi poprzez naukę języka angielskiego w trakcie codziennych sytuacji i zabaw w przedszkolu i żłobku. 

2. Temat: Choroby dietozależne dotyczą już jednej trzeciej polskiego społeczeństwa, a zapadalność na nie ciągle rośnie. Każdego dnia planujemy swoje obowiązki, skupiamy się na samorozwoju, przyjemnościach, spędzamy czas z rodziną czy przyjaciółmi, a rzadko poświęcamy uwagę na planowanie posiłków. Nasz organizm potrafi funkcjonować nawet w ekstremalnych warunkach, jednak nie możemy nadużywać jego możliwości adaptacyjnych bez odpowiedniego wsparcia. Tym wsparciem jest odpowiednie odżywianie; nie jedzenie, ale odżywianie właśnie poszczególnych komórek organizmu, dzięki czemu będą one sobie radziły z odpieraniem wszelkich ataków. W przypadku wielu chorób - odpowiednio wcześnie zdiagnozowanych - dobrze zaplanowane żywienie może całkowicie zlikwidować stany zapalne czy objawy bez konieczności stosowania metod farmakologicznych. Gość: autorka książki "Pokonaj zespół metaboliczny" Justyna Mizera​.


LITERATURA W POLSKIM RADIU DZIECIOM:

06.30 i 14.00 - Słuchowisko "Malutka czarownica" Otfried Preussler w przekładzie Hanny Ożogowskiej, TPR z 1986 r. Występują: Joanna Żółkowska, Olga Bielska, Wiesław Drzewicz, Danuta Wodyńska, Jadwiga Kuryluk, Stanisława Stępniówna, Magdalena Celówna. 

19.10 - "Książka do poduszki" - "Tarmosia" Tomasza Samojlika, czyta Leszek Filipowicz..
       

14.00 - "Lekcja mistrzowska" - prof. Andrzej Ratusiński i Anna Skulska

Bohaterami Lekcji dwunastej są Evgeny Kissin i Arcadi Volodos.

21.00 - "Na jazzowo" - Andrzej Zieliński

Autor proponuje wybrane nokturny Fryderyka Chopina, ale także m.in. Arię z Wariacji Goldbergowskich Jana Sebastiana Bacha czy Gnossienne Eryka Satiego, które to arcydzieła aranżować będą tacy muzycy, jak Antonio Carlos Jobim z Frankiem Sinatrą, Jacques Loussier, John Di Martino's Romantic Trio czy Chopin meets the blues live.

22.00 - "Czarne na białych" - Jakub Puchalski

Audycja poświęcona będzie przypomnieniu wybitnej wykonawczyni Beethovena, Elly Ney. Tajemnice niemieckiej pianistki prześledzimy, słuchając nie tylko wizjonerskiego Beethovena, ale i wspaniałego II Koncertu Brahmsa, zarejestrowanego pod batutą Maksa Fiedlera - kapelmistrza, który dyrygował przed obliczem kompozytora jego symfoniami.

Zapraszamy!

Zobacz więcej na temat: #zostańwdomu W POLSKIM RADIU